Woensdag 13 MeL N°. 7739. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Uit hoofde v«m den Hemelvaarts dag zal deze Courant, morgen niet worden uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTs T»or Leiden per 3 maandenf 1.1#. Fraoe* per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iaeassee- ten bniten de stad wordt 0.10 berekend. L.EIDE7W, 12 Mei. Het bestuur der afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, stelt zich voor op 1114 September 1885, in de zaal en den tnin van Zomerzorg, te houden eene Tentoonstelling van blad-, knol-, hees ter- en balf heesterachtige begonia's, zoo mede van dahlia's, lelie's, aster's en voorwerpen van afge sneden bloemen. De inzending en mededinging wordt voor alle leden der Maatschappij opengesteld. De aanmeldingen moeten geschieden vóór of op 1 Sep tember, aan den secretaris der afdeeling, den heer F. S. Van de Pavord Smits, te Leiden. Het programma van bet geen ter mededinging ge- wenscht wordt luidt als volgt: A. Begonia's. - 25 dnbbelde knol-begonia's in bloei, in de meeste verscheidenheid; 6 dnbbelde knol-begonia's, uit de beste variëteiten, met witte of witachtige bloemen; 12 dubbelde knol-begonia's door kweeking uitmuntende; 12 dnbbelde knol begonia's met rechtop staande bloemen, door kwee king en bloemrijkheid uitmuntende; 25 enkelde knol-begonia's in bloei, in de meeste verscheiden heid; 12 enkelde knol-begonia's, uit de nienwste verscheidenheden of hybriden; 30 enkelde knol begonia's met hangende en opstaande bloemen, in de meeste verscheidenheid; 100 knol begonia's, enkelde en dubbelde, kransgewjjze op een perk ver- eenigd; 3 verscheidenheden of hybriden van knol begonia's, welke door groeiwjjze en klenr het best voor een perk geschikt zijn, van elke variëteit min stens 6 stuks. B. Blad-begonia's. - 25 blad-begonia's, in de meeste verscheidenheid; 2 blad-begonia's, uitmun tende door cnltnor. C. Begonia's disoolor-rex. 12 Begonia's disco- lor-rex, uitmuntende door verscheidenheid en cultnnr. D. Heesterachtige begonia's. - 25 heesterachtige begonia's, al of niet in bloei, door verscheidenheid nitmnntende. E. Verschillende begonia's. - 50 verschillende begonia's, in de meeste soorten en verscheidenheden de fraaist gekweekte begonia; een nieuwe, nog niet in den handel zijnde begonia. F. Dahlia's. - 25 grootbloemige dahlia's, in pot ten gekweekt; 25 lillipnt-dahlia's, in potten ge kweekt; 25 dwerg-dahlia's, in potten gekweekt; 12 witbloemige en 12 roodbloemige dubbelde dwerg- dahlia's, in potten gekweekt, geschikt voor perken 25 enkelde dahlia's, in potten gekweekt. G. Lelie's. Verzameling van lilium speciosnm (lancifolinm) in bloeiverzameling van lilium aura- tnm in bloei. H. Aster's. - 25 grootbloemige, hoog opgroeiende aster's in bloei; 25 dwerg-asters in bloei50 asters tot de meest verschillende rubrieken beboorende, in bloei; 50 hoog en 50 laag groeiende aster's in bloei, kransgewjjs op een perk geplant, in 2 of meer verscheidenheden I. Planten ter versiering. - 50 planten ter ver siering, die zich door goede cnltnur onderscheiden 25 planten ter versiering, die zich door grootte onder scheiden. De prijzen voor deze rubrieken bestaan uit zilveren en bronzen medailles en certificaten. K. Afgesneden bloemen. - Voor afgesneden bloe men, b. v. begonia's, dahlia's en aster's voort* voor tafelbloemstukken, bonqnetten enz. van ver schillenden vorm en grootte, worden ter beschikking der jury gesteld6 zilveren medailles, 6 bronzen med., 6 certificaten 1ste kl. en 6 certificaten 2de kl. De volle tonen van bet nieuwe orgel, die ons gisteravond bij het binnentreden van de St.