raam oit een winkel ontvreemd. De voortvluchtige verdachte iB Pieter De Mey, 32 jaren, geboren te Dordrecht. De commissaris van politie te Gouda verzoekt opsporing, aanhouding en opzending van den verdachte. Daar er Zaterdag te Amsterdam geen beurs wordt gehouden, hebben verschillende firma's te 's-Hage besloten om dien dag ook hunne kantoren te sluiten. Het is morgen nl. de eerste der vier vrije dagen in het jaar. Te Schevingen is bericht ontvangen van den afloop van het proces, gevoerd te Grimsby voor het gerechtshof aldaar in zake de Scheve- ningsche schuit „Jaooba" contra den Engelsohen vischkotter „2 Sisters." De schipper der „2 Sisters" werd veroordeeld tot eene geringe boete en in de kosten van het geding. Het gereohtshof nam in dezen in overweging dat reeds de reeder van de ,2 Sisters" de schade der „Jaooba" aan haren reeder had betaaldanders zou de straf veel zwaar der zijn geweest. Den lOden Juni zal voor het gerechtshof te Lowestoft weder eene dergelijke zaak worden be handeld. De a r r o n d i s s e m e n t s r e ch t b an k te Rotterdam eischte gisteren 2 jaren celstraf voor den bekenden koopman W. J. Heystek en zijn vriend Klumpgens, wegens bedrieglijke oplichting, door zich met een valsch onderteekend briefje meester te maken van tien tafelkleeden ten nadeele van de firma Van Veen te Rotterdam. De commissie voor tijdelijke werk- verschaffiing te Amsterdam heeft haar eindverslag uitgebracht. Daaruit blijkt dat aan giften ontvangen was f 172,200, dat de gemeente voor levering van zand ongeveer f 43,000 had betaald en dat het totaal bedragen had ongeveer f 225,000. Er was na aftrek van alle kosten nog een saldo van f 4000, dat de commissie bestemd had voor eene werkmans- beurs van de Maatschappij voor den werkenden stand. Bij de harddraverij,teIJselmonde gehouden, werd de prijs behaald door het paard „Victoria", eigenaar J. Droog te Zegwaard; de lste premie door het paard „Bruto", eigenaar J. De Lipter te Pernis; de 2de premie door het paard „üavid", eigenaar A. P. Van Driel te IJselmonde; de 3de premie door het paard „Napoleon", eigenaar J. Matse te Boskoop. Hedenmorgen is te Digteren bij Doetinchem een groote boerderij van de wed. Pastoors tot op den grond toe afgebrand. Alleen het huis was verzekerd. De oorzaak is tot nog toe onbekend. De hoofdcommissaris van politie te Maastricht verzoekt opsporing van R. Huppertz, Duitschor, oud 17 jaren, die verdacht wordt van diefstal in dienstbaarheid, gepleegd ten nadeele der firma P. en Co., fabrikant van handschoenen te Aken. Hij heeft vermoedelijk de wjjk genomen naar een der groote steden in dit Rijk. Binnen Hattem op den Wal barstte een brand uit, welke zich eerst vrij gevaarlijk liet aanzien. Drie huizen naast elkander, waarvan twee be woond door de families Wildeman en één onbewoond, brandden in een oogenblik lichterlaaie en zijn tot den grond toe vernield. Niets kon gered worden; de bewoners hadden nauwelijks tijd de brandende peroeelen te verlaten. Gelukkig dat de wind de vonkenregen niet over de stad brachtde gevolgen waren, bij de groote hoeveelheid brandstof in elk huis aanwezig, anders niet te overzien geweest. BUITENLAND. Frankrijk. De Senaat heeft, ondanks het verzet van den heer Brisson, met 129 tegen 121 stemmen een amendement aangenomen, strekkende om vreemde lingen niet op te nemen in het cijfer der bevolking, dat tot grondslag zal dienen voor de bepaling van het aantal afgevaardigden. Door de aanneming van dit amendement kan het ontwerp op den „scrutin de liste" gevaar loopen, wanneer het bij de Kamer van Afgevaardigden terugkomt. De Kamer zelve heeft al de artikelen van het wetsontwerp tot reorganisatie van bet koloniale leger, zonder belangrijke wijziging, goedgekeurd. Over den gezondheidstoestand van prins Napo leon loopen ongunstige geruchten. Groot-Brita unie. Ia het Lagerhuis antwoordde lord Hartingèon gisteravond op eene vraag van sir Stafford North- cote: „Het komt der regeering niet wenschelijk over, om in bijzonderheden te treden over de redenen, welke haar noopten de brigade der garde voor kor ten tijd te Alexandrië te doen blijven. Het Huis kent de aanleiding tot het véór eenigen tijd medege