Gemenffd Niemwa. Gedurende de afgeloopen week heb ben hier geene aangiften van besmettelijke ziekten plaats gehad. Nu de lijn toch niet meer wordt bere den, doet het ons genoegen de bewoners van Haven en Haarlemmerstraat geluk te knnnen wen- schen met het aanvangen der werkzaamheden tot opbreking van de tramrails. Reeds was hedenmiddag een klein gedeelte der trambaan verdwenen en de straat weer in haar vroegeren toestand teruggebracht. Een vierjarig meisje, dat hedenmiddag van een walstoep in het Steenschuur water schepte met haar klompje, verloor het evenwicht, viel voor over, maar werd door twee knapen gered. Men schrijft ons uit Roelofarendsveen: In de laatste naohten heeft het hier zóó streng gevroren, dat èn de jonge boontjes èn de jonge agnrkjes totaal doodgevroren zijn. Gelukkig dat bet vorig jaar een goed zaadjaar is geweest, zoodat er nog zaaigoed genoeg voorhanden is, maar toch „lest, best," is hier volstrekt niet toe te passen, daar juist de vlugheid van onze tuinders den roem en het welvaren van onze plaats uitmaakt. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft in zijne heden gehouden correctioneele terecht zitting de vonnissen der rechtbank te Rotterdam houdende veroordeeling van:Ph. P., wegens diefstal van een rol boezeroeDgoed, en van een vijftal per sonen nit Schoonhoven, ter zake van feitelijk ver zet tegen de politie aldaar, in hooger beroep be vestigd. Ten nadeele van den horlogemaker v. d. B. in de Spuistraat te 's-Hage is uit diens winkel door een onbekende een gouden horloge ontvreemd. Omtrent den reeds gisteren ver- melden aanval op eene schuit van den Schevening- schen reeder Den Breems door een Ostendensohen visscher op zee, verneemt men nader dat men eerst dreigde de Scheveningsche schuit te overzeilen. Gelukkig wendde een man, die aan boord van den Ostendenaar van beneden kwam, het roer plotseling om; hij werd daarvoor gestraft door zijn schipper, die hem een slag met een geweer toebracht. Deze schipper legde daarna zijn geweer aan op de beman ning der ScheveniDgsche schuit; doch deze hield zich wijselijk buiten schot. Men dreigde nog wel met sabels, maar de afstand tusschen deze twee schepen was te groot geworden. Dit feit had nogal plaats op de Hollandsche kust voor Goedereede. (D.) Te Rotterdam zijn de bakkershet oneens. Het gevolg daarvan is dat de broodprijzen belangrijk gedaald zijn. Het brood ligt in een aantal winkels geprijsd voor de ramen, terwijl weer andere bakkers het publiek opmerkzaam maken op de zwaarte en de qualiteit bij den lagen prijs van het brood. Bij politieverordening is het te Oud- Beierland ten strengste verboden de straten te schrobben. Zij, die zich aan het schoonmaken der straten schuldig maken, zullen met geldboete ge straft worden. Woensdag-avond, zoo meldt de „Zwol- sche Crt.," verstoorde een treurig voorval de open bare uitvoering van de zangvereeniging „Euphonia." Bij de voordeur van het hotel „de Engel," waar het concert zou plaats hebben, werd een der be zoeksters, mej. B. P., door een toeval getroffen en was weinige oogenblikken daarna in de armen harer verwanten bezweken. De toesnellende medicus kon slechts haar overlijden constateeren. Onder diepe ontroering verlieten de reeds aanwezigen de con certzaal en de mare van het gebeurde verwekte een ontzettenden indruk door heel de gemeente. De ritmeester jhr. Yan der Wijck en de le luit. Bolle, van het 3e regiment huzaren, hebben het eigenaardige en nuttige plan opgevat en daar toe een 12 tal dagen verlof bekomen, om met hunne paarden groote geforceerde marschen te maken heel Nederland door; er zijn o. a. dagreizen bij van 60 mijlen. Donderdag-ochtend om vier uren gingen zij op marsch. Op de r i v i er v o o r d e M e r w e k a d e t e Dordrecht heeft eene aanvaring plaats gehad tus schen twee schepen, ten gevolge waarvan er een, het tjalkschip „de Vrouw Pauline," schipper C. B. Huiting, geladen met 40 last zaad, komende van van Antwerpen en bestemd naar Neuss, zulk een lek bekwam dat het, onmiddellijk opgesleept, niet verder is kunnen komen dan voor den Biesbosch, waar het in diep water is gezonken. De opvarenden