Vrijdag 12 Juni. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. De Premieplaat „VOORJAARSVREUGDE'' iV. 7763. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST» Vaor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN» Tan 1—8 regel» 1.05. Ieder» regel meer 0.17|. Grootere letter» naar plaatsrniata. Voor het intaaaa ren bniten da stad wordt 0.10 tonktad. wordt zoolaog de voorraad strekt aan onze Abonné's bniten de stad france als postpakket toegezonden, opgerold, tegen inzending van den bon en ƒ1.20 in blauwe postzegels. Dit in antwoord op de vele aanvragen van hen, die niet in de gelegenheid waren de plaat te laten afhalen. Met het afgeven dezer plaat wordt nog deze week voortgegaan. Oflleioele Kennisgevingen. JACHT. De Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland; Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 2d en Juni 1885, n°. 95; Gelet op art. 11 der Wet van den 13den Juni 1857 {Staatsblad N®. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Maandag den listen Juli aanstaandeen dat mitsdien van af dat tijdstip de uitoefening der jachtbedrij ven, vermeld in art. 15, lett. d, f en h, der wet op de jacht en visscherij, is geoorloofdwordende tevens her innerd aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jacht en visscherij in deze Provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meren, plassen, rivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afge- kundigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. 's-Gravenhage, den 6den Juni 1885. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden; Gezien art. 6 der Wet van den 28sten Juni 1881 Staats llad No. 97), zooals die nader is gewijzigd; Brengen ter algemeene kennis dat door COMMISSA RISSEN DER LEIDSCHE SCHOUWBURG-VEREEN1GING en SUZANNA DE KLER, vrouw van ABRAHAM MIZEE, verzoekschriften zijn ingediend om vergunning tot ver koop van sterken drank in het klein, respectievelijk in de perceelen Oude Vest No. 43 en Rijnstraat No. 16. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden. DE KANTER, Burgemeester. 11 Juni 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 11 Juni. Hier ter stede bestonden op 1 Mei jl. 247 perceelen waar sterke drank in bet klein werd verkocht; door 39 houders van vergunningen werd herschatting aangevraagd, waarna 74 perceelen ge schat stonden op eene huurwaarde tot en met 100; 117 boven 100 tot en met ƒ200; 43 boven ƒ200 tot en met 300; 9 boven 300 toten met ƒ400; 1 boven 400 tot en met 500; 2 boven 500 tot en met 600, en 1 op 800, waarvan het vergunningsrecht 200 bedroeg. De laagst ge schatte huurwaarde bedroeg 40; het maximum ver gunningen volgens de wet bedraagt voor Leiden in verhouding tot zijne bevolking 104. Het getal tapperijen, slijterijen en koffiehuizen bedroeg in deze gemeente op 1 Mei 1881 336, op 1 Mei 1882 '269, op 1 Mei 1883 263 en op 1 Mei 1884 255. Van de tegenwoordige 247 gaat de ver gunning voor 215 in op 1 Mei, voor de 32 overigen tusschentijds. Het maximum van zoodanige inrich tingen wordt hier nog met 140 overschreden. Do opbrengst van het vergunningsrecht was van Januari 1884 tot 1885 13,250 en van Jamiari 1885 tot heden 11,589. Tot leeraar in de staatsinstellingen en de staathuishoudkunde aan de H. B.-S. met 5-jarigen cursus, aan de Handelsschool, de daaraan verbonden 3de H. B.-S. met 3-jarigen cursus voor jongens en aan de H. B.-S. voor meisjes, on lot leeraar in het handelsrecht aan de Handelsschool, te Amster dam, is benoemd mr. H. Ter Haar, te Leiden. Het examen voor apothekersbediende is met goed gevolg te Breda afgelegd door den heer Molenborg, van Leiden. De Leidsche Sleepstoombootmaatschappij keert over het met 1 Mei geëindigde boekjaar, na af schrijving op haar materieel en overschrijving op de reserverekening, 7'/» pet. nit. Bij den heer B. Blankenberg alhier is thans de „Maskerade-Marsch" verschenen van den heer Joh. Wertheim Salomonson, welke bij de aanstaande studentenfeesten zal worden ten geboore gebracht.. De compositie doet den jengdigen toonkunstenaar, student in de medicijnen, alle eer aan, is vroolijfc en opgewekt en heeft tevens iets plechtigs, dat de algemeene stemming der feestvierenden uitmuntend vertolkt. De leermeester van den heer Salomonson, de heer Mann te Amsterdam, heeft de partituur voor groot harmonie-orkest bewerkt, en de compo nist wil haar voor afschrift afstaan. (D. v. N.) Uit Karlsbad wordt ons dd. 10 Jnni geschreven „De Koning der Nederlanden zal zich Maandag 15 Jnni, tot hot deen van eene naknnr, naar de eenige nren van hier verwijderde lacht-badplaats Köningswart begeven, waar Z. M. niet, zooals eerst het plan was, in het slot van vorst Metternich, maar in het Karhnis aldaar zal verbljjven. De dnnr van 's Konings verblijf is nog niet be paald, maar zal, naar men verneemt, waarschijnlijk niet langer dan acht dagen zijn. Z. M. met gevolg zal de korte reis daarheen per equipage doen. Zr. Ms. kabinetsreferendaris jhr. Vegelin Yan Claerbergen begeeft zich den 12den naar Den Haag in zjjne plaats zal een ander hierheen overkomen. Het telegrammen- en brie ven verkeer tnsschen Karlsbad eo Den Haag blijft voortdurend levendig. Z. M. doet alle zaken dadeljjk af. De gevolgen der knnr zijn voor Z. M. uitstekend de Koning gevoelt zich dan ook buitengewoon