betconen, zich tot zeer bruikbare handelsbedienden kannen ontwikkelen. Zr. Ms. stoomschip „Aruba" is gisternamiddag om vier oren van de reede van Tessel naar zee vertrokken. De audiëntie van den minister van waterstaat zal morgen, Donderdag, niet plaats hebbeD. Z. M. heeft benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw den heer B. Heldring, directeur der Nederlandsche Handelmaatschappij te Amsterdam. Gemengd Nieuw* Hedenavond zullen de wagens, die bg de maskerade dienst moeten doen, worden ge probeerd. Als gewoonlpk zal dat met eenige feeste lijkheid plaats hebben. Muziek en fakkellicht zullen den ommegang door de stad opluisteren. Om kwart voor negenen vertrekt de stoet van de sociëteit r Minerva." Een wagen, volgeladen met zakken, welke gevuld waren met bloembollen, reed gister namiddag op den Mare-singel. Zeven personen waren bovendien nog op dien wagen gezeten. Uit vrees van twee jongens te overrijden, week de voerman uit, waardoor de wagen omviel en door het ijzeren hek in een aldaar gelegen tuin terecht kwam. Het een en ander werd er vernield. De per sonen echter hadden zich niet noemenswaard bezeerd. De eerste proefrit heeft plaats ge- had op de nieuwe tramweglijn RijnsburgNoord- wijk aan Zee, welke uitstekend moet voldaan heb ban. De definitieve opening blijft bepaald op 16 dezer. Aan de gisteren te Westwoud ge- houden harddraverij werd deelgenomen door 20 paarden. De prijs van f 200 werd behaald door den heer Van den Akker, te Hazerswonde. Bij den heer V. aan den Loosduii- schen weg werd gisternacht een even onverwacht als onaangenaam bezoek afgelegd. Diens zoon, ver gezeld van zijn vriend, heeft in zijns vaders woning letterlpk den heelen boel kort en klein geslagen. Door de Haagsche politie werd hieraan een einde ge maakt en de twee heeren naar het bureel gebracht. De justitie in Oost-Pruisen verzoekt opsporing, aanhouding en bericht omtrent Marga- retha Menthem, die verdacht wordt haren man vergiftigd te hebben en zich in gezelschap van zekeren Janssen naar Amsterdam te hebben begeven. Op de Noordzee bij Tessel is Zater- dag een brandend schip gezien, dat naar het oor deel van hen die de ramp vermeldden, totaal ver brand moet zijn. Bijzonderheden ontbreken geheel. Men schrijft uit Schagen dat Maan dag 12 van de 14 inwonenden in het weeshuis der N. H. Gemeente aldaar, kort na het middagmaal, zoo hevig ongesteld werden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De heeren dr. S. De Boer en dr. J. Ensingh wisten door eene doel matige behandeling allen te behouden, hoewel vooral een der jongste weesjes in zeer bedenkelijken toe stand verkeerde. Uit Hoofdplaat (Zeeuwsch-Vlaan- deren) wordt aan de „N. R. Crt." van 8 Juni gemeldHeden viel onder deze gemeente een zware ijsregen, welke in eenige weinige minuten vele ge meten vlas, boonen, klaver en granen geheel of gedeeltelijk vernielde. De schade, door sommige landbouwers daardoor geleden, wordt op ettelijke duizenden guldens geschat. Dubbel te bejammeren is dit ongeval, daar die veldvruchten zoo goed stonden en zjj niet verzekerd waren tegen storm en hagelslag. Men kan voor f 3 per gemet de vrachten verzekerenzoodat bijv. tien gemeten boonen, eene waarde vertegenwoordigende van acht honderd gulden, voor dertig gulden aan allen storm en hagelslag onbezorgd kunnen worden overgelaten. Verleden jaar en in 1860 werd deze gemeente en omstreken door diezelfde ramp geteisterd, zoodat men zich verwonderen moet over de waaghalzerij der landlieden, die hunne gewassen aan de ongenade van alle weer en wind toevertrouwen. Te Heerle, nabjj B e r g e no p-Z o o m, is eene vrouw door den bliksem getroffen en op de plaats gedood. Ook de veenwerker Pieter Freyer te De Krim, bij Koevorden, werd doodelijk door den bliksem getroffen. Hij laat eene vrouw met eeB achttal, gedeeltelijk jonge kinderen, in behoeftige omstandigheden achter. Bij de aardbeving van Cashmir zijn te Srinagur 87 personen omgekomen en 100 gewond. Volgens de laatste berichten kwamen er in de geheele provincie 200 personen om. Op sommige plaatsen opende zich de grond en stegen heet water en zwaveldamp uit de scheuren, waarin hier en daar huizen en