Donderdag 4- Juni. N°. 7750. A". 1885. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Vaor Leiden per 8 maanden.1.1#. Franca per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. -ar PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regel* 1.05. Iedere regel meer 0.174- Groolere letters naar plaatsruimte. Voor bet il ren bniten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officieel® Kennissevin-jen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter kennis van belanghebbenden dat de gelegenheid tot inschrijving van leerlingen voor de Hoogere Burger- school TOOr Meisjes, wordt opengesteld gedurende de maand Juni, eiken Maandag, des namiddags van twee tot vier uren. Voorts vestigen zij de aandacht, ten eerste op de vakken van onderwijs aan die inrichting; als: Nederlandsche taal- en letterkundeFransche laai en let terkunde, Engelsche taal- en letterkunde, Hoogiuitsche taal- en letterkunde. Geschiedenis, Aardrijkskunde, Wiskunde, Flard en Dierkunde, Natuur- en Scheikunde, Teekensn, Handwerken, Gymnastiek, en voor de hoogste klasse Kunstgeschiedenis, Boekhouden, Staatsinstellingen en eerste bejinselen der Staat huishoudkunde; ten tweede op de bepaling dat meisjes die verlangen slechts in enkele vakken de lessen bij te wonen, daartoe van Burgemeester en Wethouders verlof kunnen bekomen", en ten derde op het bedrag van het verschuldigd school geld dat voor haar die alle lessen toenschen bij te wonen f 00 'sjaars bedraagtbij twee of meer leerlingen uit één huisgezin wordt dit schoolgeld voor ieder met een darde verminderd en ahoo gest'ld op 45. Voor de bijwoning van enkele vakken bedraagt het schoolgeld in een enkel vak eenmaal 's weeks f 10 'sjaars, tweemaal 's weeks f 15 'sjaars, driemaal 's weeks f 20 'sjaars, vier- of vijfmaal 's weeks f 25 'sjaars. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Juni 1885. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER f.n WETHOUDERS van LEIDEN; Gelet op art. 0 der Verordening van den 27sten November 1879 (Gemeenteblad No. 10); Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd tot Raad der Gebuurte No. 35 of No. 2 van Wijk VIII I de heer REINIER KOEKOEK, en zuiks in de plaats van den heer HENDRIK MAAS, die overleden is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Juni 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 3 Juni. Do ar de alhier zitting houdende commissie voor bet geneeskundig staats-examen zijn heden toe gelaten voor het 1ste gedeelte van het arts-examen de heeren P. F. C. Koch, doctorandus, en J. Aaltsz, candid&at-arts, terwijl tot tandmeester is bevorderd de heer W. F. A. Wijnen. De naam van Zomerzorg alleen is reeds vol doende om aangename herinneringen op te wekken, niet enkel van zoovele jaren terng, maar ook van gisteravond. Immers, de dezen zomer aldaar te geven concerten door de kapel der grenadiers, werden op heerlijke wijze geopend heerlijk zoowel wat het weder als wat het aangeboden kunstgenot betreft. Moeder Natuur belooft den heer Couvée, na hare grilligheden der laatste dagen, dos weder bjjzonder ter wi:le te zullen zijn; terwijl de beer Völlmar voor een programma bad gezorgd, dat, behalve afwisseling, tevens veel schoons aanbood. Dat ook op eene waardige uitvoering kon gerekend worden, daarvoor waren èn zijn naam èn die van zijn corps borg. Geen wonder alzoo dat de fraaie tnin, welke steeds en meer van smaak en geen bespariDg van kosten blijft getuigen, zóó goed bezet was, als maar zelden bij een eerste concert het geval is. Er blijkt opnieuw nit hoe de gelegenheid, door den ondernemer aan geboden om eenige malen op zulk eene hier eenige wijze des zomers in Leidens lusthof te