Maandag 11 MeL N°. 7737. A°. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad Met 4 Juni begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. LEIDSOH DAGBLAD. PBIJS DEZEB COURANT: T«or Leiden per 3 maasden1-14. France per post.1.40. Atzonderljjke Nommera.9.05. PBIJS DEB ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 9 Hel. Het Genootschap „Mathesis Scientiarium Geni- trix" hield gisteravond alhier zijn 100ste algemeene vergadering. De president, prof. Lorentz, opende de tentoonstelling om zeven uren. [Het verslag en de opgaaf der bekroningen hopen wij in een volgend nummer te geven]. De tentoonstellingen van het Genootschap zjjn te goed bekend dan dat wij hierover behoeven nit te wijdende rubrieken hand- en bouwkundig teekeneo en boetseeren waren weer goed vertegenwoordigd, er is gedurende den afgeloopen cursus veel schoons vervaardigd; ook de houten voorwerpen (trappen enz.) waren flink bewerkt. Na het bezichtigen der tentoonstelling ving om 9 nren de eigenlijke vergadering aan. De rekening en verantwoording over het afge loopen jaar was door de heeren Looman en Stop pelaar nagezien. De eerstgenoemde gaf er hier verslag van. Voor de verkiezing van drie bestuursleden waren de volgende tweetallen opgemaaktde heeren Lorentz en Goossens, Van Dissel en Lancel, Ouwerkerk en Looman; gekozen werden de aftredende leden, de heeren Lorentz, Van Dissel en Ouwerkerk. De eerste nam de benoeming aan, den tweeden werd, daar hij niet ter vergadering tegenwoordig was, bericht gezonden en de heer Ouwerkerk wilde het al of niet aannemen nog in beraad houden. Hierna sloot de president deze 100ste vergadering. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg LeidenWoerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (12,950) 6789.—, bagage (14 ton) 97.87, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (1718 ton) 1897.92, levende dieren en rijtui gen f 118.28, diverse ontvangsten f totale ontvangst ƒ8903.07. Totale ontvangst van af 1 Mei 1884 108,688.07'/,. Tot predikant te Oudewetering is beroepen Ds. Dekking, predikant te Hoofddorp in de Haar lemmermeer, en tot hoofdonderwijzer aan de school met den bijbel te Oudewetering, de heer Van San ten, onderwijzer aan de school der Broedergemeente te Zeist, en zulks in de plaats van den heer F. Kalsbeek, die met half Juni aanstaande naar Woer den denkt te vertrekken, en gedurende wiens ver blijf alhier die school zeer in bloei is toegenomen, zoodat ze nn reeds meer dan 100 leerlingen telt. Naar men verneemt, is mr. Gertsen, raadsheer in den Hoogen Baad, zeer ernstig ongesteld. De Nederlandsche Regeering is uitgenoodigd tot deelneming aan een den 15den September a. s. te Bern te houden congres tot bescherming van het auteursrecht. Naar de „Haagsche Crt." verneemt, is de heer L. J. Brinkman, commies aan het departement van binnenlaodsche zaken, afdeeliDg onderwijs, door de regeering der Fransche Republiek uitgenoodigd tot bijwoning van een coDgres, dat ter gelegenheid van bet 25-jarig bestaan van de „Société de Statis- tiqno" te Parijs zal worden gehouden. Het recht van uitgave van het „Dagblad voor Nederland" is overgegaan aan de firma Eller- man, Harms Co. te Amsterdam. Door de commissie voor de feestelijkheden bij gelegenheid der opening van het Rijks-museum te Amsterdam is tot de ingezetenen aldaar eene circulaire gericht, waarin zjj finantieelen steun vraagt, om aau haar voornemen, den luister dezer plechtigheid door bet houden van een allegorischen optocht te verhoogen, gevolg te kannen geven. De uitrusting der hoofdpersonen van dien