Vrijdag 5 Juni. N°. 7757. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zou- en Feestdagen, uitgegeven. -■& PREMIEPLAAT Leidsch Dagblad. „VOORJAARSVREUCDE" Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 66 tot 77 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LBIDSCH DAGBLAD. PRIJS BEZER COURANT: T*or Lttien per 3 mundeo.1.14. Fiene* per post1.40. Afzonderlijke Kommen.0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: r' Van 18 regel* 1.04. Iedere regel meer 0.174 Greotere letters otir plaatsruimte. Voor het i na boiten de sted wordt 0.10 berekend. Geljjk werd medegedeeld, zou de Premieplaat in liet begin van Juni voor onze Abonnó's worden verkrijgbaar gesteld. Door do tentoonstelling gedurende eeoige dagen bij den heer Sala op de Breestraat hebben zij kunnen zien wat ze voor hun geld krjjgeo. Met genoegen mochten we bereids ondervinden dat ze veler goedkeuring mag wegdragen. Bij menigeen is bovendien tijdens don huidigen schoon maak er eene plaats aan den wand voor ontdekt of gereedgemaakt. Ze zal daar ongetwijfeld een sieraad der kamer vormen. De Uitgever heeft daarom besloten de bon, waar mede de staalgravure tegen betaling van één gnlden aan ons Bureel kan worden afgehaald, aanstaanden Maandag-avond in dit blad af te drukken. Officieele Kennisje vingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den liden November 1880 (Gemeenteblad N°. 4 van 1881); Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen lu- sohrUven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onder wijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Ve»t voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt-, der 1ste klasse, voor meisjes, in het ichoolgelouw aan de Boommarkt der 2de klasse, voor jongens, in hel schoolgebouw aan de Pieterskerkstraat; der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breestraat en wel van den lsten tot en met den 13den Juni. e. k., dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Don derdag en Vrijdag bovendien van halflwee tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 28 Mei 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 Juni. De negende huishoudelijke uitvoering van Leidens Mannekoor werd gisteravond gegeven in de zaal van Zomerzorg. De deuren der zaal bleven open, zoolat de be zoekers, die onder de veranda hadden plaats ge nomen, behalve van den zang, ook van den schoonen zomeravond konden genieten. In de zaal was daar door de temperatuur zeer aangenaam. Het programma bood eene groote verscheidenheid aan en werd uitgevoerd zooals Leidens Mannenkoor zijne voorgaande programma's ten gehoore bracht, d. w. z.uitstekend. Bovendien schijnt het bestuur van het Mannenkoor bet gebeim te bezitten muzikale krachten aan zich te verbinden, tot opluistering van de verschillende '•huishoudelijke uitvoeringen. Mochten de kunstlievende leden bij een vorig concert eene zeer begaafde dilettante bewonderen, thans genoten zij van het talentvolle spel van een •dilettant-cellist. Hij vooral gaf door de voordracht van een drietal nummers, waarvan het laatste - „Arlequin" van Popper - werd gebisseerd, het aan wezige publiek een waar kunstgenot. Doch ook een wo ^rd van welverdienden lof komt toe aan den tenor, een welbekend stadgenoot, die reeds lang door ons publiek wordt gewaardeerd en wiens optreden telkens met onverdeelden bijval wordt begroet. De „Oranje vaan" van Richard Hol besloot den avond. Het verwondert ons niet dat deze compositie „op verzoek" werd voorgedragen. Immer3 maakte de vertolking bij gelegenheid van de onthulling van het gedenkteeken van Leidens ontzet op de duizenden toehoorders een machtigen indrak. Toen reeds werd de wensch uitgesproken naar eene herhaling. Het geacht hoofd onzer stad richtte toen tot de werkende leden van Leidens Mannenkoor eenige hartelijke woorden van waar deering en dankzegging, van welke wij o. a. citeeren: „Wij we'en nu wat wij aan Leidens Mannenkoor hebben." Zij, die tot de knnstlievende leden van het Mannenkoor behooren, zullen voorzeker gaarne deze woorden onderschrjjven. In verband met de aanstaande studenten feesten Doodigt het gezelschap „India Orientates" zijne eereleden uit tot eene réanie op Woensdag 24 Juni, des middags te 12 uren, op de Dispunt- kamer der sociëteit Minerva. Aan den kwartiermeester R. De Hingst en den matroos 2de kl. W. Manster, beiden gedetacheerd bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier, is uitge reikt het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtin gen met de gesp Atjeh 1873/80 en daarbij behoorend brevet. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „W. A. Scholten", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgen, Vrijdag-avond, te 10.18 be zorgd zjjn. Bij beschikking van den minister van bin- nenlaudsche zaken is bepaald dat de oommissiën die worden belast met het afnemen van examens in de vreemde talen, waarvan de programma's bij Koninklijk besluit van 14 October 1384 (Staats blad N#. 