menschen verzwolgen werden. Een kna 3pje v a n zevenjar enzoon van een rijk koopman, Lopez, te Taraton (Mexico), werd geroofd, en do vader ontving een briefje, waarin hem werd aangekondigd dat het kind zou worden gedood indien niet binnen twee dagen 874,000 fr. losgeld op eene bepaalde plaats werd gedeponeerd. Het briefje kwam te laat en werd Lopez eerst overhandigd toen de noodlottige termijn waa verstreken. Den volgenden morgen vond men het afschuwelijk verminkt lijkje van het kind op de plaats van Lopez' woning. Het 12-jarig dochtertje van Lopez werd door het zien van het lijk zóó geschokt, dat zij kort daarna in hevige stuipen bezweek. En de ongelukkige vader werd door de ramp krankzinnig. BUITENLAND. Frankrijk. Nadat het grootste gedeelte der kleedermakers den arbeid weder had hervat, hielden de aanvoer ders der werkstaking Maandag-middag in het Hol- landsche koffiehuis in het „Palais Royal" eene samen komst, waarin besloten werd de werkstaking op te geven. In de Kamer van Afgevaardigden las de heer De Freycinet eene depeche voor van den Franschen consul te Shanghai', meldende dat de onderteeke- ning van het vredesverdrag gisteren om vier uren te Tientsin heeft plaats gehad. Het verdrag berust op de grondslagen, in dat van 4 April gelegd. China doet definitief afstand van alle politieke be trekkingen met Annam en aanvaardt al de gevolgen van het Fransch protectoraat. Deze mededeeling werd met toejuiching ontvangen. ZooalB een berichtgever der Belgische „Indé- pendance" meent te weten, is de regeering er op bedacht, met het oog op de aanstaande algemeene verkiezingen, het personeel der prefecten, onder prefecten en prefectorale raden eene doortastende, volkomen „zuivering" te doen ondergaan, daar het tegenwoordige personeel te zeer aan de opportu nistische politiek van het vorige Kabinet gebonden is. De heeren Clémenceau en Granet zonden de noodige aanwijzingen voor den beraamden maatregel hebben verstrekt. Ter vermijding van mogelijke interpellatiën cn hartstochtelijke debatten zou daar toe eerst na bet scheiden der Kamers worden overgegaan. Ofschoon een en ander van gemeenlijk welinge lichte zijde vernomen hebbende, schijnt de bericht gever zelf aan de waarheid er van min of meer te twijfelen. Gfroot-II ï'itannic. In het Lagerhuis zoide de heer Gladstone gis teravond: „Ten gevolge der stemming, gisteren in het Huis gevallen, heeft het Kabinet gemeend dat het zijn plicht was, heden aan de koningin eene mededeeling te doen, waarvan de aard gemakkelijk kan worden nagegaan, ofschoon ik dien niet nader kan omschrijven." Hij stelde verder voor, om de zitting tot aan staanden Vrijdag te verdagen, in afwachting van de beslissing der koningin. Hiertoe werd besloten. Ook het Hoogerhuis is tot aanstaanden Vrijdag uiteengegaan. Sir Charles Dilke hield gisteren bij een feest maal der Liberale Club eene redevoering, waarin hij verklaarde, het grootste vertrouwen te hebben in de aanstaande algemeene verkiezingen. Hij meende dat de schitterende zegepraal van de liberalen zou blijken, vooral wanneer Gladstone (zooals hij waar- schijnlgk achtte) aan het hoofd der partij bleef. Hij zeide het zijn plicht te achten, de grootste omzich tigheid in acht te nemen over het besluit, door het Kabinet te nemen totdat de beslissing der koningin zou gevallen zijn, maar hij voor zich zou het niet betreuren indien den Tories de gelegenheid werd geboden om de vraagstukken betreffende het budget, Afghanistan en de zeer belangrijke quaestie van het plaatselijk bestuur in de drie landen van het Vereenigd Koninkrijk in het reine te brengen, altijd in den zin door hunne redevoeringen aangegeven. Hij voegde er bij dat de Afghaansche quaestie ge lukkig zoo dicht haar einde nadert, dat de Tories den Europeeschen vrede niet in gevaar kunnen brengen. De Transvaalsche Volksraad heeft eene motie aangenomen, waarbij allen die de petitie tot annexatie bij Engeland teekenden en tegen de scheiding van dat land waren, onbevoegd worden verklaard om eene staatsbetrekking in do Transvaal te beklee- den, of lid van den Volksraad te zijn. Joubert heeft het opperbevel over de troepen aanvaard. De crisis. De Kabinetscrisis in Engeland wekt te Berlijn groot opzien, omdat zjj volkomen onverwacht was. Men meent dat, indien de conservatieven thans het aanvaarden der regeeringstaak mochten weigeren, zij daardoor bewijs zouden geven van gebrek aan moed en geestkracht, en hun staatkundig aanzien merkelijk zou verminderen. De „Köln. Zeitung" zegt o. a.