zjjn nog intijds door middel hunner roeiboot gered. De aanvaring had plaats door het aakscbip „Wil- helmina," schipper E. Gortiog, en wel doordien deze, op sleeptouw van de stoomboot „Burgerhout," welke nog meer schepen moest opnemen, te dicht zwaaiende met zijn roer, in den voorsteven van de „Pauline" terechtkwam. Het hoogste lot in de te Maastricht gehouden loterij, een rijtuig met paard en tuig, is ten deel gevallen aan een gewezen agent van politie, thans stukadoor te Maastricht. Uit het krankzinnigengesticht te Medemblik is eene vrouwelijke verpleegde ontvlucht. Voor de betrekking van binnen vader en moeder in het Old Burgerweeshuis te Sneek, hebben zich ruim 100 sollicitanten aangemeld. Even voor Arnhem is een der rijders van het paardenspel van Pinder van een wagen gevallen. De man was dadelijk een lijk. De voor genomen intocht in Arnhem ging toen niet door. BUITENLAND. Groot-Britaunië. De heer Gladstone zeide gisteravond in het Lager huis: „De onderhandelingen met Rusland zijn nog niet afgeloopen. Het antwoord dier mogendheid op de mededeeling betreffende een deel der nieuwe Afghaansche grensregeling wordt verwacht en zal eerst over eenige dagen ontvangen kunnen worden. De toegezegde diplomatieke correspondentie zal morgen worden rondgedeeld; de correspondentie breekt af bij het Pendjeh-incident, omdat de onder handelingen nog niet zijn afgeloopen. Mij is niets bekend van het bericht, als zou Rusland den wensch te kennen hebben gegeven, om een gezant te Kaboel te vestigen." De heer Gladstone deelde verder mede dat bjj voornemens is nog in de tegenwoordige zitting van het Lagerhuis wetsvoorstellen in te dienen betref fende de kleinboeren in Schotland, het middelbaar onderwijs in Wales en de vernieuwing van een deel der wet tot beteugeling van misdaden en vergrijpen in Ierland. Het Hoogerhuis heeft het wetsontwerp tot in stelling van een ministerie voor Schotland, bij eerste lezing aangenomen. De wets voordracht betrekkelijk de nieuwe indeeling der kiesdistricten, is bij tweede lezing goedgekeurd. De „Pali Mall Gazette" weerspreekt de be weringen van de „Standard", dat de Russische regeering nieuwe moeilijkheden over de Afghaansche grensregeling zou hebben doen ontstaan. Egypte. Uit Dongola wordt aan de „Standard" dd. 14 Mei geseind, dat de meeste troepen van den Mahdi in de richting van Sennaar en Kordofan zijn opgerukt. Onder zjjne te Khartoem aanwezige vol gelingen woedt de pokken-epidemie op schrikbarende wijze. Het bericht van de nederlaag, door het gar nizoen van Sennaar aan de troepen van den Mahdi toegebracht, en dat betreffende de uitbreiding van het verzet tegen zijn gezag in Kordofan worden bevestigd. Ook de Arabieren van Noeba moeten tegen hem zjjn opgestaan, en te Rahad moet een groote slag geleverd zijn, waarvan de uitslag echter nog onbekend is. Naar men zegt, bevindt de Mahdi zich met enkele volgelingen te Omderman, waar hij eene groote slavenmarkt heeft opgericht Canada. De regeering van Canada heeft van generaal Middleton eene depeche ontvangen, waarin gemeld wordt dat het gevecht van den llden Mei eene volledige overwinning voor de Canadeezen is ge weest. De generaal zond aan den hoofdman Riel een brief, waarin verklaard wordt dat hij, in af wachting van de beslissing van het Canadeesche gouvernement, Riel in bescherming wil nemen. Daarop was echter geen antwoord ontvangen. De Indianen hebben zich bij Battleford van 30 provi andwagens meestergemaakt. Telegrammen. NORDHAUSEN, 15 Mei. In het dorp Ustruugen zijn door een brand zeventig gebouwen verwoest geworden. ZURICH, 15 Mei. Sedert zes uren heerscht in geheel Oost-Zwitserland een groote sneeuwval, welke nog steeds voortduurt. De daardoor aangerichte schade laat zich nog niet bepalen, maar moet zeer belangrijk zijn, omdat namelijk de vruchtenoogst voor het grootste gedeelte als vernield wordt beschouwd. BERN, 15 Mei. De als schrijver van den brief, waarin het in de lucht doen springen van het Bonds- paleis werd aangekondigd, gearresteerde haarsnijder Wilhelm Huft te Heiden, geboortig nit het groother togdom Baden, beeft zich eenige uren na het laatste verhoor door ophanging van het leven beroofd. PARIJS, 15 Mei. De regeering heeft besloten de afzending der noodige versterkingen voor de expeditie tegen Madagascar tot na de groote verkie zingen uit te stellen. De gezamenlijke consuls van alle mogend heden, die de Egyptische finantieele overeenkomst onderteekenden, hebben bevel gekregen om te pro testeeren tegen het achterhouden van 5 pet. op de laatste coupon. ST.