Terwijl Maandag-namiddag eenige jonge lieden uit Rotterdam zich in een tuin aan den Bergweg met schommelen vermaakten, geraakte één hunner, doordien de schommel scheef ging, met zijn hoofd tegen een paal. Schijnbaar gezond, hoewel over hoofdpijn klagende, begaf hjj zich naar huis. Daar gekomen begaf hij zich te bed. Den volgenden ochtend, toen men hem wilde wekken, vond men hem dood. Pinkstermaandag had aan het poli- tiebureel te Kralingen een ongeval plaats, dat ge lukkig goed afliep. In de politiewacht was een agent bezig met het schoonmaken van een pistool, dat nader bleek geladen te zijn, toen het schot afging, de kogel de ruit verbrijzelde en mede door de rnit van den daar tegenover wonenden winkelier vloog. Ongelukken hadden gelukkig niet plaats. Een jong meisje van 18jaren, te Brus sel met hare ouders wonende, werd reeds sedert lang door een fabrikant van sigaretten, waar zij in dienst was, lastig gevallen met liefdesbetuigingen. Eindelijk toen haar dit verveelde, besloot zij ergens anders werk te zoeken, zoodat zij Zaterdag 11. dan ook den dienst van den 60-jarigen fabrikant ver liet. De patroon was hierover zeer ongelukkig en zocht het meisje nu overal te ontmoeten. Op zekeren avond toen hem dat niet gelukt was, ging hij bij haar aan huis en nauwelijks was hij binnen of de buren hoorden om hulp roepen. Toen men daarop kwam zien wat er te doen was, vond men het meisje badende in haar bloed. Drie mes steken hadden een einde aan haar leven gemaakt. De moordenaar kon, ten gevolge der verwarring, ontsnappen en liep naar een politiebureel om zich gevangen te doen nemen. Maar plotseling scheen hij zich te bedenkenhij nam het mes en door boorde zich daarmede het hart. De rechtbank te Parjjs heeft reeds uitspraak gedaan in de zaak van eenige der be klaagden, die den 24sten Mei op Père-Lachaise door woord zich te buiten zijn gegaan jegens dienaren der openbare macht. Ean hunner, een steenhouwer, die reeds negenmalen veroordeeld was, is veroordeeld tot eene maand, een ander tot twee maanden, en verder twee der beklaagden elk tot 14 dagen gevangenisstraf. De andere beklaagden, die zich aan feitelijkheden tegen de politie hebben schuldig gemaakt, zullen op een nader te bepalen dag voor de rechtbank verschijnen. Onlangs is te P a r ij s g e s t o r v e n de tachtigjarige mevrouw R., vroeger eene groote schoonheid. Deze dame had een dagboek, waarin zij geregeld boekte hoe zij iederen dag had door gebracht. Dit dagboek bevat ook geestige opmerkingen over de coquetterie der vrouwenzij zegt dat de vrouw van af den leeftijd van zeven jaren ophoudt onver schillig te zijn voor die duizenden kleinigheden welke de schoonheid kunnen verhoogen. Het eigenaardigste gedeelte is echter het volgende: Mevr. R. besteedde van haar twintigste tot baar dertigBte jaar 3 uren per dag aan haar toilet. Dit is dus: 1 jaar, 91 dagen en 6 uren gedurende dat geheele tijdvak, om de weerspannige haarlokken in orde te brengen, de wangen te poederen en de lippen rood te verven. Van haar dertigste tot haar vijftigste jaar wijdde deze vrouw niet minder dan vijf uren per dag om de verwoestingen, die de tijd op haar aangezicht aanrichtte, zooveel mogeljjk te bedekken. Dat is dus gedurende die 20 jaren 4 jaren en 40 dagen! In het geheel besteedde deze coquette, van haar twintigste tot haar vijftigste jaar, dat is ge durende dertig jaren, bijna 6 jaren voor haar toilet, dat is dus gedeelte van dien tijd. En weest er zeker van dat van het vijftigste jaar af de pogingen verdubbeld werden. Dit is waarschijnlijk wel hetzelfde bij het grootste deel der Parijsche vrouwen. BUITENLAND. Frankrij It. Het Fransohe ministerie heeft aan de eischen der uiterste linkerzijde toegegeven en bepaald dat het Panthéon aan den kerkelijken dienst onttrokken zal worden, opdat Victor Hugo er worde begraven. Dit kan door een eenvoudig decreet geschieden voor de toestemming tot begraven zelf echter is er eene wet noodig, die de Kamers niet zullen weigeren. Het „Journal officiel" maakt dan ook een decreet openbaar, dat aan de kerk „Sainte-Genéviève" (het Panthéon) hare oorspronkelijke bestemming weder geeft, nl. om