wel dit bewijzen ook zijne vele, vermoeiende en grGote tochten in de omstreken. De knnr der Koningin gaat haar regelmatige», bevredigenden gaDg; het drinken van het bron water, vereenigd met de warme-bron-baden, heeft de beste gevolgen. H. M. zal haren doorluchtigen gemaal, van Teplitz-Schönan nit, op den 16den Juni naar Königswart volgen. Met voorliefde bezoekt de Koningin in Teplitz het park om het slot van vorst Clary en zij bracht reeds een bezoek naar de zeer nabijgelegen, idyl lische, om het gezonde klimaat bekende badplaats Bilin-Sauerbrun en Eichwald. H. M. noodigde onlangs ook de autoriteiten van Teplitz Sebönau, den regeeringsraad Merbeller, den burgermeester Zabel en den commandant van het militaire badhuis, den 1 sten luitenant Von Pfisterer, aan tafel, welke onderscheiding op de betrokken kringen een gunstigen indruk maakte. Ook aan prinses Wilhelmina doet de verandering van lucht goedhaar 'gelaatskleur heeft door het verblijf in de versterkende lucht eene bruinachtige tint aangenomen, welke het aantrekkelijk gezichtje een schalkschen, frisschon trek geeft." Ds. Bax, pred. te Doornspijk, is beroepen als pred. bij de Hervormde gemeente te Ter Aar. Aan de haringvisscherij zal dit jaar door 461 Nederlandsche schepen worden deelgenomen, waarvan 236 van Scheveningen, 79 van Vlaardingen, 58 van Maassluis, 56 van Katwijk aan Zee, 17 van Noordwjjk aan Zee, 10 van Amsterdam, 3 van Schiedam, 1 van Harliugen en 1 van De Rijp. Onder de Scheveningsche schepen zijn ook be grepen de 33 loggers, die aan Soheveningschc reeders behooren, maar geregeld te Vlaardingen binnenkomen. In zijn aan de Tweede Kamer ingezonden antwoord op het verslag over de aanvulling van de Middelenwet voor 1885 verklaart ook de minister van financiën de Regeeriog gerechtigd te achten tot de uitgifte thans van crodietpapier boven 14 millioen, hoewel het hem evenzeer practisch voor komt om Diet meer vlottende schnld in omloop te brengen dan een goed finantieel beheer eischt. Namens de Regeering handhaaft de minister het voorgestelde bedrag der nit te geven vlottende schnld op ƒ14,400,000, onder bijvoeging dat de ver mindering dier som zal afhangen van het tijdstip der aanhangige finantieele voorstellen, in welke de minister van financiën juist een blijk zag van het verlangen der Rog. om het tekort over 1885 op andere dan de thans voorgestelde wijze te dekken. De nfnister doet nogmaals nitkomeD, dat de ge vraagde machtiging tot uitgifte van credietpapier van tjjdelijken aard is. Gemengd Nieuw» De monstering der kostnmes opende verleden week in Zomerzorg de maskerade-vreugd, en gisteravond had het eigenaardige feest van de „beproeving der wagens" plaats. Het waren de wagens nit den optocht welke, nog ongetooid natuurlijk, door Leiden reden om na te gaan of zij niet op eene der hooge bruggen of in een engen draai bloven steken. Er was o. a. een groot schip en een klein schuitje; ook een ezelenwagen. Men vertrok onder begeleiding van mnziek en met fakkels om negen uren van de sociëteit Minerva. Het schip der watergeuzen was bemand door tal van gekostumeerden, terwijl ook vele belangstel lenden gekleed in de meest potsierlijke kostnmes, den stoet volgden in rijtuigen, evenals de commis sieleden. Half Leiden was bij deze gelegenheid wel op de been. Zelfs mochten we ontwaren dat bewoners van omliggende gemeenten, na het lezen van ons be richt in hnnne middag-editie, met sjees, tentwagentje of ander voertuig, in allerijl naar hier waren ge komen om eveneens van de voorproef der maskerade getuige te zijn. Te meer kreeg een en ander een feestelijk aan zien door het menigvuldige bengaalsche licht dat van verschillende woningen en gebouwen bij het pas8eeren van den stoet werd ontstoken. Soms zag men als het ware deze of gene straat in eene zee van vuur. Nu de maskeradedag zelf met rassche schreden nadert, wordt het tijd aan de plannen tot versiering der straten uitvoering te geven. Zoo is men reeds bezig nabij de Haagbrug een feestboog op te rich ten, welke de vroeger aldaar aan het Noordeinde gestaan hebbende Witte Poort zal voorstellen en prachtig zal verlicht worden. Verleden jaar werd een 23-jarig militair tot vijf jaren opsluiting in het detentiehuis alhier veroordeeld. Het verschrikkelijke denkbeeld om als jonkman, in de kracht van zjjn leven, vijf jaren lang afgezonderd te moeten z|jn van de samenleving, scheen hem ganBch ter neer te slaan. Geheel het leven moe geworden, heeft hij zich no in eene cel aan een handdoek opgehangen. Toen men hem 's morgens vond, was op zijne borst een briefje vastgehecht, waarmede hij van zijne betrek kingen voor altijd afscheid nam. De vierriems-outrigger, welke „Njord" onlangs besloot zich aan te schaffeD, is eenige dagen geleden hier aangekomen. Wordt in Enge land veel met deze soort gieken geroeid, hier in Nederland is „Njord" een der eersten die zulk een giek bezit. Om het in zwang komen van dezen vorm van gieken, welke op den tegenwoordig alge meen bekenden vorm veel voordeelen heeft, te be vorderen, heeft de vereeniging „Hollandia", bij den wedstrijd van Zaterdag a. s., op haar programma ook een race voor sculling-ontriggers (sciff) uit geschreven. In de laatste dagen is de oude en jonge vier

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1