N°. 7749. Woensdag 127 A". 1889. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ?an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: T«or Leiden per 3 maanden.Lit. Franc* per post.1.40. Afzonderlijke Hommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incastee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 26 Mei. Het stoffelijk overschot van wijlen den heer G. Wilhelmy Damsté zal morgenoahtend, om elf uren van het sterfhuis vervoerd wordende, op de be graafplaats aan de Groenesteeg worden ter aarde besteld. Onzen stadgenoot den heer J.JÖ.Ï!. Schmeltz, conservator aan 's Rijks Eihng^faphisch Museum, viel de onderscheiding te b^urt van eene benoeming tot correspondeerend lid/£an het Kon. Instituut voor taal-, land- en volkenl^fincle van Nederlandsch-Indië, te 's-Gravenhage. Door den h^gr c. Lüders, directeur van het Museara van Volkenkunde te Hamburg, en dr. Riebeck te Hal,',e a/S. zijn verschillende photogra- phieën, houtsrfeden, afgietsels en ethnographiscbe voorwerpen, /aan het Ethnographisch Mnsenm hier ter stede tejfi geschenke aangeboden. Bij d e heden gehouden openbare verkooping van cokes i|, partgen van 100,50,10 en 5 hectoliters, waren da hoogste prjjzen f 35, f 18, f 3.70 en 1.90; d£ laagste f 35, f 18, f 3.70 en f 1.85. Velleden jaar werd door de Vereenig'rag van leeraren aan eene commissie van vijf leden opge dragen i0m maatregelen voor te bereiden dat het Middelbaar Onderwijs op de tentoonstelling te Ant werpen /op waardige wijze zou worden vertegen woordig;^ Door/ het weigeren der Tweede Kamer om de subsidié voor de Nederlandsche afdeeling te ver- leeneo kon van dit plan niets komen. Dr. D. De Loos, /directeur der H. fi.-school te Leiden, die de zorg /voor het opmaken van een verslag van den toestajnd der inrichtingen voor M. O. had op zich genoden, had echter, toen het votum der Kamer viel, 'dit omvangrijk werk nagenoeg voltooid. Eenige statistische gegevens uit dit verslag zjjn thans in het tijdschrift voor leeraren onder den titel van: „EnHele mededeelingen over het Middelbaar Onder wijs'f verschenen. De brochure geeft een duidelijk overtocht van den vooruitgang van den toestand van dat onderwijs, en bevat vele belangrijke opgaven, waaraan wij enkele bijzonderheden ontleenen. E et aantal H. B.-scholen bedraagt thans 61, waar van .21 Rijks H. B.-scholeD, terwijl nog 28 eene Rijks subsidie genieten. 0}p 31 December 1883 bedroeg het aantal leer ling /•en aan de jongens H. B.-scholen 4787 manne- lijk/e en 205 vrouwelijke, tegen in den cursns ft>4/65 750, in 1869/70 3210, in 1874/75 3855 in 1880/81 4509. Het aantal vrouwelijke leer- ligen aan de jongens H. B.-scholen was in 1877 5, in 1880 150. Van de 100 leerlingen werden in 383 slechts 7.36 in de 5de of hoogste klasse aan- )etroffen; dat getal was echter in de voorgaande aren nog lager. Bij het toelatings-examen variëert het cijfer der .fgewezenen tusschen 20 en 25 pet., bij de bevor- erings-examens tot hoogere klassen slaagt in door lag 75 pet.; voor het eind-examen gemiddeld 84,4 ct. der candidaten. Sedert 1866 is dit examen met goeden uitslag afgelegd door 2900 jongelieden. Het aantal middelbare scholen voor meisjes be droeg op 31 December 1883 14; dit cijfer is thans echter, door het vervallen der Rijkssubsidie voor de meisjesscholen, met een, die van Goes, vermin derd. Van de leerlingen waren in 1883 11.13 pet., dus 3.77 pet. meer dan bij de jongens H. B.-scholen, in de hoogste klassen. In 1870/71 bedroeg het aantal leerlingen 127, in 1875/76 691, in 1880/81 1002 en in 1883/84 1213. In Nederlandsch-Indië zijn drie H. B.