may Te Wiesbaden is overleden mr. B. De Groot, oud-vice-president van het Hooggerechtshof van Ned.-Indië. Te beginnen met 1 Augustus a. s. zal op de lijn Vlissingen—Venloo in de sneltreinen, welke te Vlissingen met de stoomboot van en naar Queens- boro aansluiten, een zoogenaamde restauratiewagen loopen, zooals dat op enkele spoorwegen in het buitenland reeds plaats heeft. Benoemd zijn tot binnenvader en binnenmoeder in het St.-Pieter- en Bloklands-gasthuis te Amers foort C. J. Abraas en echtgenoote aldaar. Met wijziging der mededeeling in de Staats courant van 21 dezer, wordt bepaald dat het Rijks telegraafkantoor in de renbaan te Nijmegen op 25 Mei zal open zijn van 12 tot 5 uren 's namiddags. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan mr. J. P. P. baron Van Zuylen Van Nyevelt, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli a. s., eervol ontslag verleend uit zjjne betrekking van Zr. Ms. buitengewonen gezant en gevolmachtigden minister bij den president der Fransche Republiek, en zulks onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den Koning en aan den lande in onderscheidene betrekkingen bewezen, en tot Zr. Ms. buitenge wonen gezant en gevolmachtigden mioister bij den president der Fransche Republiek benoemd jhr. mr. A. L. E. De Stuers, Zr. Ms. minister resident te Madrid- mr. J. P. P. baron Van Zuylen Van Nyevelt, Zr. Ms. buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Parijs, in de orde van den Nederlandschen Leeuw bevorderd tot ridder-groot kruis - mr. A. L. P. baron De Constant Rebecque, gozantechapsraad bij Zr. Ms. gezantschap te Parjjs, op zijn verzoek gesteld in disponibiliteit buiten be zwaar van 's Rijks schatkist; mr. L H. Ruysse- naers, gezantschapsraad in disponibiliteit, benoemd tot gezantschapsraad bij Zr. Ms. gezantschap te Parijs; D. L. graaf Van Bylandt, doctor in de etaatswetenschap, gezantscbaps-secretaris der 2de kl. bij Zr. Ms. gezantschap te Londen, bevorderd tot gezantschaps-secretaris der lste kl., en A. W. baron Schimmelpenninck Van der Oye, doctor in de staatswetenschap, benoemd tot gezantschapa- attaché bij het Nederlandsche corps diplomatique. BUITENLAND. Duitschland. Aan de plechtige begrafenis van den beroemden Afrika-reiziger dr. Nachtigall te Kaap Palmas hebben ook de agenten der aldaar gevestigde Neder landsche factorieën deelgenomen. De Duitsohe Rijkscommissie voor overstroo- suiügen van den Rijn en zijne nevenrivieren zal in de volgende maand hare werkzaamheden beginnen, aanvankelijk aan de Bodensee en den boven-Rjjn. De man, die eenige weken geleden in het palois des keizers eene vensterruit verbrijzelde (niet de Poolsche landlooper, die hetzelfde feit eerst on langs pleegde), is, na onder geneeskundig toezicht geweest te zijn, krankzinnig verklaard en door zijne bloedverwanten naar zijne woonplaats terug gebracht. Bij de Beiersche infanterie zullen de man schappen, die geoefend zijn in het snelwielrijden, als ordonnancen dienst doen; waar dat noodig is, zal men eenige manschappen in het wielrjjden oefenen. De „Reichs-Anzeiger" maakt den keizerlijken „beschermbrief voor de Nieuw-Guinea-Compagnie" openbaar. De vroegere staatssecretaris voor EIzas-Lotba- rtngen Herzog wordt directeur der Duitsche Com pagnie van Nieuw-Guinea. De tegen gisteren, Vrijdag, voorgenomen ont hulling van het standbeeld van Friedrich Wilhelm I, is uitgesteld. Gri-oot-LSi-i (nu n iö. Het Lagerhuis heeft gisteravond bij tweede lezing hot wetsontwerp aangenomen, strekkende om den minimumprijs voor binnenlandsche telegrammen op 6 pence te bepalen. Het Huis is daarop tot 4 Juni uiteengegaan. De „Pali Mall Gazette" beschouwt den heer Chamberlain zolven als den schrijver van het be richt, uit Londen aan de „Birmingham Daily-Post" geseind, dat eene ministerieele crisis is ontstaan, wegens het verzet van de heeren Chamberlain, Dilke en Lefevre tegen de vernieuwing van sommige bepalingen der exceptionneele wetgeving tot beteu geling van misdaden in Ierland (de zoogenaamde „Crimes-act") en tegen de nieuwe landbouw-wet- geving voor dat eiland. Er bestaat reden om te gelooven, zegt de „Pali