„Uit het feit dat de heer Gladstone van eene zoo ondergeschikte zaak als de bierbelasting eene kabinetsquaestie maakte, meent men te mogen opmaken dat hg de voortdurende plagerijen van het Parlement moede is, en thans, nu ook zgne eigene beambten, als sir Peter Lumsden, zijn beheer gispen, het geschikte oogenblik voor zjjne aftreding gekomen acht. Het blijft de vraag of de conservatieven in den tegen- woordigen stand van zaken de erfenis willen aan vaarden, maar mochten zij daartoe besluiten, dan zou ook een conservatief kabinet moeielijk anders kunnen doen, - wat de politiek tegenover Rusland betreft, - dan de voetstappen zjjns voorgangers te drukken. Deed het dit niet, dan zou Gladstones aftreden voor Engeland een volksramp zijn." De stemming over de motie van Sir Hicks-Beach had plaats tegen halftwee. Onder de voorstemmers bevonden zich de leiders der oppositie, vele Iersche en verscheidene liberale leden. Aan den anderen kant waren de ministers en de groote meerderheid hunner volgelingen. De „Standard" zegt dat het Lagerhuis, toen de uitslag der stemming bekend werd, een aanblik bood, als in de vele jaren niet was voorgekomen. Tot het laatste oogenblik was die uitslag onzeker. De premier, die zich een oogenblik verwijderd had, kwam lachende de vergaderzaal weder binnen, en daardoor liep al spoedig het gerucht dat de regee ring met eene groote meerderheid gewonnen had. Meer dan het gewone tijdsverloop ging voorbij, voordat de stemming werd bekend gemaakt, en terwjjl de beambten met het opmaken bezig waren, heerschte eene diepe stilte in de zaal. Lord Kensington, die teller van regeeringswege was in de „no-lobby," was meer dan eene minuut eerder terug dan mr. Winn. Dit veelbeteekenend verschijnsel werd onmiddellijk begrepen en eenige seconden later brak de oppositie, die nu zeker was van hare zaak, in stormachtige toejuichingen los. Deze demonstratie herhaalde zich toen de griffier het papier met de cijfers aan mr. Winn overhan digde. Nogmaals, toen de meerderheid van 264 tegen 252 werd bekend gemaakt, werd een langdurig applaus aangeheven, en verscheidene conservatieve leden gingen zelfs op de banken staan, om hunne bijvalskreten des te luider te doen hoorenze wuif den met de hoeden en juichten uit volle borst. In den Ierschen hoek hoorde men de luide kreten van „Buckshot!" „Coerc'on!" en „Crimes Act!" Het duurde een geruimen tijd voordat de heer Glad stone van zijne plaats opstond, en toen hij dit deed, beletten de kreten van zijne eigen volgelingen elke uitlegging. Hij had tot dusver zitten schrgven, maar staakte nu zijne bezigheden en aanschouwde met kalmte het ongewone tafereel. Hij beraadslaagde onmid dellijk met den minister van financiën en stelde eindelijk eene motie tot verdaging voor, waarmede het Huis zich terstond vereenigde. Hij sprak kalm en bedaard, maar verkeerde blijkbaar toch onder den invloed eener sterke aandoening. Tot verdaging der zitting werd besloten te midden van groote opschudding, daar vele leden van de oppositie en de Iersche partij met hunne hoeden wuifden en luide vreugdekreten aanhieven. De Iersche leden stemden als één man met de oppositie. Doch slechts enkelen van hen die de regeericg gewoonlgk steunen, gingen met de con servatieven mede. De nederlaag van het kabinet is hoofdzakelijk te wijten aan de onthouding der liberalen. Telegrammen. BERLIJN, 9 Juni. De toertjes die de keizer voortdurend gemaakt heeft zijn Z. M. zeer goed bekomen, zoodat de herstelling van den vorst als geheel volkomen beschouwd wordt. Men mag hierom aanuemen dat ook het reisplan volkomen gevolgd zal worden. Het vertrek naar Ems zal dus op den loden dezer, de aankomst den volgenden dag, Zondag, plaats hebben. Een langer oponthoud in Wiesbaden is voor dit jaar opgegeven en het bi-1

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2