Donderdag f21 Mei. N°. 7745. A\ 1885, Deze Courant wordt dagelijks, met nitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. In het laatst dezer week zal als Feuilleton gegeven worden T Ei 3V£ OOI! LEIDSUH DA (rBLAD. PRIJS BEZER COURANT: Taor Leiden per 3 maanden.1.1#. Franc* per poet.1.40. Afzonderlijke Mommen.9.05. PRIJS DER ADVERTENTIES JT Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.174. Groolere letten naar plaatsruimte. Voor het na bniten de stad wordt 0.10 berekend. Naar het Fraosch ▼AH ANDRÉ GIRARD. Offlciftele Eennlsgevln^eo. op het Brandwezen in deze 15den Juni 24sten Augustus BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN; Gelet op de Verordening gemeente, vastgesteld den 1871 (Gemeenteblad N°. 14); Brengen ter algemeene kennis dat aan J W.FILIPPOJr. eervol ontslag is verleend als brandmeester aan de stads spuit No. 8 en voorts dat zijn benoemdtot opperbrand- meester aan de stadsspuit No 8 J. J HASSELBACH, tot opperbrandmeester aan de stadsspuit No. 3 J. I. PLANJER, tot brandmeester aan de stadsspuit No. 7 P. C. DE VRIND, tot brandmeester aan de stadsspuit No. 3 A VAN ENGE LENBURG, tot adjunct-brandmeester aan de stadsspuit No. 3 C. J. DE NIE, tot brandmeester aan de stadsspuit No. 8 J. VAN BEMMEL, tot adjunct-brandmeester aan de stadsspuit No. 6 A. A. R VERHOOG, tot adjunct-brandmeester Am de stads spuit No. 8 J. BLANSJAAR, tot brandmeester aan de stads spuit No 8 W. HOOGENSTRAATEN en tot adjunct-brand meester aan de stadsspuit No. 6 J. J. W. VERHAAR. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 18 Mei 1885. E. KIST, Secretaris. Oproeping van de verlofgangers der Nationale Militie, tot het bijwo nen der INSPECTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien bet besluit van den Heer Commisaaria dea Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 18den April 1885, A. N°. 1029 (2de afd.), Provinciaal blad N°. 29, houdende regeling van het onderzoek der verlofgangers van de Militie te land-, Roepen dientengevolge op, al de binnen deze gemeente geves tigde verlofgangers der Militie te land, van de lichtingen van 1881, 1882, 1883 en 1884, die vóór den \sten April 1.1. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, met uitzondering alléén van hen, die in de maand Juni e. k. in werkelyken dienst moeten komen, om te verschijnen in het INVALIDENHUIS (ingang door de KOPPENHINKSTEEG aan de zijde der HOOGLANDSCHE KERKGRACHT), ten einde door den Heer Militie-Commissaris te worden geïnspecteerd, en wel: de verlofgangers behoorende tot de lichtingen van 1881 en 1882, op Woensdag den 3dcn Juni 1885, des voormiddags te halftien, en die behoorende tot de lichtingen van 1883 en 1884, op denzelfden dag, des namiddap te l1/. nor; in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en nitrnsting- stukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen. Burgemeester en Wethonders vermanen de betrokken verlof gangers, aan deze oproeping nauwkeurig te beantwoorden, te zorgen dat hnnne kleeding en uitrusting in goeden staat worden voor gesteld, alsook om zich, bij het gaan naar de plaats voor het onder zoek bestemd, gedurende het onderzoek en bij het naar hnis keeren, ordel(Jk te gedragen cn alxoo zich te vrijwaren voor de toepas- aiag der strafbepalingen, vermeld b(j de artt. 130, 141145 der Wet van 19 Augustus 1861 Staatsblad N°. 