Mall Gazette," dat er eene transactie tot stand zal komen, volgens welke de „Crimes-act" slechts voor een jaar zal verlengd worden. Een telegram uit Simla van gisteren meldt dat Engelsche officieren te Herat aangekomen, met warmte in die stad werden ontvangen. Zjj melden dat zij de vestingwerken in beteren staat vonden dan men verwacht had. - Bij het kruitmagazijn te Chatham is de soldaat, die wacht hield, dood gevonden op zijn post. Een kogel was hem door de longen gegaan. Op de schilderijen-tentoonstelling der Royal Academy te Londen zijn Woensdag 11. onderscheidene stukken van belang opzettelijk en baldadig bescha digd gevonden. Men is den dader nog niet op het spoor. Rusland. Nog altijd heersoht dezelfde tegenstrijdigheid in de berichten over de Afghaansche grensquaestie. Naar men in de parlementaire kringen te Londen verzekert, zjjn door de Russische regeering ver- toogen ingediend tegen eene beweging der Afghaan sche troepen naar de grens. Men zeide dat de heer Von Giers daartegen ernstig had geprotesteerd, omdat daardoor eene herhaling van het Pendjeh- incideot kan ontstaan. Volgens de „Standard" zijn de geschilpunten tusBohen Engeland en Rusland thans vier in getal lo. de vestiging van een Russischen agent te Kaboel; 2o. de ontruiming van Zoelfikar door de Russen; 3o. het opnemen van Meroechab binnen de Afghaansche grijnslijn4o. het staken der toe rustingen door den emir. Den 18den dezer werden 11 anarchisten te St.-Petersburg gearresteerd. Men vond belangrijke papieren bjj hen. Effyi'te. Generaal Wolseley en zjjn staf zijn gisternamid dag te Cairo aangekomen. Een gedeelte eener brigade infanterie en garde kwam van Soeakim te Alexan- drië aan. Volgens gerucht uit Dongola heeft de mahdi zijne troepen op alle punten teruggetrokken. Hij begeeft 'zich haar Jabaletini en laat zijne stoom schepen te Sobat op den Witten Njjl achter. Generaal Gordon heeft te Khartoem voor belangrijke sommen papieren geld uitgegeven. De heer Gladstone antwoordde, op eene hem in het Lagerhuis gedane vraag dienaangaande, dat de Engelsche regeering zich daarvoor niet verantwoor delijk kon stellen. Dat dit ook niet mogelijk is, vindt de „Globe" duidelijk, daar het al te gemak kelijk is, dat papier na te maken. Een gering aan tal zal zeker door liefhebbers van curiositeiten opgekocht worden, maar voor bezitters der overige is niet veel kans. Victor Hugo. Zijn vader, graaf Hugo, generaal in Napoleons dienst, was een getrouwe des keizers; zijne moeder, uit de Vendée stammende, was eene vurige royaliste. Victor Hugo werd, in 1802, te Besan^on geboren. Zijne jeugd bracht hij al reizende door. Van Besan- con gingen zijne ouders in 1805 naar het eiland Elba, waar de generaal gouverneur werd; van Elba naar Calabrië, waar hij ten taak ontving, den be- ruchten rooverhoofdman Fra Diavolo te bestrijden van Calabrië in 1809 naar Parijs, waar men Victor begon op te voeden, en wel op zonderlinge wjjze. Een politiek vluchteling, generaal Laborie, be trokken in de samenzwering van Moreau, en door den keizer veroordeeld, had in het gezin opname gevonden en onderwees er den knaap, las met hem Tacitus en vervulde hem met liefde voor de vrjjheid, en haat tegen de tyrannie. Generaal Lahorie's schuil plaats werd ontdekt, en de geliefde leermeester op bevel des keizers onthoofd. Generaal Hugo, naar Madrid gezonden, als major domo van koning Joseph, liet zijne vrouw en kin deren bij zich komen, en plaatste Victor, die tot page aan het hof van koning Joseph bestemd werd, iu een adellijk instituut. Weldra keerde echter de moeder naar Parijs terug; de dynastie der Napo leons zonk ineen; de verwachtingen, die men van eene toekomBt voor de knapen gekoesterd had, vielen in duigen, maar de vader bestemde toch Victor voor den dienst des vaderlands. In den knaap intnsschen hadden de reizen, de wilde natuur van Calabrië, de onweerslucht van hei bewogen Spanje, de dweepzucht der moeder, de geostdrift van den leermeester, het geheele wis selend leven een romantischen aanleg ontwikkeld die hem reeds spoedig tot uiting dreef. In 1817 reeds zond hij op een concours een gedicht in;het