In denafgeloopennachtiidoorde rijkspolitie in een café-chantant in de Warmoes- straat te Amsterdam gearresteerd Henricns Bots, die zich in de vorige week te Wilnis had schnldig gemaakt aan diefstal met braak. Gisteravond is door de machine van trein 38 der Hollandsche Spoorwegmaatschappij op het overpad nabij Sloterdjjk een onbekend persoon overreden en gedood. Hedennacht is te Amersfoort de 7 3- jarige heer Yan Gelder, uit de synagoge komende, in de gracht gevallen en verdronken. Met het oog op den thans zoo slech- ten tijd voor den landbonwenden stand, hebben sommige groote landeigenaren in de provincie Fries land hnn huurders kwijtschelding verleend van 20, 50, ja aan enkelen zelfs van 70 pet. van de ver schuldigde huursommen. Tusschen de Nederlandsche en En gelecho vi8schers is het dezer dagen op de Noord zee tot een treffen gekomen. Moedwillig bracht een Engelsche smak sohade toe aan het net van een Nederland8chen botter. Vergezeld van een anderen botter zoilde deze daarop den Engelschman na, liet zijne schuit met volle vaart op het Eogelsche vaar tuig loopen en wierp diens verschansing naar bin nen. De Hollandsche visschers, met messen gewa pend, stonden kloek af te wachten wat de aanrander verder zou doen, maar deze zocht zijn heil in de vlucht. Hedenmorgen ging eene arbeiders- vrouw op den Zuidsingel te Yenloo haren man koffie brengen. Zij legde vooraf hare drie jonge kinderen in de bedstede. Gedurende hare afwezig heid schijnt de oudste te zjjn opgestaan en zich meester gemaakt te hebben van lucifers en papier. Op het zien van rook en het hooren van geschrei drong een buurman de woning binnen, en vond hij een twee en een halfjarig kind reeds levenloos vol brandwonden. De anderen hadden weinig letsel bekomen. Het hevige onweder, dat Zondag te Assen woedde en waarvan wij reeds in een vorig nummer melding maakten, heeft nog meer onheilen veroorzaakt. Ook in een huis aan het Noordwillemekanaal, bevattende twee woningen, toebehoorende aan den heer M. Cohen en bewoond door Boonstra met zijne vrouw, en Pots met vrouw en vier kinderen, is de bliksem geslagen; bet hemelvuur veroorzaakte, vooral voor het laatste gezin, groote schade. Na genoeg alles wat zij bezaten werd vernietigd; van de tafel werden twee pooten geslagen, eene hang lamp werd vernield, de waterketel onbruikbaar gemaakt, een kabinet zwaar beschadigd en niets van dit alleB was tegen brandschade verzekerd. Het was eene kolossale verwoesting. Geen ruit in de ramen was gespaard gebleven, de schoorsteen- steenen waren door het geheele huis geslingerd, van den schoorsteen zelf was niets overgebleven dan het houtwerk (de mantel). Yan een der kin deren werd een klomp aan de voeten stukgeslagen, en het is te verwonderen dat geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. Yoor het andere gezin zag het er aanvankelijk minder gunstig uit. Boonstra toch, die voor een raampje had staan kijken, werd op den grond ge worpen en bleef daar eenigen tijd bewusteloos liggen. Toen bij weder bjjkwam, bleek hij echter ongedeerd te zjjn. Ook daar is de schoorsteen ver nield, maar de schade aan meubilair is niet zoo groot, terwijl ook op één na alle ruiten stuk waren. Het is te verwonderen dat geen brand is ontstaan daar op den zolder stroo geborgen was. In den tuin van den heer Van der Feltz, in de nabijheid van den afgebranden molen gelegen, werden drie boomen getroffen en in de keuken ook glasruiten verbrijzeld. In het huis van den heer Willinge Gratama eindelijk, in het midden der stad, aan de Havenklok, vernielde de bliksem een plafond, zonder echter brand te veroorzaken. De duur van het geheele onweder was niet meer dan 10 minuten. Uit Maartensdijk (Utrecht) meldt men: Nergene heeft misschien het onweder der laatste dagen zich heviger doen kennen dan gistermorgen hier. Ont zettend waren de bliksemstralen en de daarop vol= gende donderslagen, terwijl een zware hagel de bui vergezelde. In de weide van den landbouwer J. M. werd eene koe door den bliksem getroffen; terwijl bij den landbouwer J. v. Z., in de Achterwetering, mede