Voor het Hof verklaarde besch. dat hij na den dood van zijne vrouw zich gedurende geruitnen tijd aan drankmisbruik had overgegeven en waarschijnlijk nog onder den invloed daarvan het verhaal aan de Leïdsche politie zou hebben gedaan. Hij kon zich daarvan nu niets meer herinneren en wist niets van het stichten van den brand. Uit het getuigenverhoor bleek dat de lakfabriek voor het grootste gedeelte door den brand was ver nield, dat in de laatste drie weken in de fabriek niet was gestookt, dat besch. in den bewusten nacht van 5 op 6 Jan. in de nabijheid van de fabriek was ge zien en dat hij tegenover zijne meesteres met wraak neming had gedreigd. Belangrijk was vooral de getuigenis van een vroegeren medegevangene van besch., die mede deelde van besch. zelf in de gevang8Dis te hebben vernomen, dat door hem de lakfabriek te Alfen was in brand gestoken, terwijl hem, nadat hij nog had gezegd dat zjjn vader en moeder krankzinnig waren gestorven, door een anderen gevangene den raad wa3 gegeven zich maar wat gek aan te stellen en zich te houden alsof hij van niets wist. Tegen die verklaring kwam besch. op heftigen toon in verzet. Dr. Donkersloot, die besch. geruimen tijd had onderzocht, deelde als deskundige mede, bij hem niets bevonden te hebben waaruit zou kunnen worden afgeleid dat hij niet in volle bewustheid het misdrijf heeft gepleegd. Hij oordeelde hem vol komen toerekenbaar. Adv.-gen. mr. Bijleveld was eveneens van ge voelen dat men hier te doen had met een man, die de gevolgen van zijne daad zeer goed had overzien, die herhaaldelijk bekentenis van schuld had afge legd en die dus als volkomen „compos mentis" kon worden beschouwd. Z. E. G. A. besprak de aan wijzingen die uit het onderzoek der zaak waren ge resulteerd, en achtte die alleszins voldoende om eene schuldigverklaring en veroordeeling over den znan uit te spreken, die z. i. een zoo schandelijk misdrijf had gepleegd. Het requisitoir strekte tot veroordeeling tot 5 jaren tuchthuisstraf. De verdediger, mr. Smissaert, kon niet positief beweren dat in deze geen toerekenbaarheid bestond, maar hij meende toch dat daaromtrent eenige twijfel overbleef. Wanneer ook bij het Hof eenige twijfel mocht bestaan, dan hoopte pleiter dat een „super arbitrium" door nieuwe deskundigen zou worden bevolen. Ook in deze zaak is de uitspraak bepaald op Donderdag a. s. Uit Rotterdam wordt aan het „Hbl." gemeld 's Menschen leven is vol raadselen. Daarvan heeft men weder een treffend bewijs in eene strafzaak, voos de rechtbank alhier behandeld en waarin gisteren vonnis werd gewezen. Een 27-jarig joDgmensch van goede familie en die eene zeer goede opvosding had genoteD, welke hem ruimschoots in staat stelde zijn brood te ver dienen, stond terecht, omdat hij zijne hospita op eene gemeene manier had opgelicht voor f 2.45 en bovendien eenige kopjes en schoteltjes had ge stolen, uit de kamer welke hij gehuurd, maar zonder huur te betalen verlaten had. Hoe kwam hij tot zulke handelingen Het werd ter terecht zitting niet voldoende opgehelderd. Wel bleek dat hij herhaaldelijk betrekkingen op handelskantoren had bekleed, laatstelijk als boekhouder op een traktement van f 1200, maar hoe hij uit die be trekking geraakt was, en hoe hij zoo diep kwam te vallen bleef een raadsel. De rechtbank strafte hem met vier maanden verblijf in de cel. Zooals uit een bericht in ons vorig notnmer bleek, heerschte er spanning in Den Haag, toen bekend werd dat de f 100,000 was uitgekomen. Zou de prijs bij Polak zijn of niet vroeg men zich af, en zelfs de houders van Polak-lootjes toonden nog belangstelling. Men behoeft er zich echter niet warm over te maken. De groote prijs viel te Amsterdam bij de heeren Wijs, Anspach Zubli en is gistermorgen reeds voor een deel door deze heeren uitbetaald. De andere gelukkigen zullen zich wel niet lang laten wachten om hun deel in ontvangst te nemen. (A.) Te Brakel en te Zuilichem zijn v e r- soheidene jonge ooievaars van de nesten geroofd. De werkzaamheden aan de Korter- aarsphe droogmakerij zijn in vollen gang. Een groot gedeelte van het poel water is reeds verwijderd; door het dalon van den waterspiegel lijkt het dat de