72), daar onge regeldheden als anderszins, zoolang de manschappen in uniform zijn gekleedworden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en bet Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 20 Mei 1885. B. KIST, Secretaris. LEIDEN, 20 Mei. Op de gemeeute-begrootiDg voor het loopende jaar is voor kosten van het hnis van bewaring en onderhond van politie-gevangenen uitgetrokken een bedrag van 700. Inmiddels is door de Gedepu teerde Staten dezer provincie medegedeeld dat be grooting van het huis van bewaring alhier, voor het dienstjaar, ,1885, in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 1798.31, door hen is goedgekeurd en dat het aandeel in de kosten voor deze gemeente is vastgesteld op f 773.37. De toegestane gelden zijn alzoo Diet toereikend om het te dier zake ver schuldigde te kunnen voldoen. Naar aanleiding daarvan en met het oog op de steeds toenemende kosten, welke voor verpleging van politie-gevangenen moeten worden voldaan, geven B. en Ws. in over weging den post der gemeente-begrooting voor 1885 met een bedrag vau f 300 te verhoogen door af schrijving van het artikel „onvoorziene uitgaven." Da commissie van financiën kan zich hiermede wel vereenigen. Ter vervalling der vacature, ten gevolge van het aan H. J. Oonk verleend eervol ontslag, is de volgende voordracht opgemaakt ter benoeming van een derden onderwijzer aan de school der 4de klasse No. 1, op eene jaarwedde van f 550, als: de heer F. F. Dnyverman, mej. M. Yan Wijk en mej. J. C. Kruimer, allen aau openbare lagere scholen in deze gemeente werkzaam. Indertijd werd aan -den heer L. Sillevis ver gunning verleend om de brug in den Lagen Rjjndijk te vernienwen, alsmede een boom in het af te graven gedeelte staande, te doen rooien. Bij een nieuw adres wordt thans verzocht een tweede boom mede te mogen rooien, omdat bij de uitvoering van het werk ia gebleken dat die daarvoor hinderljjk is. Na ingesteld onderzoek wordt in overweging gegeven de gevraagde vergunning te verleenen. Ter vervulling van de vacature van eerste onderwijzeres in de vrouwelijke handwerken aan de scholen No. 1 der 3de en 4de klasse, ontstaan door het overlijden van mej. D. Engelbrecht, is eeoe voordracht van twee personen opgemaakt, waarop door B. en Ws onder No. 1 is geplaatst mej. G. M. Breebaart, thans 2de onderwijzeres aan de genoemde scholen en sedert Febrnari 1867 daar aan werkzaam, en onder No. 2 mej. C. Niemeyer, onderwijzeres aan de herhalingsschool voor meisjes en kweekelinge aan de school 3de klasse No. 3. Aan die betrekking is eene jaarwedde van f 350 verbonden. De heer J. G. Noordman is voornemens zijn perceel Noordeinde No. 25, op den hoek van de Varkenmarkt, te verniouwen. Doordat deze beide straten niet rechthoekig op elkander staan, zou ook het te bonwen perceel zich daarnaar moeten voegen en scheefhoekige kamers verkrijgen, hetgeen door het innemen van een gedeelte gemeentegrond is te voorkomen. Daarom verzoekt de heer Noord man aan den gemeenteraad om tegen billijke ver goeding, de rooilijn van den zijgevel zoover te mogen verplaatsen als noodig is om den hoek recht te maken. De commissie van fabricage heeft daartegen geen bezwaar en overeenkomstig haar rapport stellen B. en Ws. dan ook voor: lo. te verklaren dat niet meer voor den openbaren dienst bestemd is een stokje grond van de Varkenmarkt, hoek Noordeinde, ter grootte van ongeveer 5 centiaren; 2o. dien grond in eigendom voor genoemd doel aan J. G. Noord man af te staan tegen betaling van een koopprijs van f 5 per centiare en de kosten van overdracht. Mr. H. Ter Haar, leeraar in de staatsinstel lingen en de staathuishoudkunde aan de Hoogere Burgerschool alhier, wordt door B. en Ws. van Amsterdam voorgesteld om in die vakken te worden benoemd aan de middelbare scholen aldaar, en tevens tot leeraar in het handelsrecht op de Handelsschool, op eene jaarwedde ten gezamenlijke bedrage van f 3000. In hare gisteravond gehouden vergadering is door de liberale kiesvereeniging „Het Algemeen Belang" alhier, tot candidaat voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing gesteld dr. W. N. Dn Rieu, directeur der academische bibliotheek. Ds. M. A. Perk te Amsterdam is bevorderd tot officier