Door de politie te Amsterdam is bij aankomst aldaar van de Hoornsche boot „De Vriend schap" een jonge man gevat, die, volgens aangifte van zijn vader, thois eene kast opengebroken en daarnit f 10 ontvreemd zon hebben. Bij onderzoek vond men hem in het bezit van slechts 35 cents. De politie maakte proces-verbaal op, doch de jonge man werd in vrijheid gesteld. Op de Bloemgracht bij de Lijnbaaogracht aldaar waren gistermiddag eenige jongens flink aan het vechten. De strijd werd zóó hevig, dat een van hen een ander een schop tegen de borst gaf, ten gevolge waarvan bij dezen het bloed nit den mond stroomde. In bewnsteloozen toestand werd de knaap naar zijne woning vervoerd. Volgens opgave van het Bureau Veritas zijn in do maand April II. verongelukt 88 zeilschepen van do volgende natiën: van Duitsch- land 8, Amerika 5, Engeland 34, Oostenrijk 2, Chili 1, Spanje 3, Frankrijk 11, Italië 2, Noor wegen 15, Portugal 1, Rusland 2, Zweden 4. Onder dit getal zjjn vijf vermiste. In dezelfde maand verongelukten drie Engelsche stoomschepen, waaronder 1 vermist werd. In eene dezer dagen gehouden zit ting der Fransche Geneeskundige Academie heeft de heer Bóclard mededeeling gedaan van eene schier ongelooflijke operatie, door dr. Chiibert aan een jong meisje verricht en bestaande in het ver vangen van een ziek oog door het oog van een konjjn. De overplanting heeft den 5den Mei 11. plaats gehad en thans beweegt zich het oog en toont een bijna normaal voorkomen. De heer Chii bert wanhoopt er niet aan, dat ook het gezichts vermogen zal terugkeereD, maar dit, zegt een be richtgever, ontlokte aan de deftige Academie een glimlach. Volgens nadere berichten uit Ari zona (Amerika) zijn verleden Zaterdag vijf kolo nisten door de Indianen omgebracht en hebben deze zich van den postwagen tusschen Eagle en Grafton meestergemaakt. In het geheel zijn ver leden week door Geronimo's benden meer dan twintig personen op verscheidene plaatsen omge bracht en verwond. Wederom is te Weenen een bedrog aan het licht gekomen, ten nadeele van eene groote bank-instelling gepleegd. Ditmaal was het de Oos- tenrjjksche Centrale Hypotheekbank, die daarvoor uitgekozen werd door een nog onbekend persoon, die zich voordeed als de heer Hutter, eigenaar van huizen. Hij werd bjj den directeur der hypotheek bank, den advocaat Kopp, als de heer Hutter voor gesteld door den fabrikant Schadlbauer, dien ge noemde advocaat reeds lang kende. Van daar dat er geen onderzoek werd ingesteld naar de juist heid der opgaven van den bedrieger, die op een der huizen van den werkelijken heer Hutter eene hypotheek van 60,000 gulden vroeg en ook ver kreeg. Het bedrog kwam eerst aan het licht, toen de ontvanger der registratie den heer Hutter de verschuldigde reohten wilde laten betalen, die daarop natuurlijk verklaarde van geene hypotheek op zijn huis iets af te weten. De medeplichtige Schadlbauer is in hechtenis en de Bank heeft haar verlies reeds grootendeels op hem kunnen verbalen, maar hij weigert nog den hoofdschuldige te noemen van het bedrog, waaraan hij had deelgenomen om schulden te dekken, die hij door eene levenswijze boven zijne inkomsten had aangegaan. Te Dieppe is bij e e n b r a u d i n e e n e bakkerij de vrouw des huizes met hare drie doch ters, meisjes van 10 tot 15 jaar, in de vlammen omgekomen. Blockhausen, de vroegere Luxem- burgsche „premier," vervolgt „l'Etoile beige" wegens artikelen in dat blad over den Prins Hendrik spoorweg. Hij eischt 5000 fr. schadeloosstelling. In het krankzinnigengesticht te Marseille bad een der opziohters twee krankzin nigen elk in een bad laten gaan. Maar het uur van het ontbijt kwam en de opzichter ging eten, de twee krankzinnigen in hunne kuipen latende. Een kwam er uit en opende de warm-waterkraan in de kuip van den andere; deze kon or niet uit en werd als het ware levond verbrand. Te Corme-Royal heeft zekere Mar tin, in woede ontstoken, omdat men hem de hand geweigerd had vau een meisje, de moeder en het kind doodgeschoten en daarna zich zei ven. Uit St.