papier geschreven en zeer fraai versierd met teeken- werk in goud: als bladwerk, ronde puntjes, vier kante omlijsting, enz. De brief is door den sultan Fakoe NataNingrat van Soemenep op Madoera geschreven aan den heer Du Bus bg zijn vertrek naar Nederland en voorzien van een afdruk van het zegel van den sultan ia rood zegelwas. En door den heer P. M. Schelling, te Gouda, de volgende voorwerpen, uit Opper-Egypte afkom stig» uit de nalatenschap van wijlen diens zoon, den heer A. J. Schelling, overleden te Alexandrië N#. 1. Kom van geel hoorn gedraaid. N#. 2. Een paar geelkoperen armspangen met ornament, in den vorm van drie parellel loopende snoeren. N#. 3. Zilveren vingerring, versierd met bolvor mige verhevenheden. N°. 4. Een oorhanger, bestaande uit een van blauwe en bruine koralen gevormden driehoek aan koperen haak. Aan den onderkant zgn vier koperen muntjes door middel van korte koperen kettinkjes bevestigd. N°. 5. Een oorhanger, bestaande uit oen haak van geelkoperdraad, waarvan vijf spiraalvormig gedraaide koperdraadjes afhangen, op wier onder einden telkens een roode, rolvormige koraal ge schreven is. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan de schenkers de dank der Regeering betnigd. Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 3963 volwassen personen en van 411 kinderen. Het stoffelijk overschot van den oud-referen daris bij het ministerie van justitie (afd. R.-K. eere- dienst) den heer A. J. L. M. Lux werd heden van Scheveningen naar de R.-K. begraafplaats te 's-Hage ter aarde gebracht. De ordeteekenen van commandeur van den H. Gregorius en van ridder van den Nederlandschen Leeuw waren aan het lijkkleed gehecht waarvan de slippen gedragen werden door leken der Haag- sche afdeeling van de Yereeniging van H. Vincen- tius van Paulo, welke liefdadige instelling ook in den stoet vertegenwoord was door leden van het Bestuur met den president mr. J. F. A. Leesberg aan het hoofd. Eenige geestelijken en onderscheidene leden van R.-K. Yereenigingen zoowel te 's-Hage als te Scheve ningen hadden zich daarbij aangesloten en bewezen in de kapel, alwaar de pastoor van Scheveningen, de weleerw. hoer Doorewaard den dienst verrichtte, alsmede aan het graf de laatste eer aan de over ledene, wiens zaakkundige adviezen destgds als hoofdambtenaar over de aangelegenheden van den R.-K. eeredienst, aan de Regeeringspersonen onder wie hij werkzaam was gegeven, door velen hunner op hoogen prijs werden gesteld. Er werd geene lijkrede uitgesproken. Gemengd Nieuws. Gedurende deze week is hier ter stede één geval van diphtheritis aangegeven. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Te Sassenheim is de epidemie van mazelen geweken. Tijdens het epidemisch heerschen, van 6 April tot 5 Mei, werden 54 ziektegevallen aangegeven, waarvan 2 met doodelijken afloop. Men meldt uit Wassenaar: Bij de beide alhier plaats gehad hebbende bloembollen veilingen werden belangrijk mindere prijzen dan het vorig jaar besteed; in sommige soorten gaf dit een verschil van meer dan 50 pet., zoodat vele partgen werden opgehoudenin de crocussoorten waren de zoogenaamde „groote gele" nagenoeg onverkoopbaar. De Postdui venvereeniging „de Ooie vaar" te 's-Gravenhage heeft haar programma voor den aanstaanden zomer weder vastgesteld. De vluchten zullen achtereenvolgens gehouden worden van Gouda, Harmeien, Veenendaal, Zutfen, Osna- brück, Hannover en Gardelegen, om ze op 5 Juli a. s. met een eindvlncht van Berlijn, een afstand van 620,000 meters, te besluiten. In den afgeloopen nacht heeft de nachtwaker P. na afloop van zijn dienst zich niet aan het bureel op de Nieuwe Haven gemeld. Hij is ook niet thuis gekomen en men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. Hedenmiddag werd er in het water van do Nieuwe Haven, den Zwar ten weg