Zaterdag 6 Juni. A°. 1885. N°. 7758. Vtcn LeideD per 3 maanden1.1*. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. j genomen door het lid van Gedeputeerde Staten dier j provincie mr. W. Alingb, totdat in de door het over lijden van den heer mr. J. Van Koyk opengevallen plaats zal zijn voorzien; - benoemd tot vice-presi dent der arrondissements rechtbank te Amsterdam, mr. C. A. Chais Van Buren, thans rechter in die rechtbank; - benoemd tot lid on voorzitter der com missie, aan welke in 1885 wordt opgedragen het afnemen van het examen bedoeld in art. 12 der LEIDSCH DA GBLAD. PRIJS BEZER COURANT: Franc* per poel1.40. Afzonderlijke Nommers.0.*5. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regel» 1.06. Iedere regel meer f 0.17*. Groolere letters naar plaatsroimte. Voor het incttM*- ren buiten de stad wordt 0.10 bertkeod. LEIDEN, 5 JTnni. Het voorstel van den heer Bredias tot invoering van eene controle op de lichtsterkte van het gas, werd door B. en Ws. in handen gesteld van commis sarissen der gasfabriek, met verzoek hun daarom trent te willen dienen van advies. In het daarop door cimmbsariseen uitgebracht rapport, wordt uitvoerig medegedeeld op welke wijze de proefnemingen naar de lichtsterkte van het gas op verschillende punten der stad plaats hebben en welken uitslag deze proefnemingen heb ben opgeleverd. Commissarissen zijn van oordeel dat er geeDerlei aanleiding bestaat om maatregelen te nemen als door den voorsteller worden bedoeld en voegen er de naar de bescheiden meening van B. en Ws. onnoodige verzekering bij dat er noch bij hen noch bij den directeur eenige toeleg hoegenaamd bestaat om, in strijd met de gegeven voorschriften, gas te leveren van minder deugdelijk fabrikaat of onvol doende lichtsterkte, ten einde de winst der fabriek op te voeren. Wat dit laatste punt betreft, willen B. en Ws. niet ontveinzen dat de toelichting van het voorstel van den heer Bredius hun heeft bevreemd. Zij herinneren zich niet, ooit opzettelijk nagelaten te hebben de besluiten van den Raad uit te voeren of te hebben getracht op oneerlijke wijze de in komsten der gemeentekas te vermeerderen en even min, indien wellicht deze of gene eene gegronde klacht indiende, den klager te hebben afgewezen met de ter kwade trouw geuite bewering dat hij zelf wel de oorzaak zon zijn van betgeen waarover hij zich bezwaard gevoelde. B. en Ws. vertrouwen iotusschen dat de heer Bredius bij de openbare behandeling van zijn voor stel in staat zal zijn aan te toonen op welke gronden bij meeDt te mogen onderstellen dat het college van DagelijkBch Bestuur zich in dit bijzonder geval aan al deze laakbare handelingen zal schuldig maken. Wat nu aangaat de wederinvoering van de con trole in het algemeeD, komt het B en Ws. met commissarissen der Gasfabriek voor dat het onder zoek naar de lichtsterkte en de hoedaoighe'd van het gas, zooals het thans wordt uitgeoefend, op voldoende wijze aan het duel beantwoordt ea vol komen zekerheid geeft dat steeds behoorlijk ga9 door de fabriek zal worden verstrekt. De aanstelling van een of meer met die controle te belasten deskundigen, niet in betrekking staande tot het bestnnr der gasfabriek, achten zij geheel overbodig, terwijl bovendien daarvan eene niet onbe langrijke vermeerdering van uitgaven het gevolg zou wezeD. De uitoefening van zoodanige controle heeft reeds meermalen een punt van beraadslaging uit gemaakt en in de raadszitting van 8 December 1881 werd, na uitvoerige discussiën, tot niet-invoering daarvan besloten. B. en Ws. meenen zich uit dien hoofde ontslagen te mogen rekenen van de taak, om daaromtrent thans in nadere beschouwingen te treden en refe- reeren z'ch aan de daarover vroeger gevoerde discussiën, zijnde hunne meening aangaande