eene koe door het hemelvuur gedood werd. Op de hofstede van E. v. W, werd een boom door midden gespleten. Sohrik en ontsteltenis hadden zich allerwegen van de in- en omwonenden meester gemaakt. Dezer dagen herinnerden wij, hoe den 25sten Januari 11. zekere gewezen advocaat Delahache, die de hoeve „Gloire-Dieu, bjj Bar aan de Seine, bewoonde, met zijne hoogbejaarde moeder en eene dienstbode, Célestine Beauvallet, vermoord werden gevonden. Voor 300,000 fr. aan effecten enz. was gestolen. Eenige dagen later werden een houtzager, Arnoux genaamd, 32 jaren oud, en Gagny, steenhouwer en wildstrooper, een man van tusschen de vesrtig en vijftig jaar, die door buitengewone uitgaven de aandacht op zich vestigde, gevangen genomen. De vrouw van Arnoux en deze zelf vielen spoedig door de mand en Zaterdag 11. heeft het hof te Troyes in de zaak uitspraak gedaan, Gagny ter dood en Arnoux, met aanneming van verzach tende omstandigheden, tot altoosdurende tuchthuis straf veroordeelendo. Gagny is tot het laatste toe hardnekkig blijven ontkennen. BUITENLAND. Frankrij li De Senaat heeft art. 1 van het wetsontwerp op den „scrutin de liste", waarin het beginsel van het ontwerp is uitgedrukt, aangenomen. De „Figaro" meldt dat het laatste bericht over den toestand van Victor Hugo eene, zij het zeer lichte, verbetering aanduidt. Naar het heet, zal de regeering het Egyptische finantieele verdrag aan de Kamer van Afgevaar digden overleggen; den Senaat zal het verdrag echter niet in handen komen, voordat de regeering volkomen goedkeuring heeft ontvangen der mogend heden, waarmede zij in politieke onderhandeling is. Groot-Britannië. De „Pall Mall Gazette" zegt dat er hoegenaamd geen grond bestaat voor het gerucht dat weder oneenigheid zou bestaan. In de onderhandelingen met Busland gaat alles naar wensch. Het gerucht dat Busland het recht zou hebben gevraagd om te Kaboel een diplomatiek agent te mogen aanstel len, wordt eveneens ongegrond genoemd. In het Lagerhuis vroeg gisteravond de heer Bartlett of de regeering tot de internationale con trole op het Suez-kanaal is toegetreden. Lord Edmund Fitzmaurice antwoordde dat het onmogelijk is verklaringen over de Suez-conferentie te geven, zoolang de onderhandelingen nog niet zjjn afgeloopen. Hij hoopt echter dat zjjne weigering om de vraag te beantwoorden, niet zal leiden tot eenige gevolgtrekking betreffende plannen, welke niet in de bedoeling der regeering liggen en waar toe de vorm, waarin de vraag vervat is, allicht aanleiding kan geven. Men spreekt van het verschijnen der cholera te Durham (Engeland), eene stad die tot hiertoe als zeer gezond bekend stond. Efirypte. Het hervatten der uitgave van de „Bospbore égyptien" te Cairo is verdaagd. De „Köln. Ztg." weet echter nu reeds mede. te deelen dat de courant, op aanwijzingen van den Franschen minister-president De Freyoinet, van for maat en richting zal veranderen. Tot dusver zjjn door de consuls-generaal nog geen vertoogen ingediend tegen het decreet van den Khedive, aangaande de coupon-reductie. Met de ontruiming van Soedan door de Engel sche troepen zal nu, volgens een telegram uit Don- gola, morgen, Donderdag, een aanvang worden ge maakt. Alle kooplieden en vele andere inwoners vertrekken van daar. De heer Frank Boberts, speciale correspondent van Beuter te Soeakim, een jonkman van veel bekwaamheid, is aldaar dezer dagen aan typhus overleden. Lord Wolseley en de generale staf zijn gis teren van Soeakim vertrokken. Generaal Greaves nam den vorigen dag het bevel over de troepen op zich. Telegrammen. BEBLIJN, 19 Mei. De rijkskanselier, prins Yon Bismarck, heeft zich hedenmiddag naar Schönhausen hpgeven. NAPELS, 19 Mei. Gisteravond laat had weer eene sterkere uitbarsting van den Yesuvius naar de zjjde van Pompei plaats. PABIJS, 19 Mei. AHet volgende kunnen wij uit volkomen vertrouwbare bron mededeelen. De Nederlandsche afgevaardigde in de commissie voor het Suez-kanaal ondersteunt krachtig de Fransche voorstellen. Duitschland dringt bjj Turkjje er op aan, dat dit zjjne toestemming zal verleenen