216) zijn vastgesteld, voor het jaar 1885, zitting zullen houden voor de Franscbe en Engel- sche talen te Utrecht en voor de Hoogduitsohe taal te Groningentevens zijn benoemdtot lid en voorzitter der commissie voor de Fransche taal dr. J. O. Van Eyken te 's-Gravenhagetot lid en voorzitter der commissie voor de Hoogduitsche taal dr. B. Svmons, te Groningentot lid en voor zitter der commissie voor de Engelsche taal dr. W. G. Brill, te Utrecht. Die examens znllen in de maand Augustus a. s. worden afgenomen. Tot lid van de commissie, die te Groningen zal zitting hoaden tot het afnemen van de examens in de Hoogdnitsche taal, is o. a. benoemd de heer J. J. A. A. Frantzen, leeraar aan het gymnasium te Leiden. Op de* voordracht ter benoeming van een leeraar in de Fransche taal- en letterkunde aan de H. B.-S. ie Delft zjjn geplaatst de heeren A. A. Hemkes te Wassenaar en J. P. Sjolleman te Leeu warden. Benoemd is tot bewaarschoolhondster te Schel- linkhont roej. H. Lubbers te Aalsmeer. Mgr. A. Godschalk heeft in de kapel van bet seminarie te Haarlem het H. priesterschap aan de volgende eerw. heeren van het seminarie toe gediend: F. A. B. Van Baars, J. J. F. Bronsgeest, A. N. Faazen, A. J. A. Huberts, W. A. J. Van Iersel, J. C. Kamp, B. T. Moussault, J. H. Selten, C. A. A. Van Son, J. Van Thiel, A. M. M. De Vocht, J. P. P. De Winter, P. J. Witlokx, en aan de volgende eerw. fraters: G. Wassels, van de orde der eerw. paters Karmelieten, Fidelis, Aloysius en Quirino8, van de orde der eerw. paters Capucijnen; E. Tailleur en C. Bulteau, van de Congregatie der eerw. paters RedemptoristenC. O'Mahonij, E. Rous- sel en Th. Reyen, van de Congregatie der eerw. paters Missionarissen van het H. Hart van Jezus. Aan den lsten luit. der inf. O. G. H. Hel dring, die voor den tijd van vijf jaren bij het OoBt- Indiach leger is gedetacheerd, is opgedragen vóór <>f op 1 Juli a. s. naar Nederland terug te koeren. De Remonstrantsohe Broederschap heeft te Rotterdam hare jaarlijksohe algemeene vergadering gehouden, onder leiding van dr. G. Van Gorkom, van Amsterdam. De vergadering hield zioh hoofd zakelijk bezig met zaken van uitsluitend huishou delijk belang. Vermelding verdient echter haar be stuit, om de Remonstrantsohe vereeniging te Does burg, wier bestaan thans genoegzaam verzekerd bleek, tot gemeente der Broederschap te verklaren. Io de plaats van mr. J. J. De Meijier, te Arnhem, die niet herkiesbaar was, werd tot lid der bestu rende commissie benoemd dr. J. H. Maronier, te Rotterdam. De commissie benoemde van nieuws tot haren voorzitter prof. Tiele, te Leiden, en tot haren secretaris dr. J. W. Bock, te Amsterdam. Tot cura tor van het Seminarium werd benoemd dr. B. Tide- mau, te Haarlem, in de plaats van den eveneens niet herkiesbaren dr. Bock. De hoogbejaarde, maar nog altijd wakkere emeri- tna-predikant van Frederikstad aan den Eider, J. A. M. Mensinga, als geschiedvorscher en letterkun dige welbekend, was uit zjjne tegenwoordige woon plaats Flensburg overgekomen om de vergadering, waarvan hij honorair lid is, bij te wonen. - Wegens gebrek aan aangeworven manschap- pen, voor het leger in Oost-Indië zal het detache ment, bestemd om met het stoomschip „Prins Frederik" den 6den a. s. naar Oost-Indië te wor den overgevoerd, op 4 onderofficieren en 80 man schappen worden teruggebracht. De werving is zeer slap. Bovendien wordt bjjna de helft der roeraten, die zich aanmelden, wegens lichaamsgebreken afgekenrd. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks halfzeven brak hier in de Lange Ljjsbetsteeg op eene boven woning eon kleine brand uit. Men had namelijk op een stoof met vuur een bed te drogen gelegd, dat gedurende de afwezigheid der bewoners in brand was geraakt. Enkele baren mochten er in slagen door hnnne hulp deu brand meester te worden, zoodat inmiddels aangerukte spuiten, waaronder ook die der weesburgers, geen dienst behoefden te doen. Het 2*/,-jarig kind van den heer A. Brnssee te Rjjnsburg had gistermorgen het ongeluk in het voor de ouderlijke woning gelegen water den dood te vinden. Ongemerkt het huis outloopen, was het al spelende te water geraakt, waaruit het door de zoekende ouders levenloos werd opgehaald. Terwijl de leerlingen der openbare school te Woubrngge met hnnoe onderwijzers heden per stoomboot een pleizierreisje naar Haarlem en omstreken deden, werden de kinderen der openbare school te Hoogmade, wien het ondoenlijk was dat tochtje mede te maken, door de zorg van burge meester en wethouders onthaald op krentenbrood en andere versnaperingen, zoodat die ook een recht genoegljjken dag hadden. De feestelijk onthaalde kinderen van de openbare scholen uit het dorp Wonbrugge en de buurtschap Hoogmade waren ten getale van 82. Na Haarlem vertrokken ze naar „Kraantje Lek",bezichtigden op de terugreis van daar de Spaarnestad en keerden vergenoegd en tevreden over het uitstapje huis waarts. Het doel hiervan is geweest, om het ge trouw schoolgaan te bevorderen. Degenen die niet getrouw de scholen bezochten, mochten de reis niet medemaken. Door de Haagsche politie zijn aan gehouden en naar het huis van arrest overgebracht de persoon van v. d. B., beschuldigd van bij zijn hospita een bedrag van f 50 nit een kast te hebben ontvreemd, en eene dienstbode vau den wijnhande-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1