Donderdag 28 Mei. A'. 1888. N'. 7780. Deze Courant wordt dagelijks, mét uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Onzen Abonné's binnen de stad wordt bij dit nummer weder aangeboden de met 1 Juni aanvangende zomerdienstregeling van den Hollandschen Spoorweg en de lijn LeidenWoerden, voor zoover het station alhier betreft; zoomede de dienst uren van de Post- en Telegraafkantoren. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: ▼•or Leiden per 3 maanden1.19. France per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.95. PRIJS DER ADVERTENTIE*: ▼en 16 regel» 1.05. Iedere regel meer 0.17A Grootere letten naar plaatsruimte. Voor het in ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 27 Mei. Ter verkiezing van een lid voor den gemeente raad alhier waren ingeleverd 1262 stembiljetten, waarvan heden bij de opening door het stembnreel van onwaarde werden verklaard 7, zoodat het aantal geldige stemmen 1255 en de volstrekte meer derheid 628 bedroeg. Uitgebracht waren op dr. W. N. DU RIEU, can- didaat der liberalen, 670 stemmen ea op den heer F. J. Los, candidaat der anti-revolntionnairen en katholieken, 580 stemmen, zoodat eerstgenoemde ge kozen is. Verder verkregen zes personen ieder 1 stem, tw. H. F. A. Daemon, M. W. Jaeger, W. F. Van der Heydeü, prof. Van Geer, F. A. Lempers en prof. Van Boneval Faure. Onder belangstelling van eene talrijke menigte, zoowel aan het sterf hnis en langs den weg waar de trenrige stoet passeerde, als op den doodenakker, en als bedolven onder de negen prachtige kransen van levende bloemen, welke de lijkkist dekten, bad hedenmorgen de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer G. Wil- helmy Damsté. Onder hen, die op de begraafplaats aan de Groene- steeg tegenwoordig waren, merkten we o. m. op de wethouders, een aantal gemeenteraadsleden, leden van commissiën waarin de overledene mede zittiDg had, het bestuHr van de tabaksverwerkersvereeniging welke door een krans haren beschermheer insgelijks hulde bracht, en zoo veel anderen meer, die zich te dezer plaatse bij de lijkstaatsie aansloten. Toen het stoffelijk overschot, gedragen door knechts van den overledene, in de groeve was neder gedaald, bracht de heer P. L De Fremery, als ver tegenwoordiger des burgemeesters en als oudste wethonder, in korte woorden de verdiensten van den heer Damsté in herinnering, wiens heengaan des te treffender is, wijl hij om zoo te zeggen nog in de kracht zijner jaren was. Immers, zijn de doodeh op leeftijd, dan gunt men hun zoo gaarne de welverdiende rnst. Damsté echter ontviel ons op het onverwachts. Dit hooggeachte Raadslid is niet meer. Zij die met hem hebben gearbeid, kun nen getuigen met hoeveel ijver hij de belangen dezer gemeente behartigde. Het geleden verlies zal daarom nog lang gevoeld worden. Daarbij nam hjj ook als industrieel eene eervolle plaats bier ter stede in en als lid der commissie om verslag nit te brengen over den toestand en de noodig geachte verbeteringen der bewaarscholen nam hij aan hare werkzaamheden niet het geringste aandeel. In alles was hij een degelijk en goed burger. Zjjn voorbeeld strakke tot navolging en aansporing Was, zoo zeide dr. H. G. Hagen, predikant bij de Ned.