Reeds den ganschen dag was buitengewoon druk gebruik gemaakt van het stoombootveer op Papen- drecht, grootendeels door stadgenooten die de plaats, waar de vorige week de brand gewoed had, git; gen bezoeken en omgekeerd door inwoners van oabnrige gemeenten, die ter Dordrechtsche kermis kwamen. Juist was de boot met 89 reizigers aan de aanlegplaats bniten den Riedjjk aangekomen en bevonden zich eene menigte hunner op de brug, die van het drijvend hoofd naar den wal voert, toen plotseling een der beide hoofdbalken van de brng brak, deze naar de buitenzijde omsloeg en circa 40 personen, zoo mannen en vronwen als kinderen, in de rivier stortten. Terstond werden met behulp van roeibooten alle pogingen in het werk gesteld tot redding der drenkelingen. Daar met geen mogelijkheid was na te gaan of alle personen gered waren, en men nog hoeden opvischte, waarvan de eigenaars zich niet aanmeldden, vreesde men dat eenige reizigers het met den dood hadden moeten bekoopen. Wie slechts iets doelmatigs kon meester worden toog onmid dellijk aan het visschen en spoedig werd het lijk opgehaald van den 28-jarigen Willem Sprnit, ijzer werker te Alblasserdam, slechts vier weken gele den gehnwd. Of door den sterken stroom de overige drenke lingen zijn weggevoerd, of dat door de groote ver warring en den schrik eenigen der geredden niet verder naar hun hoofddeksel hebben omgezien, zoodat wellicht de opgevischte het eenige slacht offer is, zal natuurlijk later blijkenzooveel is zeker, dat den geheelen nacht onophoudeljjk met visschen werd voortgegaan, zonder eenig resultaat, en geen -personen als vermist zijn opgegeven. Kort na het ongeval was de burgemeestereven- als de waarnemende officier van justitie met den commissaris van politie, alsook de directeur van gomeentewerken ter plaatse tegenwoordig en zjjn door de justitie de verschillende deelen der brug in beslag genomen om een grondig onderzoek in te stellen naar de ware oorzaak der ramp, en of hier onvergeeflijke nalatigheid in het spel komt, en zoo ja, aan wien de schuld. In Berlijn heerscht groote opge wondenheid over een oDgeluk dat Zondag-nacht om óén uur voor eene uitspanningsplaats aan de boven- Spreo „Tabbertts Waldschlössehen" genaamd, voor viel, waarbij de met menschen gevolde aanleg-stijger van de booten instortte. De stjjger, welke ver in do Spree vooruitsteekt, droeg eene menigte van omstreeks driehonderd koppen, die op het laatste stoomschip dat raar Berlijn vertrok, wachtten. Alles was in eene vrooljjke stemming en in het park van het lokaal zelf bevond zich nog een groot aantal wachtenden. Opeens brak de brug met een verschrikkelijk gekraak middendoor en allen die er opstonden, manneD, vrouwen en kinderen, vielen te water. Het gehuil en geschreeuw der verongelukten was ver schrikkelijk en ook de aan land gebleven getuigen waren natuurlijk zeer ontsteld. Ooggetuigen, die aan sommige bladen bericht zonden, verzekerden ver scheidene dooden gezien te hebben. Velen der in het water gevallenen worden nog vermist; vooral moeten vele kinderen door de rivier verzwolgen zijn. Het was een zeer donkere nacht, lantaarns en lampen waren slechts in gering aantal ter plaatse en niemand had in het eerste oogenblik tegenwoordigheid van geest om hnlp te verschaffen. Tien minuten nadat het ongeluk plaats had kwam do boot aanstoomen en het gelukte den kapitein slochts met moeite om bijtijds een aanhouden op do plaats des ongeluks te voorkomen. Geen der zich in het Waldschlössehen bevindende personen nam meer plaats op de boot. Enkelen maakten ge bruik van rijtuigen om naar Berljjn te gaan, om de politie op de hoogte te brengen en den ver ongelukten zoo spoedig mogelijk geneeskundige hulp to verschaffen. Een groot deel der omstanders hielp met zelf- opofferenden moed om de drenkelingen te redden verscheidene goede zwemmers begaven zich daartoe te water. Tot nu toe zijn bij de directie der Ber- lijnsche Stoomvaart Maatschappij slechts drie perse nen als om het leven gekomen aangegeven; 10 personen, waaronder verscheidene kinderen, worden vermist. Dreggen heeft geen verder vinden van lijken ten