het overbodige van controle op het door de gemeente zelve geleverd gas, sedert niet veranderd. Te minder achten zij het noodig de controle in het algemeen thans wederom tot een onderwerp van behandeling te maken, omdat het nu a in de orde zijnde voorstel alleen gegrond is op de prijs verlaging van het gas en dan ook voorgesteld wordt den duur dier controle voorloopig te bepalen tot het tijdstip waarop de mindere ontvangst ten ge volge van de prijsverlaging door het vermeerderd gebruik zal zijn gedekt. Heruit volgt dat, wanneer de prijs van 8 ets. per kub. meter ware gehandhaafd, ook de voorsteller geene controle buiten het beheer en bestuur der gasfabriek zou hebben noodig geacht. De vrees toch dat het bestuur der gasfabriek slecht gas zal leveren, ten einde, niettegenstaande den verlaagden prjje, dezelfde winst als vroeger werd genoten te behouden, schijnt den heer Bredius bepaaldelijk tot de indiening van zijn voorstel te hebben geleid. Zooals B. en Ws. nn boven reeds opmerkten is die vree6 geheel ongegrond en de onderstelling dat tot dusdanige afkeurenswaardige praktijken zal worden overgegaan, geheel ongemotiveerd, zoodat zij geen oogenblik aarzelen den gemeenteraad de verwerping van het voorstel in overweging te geven. De commissie van financiën heeft onderzocht eenige in hare handen gestelde rekeningen1#. van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, in ontvangst tot eene som van f 475, in uitgaaf tot eene som van f 419.03, zoodat van de toegestane gelden uit de gemeentekas niet is gebrnikt ƒ55.97, betgeen den rendanten in mindering zal strekken van de toelage over 1885; 2o. de in hare handen gestelde snppletoire begrootingen en staten van af- en overschrjjving op de begrootingen vanhetR.-K. Wees- en Oudeliedenhnis en R.-K. Armbestuur, dienst 1884, en 3o. de in hare handen gestelde rekening van het Evangelisch Luthersch Wees- en Ondeliedenhnis alhier, over den dienst van 1884, in ontvangst ad f 5391.27'/, en in uitgaaf ad f 5391.27'/,, sluitende alzoo quitte. Zij heeft tegen die rekeningen geen bedenkingen, zoodat zij voorstelt haar goed te keuren, evenals de in hare handen, ten fine van onderzoek gestelde rekening van de Plaatselijke Schoolcommissie over 1884, in ontvangst en uitgaaf ad f 145.94'/,. B. en Ws. geven in overweging een gedeelte sloot langs het Delftsche Trekpad in eigendom af te staan aan J. Van Veen ter demping, onder de door de commissie van fabricage voorgestelde voor waarden. [De commissie van finauc'ën heeft hiertegen geen bezwaar.] Naar aanleiding van een adres van R. J. Coronel deelen zij mede dat door adressant aan schoolgeld is betaald over het tweede kwartaal 1885 voor twee kinderen, leerlingen der Meisjesschool 1ste klasse. 22.50 en voor twee kinderen, leerlingen der Jon gensschool lste klasse f 22 50, te zamen f 45 Vermits nn adressant zich met 1 Mei jl. in deze gemeente heeft gevestigd, geven zij in overweging te besluiten dat hem het betaalde over de maand April ad f 15 zal worden gerestitueerd. Ook geven zij in overweging aan A. H. Coutu rier, ingevolge zjjn verzoek, wegens vestiging in de gemeente met 1 Mei jl., restitutie te verleenen van schoolgeld betaald voor een kind, leerling der Meisjes school 2de klaase, en twee kinderen, leerlingen der school voor jongens en meisjes (Leerschool), over de maand April ad f 3, bedragende het schoolgeld over het tweede kwartaal 1885 de som van f 9. Het bestuur van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis alhier heeft ter benoeming eener regentes de volgende voordracht ingediend: mevrouw S. J. Zaalberg, geb. Brutel De La Rivière, en mevrouw de wed. P. C. Van Voorthuysen, geb. Pleyte. Door de benoeming van mej. G. M. Breebaart tot lste onderwijzeres in de