-scholen met 5-jarigen cursus voor jongens en een met 3-jacigen cursus voor meisjes met in 1884/85 429 leerlingen. In 1884 zijn aan 153 heeren cn 61 dames akten toegekend, de bevoegdheid verleenende tot het «.even van Middelbaar Onderwijs, tegen in 188091 en 32, en in 1877 76 en 27. Sedert de inwerking treding der wet op het Middelbaar Onderwijs (1864) 7.ijn 528 dames en 1779 heeren gediplomeerd. Geheel overeenkomstig den eenvond, welke den levenswandel van den te 's-Hage overleden rechter in de arrondissements-rechtbank mr. W. C. D. Olivier kenmerkte, was de teraardebestelling van den achtenswaardigen magistraat gistervoormiddag ter algemeene begraafplaats. Het stoffelijk overschot door de familie en de naaste vrienden en betrekkingen, o. a. den presi dent van den Hoogen Raad der Nederlanden, en den raadsheer van het gerechtshof mr. De Graaff, van uit het sterfhuis tot het kerkhof gevolgd, werd ter laatste rustplaats opgewacht door den president, vice-president en leden van de rechtbank, deleden van het parket en van de griffie, bij welken stoet zich aansloten de voormalige president der recht bank jhr. mr. De Jonge, thans raadsheer in den Hoogen Raad, de leden der balie, werkzaam aan de rechtbank, zoomede een tweetal vroegere of latere medewerkers aan de „Arnhemsche Courant", aan welk blad de ontslapene menig opstel van zijne hand leverde. Hunne tegenwoordigheid bepaalde zich tot eene stille hnlde aan den knndigen magistraat en scherp- zinnigen schrijver, aan wiens graf, met eerbiediging van zijn verlangen, niet gesproken werd. Gelijk men weet, wordt te Katwijk aan Zee voor de Hervormde gemeente eene nieuwe kerk gebouwd, omdat de oude kerk te klein is geworden. Is dat - zoo schrijft men ons nu - eene verblijdende zaak, jammer zon het toch wezen dat het onde kerkgebouw, zoo schoon van stijl en zoo schilder achtig gelegen, werd afgebroken. Daarom hebben vele kunstschilders uit het binnen- en buitenland (wier namen later vermeld znllen worden) eene bijdrage van hnnne eigene hand toe gezegd, opdat door al die kunstwerken op de eene of andere wjjze, het oude gebouw bestaan blijve en onderhouden worde. Eere en dank aan de edele mannen en vrouwen, die ban tijd en kunst voor dit schoone doel be schikbaar hebben en zoo bewerken dat Katwjjk's kerkje aan het strand voor het nageslacht bewaard blijve Op de voordracht ter benoeming van een directeur der stads-reiniging te Amsterdam, in de plaats van wijlen den heer V. C. Dijokmeester, zijn geplaatst de heeren P. J. Te Winkel, C. G. Pol- vliet en C. J. Van Doorn, de beide eersten kapitein der artillerie, respectievelijk te Gorknm en te Am sterdam; de laatste civiel-ingenieur te Amsterdam. De staatscommissie, belast met het afnemen van het examen, bedoeld bij art. 11 der Wet op het Notarisambt, zal bare zittingen houden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Zwarte- weg N°. 7, te 's-Hage, op Woensdag 1 Juli en volgende dagen, des voormiddags te 10 uren. Hun, die wenschen tot het examen te worden toegelaten, wordt herinnerd dat zij zich ten minste veertien dagen vóór den aanvang daarvan schriftelijk moeten aanmelden bij den voorzitter der commissie, met opgave of zij zich aan het geheele examen, dan wel slechts aan één of meerdere gedeelten daarvan wenschen te onderwerpen, en ODder overlegging hunner geboorte-akte. Van de ontvangst der be trekkelijke verzoeken zal aan de belanghebbenden vóór 1 Juli worden kennis gegeven. Sts.