- Gall wordt bericht dat de koude in den nacht van 15 op 16 Mei zóó hevig was dat 110 schapen in het Weisstannenthal (Alpen) bevroren werden gevonden. Te Jersey City N. - A.is W oen cd ag- ochtend vroeg een huis ingestort, waarbij 4 per sonen het leven verloren en 8 gekwetst werden. Uit Agram wordt aan het „B e r 1. Tagebl." telegraphisch gemeld dat het gepeupel, nu het de Joden wat met rust laat, thans tegen de professoren is opgetreden. Voor het gebouw van hot chemisch laboratorium in die stad, vonden onderscheidene avonden oploopen van volk plaats, omdat ophitsers het gerucht hadden verbreid dat in het laboratorium menschen voor wetenschappelijke doeleinden werden geslacht. Jongstleden Dinsdag liep het leven van den directeur der inrichting, professor Janecek, zelfs ernstig gevaar. In het instituut bevinden zioh tal van vloeistoffen, die bij chemische analyses noodig zijn, en de op ruiers wisten het gepeupel wijs te maken, dat de flesschen en vaten menschenbloed bevatten. De politie joeg de benden uiteen, arresteerde eenige raddraaiers en heeft maatregelen tot bescher ming van het laboratorium genomen. Eene burgervrouw te Parijs heeft haar vermogen van anderhalf millioen gulden ver maakt aan hare dienstbode, die gedurende 14 jaren bij haar werkzaam was. Hoewel reedB 48 jaren oud, heeft de nieuwbakken millionaire reeds 64000 schriftelijke huwelijksaanzoeken ontvangen. BUITENLAND. Frankrijk. Het oude orgaan van Emile De Girardin, de „Presse," houdt op te bestaan. De heer Claretie herinnert er aan, hoe Victor Hugo het programma van het eerste nummer schreef en het blad thans te gelijk met hem verdwenen is. Bjj de Kamer is een voorstel van den heer Arthur Picard ingekomen, ten einde thans in het Panthéon ook Lamariine op te nemen en de leden van het Comité der Nationale Verdediging, Jules Favre en zijne collega's. De Parijsche gemeenteraad heeft een graf op Fère-Lachaise aangewezen voor de familie van Amouroux, 2000 fr. voor de begrafeniskosten en besloten drie van de kinderen van Amouroux op kosten der stad op te voeden en te onderhouden tot hunno meerderjarigheid. De werkstaking der Parijsche kleedermakers schijnt ten einde te loopen. Tegenover de vastbe radenheid der patroons verliezen de moesten allengs den moed. De toebereidselen tot de begrafenis van Victor Hugo zjjn grootsch. Uit alle deelen van Frankrijk komen kransen en rouw-adressen, niet het minist uit den Elzas, met name Mülhausen en Straatsburg. Op den dag der begrafenis, a. s. Maandag, zal de gevel van het Panthéon geheel omfloersd zijn en een reusachtige lijkbaar staat in de zuilenrij voor het gebouw gereed om de kist te ontvangen. Onder de Are de Triomphe zal het lijk morgen, Zondag, met onbedekt gelaat worden tentoongesteld. Voor de lijkbaar zullen de lijkredevoeringen wor den uitgesproken. Na afloop der plechtigheid zal Victor Hugo onmid dellijk in den grafkelder worden neergelaten en wel over de graftomben van Voltaire en naast die van Jean Jacques Rousseau. Oroot-Britaunië. Voor het geval dat oorlog tusschen Engeland en Rusland mocht uitbreken, heeft de onderkoning van Eogelsch-Indië eene aanbieding van eigenaardige hulptroepen ontvangen. De vorstin-weduwe van Baroda bood aan een amaZonen-corps, geheel uit Mahratti-vrouwen be staande, te organiseeren en voor eigen kosten te onderhouden. Te Cairo zjjn weder geruchten in omloop over het voornemen des onderkonings om af te treden en over zijne vervanging door Ismaël-pacha. Door den prins van Wales is namens het bestuur van het Britsche Museum toestemming gegeven tot het aanvaarden van een door den be kenden beeldhouwer Boehm vervaardigd standbeeld van Charles Darwin, een geschenk aan de Britsche natie. Het zal op 9 Juni door prof. Huxley ont huld worden, die namens ae commissie voor het Dar win-monument het beeld aan de natie zal opdragen De „Standard" heeft een bericht uit St.