-PETERSBURG, 15 Mei. Op last van den minister van marine zal 27 dezer de Middelbaven van Kroonstad voor koopvaardijschepen gesloten en daardoor het binnenloopen van diepgaande koop vaardijschepen te Kroonstad ondoenlijk worden. LONDEN, 16 Mei. Gisteravond is een buiten gewoon kabinetskoerier met belangrjjke depeches van sir Edward Thornton, den Engelschen gezant te St.-Petersburg, betrekkeljjk de Afghaansche quaestie, hier aangekomen. De „Daily News" ver neemt dat de ontvangst van het ontwerp der Engelsch-Russische overeenkomst door de Russische regeering aanleiding heeft gegeven tot verdere ophelderingen over sommige punten, alsmede tot eenig verschil van meening tusschen Engeland en Rusland. Dit verschil raakt intusschen niet het wezen der overeenkomst. MADRID, 16 Mei. Officieele depeohes berichten dat da cholera weder verschenen is op eenige plaatsen in de provincie Valencia, waar zij reeds weder ver dwenen was. Ontsmetting en isoleering zijn bevolen. L.KIDKN, 10 Mei. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachtingwestelijke wind. Het collegium van het Leidsche Studenten corps en de commissie tot regeling der aanstaande maskerade doorleven drukke dagen. Weldra zal do officieele gids der feestelijkheden worden vastge steld, waarvoor eene oproeping is gedaan tot de praesides van alle gezelschappen, die voornemens zjjn iets tot de algemeene feestvreugde bjj te dragen. Aan de kostumes wordt hard gearbeid. Het ge rucht, als zouden er bezwaren tegen eene tjjdige aflevering zijn ontstaan, is geheel uit de lucht ge grepen. Integendeel, alles nadert zijne voltooiing met rassche schreden. Ook zal het aan een feestmarach niet ontbreken. De heer J. K. A. Wertheim Salomonson, medisch student, die zich in de studentenwereld op muzi kaal gebied een goeden naam verworven heeft, componeerde een feestmarsch, dien hjj in de eerst volgende vergadering aan het corps hoopt op te dragen, en die daarna bij de firma Blankenberg alhier verkrijgbaar zal worden gesteld. Ter beroeping van een predikant bjj de Ned.- Herv. gemeente alhier is thans het volgende drietal geformeerddd. E. E. Gewin te Utrecht, J. W- Kalkman te Maassluis en F. Oberman te Ommen. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren werd de discussie aangevangen over het wetsvoor stel van den heer W. K. Yan Dedem, om in be ginsel aan te nemen de uitkeering eener vaste bij drage van 4 millioen jaarlijks door Indië aan de Nederlandsche schatkist. - De heer Cremer ver dedigde het ontwerp krachtig als een eerste stap om Indië tot ontwikkeling te brengen, zjjn toekomst te verzekeren en dus als een waarborg voor zijn behoud. - De hoeren Schimmelpenninck en Oorver Hooft daarentegen bestreden het als totaal onaan- nemeljjk, als in strijd met de Grondwet en met onze reehten als koloniseerende mogendheid, en als zullende leiden tot fictieve bijdragen, tot verzwaring onzer financiën, tot nadeel van Indië, en als ver derfelijk, als zullende leiden tot geheele onafhan kelijkheid van Indië. De heer Van Gennep achtte het ontwerp nood- zakeljjk om orde en regel te brengen in de finan tieele verhoudingen met Indië. Hjj achtte het een noodzakelijke consequentie van het regeerings- reglement, dat principieel de batig slottheorie ver oordeelt. Hij bestreed de geopperde bezwaren en verdedigde vooral de finantieele eenheid. Daar entegen bestreed de heer Rutgers sterk het ontwerp als geheel van natuur veranderd na het afdeelings- onderzoek en neerkomende op het stelsel van eene vaste bjjdrage, herhaaldeljjk veroordeeld, en dat hij qualificeert als een bankiersknnstje, neerkomende op ficlie en boerenbedrog Ook de heer Yan der

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2