te dienen tot begraafplaats van beroemde en verdienstelijke Franschen. Het Gouvernement wil de begrafenis van Victor Hngo op aanstaanden Zaterdag of Maandag bepaald hebben, daar men Zondag voor oproerige bewegin gen vreest. Latere berichten melden dat waarschijnlijk Maan dag-morgen om halfelf de begrafenis zal plaats hebben. De regeering heeft goedgekeurd het verbod, uit gevaardigd door den prefect der Seine, om andere dan nationale of vreemde vlaggen in het openbaar in het departement te vertoonen. De minister van onderwijs, Goblet, zal bij het lijk uit naam der regeering spreken. De „Sociéfé de Iettres" roept de Franschen op tot eene nationale inschrjjving voor een gedenk- teeken ter eere van Victor Hugo. In den Senaat zal eene voordracht worden gedaan om den fauteuil, dien hij als senator innam, tot eenwig aandenken op eene eereplaats te zetteo. Zelden is eene lijkbaar zoo onder bloemen be dolven, als thans die van Victor Hugo. Te Villers-Cotteret, zijne geboorteplaats, is verleden Zondag een standbeeld onthuld voor Alexandre Dumas, in tegenwoordigheid van vele genoodigden en eene talrijke volksmenigte. Ver schillende sprekers voerden het woord en de be kende dichter De Bornier droeg een vers voor, waarin hij o. a. zeide dat Dumas in het azuur des hemels nog steeds de droomen voortzette van wel eer. Deze plaats werd bjjzonder toegejuicht. In den schouwburg bad d9s avonds een banket plaats, waaraan ook de zoon van den vermaarden roman schrijver het woord voerde. Belg-ïë. De Russische grootvorst Paul, de jongste broeder des keizers, is te Brussel aangekomen en zal heden met den gezant graaf Bludow de Russische afdeeling van de Antwerpsche tentoonstelling plechtig openen. De oud-minister Rogier, een der bewerkers der scheiding van België en Nederland, is gisteren gestorven in den ouderdom van 85 jaren. De overledene was vertegenwoordiger van Doornik en oud-lid van het voorloopig gouvernement van 1830. De heer Delantsheere, voorzitter der Kamer, hield eene lofrede op hem, wiens naam, naar hij zeide, op de bladzijden der Belgische geschiedenis met grooten luister schittert. De voorzitter stelde aan de Kamer voor, ten teeken van rouw, de zit ting op te heffen. De heer Beernaert, hoofd van het ministerie, betuigde uit naam van het Kabinet zijne instemming met de aan den doode gebrachte hulde en deelde mede, dat de regeering een wets ontwerp zal aanbieden, strekkende om de begrafenis van Rogier op kosten van den Staat te doen plaats hebben. De kanunnik De Haere, afgevaardigde en de laatst overgeblevene van het nationale congres van 1830, heeft vervolgens in aandoenlijke woorden hulde gebracht aan de nagedachtenis van zijn be roemden ambtgenoot van 1830. Daarna heeft de heer Frère-Orban, een van Rogier's ambtgenooten in verscheidene liberale ministeriën, insgelijks eene lofrede op den doode gehouden. De zitting is vervolgens opgeheven. Enkele Belgi sche bladen verschijnen in rouwrand. Het blijkt dat het Belgische ministerie van openbare werken 200,000 franken overgespaard heeft op het onderhoud der straatwegen. De heer Rolin- Jacquemyns stelde voor dit batig saldo tot het aan leggen van nieuwe wegen te besteden; zijn voor stel werd echter met 43 tegen 35 stemmen ver worpen. Gr oo t-Bri I a ani i'. De „Standard" zegt met betrekking tot het ge rucht dat een ernstig gevecht tusschen de inboor lingen en Europeanen in Noord-Borneo geleverd is Met de politiek heeft de zaak niets te makenzij komt hierop neder, dat negen Badjows in de nabij heid der rivier Kawang amok maaktenzeven hun ner werden gedood, maar niet dan nadat zij drie politie-agenten en den geneesheer der plaats ver moord en den commissaris van politie gewond had den. De secretaris der Britsche „North Borneo- Company" zegt dat men hier niet te denken heeft aan onwil der inlanders tegen den jongsten afstand der rivier Kawang aan die Maatschappij, en er geen vrees voor verdere ongeregeldheden bestaat. De Raad van buitenlandsche fondsenhouders te Londen beeft bericht uit Caracas ontvangen, de verzending meldende van 6807 pd. st. voor den dienst der Venezuelaansche schuld. Telegrammen. PARIJS, 