-Pe- tersburg, volgens hetwelk Rusland, in de onder handelingen over de Afghaansche grens, Meroetjak blijft eischen, aan welken eisch Engeland niet wil toegeven. Aan de „Times" wordt uit Durban gemeld dat de Vrjjstaatsche Volksraad geweigerd beeft eene federatie met de Transvaal in overweging te nemen. Italië. De technische commissie uit het sanitair congres te Rome vereenigd, heeft het voorstel der Ver- eenigde Staten verworpen, dat ieder consul den gezondheidstoestand der schepen, die naar zijn land vertrekken, zou mogen onderzoeben (met 9 tegen 2 stemmen en 9 onthoudingen). Wel werd echter aangenomen (met 8 tegen 6 stemmen en 8 onthoudingen) een voorstel van Portugal, waarbij den consul wordt vergund, tegenwoordig te zjjn bij dit onderzoek, wanneer het door de haven autoriteiten geschiedt. Dr. Proust stelde voor (en dit werd met 19 stem men en 3 onthoudingen aangenomen) dat de genees heer aan boord agent de surveillance zou zijn, en verantwoordelijk voor het nemen der volgende voorzorgen het schip eerst laden nadat het schoon gemaakt isieder verdacht passagier weigeren de besmette passagiers surveilleerenalle bagage ontsmetten, en de noodige maatregelen nemen als er aan boord cholera uitbreekt. Spanje. De „Standard" heeft uit Madrid bericht ontvan gen dat de regeering aldaar eene Koninklijke Com missie van 5 leden heeft benoemd, allen voorname geneesheeren om met Dr. Ferran zijne resultaten der proefnemingen met cholera-inenting te onderzoeken. Door gedelegeerden van de Spaansche en van bui- tenlandsche geneeskundige faculteiten zal aan dat onderzoek worden deelgenomen. De Spaansche regeering heeft naar de Cana- rische eilanden eenige oorlogsschepen gezonden, ten einde in de Spaansche factorijen tusschen Kaap Blanco en Kaap Bojador garnizoenen te leggen. Ook de voornaamste post aan de Goudkust zal door een oorlogsschip bewaakt worden. Oostenr.-Hong.-Monarcliie. In de plattelandsgemeenten in Neder-Oostenrjjk zijn de verkiezingen voor het wetgevend lichaam begonnen, zoomede te Salzburg en in de voorsteden van Weenen. Te Salzburg zijn zeven liberalen en drie conservatieven gekozen; er moeten twee her stemmingen plaats hebben. In Neder-Oostenrjjk hebben de liberalen tien zetels gewonnen en één verloren. Te Weenen is Schoenerer herkozen. Te Hernalz heeft de liberale Duitsche candidaat Exner gewonnen, te Seckshaus de oude liberale afgevaar digde prof. Suess. De samenkomst van de drie keizers zal iD Augustus a. s. te Ischl plaats hebben. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Het is treurig dat er niet beter op gelet wordt welke personen er worden aangesteld om stoom trams te besturen. Ik bedoel hiermede de machi nisten van den IJsel-Stoomtram, want bet is onge hoord dat aan zulke handen zoovele menscbenlevens worden toevertrouwd. Daar ik er veel gebruik van maak, heb ik er mij in den laatsten tijd bijzonder over geërgerd, want ik heb tusschen Voorschoten en Leidschendam eens medegereden met zoo'n ontzettende snelheid, dat wij ieder oogenblik uit de rails dachten te springen, wat vooral op bruggen noodlottige ge volgen zou kunnen hebben. Nog deze week, toen ik van de Vink naar Leiden kwam, had de machinist de vrijheid met zoo'n verbazende stilheid de brug bjj den overweg van den Rijnspoorweg óp te rijden, dat het minste verschil van stand der brug met de rails van den weg, dérail lement ten gevolge zou hebben gehad. En ik meen ook dat er langzaam moet gereden worden. Het is te hopen dat het bestuur hiernaar streng onderzoekt, omdat er in de zomermaanden veel ge bruik van den tram gemaakt zal worden vooral als men tot Den Haag kan doorrijden. Of het ook goed te keuren is dat het personeel telkens wordt weggestuurd en door anderen ver vangen weet ik niet, maar dit is zeker dat knappe menschen hun bestaan niet in handen van een veranderljjk gezinden chef willen geven. In het vertrouwen da£ er verandering gebracht zal worden, zeg ik u dank voor do verleende plaatsruimte. Eex Trambezoekeb. (Zie het Feuilleton in het Derde Blad.)

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2