deelde plan, om de in Soedan aanwezige Eogelsche troepen voor den dienst in andere werelddeelen bijeen te trekkende krediet-aanvrage voor bijzon dere toebereidselen was daarvan het gevolg. Die toebereidselen werden niet gestaakt. De regeering acht het wenschelijk dat de brigade der garde voor- loopig in de Middellandsohe Zee blijve, maar zij is er tegen, om nanwkenrig op te geven voor hoe lang en op welken grond." De heer Gladstone zeide dat, zoolang de onder handelingen met Rusland over Afghanistan duren, hij onmogelijk kan verklaren wat geschieden zal met betrekking tot de in het budget aangekondigde verhooging der belasting op alcohol en bieren. Verder deelde hij mede dat wel met de Porte, maar met geene andere mogendheid, van gedachten is gewisseld over de bezetting van Soeakim bij den terugtocht der Engelscbe troepen. Sir Charles Dilke verklaarde dat het gerucht als zon in Engeland de cholera zijn uitgebroken, allen grond mist. Het Huis heeft bij tweede lezing het wetsont werp aangenomen, waarbjj machtiging wordt ver leend tot bet aangaan eener leening voor Oost- Indië, ten bedrage van 10 millioen pd. st. Zij strokt ten behoeve van spoorweg-aanleg en verbetering van verdedigingswerken. De helft daarvan is bestemd voor eene betere verbinding met Quettah. De „Pall Mall Gazette" zegt dat de „Standard" zich vergist waar dat blad verzekert dat de over eenkomst betreffende de grensregeling door Rusland is verworpen. De „Pall Mali" wijst er op dat er veel tijd noodig is om eene grenslijn van vele honder don kilometers lengte vast te stellen. De heeren De Staal en LesB&r hadden gister morgen een langdnrig onderhoud en bezochten daarna lord Granville. Men gelooft dat nieuwe onderhandelingen tamelijk lang zullen duren. Sir Peter Lumsden wordt den 16den Juni te Londen verwacht en zal waarschijnlijk nog vroeg genoeg komen om aan de onderhandelingen te knonen deelnemen. Teleif rammen. LONDEN, 21 Mei. Berichten uit Spanje bewij zen dat bet afbreken der onderhandelingen over het handelsverdrag van Engeland is uitgegaan. Het Engelsche kabinet offerde de onderhande lingen op, daar het, met het oog op de aanstaande verkiezingen voor het Parlement, niet waagde den kiezers eene, in het budget voorgestelde verhoo ging van de belasting op wijn voor te leggen, terwijl het den buitenlanders, met name Spanje, eene ver laging van het invoerrecht op wijn toestaat. TEHERAN, 21 Mei. De gouverneur van Sarakhs heeft gevolg gegeven aan het verzoek van den Russischen oommandant van Merw, en den Rus- sischen troepen toegestaan te marebeeren op den linkeroever van de Tedjen-rivier, op Perzisch ge bied, en de brug beneden Sarakhs over te gaan. De gouverneur keurde den overgang van twee bataljons, welke het garnizoen van Merw moeten versterken, goed. PEST, 21 Mei. In het Lagerhuis werd eene koninklijke boodschap voorgelezen, waardoor de eerste zitting van den Rijksdag voor gesloten ver klaard en het Huis tot de tweede zitting voor den 25sten September weer bijeengeroepen wordt. PARIJS, 21 Mei. De minister van buitenlandsche zaken heeft besloten Frankrijk te Gorée door een consulairen agent te laten vertegenwoordigen. ATHENE, 21 Mei. Heden werd de zitting van de Kamers weder geopend. De koninklijke troon rede verzekerde dat de verhoudingen tot de andere mogendheden gunstig staan, dat Griekenland den vrede noodig had en het voortduren van den tegen- woordigen toestand in het Oosten wenscht. Overigens handelde zij over de binnenlandsche aangelegenheden. LONDEN, 22 Mei. De „Daily News" is in staat gesteld mede te doelen, dat de onderhandelingen met Rusland gunstige vorderingen makenop het oogen blik bestaat er geen grond om aan te nemen dat tusschen Engeland en Rusland onoplosbare ver schillen van meening zullen ontstaan. Eene volledige overeenstemming is intnsschen nog niet bereikt. Het heeft nimmer in de bedoeling der regeering gelegen, om de garde-brigade vóór het slniten der onderhandelingen naar Engeland te laten terug- keeren; zij zal waarschijnlijk te Alexandrië blijven totdat te schikking, waartoe de beide Kabinetten gestadig maar langzaam geraken, definitief tot stand zal zijn gekomen. Hetzelfde blad vernoemt dat zich ia het Kabinet ten opzichte van de gedeeltelijke vernieuwing van de Iersche wet tot voorkoming van misdaden, een verschil van meening heeft ontwikkeld, dat gewich tige gevolgen zon kunnen hebbeD. Eene kleine doch invloedrijke fractie van het Kabinet is nl. tegen de vernieuwing dier wet, indien zjj niet gepaard gaat met eene streng doorgevoerde plaatselijke autonomie. PARIJS, 22 Mei. Victor Hugo is hedenmiddag om halftwee overleden. Het ministerie zal aan de Kamers machtiging vragen om de begrafenis te doen plaats hebben op staatskosten. L.KU3KN, S3 Mei. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met Instituut). Verwachting: zuidwestelijke wind. De heeren prof. Martin en Neervoort Van de Poll, zijn behouden uit West-Indië te Leiden teruggekeerd. Het, meer dan het vroeger reeds medege deelde, volledige programma der a. s. Leidsche lustrumfeesten is aldus vastgesteld: Maandag 22 Juni: 12 n. afhaling van de réu- nisten en afgevaardigden van bevriende studenten corpsen openingsrede door den praeses in de Stads- zaal. 3 u. begroeting der réncisten op de sociëteit „Mi nerva"; 4 u. reoeptie der eereleden door het collegium; 6 n. diner door het collegium aangeboden aan de senaten der bevriende stadentencorpsen7 a. bijeen komst der réunisten op Zomerzorg; 10 n. soirée mnsicale op de sociëteit „Minerva." Dinsdag 23 Juni: 11 u. opening van het feestterrein Gekostumeerde optocht, voorstellende de geschiedenis van Leiden van de vroegste tijden tot 1575. Muziek op het feestterrein, 's Avonds te 7 uren diner der gekoBtnmeerden in het feestgebouw, daarna om 9 nren voortzetting van den optocht. Woensdag 24 Juni: 12 u. Cour Plenière; 6 u. diner van de rénnisten in de Stadszaal, 's avonds 10 nren café chantant op de pociëteit „Minerva." Donderdag 25 Juni: 10 uren tocht naar Katwijk door de Studentenroeivereeniging „Njord", aange boden aan réunisten en invités's avonds 7 u. concert, vauxhall en bal op het feestterrein, te geren door de soc'ëteit „Minerva". Vrijdag 26 Juni. Matinee mnsicale, aangeboden door het Gymnastiek- en Schermgezelschap „Arena Studio8orum", op het feestterrein's avonds 7 u. kermesse d'été en bal champêtre op Zomerzorg, vanwege het gezelschap „Doctrina". Zaterdag 27 Juni: 2 u. matinée musicale, ook voor dames, op deaociëteit „Minerva"; 's avonds 8 u. vaux- hall en bal op het feestterrein, aangeboden door de Vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapen handel „Pro Patria." Ofschoon de zomer dezer dagen geenszins iets van zich doet hooren, wordt toch alles reeds in gereedheid gebracht voor zomertochtjes. De uitspan ningen en hotels in Leidens omstreken o. a. melden dat hunne inrichtingen gereed zijn tot ontvangst der bezoekers. De „Witte Zwaan" te Lisse, „de „Wijkerbrug", hotels aan het zeestrand, allen zijn klaar en wan neer het nu maar beter weder wordt, dan zal het voorzeker aan bezoekers aan die schoone uitspan ningsoorden niet ontbreken. De heer Blankenberg alhier maakt het ons door het uitgeven van eene keurig uitgevoerde wandel- kaart, van Vogelenzang tot Scheveningen, gemak kelijk Leidens omstreken te bezoeken. Niet alleen toch dat alle wandelwegen op die kaart voorkomen, ook spoor- en tramwegen, benevens kanalen, vaar ten enz. worden nauwkeurig aangewezen. De lage prijs 0.75) zal zeker menigeen ver lokken om zich, met eene dergelijke kaart in de hand, op weg te begeven naar buiten en de stads lucht en het stadsstof af te schudden in de frissche natuur, ook als ze een gnnstigen keer heeft genomen. Omstreeks Pinksteren hebben er te Leiden elk jaar gewoonlijk, behalve de vele andere, drie groote lammerenmarkten plaats. De tweede daar van werd heden gehouden. Reeds vroeg in den morgen, of liever nog bijna in den nacht, heerschto er dan ook veel drukte. Uitgezonderd het andere vee, bedroeg de aanvoer niet minder dan 11,706 lammeren, waarvan alleon van Tessel 4300. Bij de Tweede Kamer is heden ingekomen een voorstel van den heer Lohman tot wijziging van art. 1 der Kieswet, strekkende om nergens den census te verhoogen, als grondslag aan le nemon f 20, voorts om den census op f 20 te stellen

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2