vele riet- en turfakkertjes, in den plas gelegen, zijn gerezen, wat werkelijk een aardig gezicht op levert, nog verhoogd door het in bloei staande oliezaad, waarmede de ringdijk is gesierd. De reiziger van een huis in juweelen te Parijs, had in den trein te Tculon kennis ge maakt met twee heeren. Hij had een valies bij zich, bevattende voor 100,000 franken aan waarden, en de twee heeren, d e dat wisten, gingen daarmede op den loop. Zekere M. L.kantoorbediende te Parijs, was onlangs de held van een zonderling avontuur, dat, naar de „Réforme" vertelt, geheel op waarheid gegrond is. Hjj begaf zich naar zijne woning op den boule vard Jourdan, teen eensklaps vier kerels op hem toesnelden en hem een prop in den mond trachtten te steken. Een der mannen zeide tot zijne mak kers: „het rijtuig is in de nabijheid, wij moeten voortmaken." L. verdedigde zich heldhaftig en verwondde een zijner aanvallers aan het hoofd. Politie-agenten schoten toe en arresteerden de vier mannen die naar het politie-bureel werden gebrachtzij verklaarden dat zij door eene dame waren gehuurd om L. desnoods met geweld op te lichten en hem naar hare woning te brengen. L. verhaalde dat hij eenige jaren geleden de be doelde dame had gekend en dat zij, toen zij hoorde dat hij ging huweo, hem onderscheidene brieven had gezonden waarin zij dreigde hem te zullen dooden wanneer hij trouwde, en dat zij hem met geweld zoude doen oplichten. De vier aanvallers, die weigerden hunne namen te noemen, werden in arrest gehouden. BUITENLAND. Frankrijk, Het vredesverdrag met China wordt nog niet aan de Fransche Kamer medededeeld, omdat de keizerin-regentes van het Hemelsche Rijk het nog niet onderteekend heeft, maar het is gereed. De Chineesche gevolmachtigden hadden vooral moeite om de suzereiniteit van Annam op te geven, maar hebben eindelijk daartoe besloten. Zij hebbeii thans gevraagd, of Frankrijk Lang- Son zoo spoedig mogelijk bezetten wil, daar het eene gewichtige marktplaats is, en de „zeeroovers" nog steeds de provincie onveilig maken en zelfs Lang-Son en Hi-Lua göh'éel leeggeplunderd hebben, In het heete jaargetijde zullen de Franschen er echter nog geen garnizoen leggen, vooral wegens de moeilijkheid om dit van proviand te voorzieo. Ook zal eene commissie benoemd worden om alle grenequastiën binnen den tijd van zes maanden te regelen. De rechten te Pao-Shun en Lang-Son zullen door de Chineezen worden geheven, maar aldaar zullen Fransche consuls worden aangesteld om voor de handelsbetrekkingen tusschen het noor den van Tonkin en de Chineesche provincie Ynnnan te waken. Onmiddellijk zal door de Franschen een spoorweg in Tonkin gelegd worden. Tien jaren blijft dit verdrag van kracht. Andere tusschen Frankrijk en China gesloten tractaten ondergaan geen verandering. De gedelegeerden tot de Suez-conferentie hebben hunne werkzaamheden weder hervat;en de Nederlandsche gedelegeerden zijn afwezigde heeren Jansen en Asser zijn beiden naar Nederland vertrokken. Er is een laatste testament van Victor Hugo gevonden, geheel met zijne hand geschreven en van 1881 gedateerd. Hij benoemt daarbij Léon Say tot executenr en deze heeft de opdracht aangenomen. Duitsdilanci. De „Bismarck-tentoonstelling" - dat is de expositie der geschenken die de Rijkskanselier onlangs ont ving - is gesloten, na door 22,265 personen tegen entree te zijn bezocht. Men weet dat de opbrengst voor een weldadig doel is bestemd. Voor de tentoonstelling van een Japansch dorp zijn de noodige Japanneezen en batten te Berlijn aangekomen. 80 personen - mannen, vrouwen en kinderen - zijn reeds uit Hamburg aangebracht, terwijl nog 40 anderen worden verwacht. De Japan- sche dames vooral maken opgang. Met het streven, om het plan van een kanaal van de Noord- naar de Oostzee, tot, uitvoering te brengen, wordt het eindelijk ernst. Men zal in allen gevalle eerst de uitvoering van dit ontwerp door zetten voordat men begint met de verdere kanaal- plannea voor Pruisen. Met betrokking tot deze laatsten kan nog niets zekers gezegd worden, zelfs niet eens of in de aanstaande zitting van den Land dag het kanaalplan verschijnen zal dat men reeds voornemens wa3 in de laatste