Woensdag 10 Juni. N°. 7761. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: '•or Leiden per 8 maasden1.10. Fr»nco per posl.1.40. ACzomderiyke Nommera.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Th 1—6 regel* 1.05. Ieder» reg»! nw 0.17^. Grootere letter* n»*r plaatsrniate. Voor kot iiilM ren bsiten de st*d wordt f 0.10 bantaaA Ofllcieele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter kennis van belanghebbenden dat de gelegenheid tot inschrijving van leerlingen voor de Hoogere Burger- bchool voor Meisjes, wordt opengesteld gedurende de maand Juni, eiken Maandag, des namiddags van twee tot vier uren in het schoolgebouw aan de Garenmarkt. Voorts vestigen zij de aandacht, ten eerste op de vakken van onderwij» aan die inrichting; als: Nederlandsche taal- en letterkundeFransche taal en let terkunde, Engelsche taal- en letterkunde, Hoogduitsche taal- en letterkunde, Geschiedenis, Aardrijkskunde, Wiskunde, Plant en Dierkunde, Natuur- en Scheikunde, Teekenen, Handwerken Gymnastiek, en voor de hoogste klasse Kunstgeschiedenis, Boekhouden, Staatsinstellingen en eerste lejintelen der Staat huishoudkunde; ten tweede op de bepaling dat rmeisjes die verlangen, slechts in enkele vakken de lessen bij te wonen, daartoe van Burgemeester en Wethouders verlof kunnen bekomen", en ten derde op het bedrag van het verschuldigd school geld dat voor haar die alle lessen wenschen bij te wonen f 60 'sjaars bedraagtbij twee of meer leerlingen uit één huisgezin wordt dit schoolgeld voor ieder met een vierde verminderd en- alzoo gesteld op t 45. Voor de bijwoning van enkele vakken bedraagt hei schoolgeld in een enkel vak eenmaal 's weeks f 10 'sjaars, tweemaal 's weeks f 15 'sjaars, driemaal 's weeks f 20 sjaarsvier- ot' vijfmaal 's weeks f 25 'sjaars. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Juni 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 9 Juni. Op de aanstaande jaarljjksche vergadering van de „Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde te Leiden", te honden op Donderdag 18 Jnui, des voormiddags te elf nreri, in het gebouw der Maatschappij tot Nat van 't Algemeen alhier, zulIeD, na de opening der vergadering door den voorzitter, prof. dr. J. J. PrinB, de volgende punten behandeld worden; lo. Verslag van den staat der Maatschappij en van hare belangrijkste lotgevallen en handelin gen gedurende het afgeloopen jaar. 2o. Verslag vaa den staat der boekverzameling gedurende hetzelfde tijdsverloop. 3o. Overlegging van de rekening en verantwoording van den penningmeester. 4o. Mede- deeling der verslagen van de Commissie voor Taai en Letterkunde en van die voor Geschied, en Oad- heidkande. 5o. Mededeeling van den uitslag der stemming over de te benoemen binnenlandsche eo bnitenlandsche leden. 60. Voorstel over bet gebruik der beschikbare renten van het foDde. 7o. Voorstel van het bestuur aangaande de levensberichten. 80. Het kiezen van een lid des bestnurs, in de plaats van den in October aftredeoden bestuurder dr. J. G. R. Acquoy. [Het door de maandelijksche ver gadering voorgedragen dubbeltal bestaat uit de heeren dr. J. Ten Brink en dr. P. L. Muller.] 9o. Het benoemen van een penningmeester, in de plaats van den aftredenden titularis den heer D. Harte- velt. [Het door de maandelijksche vergadering voorgedragen dubbeltal bestaat uit de heeren D. Har- tevelt en Th. M. Roest.] De vergadering zal naar gewoonte besloten worden met een maaltijd op Zomerzorg. In de tweede zomervergadering der afdeeling Leiden en Omstreken van de Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantenkunde was aan de orde gesteld de benoeming eener regelingscom missie voor eene excursie naar Maastricht (beter Valkenburg) en omstreken. Als de eerst aangewezene kwam hiervoor de cud-secretaris der