gevolge gehad. Te Goding (in Oostenrijk) vond dezer dagen een onheil plaats, dat opnieuw eene waarschuwing is voor hen die onvoorzichtig genoeg zijn om met kunstlicht in de na6jjheid van ontplof bare zaken te komon. Om elf uren des morgens hoorden de bewoners van de „Ringplatz" eene zware ontploffing en tegelijkertijd stegen dikke rookzuilen uit de kelders van den kruidenier Czech op. Deze snelde naar de plek van het onheil en kwam op de keldertreden een zijner bedienden tegen, die zwaar gekwetst was en zich slechts met moeite voortsleepte; de kleederen van den man stonden in brand; alle mogelijke zorgen werden aan bem besteed, maar hij stierf, reeds twee uren later, na gruwelijke pijnen te hebben uitgestaan. De bediende had de onvoorzichtigheid gehad om met eene bran dende kaars in den kelder te gaan, ten einde eene flesch met olie te vullen; de vlam was in aan raking gekomen met groote flesschen die wijngeest en benzine inhielden. De kelders waren met petro leum, olie en andere ontvlambare of ontplofbare zelfstandigheden gevuld. Ten einde het vuur te dooven, kwam men op het denkbeeld om aarde en zand in den kelder te werpen en ingang en vensters er van toe te stoppen, en deze maatregel werkte uistekend. BUITENLAND. Frankrijk De Kamer van Afgevaardigden heeft, op aan drang van den heer Brisson, met groote meerder heid van stemmen de wijzigingen goedgekeurd, door den Senaat gebracht in het voorstel tot wederin voering van den „sorutin de liste" ofdepartements- gewijze verkiezingen. Eene botsing tusschen beide wetgevende lichamen is dus voorkomen. Uit Tienstin wordt geseind dat Li-Hung- Tschang den heer Patrenötre mededeeling deed eeoer depeche van den onderkoning van Canton, waarin hjj (Li-Hung-Tschang) werd gelast zich gereed te houden om Tonkin te ontruimen en naar Yunnan terug te trekken. Groot-Brita u uië. In de gisteravond door het Lagerhuis gehou den zitting verklaarde lord Edmund Fitzmaurice, dat, sedert de aankondiging van het afbreken der onderhandelicgen met Spanje over een handels verdrag, eene depeche van de Spaansche regeering is ontvangen, welke eenigermate de hoop wettigt dat de onderhandelingen weder zullen opgevat worden. In het Hoogerhuis antwoordde lord Derby, op eene vraag van lord Jersey, dat de in Zoeloeland gevestigde Boeren eone proclamatie hebben uitge vaardigd, waarin zij protesteeren tegen de inbe zitneming van de St.-Luciabaai door den luitenant Moore, daarbij de Britsche rechten bestrijden en die der nieuwe Bóeren-Republiek verdedigen. Sir H. E. Bulwer heeft niet verzuimd tegen deze aan spraken op te komen, en do regeering heeft zijne handeling goedgekeurd. Spanje. Eenige gevallen van cholera, doch niet van be langrijken aard, zjjn gisteren te Madrid voorgeko men. Ten opzichte van de uit Valencia komende gezinnen zijn door het gemeentebestuur en de hooge regeering krachtige maatregelen genomen om de verbreiding der ziekte tegen te gaan. Gisteravond zou in de Kamer van Afgevaardig den beraadslaagd worden over de gezondheidsquaestie. Telegrammen. LONDEN, 8 Juni. De Duitsche gezant, graaf Müaster, is gisteren eene korte pleizierreis naar Hannover begonnen. BAZEL, 8 Juni. Gisteravond stootte een klein schip, waarin 15 personen zich bevonden, tegen het juk van de oude Rijnbrug, waarbjj het schip omsloeg en 8 personen verdronken. MüNCHEN, 8 Juni. De keizer van Oostenrijk is heden om kwart over achten hier aangekomen en dadelijk naar Feldafing vertrokken. LONDEN, 9 Juni. In het Lagerhuis bestreed sir Michael Hicks Beach de tweede lezing der begroo ting van inkomsten, door een amendement, waarbij de verhooging der belasting op bier en op gedistil leerd onbHlijk wordt genoemd, omdat de accijnzen op wijn niet gelijktijdig verhoogd zijn, en waarbij nieuwe belastingen op het vermogen worden ge weigerd, zoolang de plaatselijke belastingen niet verminderd zijn. De heer Gladstone verklaard dit amendement voor ongewoon. Immers er was dringende nood zakelijkheid ontstaan voor het maken van militaire voorbereidingen tot afwending van een ernstig gevaar; al mocht men nu ook hopen, dat hot gevaar zon kunnen