-Herv. gemeente, de overledene alzoo voor da burgerljjke gemeente een nuttig lid geweest, waardoor hem thans zulk eene hnlde kon gebracht worden, ook in het particuliere leven was hij een zegen. Een liefdevol echtgenoot, een zorgend en trouwe vader, de vriend van zoo velen en door niet minder velen hooggeacht, was hij toch een voudig. Hij was vol liefde. Met hoeveel toewijding en eerlijkheid vervulde hij indertijd de betrekking van Armbestuurder bij zijne gemeente. Welk een goed patroon betreuren zjjue knechts, van wie er velen reeds meer dan 25 jaren met hem samen werkten, in hem. Veel, zeer veel inderdaad wordt er verloren, niet het minst door zijne familie. Een zware taak rnst thans op zijn zoon,< die God mag danken dat Hij hem zulk een vader geschonken hfeft; want het is een zegen heen te gaan, door ieder betreurd. Tot den van aandoening overstelp ten zoon het woord richtende, vervolgde spr. onge veer: „Gij zijt nn de hoop en de steun nwer moeder en naaste bloedverwantenGij zult die verwachting niet beschamen. Het beeld van nwen vader blijve leven! Zijne nagedachtenis zij allen heilig, en zalig is uw vader nn, want zalig zijn de dooden die in den Heere sterven!" Als secretaris van het Conincks-hof gevoelde de heer A. A. Tieleman insgelijks behoefte een woord van waardeering te spreken voor hetgeen de over ledene als regent der genoemde instelling geweest was en de hnmane wijze te roemen, waarmede hij zich in zjjn omgang kenmerkte; - terwijl ten slotte de meesterknecht J. J. Muller namens zijne vak- genooten hun patroon berdaoht. Deze was voor hen een goed patroon, door allen geacht. Slechts 32 jaren mochten enkelen bij hem werkzaam zijn en hoe gaarne hadden zij niet dit getal tot 50 willen zien klimmen. Maar God had het zoo niet gewild. En daarin past het te berusten, hoe zwaar het afscheid ook valle. Na een woord van opwekking en aan beveling tot hun aanstaanden nieuwen patroon, riep hij. den overledene nogmaals een „rnst in vrede" toe. Nadat de naaste betrekkingen en vrienden nog bloemen in de groeve hadden gestrooid, bedankte de heer Greven, schoonzoon des overledenen, voor de laatste eer te dezer plaatse aan den zoo diep- betrenrden doode bewezen, waarna allen, onder den indruk der aandoenlijke plechtigheid, de stille rust plaats onzer dooden weder verlieten. Door den minister van koloniën zijn de heeren dr. H. Kern, mr. P. A. Yan der Lith en dr. G. A. Wilken, hoogleeraren aan de Rijks-nniversiteit te Leiden; J. J. Meinsma, J. R. P. F. Gonggrijp, dr. A. W. T. Juynboll en G. K. Nieman, boog- leeraren aan de instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenknnde van Ned.-lDdië te Delft; J. A. Van den Broek en J. S. A. Van Dissel, lectoren aan laatstgenoemde instelling; H. C. Humme en dr. W. G. C. Bijvanck, lectoren aan de gemeente inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren te LeidenN. D. Lammers Van Tooren- bnrg, oud-resident op Java, te 's-Gravenhage; jhr. J. G. O. S. Von Schmidt anf Altenstadt, laatstelijk adsistent-resident van Amharawa, met verlof in Nederland, te 's-Gravenhage; dr. B. F. Matthes, laatsteljjk directeur der kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Macassar, te 's-Gravenhage; H. J. Oosting, ambtenaar voor de beoefening der Soen- daneesche taal op Java, met verlof in Nederland, te Assen, en R. Van Eek, leeraar aan de Kon. Mil. Acad, te Breda, benoemd tot leden van de commissie belast met het afaemen van het groot- ambtenaars-examen in Nederland, in 1885. De commies 4de kl. bij de posterijen V. C. E. Dittlinger is van Leiden naar Dordrecht overgeplaatst. Bij de heden gehonden verkiezing van een voorzitter van den Binnenpolder, ten gevolge der periodieke aftreding, is met algemeene stemmen herbenoemd de heer J. De Bruyn Cz. te Zwam- merdam. De heeren prof. dr. W. Koster, dr. Th. Dentz, dr. A. Hnysman en dr. D. Van Haren Noman te Utrecht hebben een omzendbrief verspreid, waarin verzocht wordt om geldelijken stenn tot instand houding van de kliniek tot herkenning en genezing voor oor- en keelziekten, hnid- en kinderziekten, aldaar, waarvan het 20-jarig bestaan op den 22sten Juni a. s. herdacht wordt. Naar men verneemt, bevindt zich de Utrecbt- sche