in de orde van de Eikekroon. Van het Kabinet des Konings bevindt zich te Karlsbad bjj Z. M. den Koning jhr. Vegelin Van Claerbergen, referendaris, en niet baron Van Zuylen. Van de zeven candidaten, die zich te Rotter dam hebben aangemeld voor het examen als adspi- rant-zeeloods, zijn toegelaten: B. Zwartveld, A. Van der Ham, B. Kwak, J. Van der Knyl, J. H. Amme- raal en A. Roodenburg. Door regenten van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te 's-Hage is benoemd tot 2den tjeneesheer in gemeld gesticht dr. F. A. Ingen Honsz, arts. Bij de gisteren te Rotterdam gehouden koffie veiling liepen de prjjzen dooreen ruim één cent loven taxatie. Nieuw» Z o o a I s uit achterstaande adver tentie blijkt, zullen morgen en Vrjjdag in de Stadszaal voorstellingen plaats hebben door het zoo gunstig bekende gezelschap van het Eden-theater, onder directie van een heer Jean Lüttgens. Uit verschil lende plaatselijke bladen, ook nit de Arnhemsche en Utrechtsche couranten, vernamen wij van den grooten bijval door dit gezelschap gevonden. Een der artisten, wien velen onzer stadgenooten zich nog wel znllen herinneren, is de beroemde buik spreker Otto Ntiroberg met zijne twaalf automaten. Voorts werkt bjj deze voorstellingen mede een balletgezelschap^ van vier en twintig dames, terwijl in fraaie tableanx-vivants de beroemde meester werken der schilder- en beeldhonwknnst worden voorgesteld. Ook te Haarlem had het veel sncces. Hedenmorgen omstreeks elf aren is een wiek van den korenmolen „de Stier," staande aan de voormalige Heerenpoort, onder het draaien naar beneden gevallen. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. De ter zake van krankzinnigheid alhier aangehouden persoon, zich noemende dr. Charles Wieprecht, arts, geb. te Londen en laatst gewoond hebbende te Oxford, is naar bet krank zinnigengesticht te Medemblik overgebracht. Een Duitsoher, wonende in de He 1- merBtraat te 's-Hage, die dreigbrieven aan den heer Q. in het Voorhout had geschreven, werd gister middag door twee inspecteurs van politie, de heeren Dietz en Olivier, gearresteerd. Hij verzette zich niet, ging gewillig het huis uit, maar bniten ge komen zette hij het op een loopen naar den kant van de dninen- De inspecteur Dietz waarschuwde hem niet door te loopen, daar hij anders op hem zou schieten. Daar de Dnitscher aan de waarschuwing niet voldeed, loste de inspecteur werkelijk een revol verschot op den vluchteling, die een eind doorliep, in een vaart in de dninen sprong, die vaart over zwom en zich toen overgaf, voorgevende gewond te zijn, wat eohter niet het geval is. Hij werd als- toen per brancard naar het hnis van arrest over gebracht. Bp de gisteren te Rotterdam voort- gezette harddraverijen werd in den militairen wed strijd, wedren op de vlakke baan, de prys van f 200 behaald door de „Niké," van luitenant Mete- lerkamp. Toen gisternacht aan een der poli tieposten te Amsterdam een agent volgens voor schrift de bewaarplaatsen visiteerde, greep een arres tant de hand van dien beambte, en beet hem zoo hevig in een der vingers, dat de hierdoor bekomen bloedende wond in het gasthuis moest verbonden worden. Door een zorgeloos kantoorbediende werden gis termiddag aldaar op de openbare straat verloren zes stuks spcorwegaandeelen, ieder groot 20 pd. st. Een eerlijke jongen, die het geldswaardig papier gevonden had, bracht de stukken terstond op het naastbyzynd politiebureel. Gisteravond had op het Centraal-Station aldaar het volgende ongeluk plaats: Door het afstooten van een wagen kreeg dit voertuig znlk een gang dat het door de deur van het machinegebouw heen- kwam, waarachter een gasfitter van de Engelsche gasfabriek zat te werken, De ongelukkige waa onmiddelljjk een lijk.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1