-Crt Mr. T Pols, raadsheer in den Hoogen Raad, is door ee1 lotselinge ongesteldheid, in den beginne van vrij ernstigen aard, verhinderd de zittingen van dat rechtscollege bij te wor.en. Dr. H. F. C. Ten Kate Jr. is den 18den Mei 11. van Southampton vertrokken naar Para maribo, o«n van daar uit een onderzoekingstocht naarde binnenlanden van Suriname te ondernemen. Gemengd Nienwa Gedurende de beide Pinksterdagen werdeD aan het station alhier afgegeven 3134 kaartjes in de richtingen naar Amsterdam en Rotterdam; Zaterdag reeds 1184 kaartjes. Gisteren alleen kwamen bier aan en vertrokken van hier niet minder dan 78 treinen der Hollandsche lijn en van de Rijn- 8 poor weg-Maatschappij Voor de lijn Leiden—Woerden werden ongeveer 800 plaatskaartjes afgegeven. Door den Noord-Zuid-Hollandschen stroomtram werden vervoerd 4122 personen. Door eene wednwe is Zondag jl. aan den Witten Singel verloren een vrouwenzak, waar in o. a. een voor haar aanzienlijk geldelijk bedrag. Die zak, gevonden door een drietal jongens, is dezen onmiddellijk daarna afgenomen door een hun onbe kenden man, die zeide den zak aan de politie te zullen overhandigen, hetgeen niet is geschied. Be doelde man was van middelbaren leeftijd, gekleed in het zwart, met pet op, en had twee jongetjes, ge kleed respectievelijk met een donker en een gestreept pakje, bij zich. Zjj die deze personen op voornoem den dag des namiddags omstreeks halfzes ter plaatse mochten hebben gezien, worden verzocht inlichtin gen te verstrekken aan het commissariaat van po litie alhier. Proces-verbaal is door de politie al hier opgemaakt tegen H. C., die ten nadeele van zijn tij del ij kon patroon verschillende artikelen had ontvreemd en te koop aangeboden, welke voorwer pen dan ook zijn in beslag genomen. In de Wintersteeg had gisternamid- dag een agent van politie met een alhier niet thuis behoorend persoon, opgevende te zijn W. K., van Rotterdam, en verdacht op straat rondzwervende, een „druk gesprek," waarvan het einde was dat de vreemdeling naar het politiebureel zou getrans porteerd worden. Dit scheen hem echter niet te bevallen; de arrestant trok een mes, dreigde den agent er mede, maar vóórdat hij tot verwonding overging had de beambte zijne sabel getrokken en zijn tegenstander er een slag mede op de hand toegebracht, roet het gevolg dat het mes hera nit de hand viel. Na eene kleine worsteling kwam er halp opdagen en met vereende krachten werd K. naar het commissariaat overgebracht. Er is natuur lijk ook tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Hedennamiddag om halftwee geraakte een kind aan de Middelstegracht te water. De heer TT C. Van Woerkom mocht het genoegen hebben het kind te redden. Omtrent de aanhouding alhier van den krankzinnigen dr. Wieprecht verneemt men dat het der politie bleek dat die persoon niemand anders is dan Johannes Jacobus Calander, oud 29 jaren, zoon van eene eenvoudige familie. Hij staat bekend als een zeer sluw persoon, wien het om niets anders te doen is dan om onder verschillende omstandigheden oplichting te plegen. Reeds ia 1873 en 1874 werd hij door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld tot cellulaire gevangenis straffen, sedert welken tijd hij zijne praktijken uitoefent door zich als een krankzinnige voor te doen. Te dezer stede werd verleden Woens dag op klaarlichten dag een winkelier bestolen. De diefstal was te brutaler, daar het gestolene niet door één man kon worden vervoerd. De politie, van de zaak onderricht, deed onmiddellijk mede- deeling daarvan aan onderscheidene gemeenten, en bet gevolg daarvan was dat al het gestolene werd opgespoord, gedeeltelijk te 's-Gravenhage en Rotter dam beleend. Het gestolene bestond uit drie stuk ken kamgaren Ook de vermoedelijke dader zelf is thans te 's-Gravenhage aangehouden.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1