vrouwe'ijke handwerken aan de scholen No. 1 der 3de en 4de klasse is de betrekking van 2de onderwijzeres vacant. De kwee- kelinge mej. E. P. Loeber, die de bevoegdheid heeft om als onderwijzeres in de handwerken op te (reden, is sedert 1 October 1876 bij genoemd onderwijs werkzaam, terwijl zjj, blijkens ingewonnen infor- matiëo, voor die betrekking zeer geschikt is te achten en den tact bezit om zich bij hare leerlingen bemind te maken. Op grond daarvan geven B. en W3. io overweging mej. Loeber te benoemen. Aan de Rjjk6-universiteit alhier is het eerste j natuurkundig examen afgelegd door dr. W. F. H. Schelkly en het tweede door de heeren A. H. Van der Weerd, C. H. Hille, C. L. Bense en J. J. Berdenis Van Berlekomhet doctoraal examen in de rechtswetenschap door den heer F. A. Versteegh; het theoretisch geneeskundig examen door de heeren J. A. L. Kleyn en M. Stamhet examen voor den Indischen dienst door den heer G. Pinedo; het candidaats-examen in de geneeskunde door do heeren J. M. Dntilh en J. P. F. A. Noorduyo, en id. in de rechten door de heeren H. De Ranitz, E. W. Van Wassenaer, U. J. Kapteyn en N. Cramer. Aan het mathematisch-literarisch examen, voor aanstaande artsen en apothekers, te Groningen, onderwierpen zich vijf leerlingen van de 4de klasse der hoogere burgerschool alhier. Vier hunner hadden het geluk te slagen, namelijkH. J. F. WanDa, P. L. Van der Harst, P. De Graaf en J. T. Terburgh. De heer H. Witte, hortulanns alhier, is door de Belgische regeering uitgenoodigd tot het uit brengen van een rapport over een, op het te Ant werpen te houden botanisch congres, te behandelen- onderwerp. De machinist der 3de klasse J. Van der Harst van de Kon. Ned. marine, wordt met 26 Juni a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. stoom- kanonneerboot „Ulfr." Op de gisteren te Haarlem in den Hout bij den heer Scholten gehouden 64s!e algemeene ver gadering der „Maatschappij ter bevordering van Welstand, voornamelijk onder landlieden", waren vertegenwoordigd 22 ringen. Bijzondere pnnten van behandeling waren niet aan de orde, zoodat alleen de gewone werkzaamheden afgedaan werden. Al de aftredende leden van het hoofdbestuur, w. o. prof. J. J. Prins te Leiden, voorzitter, werden herkozen. De Staatscourant van heden bevat de door den Koning goedgekeurde statuten van de „Noord- wLjksche Stoomtrammaatschappij" (lijn Noordwijk aan Zee naar Rjjnsbarg), met een kapitaal van f 50,000, in 100 aandeelen van f 500. Daarin wordt deelgenomen: door de Maatschappij Noord- wijk tot exploitatie van duingronden 92, vronwe Elisabeth Knhn geboren Büchner 4, mr. E. C. Büuhner 4 aandeelen. Als storting worden in de Vennootschap gebracht: door de genoemde Maat schappij alle concessiën en vergunningen tot aanleg van dien tramweg, onroerende goederen en een bedrag in comptanten van f 7500, en door de beide andere deelnemers verschillende onroerende goede ren. Benoemd zijntot voorzitter van den raad van bestuur de heer C. J. M. Dijkmans, tot lid de heer C. F. P. Boterhoven De Haan, tot secretaris de beer J. A. Bientjes. De heer J. L. Beyers te Utrecht heeft ver zonden N®. 99 van zijn „Catalone de livres anciens et moderneB." Wij ontvingen het eerste nommer van de „Maassluische Courant, orgaan van het Westland, gewijd aan de belangen van Visscherij en Landbouw." Redacteur is de heer F. Michell te Maassluis, en uitgever de heer S. Blok te Rotterdam. Z. M. heeft met 1 Juli a. s. benoemd tot lid van den Raad van toezicht op de spoorwegdien sten M. Simon Gzo., met toekenning van een eervol ontslag als hoofd ingenieur bij den aanleg van Staats spoorwegen - bepaald dat de functiën van Commis saris des Kooings in Drente znllen worden waar-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1