N*. 7741. Zaterdag 16 Mei. A'. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: T«or Leiden per 8 maanden.1.1#. Franc» per post1.40. A(zonderl\jke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Groolere letters naar plaatsruimte. Voer het incasse ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. OfflciOele Kennlsgrevlngen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien de adressen van W. VAN DER WILK, J. VER HAGEN en P. KOOREMAN, allen alhier woonachtig houdende verzoek om vergunning tot het houden en mesten van varkens achtereenvolgens in de perceelenKruisstraat N*. '28 en 30, Uiterstepracht N°. 37 en Zandstraat N°. 136 Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naastbijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 18den Mei aanst., 's voormiddags te elf urenzullende de belangheb benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tjjd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, zjj gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 15 Mei 1885. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN; Gelet op de Verordening op het Brandwezen in deze 15den Juni gemeente van—1871 (Gemeentebl. N°. 14); 6 24sten Augustus v Erengen ter algemeene kennis dat aan den opperbrand- meester J. L. VAN DER TAS en den brandmeester G. 3. C. DE VRIES, beiden aan de stadsspuit No. 8, wegens verandering van woonplaats, een eervol ontslag uit 4e ge noemde betrekking is verleend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 15 Mei 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 1» Mei. Nieuwe, na de laatste ongunstige tijdingen zoo zeer gewenschte, berichten van onze reizigers in Zuidwestelijk Afrika, hebben zich lang laten wachten, wat echter minder aan hen zeiven, dan aan den tragen loop en slechte aansluiting der postdiensten te wjjten is. EerBt den 13den Mei zijn hier brieven aangekomen, reeds den 26sten Februari te Humpata geschreven. Wat de rampspoedige reis met den ossenwagen van Mossamedes naar Hum pata betreft, blijkt nog uit deze berichten dat de beer Veth gedurende zijne ziekte het gezelschap heeft genoten van den heer Goddefroy, die hein, schoon zelf eenigszins lijdende, met voorbeeldige zorg heeft opgepastdat de brief van den heer Van der Keilen, waaruit wij in ons vorig bericht een uittreksel leverden, van den top van den berg waarop hij bij den wagen de wacht hield, kon worden medegegeven aan twee inlandsche soldaten, die naar Mossamedes moesten, en dat de heer Vetb, schoon bij den weg naar Hampata aflegde langs voetpaden waardoor die aanmerkelijk werd bekort, eerst den 30Bten Januari te dier plaatse kwam, terwijl de post reeds den 28sten van daar was ver trokken. Verder vernemen wij dat hij er gelukkig slaagde in de poging om nieuwe ossen te huren, zoodat de kar kon worden afgehaald en zonder tegenspoed Humpata bereikte, maar dat hij zich toen nog zwak en lusteloos gevoelde, wat ook oorzaak was dat hem de veerkracht ontbrak om nog andere gelegenheid tot verzending van een brief naar Mossamedes te zoeken. Het rustig verblijf te Hampata en de gezonde lucht van dat oord hebben den heer Veth spoedig herstel aangebracht, en bij het vertrek van zijn brief was hij weder bijna geheel op krachten ge komen, waarom hij zich gereed maakte den lOden Maart de voorgenomen reis naar Benguella te aan vaarden. De ossenwagen was onder handen genomen om vóór den nieuwen tocht eenige herstellingen en noodig gebleken veranderingen te ondergaan. Inmiddels was de heer Van der Keilen met een troepje boeren voor eenige dagen ter jacht uitge togen. De heer Veth hoopte in staat te zijn van Benguella eene niet onbelangrijke verzameling dierenhuiden aan het Leidsch Museum te zenden. Inmiddels is van Banana met bet stoomschip -Afrikaan" aan de Nieuwe Afrikaansche Handels vennootschap te Rotterdam bericht aangebracht, dat de beide Sosmbasche paardjes van den heer Vetb, die den 25sten Februari te Rotterdam in dezelfde boot waren geladen, den 22sten Maart in den besten staat te Banana waren ontscheept en daar gestald, in afwachting van de komst van den heer Van der Keilen, om ze af te halen. Toen de „Afrikaan" den 15den April de terugreis aanvaardde, bad zich de heer Van der Keilen nog niet aldaar vertoond. Ook blijkt uit een bericht van dezen aan zjjno ouders, dat later overleg tot de schikking heeft ge leid, dat bij den heer Veth op den tocht naar Benguella vergezellen zal en de heer Goddefroy in zjjne plaats met het afhalen der paardjes zal wor den belast. De lotgevallen dezer paardjes zijn inderdaad merkwaardig te noemen. Op Soemba of bet Sandel hout-eiland geboren, hebben zij eerst de reis naar Java gedaan, daar gedurende eenige jaren goede diensten bewezen, vervolgens de groote reis van Batavia naar Amsterdam afgelegd, daar, onder dikwijls ongunstige omstandigheden, een gunr voor jaar en afwisselenden zomer op de koloniale tentoon stelling doorgebracht, te Leiden overwinterd, ge durende den zomer te Arnhem drnk dienst gedaan, deu winter weder te Leiden doorgebracht en eindelijk eene nieuwe groote zeereis van Amsterdam naar Banana verricht. Bij al deze afwisselingen van ver blijfplaats en klimaat, van perioden van trage rust en ingespannen werkzaamheid, zijn zij steeds gezond, krachtig, vlug, fier en moedig gobleveD, en hebben dus de deugdzaamheid van het ras, waartoe zij behooren en dat voor het beste van den Indischen Archipel gehouden wordt, schitterend bewezen. De gemeenteraad te 's-Hage heeft benoemd tot