componist Eduard Dunkier in staat van krank zinnigheid. Naar men verneemt, is de plechtige opening van het gedeelte DordrechtGorkum en daarmede van de geheele spoorweglijn DordrechtEist, defi nitief vastgesteld op 15 Juli a. s. Aan de kadermanoenvr,e die onder leiding van den kolonel van het reg. grenadiers en jagers, baron Mulert, in den omtrek van Monster zal ge honden worden, wordt ook deelgenomen door offi cieren van andere wapens. Van het 2de reg. veld- art. zijn daarvoor aangewezen de kapt. Vinkhuyzen, de 1ste lnit. Wessels en de 1ste luit. Slinkers. Naar het „N. v. d. D." verneemt, heeft ds. J. J. L. Ten K«te te Amsterdam van den minister van binnenlandsche zaken de opdracht ontvangen tot het schrijven eener cantate, die uitgevoerd zal worden bij gelegenheid van de aanstaande opening van het Rjjksmuseum aldaar. Volgens de Brnsselsche „Gazette" zullen de nieuwe kaden te Antwerpen den 12den Juli worden ingewijd en zonden daarbij tegenwoordig zijn onze Koning, de Koningin en de prins en de prinses van Wales. Uit Berlijn wordt thans vrij officieel bericht dat Antwerpen het tnsscheDstation zal zijn voor de geldelijk te steunen Dnitsche stoomvaartlijnen. Het in het „Handelsblad van Antwerpen" voorkomend bericht, omtrent de oprichting van de „Interoationale Academie" voor Nederland en België, is volgens de „Amst. Crt." ten eenenmale onge grond. Van die oprichting, zon nl. nog niets be kend zijn. De Pans heeft den coadjutor Boermans den titel verleend van „bisschop van Thermopylis, in partibns infidelium." De bisschop van Roermond heeft den heer W. Linssen, priester nit het seminarie, benoemd tot rector in het FranciscanessenklooBter te Heithnizen. Z. M. heeft met ingang van 1 Jnni a. s. be noemd: lo. tot schoolopziener in het arrondissement 's-Gravenhage, mr. W. J. Snouok Hnrgronje, thans schoolopziener in het arrondissement Leiden, nit welke betrekking hij, met ingang van gelijke dag- teekening, eervol wordt ontslagen; 2o. tot school opziener in het arrondissement Leiden, mr. O. J. H. graaf Van Limburg Stirum, te's-Gravenhage- den beer W. De Villeneuve, te Velp, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstamme lingen, in den Nederlandschen adel ingelijfd; - be noemd: bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapen, tot 2den luit.-magazijnmeester bij de artillerie- stapel- en constrnctie-magazjjnen te Deltt, de adjudanten-onderofficier R. Van Solinge en J. P. Hom, respectievelijk van het 2de on van het 1ste reg. vesting-artillerie, en in rang en be trekking verplaatst naar Geertrnidenberg den lsten luit.-magazijnmeester der artillerie J. C. Van Hof- ten, thans te Delft; - mr. J. Oppenheim benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerd heid aan de Rijks-universiteit te Groningen, om onderwjjs te geven in het staatsrecht, het volken recht en het administratief recht; - benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Sittard, mr. Th. J. A. Duynstee, advocaat te Tilburg, tevens werk zaam ter griffie van het kantongerecht aldaar; - benoemd tot kantonrechter te Leeuwarden, mr. J. G. Peeting, thans kantonrechter te Harlingen- met ingang van 1 Juli a. s., aan J. Van der Veen Az., te Hoogeveen, op z|jn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Hoogeveen bij den generalen staf benoemd tot majoor den kapitein W. Rooseboom, van dien staf, thans op non-activiteit als lid der Tweede Kamer;- den kapitein J. T. J. Jans, megazjjnmeester der artillerie te Geertrnidenberg, op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1539 'sjaars; - met iogang van 1 Juli a. s., benoemd tot notaris binnen het arrondissement Leeuwarden,

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1