voorbijgaan, tooh kon do regee ring niot zeggen, dat alle gevaar reeds geweken was. Indien de positie, die eenige weken geleden het crediet eenstemmig had toegestaan, thans de middelen tot dekking weigert, zonder harerzijds andere voorstellen te doen, moet de regeering van de beslissing over dit amendement eene kabinets- quaestie maken, zoodat de oppositie, wanneer zij overwint, zelve de gevolgen van haren stap te dragen heeft. Het Lagerhuis heeft bij de tweede lezing de begrooting van inkomsten verworpen, met 264 tegen 252 stemmen; de regeering leed dus de nederlaag en de oppositie gaf hare vreugde hierover door luide juichkreten te kennen. Het Kabinet komt heden bijeen, om naar aan leiding van de beslissing van het Lagerhuis betref fende de begrooting der inkomsten te beraadslagen. De „Daily News" heeft reden om aan te nemen, dat de heer Gladstone onmiddelljjk zijn ontslag zal nemen. De „Daily Telegraph" verneemt dat het twijfel achtig is, of de conservatieven de regeering zullen overnemen. BERLIJN, 9 Juni. Volgens een bericht in som mige bladen is de oorzaak van de vertraging in zake de overeenkomst tusschen de rjjksregeering en den „Norddeutsohen Lloyd" te Bremen, van louter formeelen aard. De definitieve totstandko ming zal in elk geval in den loop dezer maand volgen. Wat de Hollandsohe havens betreft, schijnt het wel dat Rotterdam zal worden uitgesloten, en dat men meer tot Vlissingen zal overhellen, omdat deze haven het geringste tijdverlies oplevert en hare concurrentie met de Duitsche stoomvaartlijnen het minst gevaarlijk zal zijn. CAIRO, 9 Juni. Officieele depeches uit Soeakim berichten dat Kassala tegen het einde van Mei is gevallen. LONDEN, 9 Juni. HDe „Times" betoogt in een hoofdartikel dat de aftreding van het ministerie nog niet spoedig zal beslist worden. In finantieele kringen heeft men reden om te gelooven dat Glad stone zijn ontslag onmiddellijk zal indienen. Intus- schen blijft echter, in afwachting van de verkiezin gen, een modus vivendi mogelijk. Ook de correspondent van de „Times" seint uit Cairo dat daar bericht is ontvangen van den val van Kassala, zonder dat daar bloed werd vergoten. Men gelooft dat dit bericht juist is. LONDEN, 9 Juni. (H.) Het ministerie zal zjjn ontslag indienen. De markies van Salisbury zal waarschijnlijk een kabinet formeeren. NIEUW-YORK, 9 Juni. Berichten uit Mexico maken melding van een waterhoos, die gewoed heeft in de nabijheid van Lagos en bij het uiteen spatten een honderdtal personen doodde. Men vreest zelfs dat het verlies aan menschenlevens nog grooter zal zijn. LiClDUN, Juni. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: noordwestenwind. De Guides komen niet Zij hebben het gevraagde verlof niet kunnen verkrijgen van hun souverein om alhier gedurende de aanstaande feestweek op te treden. In hunne plaats is de kapel van Coenen uit Am sterdam geëngageerd. Deze zal zich Dinsdag middag op het feestterrein doen hooren en o. a. den feest- marsch van den heer Wertheim Salomonson voor de eerste maal uitvoeren. Ook de kapel uit Bergen-op-Zoom, onder leiding van haren directeur, den heer Boumann, heeft eene verbintenis, om tijdens de feesten eene uitvoering te geven, aangegaan. Te Assen is aangebracht een meisje uit Emmen, dat beschuldigd wordt van vergiftiging van haren vader. Een pannekoek had ze den ouden man voor gezet, na daarbij eene groote hoeveelheid arsenicum te hebben gemengd. Onder de hevigste pijnen is de vader den volgenden avond overleden. Het meisje bekende het gruwelstuk te hebben bedreven en er toe te zjjn overgegaan, omdat baar vader lastig voor haar was. Eene gerechtelijke sohouwing van het lijk zal plaats hebben. Volgens het zeggen der buren moet den over ledene zjjn slechts elfjarig dochtertje wel eens aan een boom gebonden hebben en dan geslagen. Zijne vrouw is al voor eenigen tijd van hem wegge- loopen, omdat zjj het bij hem niet kon uithouden. Onder het nuttigen van de pannekoek vroeg zjjn dochtertje hem of het hem wel smaakte. CORRESPONDENTIE. - „Een oude wandelaar!" In een volgend nommer.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2