tot bet instellen eener internationale commissie, waarvan de heer Yon Bismarck dan aan Turkije het voorzitterschap belooft. De Italiaansche regeering aarzelt, Engeland te steunen. BOME, 19 Mei. De afgevaardigden van Frankrjjk tot de gezondheids-conferentie komen eerst den 25sten dezer hier aan, zoodat de zittingen dan eerst voltallig zullen zijn. Dat de conferentie zich met de maatregelen betreffende het Suez-kanaal zou bezig houden, zooals de bladen hier meenen, is niet juist. PABIJS, 19 Mei. De toestand van Victor Hugo blijft nog steeds bedenkelijk; de hoop op genezing is gering. De toevloed van belangstellenden naar het huis van den zieke is groot; na afloop van den Ministerraad bezochten de heeren Brisson, Allain, Targé, Goblet en Legrand heden den zieke. NIEUW-YOBK, 20 Mei. Volgens berichten uit San-Salvador heeft aldaar eene revolutie plaats ge had. Zaldivar heeft het land verlaten en aan Figuerou alzoo de leiding der zaken overgelaten. Generaal Menendez heeft zich den 15den Mei van Santana meestergemaakt en zich zalven tot president uitgeroepen. Hij zal daarna naar San- Salvador gaan om er de orde te herstellen. BEBLIJN, 20 Mei. In het kasteel Monbijou, waar zich het museum der Hohenzollern bevindt, is in den afgeloopen nacht omstreeks 1 uur een ernstige brand uitgebarsten, die de geheele dakbekapping in de asch legde. Al de kunstschatten zijn gered zjj zijn slechts gedeeltelijk door water beschadigd. LKIDKN, SO Mei. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: zuidwesten wind. Door de alhier zitting houdende commissie voor het geneeskundig staats-examen zjjn heden tot arts bevorderd de heeren P. J. Mink, P. Schel- tema en Th. J. H. Snijders, doctorandi, terwijl werden toegelaten voor het lste gedeelte de heeren G. Ant. De Geus, W. J. Van Stockum, C. Winkler, doctorandi, en P. F. Vermast, candidaat-arts. In de heden door de Tweede Kamer gehouden zitting interpelleerde de heer Mees de Begeoring over den stand van het Fransche handelstractaat. De minister Van der Does verklaarde dat de nieuwe Fransche regeering bereid was de aanneming van het tractaat krachtig voor te staan, mits de ver mindering van het recht op kartonnen doozen ver viel. De minister was daartoe niet ongezind. De heeren Bahlmann, A. Van Dedem en Van Baar bestreden dit. De heer Mees stelde eene motie voor, verklarende dat de tot-stand-koming wenschelijk bleef, ook al verviel het verminderd recht op car- tonnages. De motie zal worden behandeld ca het voorstel van den heer Van Dedem tot regeling der finanti eele verhouding tusschen Indië en Nederland, door uitbetaling van 4 millioen aan onze schatkist, bij het voortgezet debat waarover de minister van koloniën het beginsel goedkeurde, als een maat regel om orde, regelmaat en billijkheid in de finan tieele administratie te brengen. Morgen voortzetting. Gedurende de maand April werden 76 per sonen voor den Indischen militairen dienst aange nomen en wel 52 Nederlanders, 17 Duitschers, 3 Zwitsers en 4 Belgen. Naar Oost-Indië werden uit gezonden 130 militairen beneden den rang van officier. Volgens het „Militair Blad" bedraagt de ge middelde presente sterkte van het garnizoen te 's-Gravenhage: 300 officieren, t. w. 13 opper- en 43 hoofdofficieren, 108 kapiteins en ritmeesters, 136 luitenants; 2850 onderofficieren en minderen; 109 officiers- en 711 troepenpaarden; te zamen 3150 officieren en minderen. Onder leiding van den kolonel baron Mulert tot de Leemcnle zal van 9 tot 12 Juni in de omstreken van Monster eene groote kadermanoeuvre worden gehouden door officieren van liet regiment grenadiers en jagers en van het 4de regiment infanterie. KOLONIËN. BATAVIA, 14 April. Het „Bat. Hand." verneemt dat de gouverneur- generaal, na de ontvangst van het request van den gouverneur Canne om een buitenlandsch verlof, den heer Laging Tobias gepolst heeft of hjj ge negen is den post van gouverneur van Sumatra's Westkust te aanvaarden. Hoewel dit bericht aan het blad onder voorbehoud is medegedeeld, aarzelt

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2