optocht zal door de resp. deelnemers zei ven moeten worden bekostigd, doch bovendien zijn aan het houden daar van vele onkosten verbonden, die de commissie uit de bijdragen der burgerij hoopt te kunnen bestrijden. De optocht, eene hulde aan de oude Hollandsche kuust, zal worden geillnstreerd door eenige groepen, ontleend aan de geschiedenis van stad en land. Bij de circulaire is een inschrjjvingsbiljet gevoegd. Het cijfer der bijdrage wordt aan een ieder over gelaten. De commissie zal echter den inschrijvers, naar gelang hunner hijdrageD, geheele of gedeel telijke deelneming aan de feestelijkheden trachten te verschaffen. De commandant van het regiment grenadiers ea jagers heeft met ernst den onderofficieren van het regiment op het hart gedrnkt, gedurende de aanstaande kermis, vooral krachtig op te treden tegen het plegen van wanordelijkheden door militairen. De Koningin en prinses Wilhelmina zijn heden ochtend te halfnegen per expresse-trein naar Arolsan vertrokken. Van het station Scherfede, waar H. M. te 3.41 des namiddags zal aankomen, wordt de reis per rijtuig vervolgd. H. M. begeeft zich, na het bezoek aan HDs. ouders, naar de badplaats Teplitz, doch zal waarschijnlijk eerst Z. M. te Karlsbad bezoeken. De Koning vertrekt met klein gevolg in den vroegen morgen van Woensdag a. s. naar Karlsbad. De verschillende direction der Nederlandsche spoorwegen zjjn heden te 's-Hage in vergadering bjjeengekomen tot regeling van den zomerdienst op hare lijnen. De Nederlandsche Rijnspoorweg maatschappij zal door een veranderden treinenloop de gemeenschap tasschen 's-Hage met Rotterdam en Amsterdam bespoedigen. De keizer van Duitschland, koning van Prui sen, heeft den prins van Saksen-Altenburg, bij ge legenheid van zijn huweljjk met Prinses Hendrik der Nederlanden, benoemd tot ridder lste klasse van den Rooden Adelaar, en heeft verder benoemd den hofmaarschalk van H. K. Hbaron Taets van AmerongeD, tot ridder lste klasse der Pruisische Kroonorde; de Kamerheeren van H. K. H,, baron Yan Wassenaer van Rosande en mr. C. H. graaf Van Bylandt, tot ridder 2de klasse, en den heer Inckel, secretaris van H. K. H., tot ridder 3de klasse van laatstgenoemde orde. De Prinses heeft aan de heeren en dames van HDr. gevolg en aan het geheele personeel van Haar Hofhonding kostbare souvenirs geschonken. De meest gevierde dames* en heeren-artisten van de Amsterdamsche afdeeling der Koninklijke vereeniginging „het Nederlandsch Tooneel", die gis teravond voor het laatst in dit seizoen in Den Haag optraden en wel in „Denise" ontvingen bij deze gelegenheid bijna zonder uitzondering een aantal kranseD, bonquetten en korven met levende bloemen. In de legerplaats hij Oldehroek zijn de prac- tische oefeningen der artillerie-school aangevangen. Aan den eersten cursus wordt deelgenomen door de volgende officieren kapiteins baron L. R. Taets Van Amerongen, P. J. Te Winkel, H. Van Gels- durp en H. W. J. Royen, lste lnits. C. H. A. R. SohuurmaD, W. L. G. A. Schwartz, IJ. Van der Meulen en G. R. D. Van Doesburgh en 5 onder officieren van de verschillende corpsen artillerie. Eene part. corresp. uit St.