onderwijzeres aan de te openen burgerschool (lste soort) aan de Falckstraat aldaar mej. J. C. Kruimer, thans te Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Zaandam", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden, Vrijdag-avond, te 10.18 be zorgd zijn. Het kohier van den hoofdelijken omslag der gemeente Koudekerk is door den Raad vastgesteld tot een bedrag van f 2780.50. Woensdag vergaderden de aandeelhouders van de Maatschappij „Noordwijk" tot exploitatie van Dningrondea. Dit het uitgebrachte verslag bleek, dat, hoewel het jaar 1884 niet gunstig was, de toekomst veel goedB doet verwachten. Door getroffen overeenkomsten is het tot stand komen van den stoomtramweg naar Rijnsburg en daardoor de verbinding van Noordwijk aan Zee met Leiden verzekerd. De aanleg daarvan vereisohteen kapitaal van f 140,000. Met de gemeente Noordwijk werd overeengekomen dat hare vroeger toegezegde voorwaardelijke deelneming in het kapitaal der Maat schappij zou vervallen en dat door haar voor den tramweg eene subsidie zou worden verleend van f 40,000. De H. IJ.-S.-M. verklaarde zich bereid een exploitatie-contract te sluiten, waarbij een mini mum-opbrengst van f 3300 per jaar werd verzekerd, voldoende voor rente en aflossing van eene 4-pcts.- leening van f 77,000. De commissarissen der Maat- sohappij stelden zich persoonlijk aansprakelijk voor het vinden van de rest van het kapitaal ad 20,000. De winst- en verliesrekening sloot met een na- deelig saldo van f 425.34. Balans en winst- en verliesrekening werden door de aanwezige aandeelhouders goedgekeurd. De directeur, de heer J. A. Bientjes, die periodiek moest aftreden, werd met algemeene stemmen her kozen dit was ook het geval met den aftredenden commissaris, den heer C. J. M. Dijkmans. In de heden te Amsterdam gehouden buiten gewone vergadering van aandeelhouders derWesf- landsche Stoomtramwegmaatschappij zijn de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd. Er is besloten uit hetjsaldo winst, bedragende f 15,440.47, een dividend van 3 pet. nit te keeren, terwijl circa 1000 wordt overgebraoht op nienwe rekening. Aan het gemeentebestuur van Den Haag is een adres ingezonden door den voorzitter van de kleermaker8vereeniging „Voor allen, door allen", waarin gevraagd wordt eenige werklieden uit het kleermakersvak de wereldtentoonstelling te Ant werpen te doen bezoeken, daar dit kraohtig kan medewerken tot het opheffen van dit vak nit den drnk, waarin het, door de toenemende concurrentie van buitenaf, geraakt is. De Koning is Woensdag, met gevolg, incog nito van Het Loo naar KarlBbad vertrokken. Z. M. zou den nacht te Frankfort doorbrengen en gisteren de reis voortzetten naar de badplaate, waar H. M. de Koningin met de Kroonprinses heden worden verwacht. Mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland heeft aan den president der Fransche Republiek zjjne geloofsbrieven overhandigd als minister-resident der Zuid-Afrikaansche Republiek bij de Fransche regeering. Te Utrecht heeft eene vergadering plaats gehad van ingezetenen, om middelen te beramen ten einde het 250-jarig bestaan der universiteit in 18S6 te vieren. Ruim 200 personen uit verschil lende standen waren tegenwoordig. Het voorloopig comité werd permanent verklaard met reoht van assumtie. Over de verschillende plannen zal men in eene volgende bijeenkomst beraadslagen; reeds werd o. a. aangegeven: het stichten van een gast huis voor oogljjders en het schenken eener nieuwe sociëteit aan het studentencorps. Z. M. heeft den heer J. H. A. W. baron Van Heerdt tot Eversberg, gouverneur van Suriname, onder dankbetuiging voor de diensten door henfi aau den lande bewezen, op zjjn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met ingang van den dag, waarop hjj het bestuur aan zijnen opvolger zal hebben overgegeven- mr. H. J. Smidt, oud-minis ter van justitie, thans lid van den Raad van State, benoemd tot gouverneur der kolonie Suriname; - benoemd tot notaris binnen het arr. 'a-Hertogen bosch, ter standplaats de gem. Grave, A. A.- A. Stael, cand.-notari8 te Tilburg; - mr. J. J. Van Meerboke, raadsheer in den Hoogon Raad der Nederlanden, opnieuw benoemd tot voorzitter van den Raad van Toezicht op het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren, en zulks met ingang van 1 Juni a. s.; - bij den generalen staf benoemd, tot majoor, den kapt A. L. W. Seyffardt, van dien staf, en in zijn rang en ouderdom in dien rang overgeplaatst, bij genoemden staf, den kapt. D. G. Nelemans, van den staf der genie- bij het wapen der art. benoemdbij den staf van het wapen, tot majoor, den kapt. C. L. W. Moorrees, van dien staf, voorzitter der commissie van proefneming; tot kapt.-magazijnm., den lstcn luit.-magazijnmeester F. A. La Rose, mede van dien staf; bij het lste reg. vesting-artill., tot kapt., den eersten Init. J. C. Swaving, vao het 2de reg. vesting-artill.; bij bet 2de reg. vesting-artill., tot luit.-kolonel, den majoor A. Greve, van het corpsbij het 3de reg. vest.-artill., tot comm. van het corps, den luit.-kol. H. M. Steen- bergbe, van het lste reg. veld-art.bij bet 4de reg. vest.-art., tot comm. van het corps, 's Konings adjudant in buitengewonen dienst, den koL W. C. Hojel, thans commandant van het 3de reg. vesting artillerie, die, in verband daarmede, van zijn tegen woordig bevel op de meest eervolle wijze wordt ontheven; tot majoor, den kapt. P. A. Soheltus, van het lste reg. vesting-artillerie.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1