werd bekroond, alleen aarzelde men den prijs uit te reiken toen de bekroonde zioh aanmeldde; men dacht aan eene mystificatie. Zijn vader drong niet meer op militaire studiën aan, en Hugo volgde zjjn zoo woelig noodlot. Na een lijden van eenige dagen is thans de dichter, dien men meer dan iemand de dichter vau zjjn land en zjjne eeuw kon noemen, gestorven. Het gaat wel niet aan, in een kort bestek als hier, eenigszins uitvoerig te handelen over een leven, waar hef negentiende jaar reeds van zich deed spreken in een merkwaardig voortbrengsel, als de roman „Han d'Islande," en waarvan het twee en-tach- tigste nog den laatsten zang der „Légende des siècles" deed verschjjnen. Toch is ieder der voortbrengselen, ieder der daden gedurende deze lange periode, meer dan ooit de vermelding waardigieder van deze getuigt van dea onuitputtelijken rijkdom van den geest des dich ters, van zjjn on verflauwden jj ver voor wat hem waar en schoon en goed scheen, het onoverwinnelijk be- wustzjjn dat de zaken der gedachte, de belangen van vaderlandsliefde en vrjjheid hem steeds waard bleven, er het beste voor te geven wat bjj had en vermocht. Het vermogen van Viotor Hugo is vermaakt aan zjjne kleinkinderen en eene dochter Adèle Hugo, die sedert jaren in een krankzinnigen-gesticht in de omstreken van Parjjs wordt verpleegd. Zij had tegen den zin van haar vader een huwelijk met een Britsch zeeofficier gesloten, wien zjj naarlndië was gevolgd. Als weduwe werd zjj krankzinnig teruggeleid door eene negerin, die zeer aan haar gehecht was. Het bestaan dezer dochter was vrij onbekend. Victor Hugo's vermogen bestaat grootendeels uit roerende waarden, als aandeelen in de Belgische Bank, Engelsche geconsolideerde en Fransche rente, welke allen door het huis Rothschild worden ge administreerd. In het testament, dat Victor Hugo twee jaren geleden aan Vacquerie ter hand stelde, heeft bij gelast dat hij alleen burgerlijk zou worden begraven, waarscbijaljjk op Père Lachaise, waar zijn vader en twee zonen rasten. Telegrammen. BUCHAREST, 22 Mei. Ter gelegenheid van den vierden verjaardag van de verheffing van Rumenië tot een koninrkjjk, had heden een Te-Déum plaats, dat bjjgewoond werd door den koning en de koningin, de prinses van Hohenzollern, de grootwaardigheid- bekleeders en de afgevaardigden uit de provincie. De stad vlagt ter eere van dit feest en eene groote menigte woelt door de straten. SOEAKIM, 22 Mei. Het aantal van de hier blij vende Engelsche troepen beloopt 3500 man. PARIJS, 22 Mei. Hoewel Victor Hugo's dood sedert eenige dagen algemeen verwacht werd, bracht het bericht van zjjn sterven toch groote opschud ding teweeg in Parjjs en sedert 3 uren 's namid dags verdringt men zich op de boulevards om de couranten. Van vele morgenbladen verscheen eens tweede uitgave; een deel der bladen verscheen met zwarten randallen bevatten artikelen waarin de roem van den overledene verkondigd wordt. De gemeenteraad heeft evenals de Senaat als teeken van rouw de zitting opgeheven. De vrouwen in de hallen besloten morgen kransen naar het sterf huis te brengen. De studentengezelschappen werden voor hedenavond te zamen geroepen om over hunne deelneming in den rouw te beraadslagen. Ver scheidene winkels zjjn gesloten. Sedert van morgen om 10 uren was Victor Hugo buiten kennis. De geheele familie was op het oogen- blik van den dood in de sterfkamer aanwezig. Voor het sterfhuis staat eene groote menigte. Op straat werd eene tafel met een boek geplaatst waarin zij, die hunne deelneming wilden betuigen, teekenden. Men vertelt dat Victor Hugo vóór zjjn einde bet hoofd opgeheven heeft, als teeken van een laatsten groet, waarna het plotseling teruggezonken is. Het gezicht van den doode is onveranderd. PARIJS, 23 Mei. De heer Grévy heeft aan Hugo's schoonzoon, Lockroy, een brief van condoleantie gezonden. De minister Allain-Targé deelde den heer Lockroy mede, dat de regeering machtiging heeft verleeöd om Hugo's lijk onder den Are de triompha te doen tentoonstellen. Deze plechtigheid zal morgen beginnen en drie dagen duren.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2