zitting van den Land dag aan te bieden. Naar men van goederhand verzekert, heeft prins Von Bismarck aan de Engelsche regeoring te kennen gegeven dat de Duitsche regeering de terugroeping van den Britscben consul-generaa! te Zanzibar, sir John Kirk, verwacht, omdat hij de bewijzen in handen heeft dat de heer Kirk de man is, die den sultan van Zanzibar tot het aan nemen van eene jegens Duitschland vijandige hou ding heeft aangezet. Prins Von Bismarck heeft zijne zomerkwar- tieren te Kissingen betrokken. Bij aankomst werd hij aan het station opgewacht en toegejuicht door eene groote menigte. Ct-root-lBi-ïta. Hiaii In het Lagerhuis deelde de heer Gladstone gister- avoud mede dat de koningin het ontslag van het ministerie heeft aangenomen. Lord Salisbury, zeida hij verder, is bij de koningin ontboden en bevindt zich thans bij H. M. [Gladstone had zich wegens den staat zijner gezondheid bij de Koningin, die zich thans in Schotland bevindt, voor persoonlijk bezoek doen verontschuldigen.] Het Hoogerhuis heeft bij derde lezing het wets ontwerp betreffende de nieuwe verdeeling der kies districten aangenomen met eenige veranderingen, welke nu nog de goedkeuring eischen van het Lagerhuis, dat ze aanstaanden Maandag in overwe ging zal nemen. De beide Parlementshuizen zijn daarop totMaandcg verdaagd. De „Pall Mali" verneemt uit Berlijn eene eigenaardige lezing van d9 oorzaken der Engelsche kabinets-crisis. Onder de diplomatie zegt men dat Jord Rosebery naar Berlijn is gegaan om de voor waarden van eene verzoening met Von Bismarck te vernemen, en dat Chamberlain naar Parijs ging om van dea heer De Freycinet te hooren wat men voor een Engelsch—Fransch bondgenootschap wel vragen zou, met dit alternatief, dat, wanneer Frank- rijks eischen al te buitensporig waren, men met lord Salisbury zou te handelen hebben. Lord Rose bery vernam dat eene verzoening met Gladstone onmogelijk was; Chamberlain hoorde dat niets minder dan „gelijk deelen", in Egypte de eisch was. Toen zij dus terugkeerden had het Britsch kabinet niet anders te doen dan zijne begrafez?Ï3 te regelen. Het eerst dezer dagen ingestelde onderzoek voor de „Wreek Commissioner's Court" omtrent de strandiog der „Nisero" is thans afgeloopen. De ramp aan de „Nisero" overkomen, is gebleken veroor zaakt te zijn door een verzuim van den kapitein, die bij verandering van koers om kolen in te nemen niet op de zeestroomingen bedacht was geweest, doch ook de hoofdmachinist had hieraan schuld, daar hij den gezagvoerder niet intijós op het gebrek aan kolen had opmerkzaam gemaakt. Uit aanmerking van de ontberingen, door de opvarenden in Tenom geleden, legde het hof hun echte? geen straf op. Zwitsei-land. De door den Zwitserschen Bondsraad verbannen anarchisten (9 Duitschers, 1 Franschman en 11 Oostenrijkers) werden niet tot die straf veroordeeld omdat zij een onder het bereik der strafwet vallend misdrijf hadden gepleegd, doch het verder verblijf in Zwitserland werd hun, op grond hunner anar chistische propaganda, ontzegd. De reizigers in Zwitserland, die op den Rigi de zon willen zien opgaan, of daar ten minste willen beproeven ot de zon zich dien ochtend aan hunne oogen vertoonen wil, zullen dezen zomer niet meer noodig hebben den nacht op den Rigi door te breogen. Er zal een trein loopen van Arth naar Rigi-Kulm, in aansluiting aan den sneltrein, die '8 avonds laat uit Lucern naar den Gothard gaat, welke de reizigers bijtijds op den top van den berg brengt. Marktberichten, Leiden, 13 Juni. Heden aangevoerd: Tarwe 4 hectoliter. Win iertar«e 7.50 a 8.Zomertarwe 6.50 a 7.30. Rogge 3 H. L. Winterrogge 6.20 a 6.E0. Zomerroggs f 5.80 a 6.Gerat 3 H. L. Zomergerat 4.75 8 5.40. Chevalier-gerat -f 5.a f 5.75. Haver 8 H. L. Zware Haver 4.a ƒ4.50. Lichte Haver /"2.90 a ƒ3.50 Diuvenbooneu 2 hectol 6.:0 i 7.EO Paardenboouen 2 hectol. 6.25 f 6.50. Boter-- 12610 kg. Grasboter, late qoalit. V4 vai f 5°.a 56 Scheiboter *de qnalit. '/4 vat f 42a 48.Gras boter !oie qoalitpe^ kilogr. 1.25 a 1.40. Scbeiboter 2de qnaiit. •er ViJoer. 1 1.0» a 1.20. 1 ~uge Zwarte Tart 17000 dubb. hectol., 0.21 3 f 0.24

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2