-Petersburg van de „N. R. Crt." schrijft: De odzekerheid aangaande de vraag: vrede of oorlog? blijft aanhouden, gepaard gaande met de meeBt tegenstrijdige geruchten en beweringen. Pas heeft men de stellige verzekering ontvangen dat de bijzondere Raad, welke den keizer moet voor lichten aangaande de tot deze te nemen beslissin gen, reeds twee zittingen heeft gehouden, doch tot dus ver tot geen besluit is gekomen, of een ander verzekert plechtig dat er wel degelijk eene beslis sing is gevallen, en wel deze, dat alle nog niet vereffende geschilpunten aan de uitspraak van den koning van Denemarken zullen worden onderwor pen; een derde komt daarna verklaren dat noch van het een, noch van het ander een woord waar is, dat de leden van den Raad wel is waar zijn aangewezen, doch dat nog geene zitting heeft plaats gehad, en zoo gaat bet voort. De conclusie van hetgeen ik gisteren en heden heb vernomen, is dat de barometer van de open bare meening hier te lande zich in stijgende richting heeft gewijzigd. Men is weder geneigd aan het be houd van den vrede te gelooven, en, bevestigen zich de joDgate berichten o. a. aangaande de onderwer ping van het geschil aan de uitspraak van den koning van Denemarken, alsmede de niet-bezetting van Port-Hamilton door de Engelschen, dan zoude daartoe werkelijk eenige reden bestaan. Doch op die bevestiging komt alles aan. Indien de vrede intusschen binnen kort verzekerd mocht zijn, dan zal - ik vermoed het op het gevaar af van voor pessimistisch gehouden te worden - men van de Atghaansche moeielijkheden toch niet anders kannen zeggen dan: „anfgeschoben nicht aufgehohen." Eer het echter zoo ver komt, bestaat- het zij in het voorbjjgaan gezegd - de mogelijkheid dat generaal Komaroff, die ver af is, en die, voor het geval de spanning tasschen de beide kabinetten werkelijk verminderd mocht zijn, daarvan eerst binnen acht a tien dagen bericht kan krjjgen, van daag of morgen kan melden dat hij genoodzaakt is geweest Herat, Bala-Murgab of eene andereplaats in voorwaartsche richting te bezetten, waardoor voor de zooveelste maal een kink in den kabel zou komen. Maar zelfs gesteld dat de Russen blijven waar zij volgens de laatste berichten waren, en dat dus na eenigen tijd de grensregelings-commissie einde lijk hare werkzaamheden zal kunnen beginneD, waarbij als voorwaarde geldt dat Rusland in alle opzichten zijne, van den beginne af geformuleerde, wenschen zal bevredigd zien, zon men dan de ver wachting mogen koesteren dat alle moeielijkheden in den vervolge nit den weg zonden zijn geruimd De omstandigheid dat Rusland den Afghanen eene tuchtiging heeft toegediend en dat de Engelschen, hunne bondgenooten, dit lijdelijk hebben laten ge schieden, terwijl deze laatsten bovendien niet heb ben kunnen of willen beletten dat Rusland de plaats houdt welke het thans beeft bezet, dit zal aan ÈngelaDd's overwicht geen geringe sehade toebren gen. Welk denkbeeld maken zich de Afghanen wel van eene arbitrage, als het bericht daarvan hnn ter oore komt? Men mag veronderstellen: géén denk beeld. Wat echter wét op hen indrnk maakt is de macht die Rasland toont te bezitten. Dit geschiedt niet anders dan ten koste van Engeland. De uitbreiding van het Russisohe overwicht in Midden Azië zal echter tevens een spoorslag zijn tet het voorwaarts dringen in de toekomst naar de Perzische golf, om een uitweg naar zee te verkrij gen. Hoeveel tijd er nog zal verloopen vóór dit doel is bereikt, valt a priori niet te bepalen, maar dat bet daartoe komen moet, schijnt zeker. Indien Engeland daarmede genoegen zou nemen dat de grenzen van Britsch-Indië langs die van het Russisch grondgebied zouden komen te vallen, dan, ja dan zoude het eiDde der moeielijkheden te voorzien zijn; de berichten uit Engeland bewijzen intusschen nog dageljjks dat daarop niet licht kans zal bestaan, en zoo zal, indien de vrede voor het oogenblik ook al mocht worden gewaarborgd, zulks toch geringe waarborgen voor de toekomst opleveren.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1