27 Mei. Niettegenstaande de met groote meerderheid aangenomen motie van vertrouwen, bevredigde de rede van den minister Allain-Targé geen der partijen. Den minister mocht het niet gelukken den indruk van zwakheid en onbeslistheid uit te wis- schen; zijne stelling en die van het geheele minis terie is zeer in gebaar, wanneer bij de begrafenis van Hugo weer nieuwe gevechten voorvallen om roode vlaggen. Het votum der Kamer doelt op de onvoorwaardelijke verbanning van de roode vaan dels, het zij dan „bannières" of „drapeaux", en beduidt voor het ministerie eene ernstige aanmaning tot het volgen van een bepaald plan. De houding van de pers is heden voor Allain-Targé weinig gunstig; de gematigde bladen vorderen een energiek optreden, op den dag van Victor Hugo's begrafenis, tegen de roode vaandelsdengenen die zich daar tegen verzetten, dreigen zij met intrekking der ondersteuning. Eenige bladen spreken van het terug treden van Allain Targé onder voorwendsel van eene geschokte gezondheid, hetgeen echter voor barig schijnt te zijn. Waddington bezocht heden op de terugreis van Florence den minister van buitenlandsche zaken en keert morgen naar Londen terug. De minister van binneclandsche zaken, Allain- Targé, die gisteren gedurende de zitting der Kamer van Afgevaardigden in onmacht viel, houdt bet bed. Zijne ongesteldheid verhindert hem echter niet zich met de zaken zijn departement betreffende bezig te houden. Het vredesverdrag tusschen Frankrijk en China is nog niet onderteekend; er wordt nog altijd over de twee laatste punten onderhandeld. Graaf De Mun heeft heden aan de regeering te kennen gegeven dat hij morgen eene interpel latie in zake het Panthéon zal instellen. De katho lieke bladen zijn over Grévv's decreet ontevreden. De „Union" doet den volgenden toornigen uitroep „Attila truk zich met zijne horden voor de heilige Genoveva terug; Grévv en zijne ministers leveren deze heilige over aan een nieuw barbarisme." De „Union" voegt daarbij dat de katholieken noch rust hebben noch een wapenstilstand sluiten zullen, vóórdat zij eene regeering hebben weggejaagd die deze heiligschennis begaan heeft. NIEUW-YORK, 27 Mei. De groote meubelfabriek van de gebroeders E. Herrman is heden afgebrand. De schade wordt op 1 millioen dollars geschat. LONDEN, 27 Mei. (ALord Fitzmaurice, onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken, zal bin nenkort zijn ontslag nemen, om gezondheidsredenen. BERLIJN, 28 Mei. HetRegeeringsblad van heden bevat de wet betreffende de wijziging van het tarief der invoerrechten. LONDEN, 28 Mei. De Bank heeft haar disconto van 2l/j op 2 pet. verlaagd. LEIDEN, 28 Mei. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: zuidwesten wind. De uitslag der verkiezing van een hoofd ingeland-plaatsvervanger van Rijnland, hoofdplaats Leiderdorp, 13de district, is, dat zijn uitgebracht 487 stemmen, waarvan op den heer P. J. Van der Poel te Zoeterwoude 274 en op den heer J. De Graaf te Leiderdorp 203 stemmen, zoodat eerst genoemde is gekozen. Men meldt ons uit Den Haag dat in wel in gelichte kringen aldaar niets bekend is van het voornemen dat de Koning den 13den Juni a. s. uit Karlsbad in de residentie zou terugkeeren. De trein van de N. R.-S.-Mii., welke heden ochtend ongeveer 10 uren van Den Haag vertrek ken meest, ondervond door het volgende incident eene vertraging van circa 10 minuten. De locomotief, welke in den regel op halven afstand tusschen de machineloods en den gereed- staanden trein het sein afwacht tot aanhaken, liep, nadat dit sein gegeven was, met te veel vaart op de tot vertrek gereedstaande wagens, waarin de reizigers reeds gezeten waren, en kwam daarmede in vrij sterke botsing. Enkele passagiers bekwamen lichte kneuzingen en ontvellingen. De schrik was evenwel grooter dan de schade. Sommige reizigers waren dermate ontsteld dat zij aan het station achterbleven. Door het ontsporen van een goederenwagen van de Holl. IJzeren-Spoorweg-Maatschappij, tijdens het rangeeren, ondervonden aldaar de binnenkomende en vertrekkende treinen dezen raiddag eenig op- O thoud.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2