- Petruskerk tegen rnischten, maakten een machtigen indruk. De heer Verheijen gaf in die kerk een orgel concert, ter beproeving van het nienwe orgel. Te keurig vertolkte toonwerken deden de schoon heden van dit instrument uitstekend uitkomen. Hedenmorgen bad de plechtige inwijdingsmis plaats. Tot hoofd aan de bijzondere school te Zoeter- woude is benoemd de heer A. Van der Meer, te Naaldwijk, en tot hoofd aan de Fröbelschool te Middelburg, mej. S. Keidel, van de Kweekschool voor onderwijzeressen te Leiden. Het provinciaal kerkbestuur van Znid-Holland heeft in zijne vergadering van den 6den dezer, ingevolge ingekomen bezwaren van eenige kerke- raadsleden te Botterdam, eene commissie tot onder zoek in deze benoemd, bestaande nit de heeren mr. P. Van den Brandeler te 's-Hage, ds. CeBar Segers, predikant te Leiden, en ds. W. Zegers, predikant te Gorknm. Op Donderdag, Hemelvaartsdag, 14 Mei a. s., zal te Katwijk aan Zee de eerste steen gelegd worden voor het nieuwe kerkgebouw, ten behoeve der Hervormde gemeente. De plechtigheid begint met het honden eener godsdienstoefening in de thans bestaande oude kerk, waarna men zich naar het bestemde terrein zal begeven, waar de nienwe ver rijzen moet. Het leggen van den steen zelf zal geschieden door mevronw de barones Van Wassenaer van Catwjjck. Door haren echtgenoot zullen ver volgens de kinderen die het feest met gezang zul len opluisteren, op eenige versnaperingen onthaald worden. Bij het gisteren te 's-Gravenhage gehouden examen voor onderwijzer is als zoodanig geslaagd J. Vermeer, kweekeling van de rijksnormaallessen te Lisse. Voor het leveren van ijzeren draagplaten, nokken, haak- en Bchroefbonten, contra-rails en steenkloBsen, in 8 perceelen, ten behoeve van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij, was de laagste inschrijving van den heer J. Sterk, te Bodegrave, voor f 32,560 in massa. Van dezelfde firma was de laagste inschrijving a f I960 voor het maken van een bjjbouw aan de chefswoning en houten wand in de restanratiezaal van het statonsgehonw Baarn. Daar de bewijzen van goed gedrag, noodig voor eene militaire verbintenis aan te gaan, door sommige burgomeesters zeer lichtvaardig worden afgegeven, somtjjds zelfs aan personen, die onder scheiden vonnissen wegens dronkenschap en andere vergrijpen te hunnen laste hebben, zoodat dergelijke personen niet zelden spoedig na hunne indienst treding weder uit de gelederen moeten worden verwijderd, hetgeen, behalve in andere opzichter, ook geldelijk zeer ten nadeele strekt van den Staat, heeft de Regeering, door bemiddeling van de Com missarissen des Konings, den burgemeesters doen verzoeken aan deze zaak hanne bijzondere aandacht te wijden en de certificaten zoodanig in te richten, dat, behalve hetgeen omtrent het doorgaand zedelijk gedïrag der personen kan worden verklaard, alle na het 10de levensjaar tegen de betrokken personen gewezen vonnissen, nitgezonderd die ter zake van jacht en visscherij, daarin worden vermeld, opdat door de militaire autoriteit zoo noodig nader worde onderzocht of de bedoelde personen als vrijwilliger kunnen worden toegelaten. Men Bchrijft uit HoekschewaardDe vrucht- boomen zijn rijk beladen met bloemen en beloven een ruimen oogst. Wanneer Mei echter nog dikwijls hare herfstachtige