vertoeven, wordt op prijs gesteld en gewaardeerd. Ook moet gebleken zjjo dat de bepaling, volgens welke de inteekenaren geheel vrij zijn in het intro- éuceeren hunner drie dames, hier geeD nadeeligen invloed op het ledental nitoefent, daar hnn getal integendeel bij vroeger moet zijn toegenomen. Wij weoschen den heer Couvée dan ook, mede voorde volgende uitvoeringen, immer de ondersteuning onzer stadgenooten toe, eD kosteljjke zomeravonden. Na de gisternamiddag per Fransche mail aan gekomen Indisohe bladen van 27 April tot 2 Mei, ontvingen we hedenmiddag de nog ontbrekende van 25 April per Engelsche mail. Door den minister van waterstaat is bepaald dat bij de administratie der posterijen hunne fnnc tien zullen uitoefenen de commies 4de kl. G. F. H. Frederikse en de surnumerair C. Willinck ieder te Leiden. In de laatst gehouden vergadering van direc teuren van het Bataafsch Genootschap der Proef ondervindelijke Wijsbegeerte te Rotterdam is o. a. benoemd tot lid-consultant dr. Th. H. Mac Gillavry, boogleeraar te Leiden. Tot onderwijzeres aan eene bijzondere school voor meisjes alhier is benoemd mej. H. M. I. Ver hagen, te Rotterdam. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang, doormid del van het stoomschip „Noord-Holland1', waarvan de laatste baslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 6den Juni a. b., des namiddags te halfvier. Ten postkantore alhier moeten de brieven odz. das uiterlijk Zaterdag middag om 12.15 bezorgd zijn. In de Janvossensteeg is brand ontstaan bij zekeren B. ten gevolge van bet vlam vatten van een petroleumstel, waarbij de vrouw hevige brand wonden bekwam aan aangezicht en handen, zoodat geneeskundige bnlp moest ingeroepen worden. Door den minister van oorlog is: non-activiteit verleend aan den lsten luit. kwartm. D. J. Tan Klooster, van het éde reg. inf.- overgeplaatst bij het lste reg. inf. de majoor P. L. H. M. B. D. Kraal, van het éde reg. Voorts zijn in de maanden Maart en April door den iuBpectenr der cavalerie overgeplaatst bij het 3de reg. huzaren de 2de luit. E. W. baron Van der Capellen, van het lste reg. huzaren; - bij het eskadron ordonnansen, de lste luit. J. Eek, van het 3de reg. huzaren. In de vergadering van stemgerechtigde inge landen van den polder Kerk en Zanen, onder Alfen, zijn vastgesteld: 1°. de rekening over 1884 aan inkomsten op ƒ2911.51 en aan uitgaven op ƒ2550.335; 2°. de begrooting over 1885 aan inkomsten op 2244.76 en aan uitgaven op 2243.17®, en de omslag voor 1885 op 2 per hectare. Bedankt is voor Otterloo (gem. Ede) door ds. P. Bartstra, te Wassenaar. Het plan tot bet honden van een optocht, ter gelegenheid van de opening van het Rijks-Museum te Amsterdam, mocht van vele zijden warme be langstelling en sympathie ondervinden. De Kunste naars- vereeniging, zoowel in de hoofdstad als te 's-Hage, het Amst. Studentencorps, de Gymnastiek verenigingen, de Carousel-sociëteiten en vele parti culieren, hadden zich reeds tot medewerking en tot geldelijke bijdragen bereid verklaard. De datum van opening echter, eerst kortelings door den minister van binnenlandsche zaken op 13 Juli a. 8. vastgesteld, blijkt een onoverkomelijke hinderpaal te zijnwel zijn door de hoofdcommissie pogingen aangewend om Zjjne Excellentie tot eene wijziging in den datum te bewegen, maar die pogin gen zijn gebleken vruchteloos te zjjn. Onder die omstandigheden heeft de hoofdcom missie begrepen dat eene feestviering als deze niet tot stand kan komen op eene wijze Amsterdam waardig, en heeft dus in hare huidige vergadering besloten den optocht niet te honden, de vele be langstellenden dank te zeggen voor hunne bereid vaardigheid en den burgemeester haar ontslag