afdeeling, mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck, in aanmerking, die zich reeds veel moeite gaf om deze excursie ten genoege der deel nemers te doen slagen. Limburger vau geboorte en jaren lang daar gewoond hebbende, is hij volkomen, niet alleen met die romantische streken, maar ook met de zeden en gewoonten van het volk bekend, en alzoo beter dan iemand anders in staat, te be- oordeelen wat den bezoekers het meeste voldoening kan verschaffen. Ook toonde hij zich, na bij accla matie daartoe benoemd te zijn, volkomen bereid dio taak op zich te nemen. Algemeen wtrd goedge vonden geen meerdere commissarissen te benoemen, maar den heer Hnrrelbrinck vrijheid te laten, in de kenze van hem of hen, die hem daarbij behulp zaam zullen zijn. Uit de rondvraag bleek dat zich onmiddellijk tien leden ter deelneming aan die excursie aan meldden, hetwelk, als men iu aanmerking neemt dat slechts ruim een vijfde der leden aanwezig was, zeker een bevredigend aantal mag genoemd worden. Ook uit eene andere afdeeling trad er reeds een toe, nog vóór dat het plan in het Weekblad der Maatschappij bekend gemaakt was. Naar „Semperv." vernam, heeft nog een Val ken- burgs particulier zich beschikbaar gesteld de rol van cicerone op zich te Demen en bestaat het plan de deelnemers, desverkiezende, in twee groepen te splitsen, de ééne bestaande uit hen, die op groote wandelingen gesteld zijn, en de andere voor die genen, die daartegen niet bestand zijn en due de voorkeur geven aan kortere wandelingen, meer op hnn gemak. Men wenscht dit tochtje voor ieder aangenaam te maken, en er voor te zorgen dat niet sommiger genoegen door te veel inspanning ten deele verloren gaat. ThaDS is de excursie-commissie samengesteld uit de volgende heerenH. Witte, president, A. D. D. Schreden, penningmeester, en mr. L. H. J. Lamberts Hnrrelbrinck, secretaris. De excursie is bepaald op 7 tot 10 Juli. Bij genoegzame deelneming znilen, ten gevolge vah eene aanzienlijke rednctie van reis- en verblijfkosten, dezen, als uitgangspunt Rotterdam aannemende, bedragen: voor reizigers 2de klasse f 25 en voor die der 3de klasse f 20 Zij, die geneigd mochten zijn aan deze excnrsie deel te nemen, moeten zich, met opgave der klasse waarin zij wenschen te reizen, vóór den 20sten Juni a. s. aanmelden bij een der bovengenoemde heeren. Voor de leden der Leidsche afdeeling en anderen, die het wensohen, is het nitgaDgspant Leiden. Op het den 22sten Juli bij Bergen-op-Zoom te honden 12de Znider Zendingsfeest zal, naar de „Stand." meldt, o. a. als spreker optreden de heer H. Benker, van Leiden. In de zes-en-dertigste algemeene vergadering der „Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst", welke zal worden gehouden te Middelburg op Zondag, Maandag en Dinsdag 12, 13 en 14 Juli a. s., zal 0. a. behandeld worden een voorstel van de afdeeling Oldambt, strekkende om aan de Regeering vanwege de Maatschappij het verzoek te richten dat het aan de medische profes soren verboden worde praktijk uit te oefenen anders dan in overleg met den huisarts van den lijder of in de klinieken en poliklinieken. Dit voorstel brengt reeds nu in de medische pers de pennen in beweging en zal waarschijnlijk in de algemeene vergadering tot eene geanimeerde dis cussie leiden. Naar de „Haarl. Crt." verneemt, is da directie van het Nederlandsch Wetenschappelijk Centraal Bureel, door wijlen haren stadgenoot professor E. H. Von Baumhauer te Haarlem in 1871 opgericht en sedert bestuurd, dezer dagen overgegaan in handen van den heer dr. P. P. C. Hoek, l d der Koninklijke Academie van Wetenschappen en secretaris der Nederlandsche Dierkundige Vereeni- ging, wonende te Leiden. Gelijk bekend is, werd door den overledene dit Bureel opgericht in na volging van de Smithsonian Institution te Washing ton, tot vergemakkelijking van de onderlinge rui lingen