vlagen vertoont, zullen vele men - schen zich in hunne verwachtingen teleurgesteld z:en. Op sommige plaatsen toch heeft het verleden week zóó gehageld, dat de reeds „gezette" peren van eenige boomen voor een groot deel, van andere alle er afgeslagen zijn. De boonen op het veld zien er daar uit, alsof zij door de vogels afgevreten zijn. De sla in de tninen is vernield. De tarwe beeft ook aanmerkelijk geleden, terwijl do jonge grassprietjes tegen den grond gedrukt zijn. Uren lang bleef het gras onder het hagelkleed bedekt. Yoor de wedloopen te Amsterdam, op 28 Mei, zijn ingeschreven: voor de Museum Stakes, 14 paarden; Amsterdamsche Stakes, 23 paarden; Military, lste serie, 7 paarden. Voor die op 30 Mei: voor de Military,»lste serie, 8 paarden; Military, 2de serie, 6 paarden; Carroussel Plate, 4 Paarden; Nationale Stakes, 5 paarden; Interationale prijs, 8 paarden; Aan moedigingsprijs, 6 paarden. Uit Karlsbad wordt gemeld dat Z. M. onze Koning den 14den dezer aldaar verwaeht wordt. In het hotel Goldschild is reeds alles voor de ontvangst van den koninklijken gast gereed. Zooals reeds gemeld werd zal dr. London er Z. M. be handelen, evenals verleden jaar. Onze Koningin zal zich waarschijnlijk den 26sten Mei van Karlsbad naar Schönan, bij Teplitz, be geven, waar in de villa „Landhaus" vertrekken voor H. M. in gereedheid gebracht worden. Men heeft gezorgd dat de Koningin er ruimschoots van hare lievelingsbloemen, rozen, omgeven zal zijn. Gemengd Nieuws. Ook een jnbilaris! - De heer E. Prins, van de Vischmarkt, herdenkt morgen den dag, waarop hij vóór vjjf en twintig jaren van den burgemeester toestemming verkreeg om achtereen volgens in de Lakenhal, het Gasthuis en Invalie- denhuis, eetwaren te verkoopen aan de nieuw- ingelijfde miliciens. Te Oegstgeest zijn in den nacht van 9 Mei door inbraak uit een tuinhuis ontvreemd eene spitgraaf, twee Amerikaanscbe hooivorken en eene ballastschop, allen op de steel gemerkt L. E. N. - De dader heeft zich door het inslaan eener ruit verwond, zoodat èn aan het raam èn aan andere gereedschappen bloedvlekken werden ge vonden. Hij liet achter eene nieuwen witten hoed, zooals die gewoonlijk door maaiers en landwerkers wordt gedragen. Voor de betrekking van 3de veld- wachter in de gemeente Bodegrave, hebben zich 76 sollicitanten aangemeld. M aan d a g - m o r g e n omstreeks vijf uren is de boerderij bewoond door P. Plomp, in de Meije, onder de gemeente Bodegrave, geheel afge brand. Zomerhuis, schuur en de hooiberg zijn be houden gebleven. De inboedel is grootendeels gered. Alleen de gebouwen waren tegen brandschade ver zekerd. De oorzaak is onbekend. Door de boschwachters in het Sche- veningsohe Bosch is op heeterdaad betrapt een persoon die een nachtegaal had gevangen. Het netje, tot de vangst gediend hebbende, werd in be slag genomen en de gevederde zanger in vrijheid gesteld. Aan do vereerders van Oscar Carré deelen wij mede, dat hij in Den Haag geplaatst is op het Plein en aldaar eiken avond te 8 uren voorstellingen geeft. Op 14, 15, 16 en 18 Meia. s. des namiddags van 3 tot 5 uren zullen er groote wedrennen plaats hebben op het terrein „Duinweide.'* Op de Aniunitiehaven in Den Haag was gistermiddag een groote volksoploop. Eene be schonken vrouw werd door haar man uit de kroeg gehaald en op zijn rug naar de echtelijke woning gedragenEen groote stoet volgde het echtpaar op deze wandeling.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1