aan te bieden. (D. v. N.) De resident van Sumatra's Oostkust, de heer R. C. Kroesen, is, volgens een te's-Hage ontvangen telegram, benoemd tot gouverneur van Sumatra's Westkust. De kapitein der infantere L. Brender a Bran- dis is belast met eene reading naar Rusland, ter bijwoning van de groote manoeuvres te Krasno Selo. Naar aanleiding van het kon. besluit omtrent het uitzenden van detachementen als hulpmare- chanssees naar gemeenten waar besmettelijke vee ziekte heerecht, heeft de minister van oorlog o. a. bepaald, dat zoodra op last van den minister deta chementen hulpmarechanssees worden verstrekt, de beëedigiog der officieren, onderofficieren en korpo raals, die daarbij als ambtenaren belast met bet opsporen van misdrijven en als hulpoffioieren van justitie optreden, behoort te geschieden voor de rechtbank van het arrondissement, waarin de stand- of garnizoensplaats van den te beëedigen officier, onderofficier of korporaal gelegen is. Het bericht der „Neue freie Presse", dat onze Koning uit Karlsbad naar Eichwald, in de nabijheid van Teplitz-Schönau, zal vertrekken, wordt beves tigd door eene correspondentie nit Karlsbad aan de „Amst. Crt." Volgens deze zal die naknnr den léden dezer aanvangen, en vermoedelijk vier of vijf dagen daarna zullen H. M. de Koningin en het Prinsesje nit Teplitz zich ook naar Eichwald begeven. In de eerste dagen van Jnli zal de reis naar Nederland worden aanvaard. Den 6den Juni zal het 25 jaren geleden zjjn dat dr. H. P. Berlage zijne intrede deed als pre dikant bjj de Herv. gemeente te Amsterdam. Door Prinses Marie van Saksen-Heiningen zijn, namens haar vader, hertog George van Saksen- Meiningen, aan dr. Mezger te Amsterdam de com- mandeursversierselen van de Ernestinische Huisorde verleend. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip „Atjeh," onder bevel van den kapitein ter zee J. A. Greve, op den middag van 2 dezer, ter reede van Tessel ten anker gekomen. -- Z. M. heeft benoemd tot broeder der orde ran den Nederlandschen Leeuw, den gepensionneerden opzichter der timmerlieden bij de artillerie- stapel en constructiemagazjjnen H. Van Staveren; - be noemd bij het wapen der genie, en wel bij den staf van het wapentot kapt., den lsten luit. P. C. J. Noorduyn tot lsten luit., den 2den luit. G. W. G. Westenberg, beiden van dien staf. KOLONIËN. BATAVIA, 25 April—2 Mei. (Per Engelsche en Fransche mails). De asch-uitbarsting van den Smeroe in den nacht van 17 op 18 April heeft zich in de Zuid-Oostelijke richting het zwaarst doen gevoelen, door de koffie- onderneming Kalibening, in het Loemadjangscbe, met al hare gebouwen en menschen (een 200tal), die zich op het land bevonden, onder de asch te begraven. Latere berichten melden dat op de plaats, waar vroeger Kalibening lag, een groote aschberg moet ontstaan zijn, die het geheele perceel in eene woestijn heeft herschapen, waar menschenhanden onmogelijk eenige hulp kuanen verleenen. De ver misten moeten daar onvermijdelijk hun graf hebber* gevonden. De Znid-Oosten-wind, die den geheelen namiddag van Maandag woei, veranderde de richting van den aschregen, die tot 's avonds toe nog aanhield, en men vreest dat het Noordelijk gedeelte van bet Tenger-gebergte nn door de ramp zal geteisterd worden. Uit het Malangsche zijn meer dan 1000 man naar Loemadjang om te helpen. (Soer. Crt.) In de Jav. Crt." lezen wij, dat omtrent de uit barsting van den Smeroe en hare gevolgen, bij de Regeering nog de volgende berichten zjjn ontvangen De controleur van Toeren (Pasoeroean), die zich met den patih van Malang nit het westen naar het perceel Kalibening had begeven, kwam

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1