van Nederlandsche wetenschappelijke ge schriften met die van het buitenland, in' welke richting dat Bureel, dank zij den grooten steun, dien het van tal van vaderlandsche Genootschappen mocht ondervinden, en den ijver en de goede zor gen, die zijn thans ontvallen directeur daaraan steels besteed heeft, aan ons land en de koloniën groote diensten heeft bewezen. Vooral in den laat- 8ten tijd mocht de verdienstelijke oprichter zioh verheugen in het feit, dat op zijn initiatief in het buitenland verschillende dergelijke Bureelen werden opgericht, zoodat daardoor het beoogde doel meer en beter wordt bereikt. Al wat voor dat Bureel bestemd is moet voortaan naar bovenstaand adres te Leiden worden opgezonden. Bedankt is voor het beroep naar Valkenburg door ds. P. C. A. Halffman, cand. te Heerjansdam. De vergadering der Onderwjjzers-vereeniging in het arrondissement VlaardingeD zal gehonden worden te Rotterdam in de zaal „Caledonia," op 19 Jnni a. s. De heer Flik van Hellevoetsluis zal inleiden„Lichamelijke straffen op de school, naar aanleiding van het vonnis, gewezen in de zaak van den Katwijkschen onderwijzer V." Men schrijft uit Kampen aan de „Zw. Crt. „Opnieuw is er bericht gekomen uit Djambi: De 2de lnit. der inf. J. P. C. Bneninck te Djambi is tegelijk met den heer Heycop ten Ham door de twee hadji's aangevallen. De heer Heycop was terstond dood, terwijl de heer Bneninck nog onge veer eene week ziek heeft gelegen. Het isgebenrd den 23sten Mei 's avonds, terwijl genoemde offi cieren in de soc'.ëteit zaten. Het is dus in de socië teit gebenrd. De hadji's maakten amok. Er schijnt dus geen persoonljjke wraak bestaan te hebben. Eveneens is het te veronderstellen dat er niet meer gevallen zijn, daar het bericht spreekt van 2 hadji's." De heer De Jong, lid der Tweede Kamer voor Hoorn, is van zjjne ongesteldheid, die hem in de laatste maanden weerhield aan de parlemen taire werkzaamheden deel te nemen, in zooverre her steld dat hij sinds heden weder de sectie-vergade ringen bijwoont. De overweging van de herziening der Grondwet werd heden nog niet ten einde gebracht. De sectie werkzaamheden zullen vermoedelijk a. s. Donderdag afloopen, tegen wanneer des namiddags om halfvier eene openbare zitting der Kamer belegd wordt, tot regeling der verdere werkzaamheden. Met het opmaken van verslag over het onderzoek van de wjjziging der kiestabel (vermeerdering van. het ledental met 8) wordt door de commissie van rapporteurs bijzondere spoed gemaakt, waarschijnlijk met het doel om de Kamer in de gelegenheid te stellen dit ontwerp nog voor het aanstaande reces af te doen, zoodat de daarnit voortvloeiende ver kiezingen nog in het najaar konden plaats hebben. Gemengd Nieuws. Aan den heer P. J. W. Knaap, coif- feur alhier, is vergunning verleend om op het feest terrein een kiosk te plaatsen tot den verkoop van handschoenen, dassen, ean de cologne en parfnms.. In de door den Hoogen Raad gehon den zitting heeft de adv.-gen. mr. Polis tot ver werping geconcludeerd in de zaak van C. Tb. B., te Ter-Aar, tegen een arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage, waarbij hij, met bevestiging van een vonnis der rechtbank, is veroordeeld totjaar celstraf, f 60 boete en 150 schadeloosstelling aan de beleedigde partij, wegens het moedwillig toebrengen van slagen waardoor geen ziekte of beletsel om te werken is veroorzaakt. De Raad zal den 29sten dezer uitspraak doen. De heer Van der Putten te 's- Gra- venhage is gisteren in den laten namiddag op vrjje voeten gesteld, daar het openbaar ministerie niet in hooger beroep gaat van het vrijsprekend vonnis der rechtbank. Omtrent het vreeselijk ongeluk, dat Zondag namiddag om kwart voor vijven te Dor drecht plaats bad, meldt de „Dordr. Crt." bet volgende

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1