en ook in andere grachten onder toezicht van de politie gevischt, tot dnsvor echter zonder resultaat. De persoon wiens aanhouding door dea Fransehen epnsul te Rotterdam was gevraagd en tegen wien door den rechter van instructie te Lyon bevel van gevangenneming was verleend ter zake van bedriegelijk bankroet, valsohheid en dubbelen moord gepaard met diefstal, is door de politie te Aken gearresteerd. Hg is genaamd Joseph Perret, 29 jaren oud. Het gerechtshof te s-Gravenhage heeft heden den ontrouwen schippersknecht nit Nieuw-Beierland, die zich schnldig maakte aan dief stal met braak op het bewoonde vaartuig zgns meesters, veroordeeld tot t jaar eenzame opsluiting en H. M., nit Rockanje, beschuldigd van moed- willigen manslag, werd veroordeeld tot 2 jaren eenzame opsluiting. Een b 1 oedig d r am a h ad dezer dagen in Spanje plaats. Ongeveer een jaar geleden viel, in de provincie Caceres, een reizend mnzikant, Zarra de Montau- chez, onder den dolk van een zjjner kameraden, Silva genaamd; en Silva werd aangehouden, ge- vonnisd en opgehangen. De beide familiën leefden sedert drie jaren in groote oneenigheid en hadden dagelijks twist onder elkander; vrouwen en kinderen wierpen elkaar allerlei scheldwoorden naar het hoofd, toteindelgk gezegde moord plaats had. De straf, door den moordenaar ondergaan, kon den familiehaat natuurlijk niet koelen. Dezer dagen keerden nu beide gezinnen van een kermis in den omtrek van Caceres terug. De vrouwen en kin deren begonnen volgens gewoonte elkaar uit te schelden en met allerlei voorwerpen te smjjten; de mannen trokken zich dit aan, en een bloedig gevecht ontstond. Beide familiën telden te samen ongeveer 60 per sonen; er waren wapenen in overvloed, er werd gevochten met de vuisten, revolvers, geweren en messen, door de vrouwen en kinderen zooals door de mannen. Na den strijd vond men op bet slagveld de lijken der beide familiehoofden, de moeder van den eene en de vrouw van den andere, en meer dan 10 gekwetsten. Een der vrouwelijke lijken had 14 messteken. Toen de gendarmerie te paard aankwam, was de slag nog in vollen gang; zij maaakte een einde aan het gevecht en nam een dertigtal personen gevangen. Het veld, waar de strijd plaats had, was onge veer een kilometer lang. Overal lag de weg met wapenen, zweepen, stokken, mantels, hoeden, mut sen, korven, gebroken potten en pannen als bezaaid. Nevens de vier genoemde lgken van menschen lagen die van drie paarden. BUITENLAND. Frankrijk. Eergisteren werden in Rochefort 289 man infan terie naar Cochinchina ingescheept. De onderhandelingen met China, betreffende het handelsverdrag; gaan voort. De minister De Freycinet heeft Donderdag eene depeche ontvangen, die de opheffing van de „Elistment Act" meldt, welke de Fransche oorlogs schepen verbood in de Engelsche havens aan de Indische zee levensmiddelen in te nemen. De commissie uit de Fransche Kamer, aan welke het vrg nuttelooze werk is opgedragen de verschillende voorstellen tot het inbeschuldiging- stellen van het ministerie-Ferry te onderzoeken, heeft Donderdag den intransigent Laisant gehoord. Gisteren zou de heer Delafosse aan de beurt komen. Waarsebijolgk zullen deze heeren niet veel uitrich ten, hoe welsprekend zij ook hunne zaak bepleiten. Duitschlnud. De uit de Conservatieven, het Centrum en de Rijkspartij bestaande meerderheid van den Duit- schen Rgksdag heeft belangrgke wjjzigingen voor gesteld in het ontwerp tot invoering eener belasting op beurBtransaotiën, om daardoor tegemoet te komen aan de door den heer Von Bismark in zgne beide redevoeringen ontwikkelde bedenkingen Het lijdt geen twijfel, dat, ten gevolge van dit compromis, de aanneming van de wet zoowel door den Bondsraad als door den Rijksdag verzekerdis. Volgens de „Kölnische Zeitung" zal de Pruisische Landdag waarschijnlijk reeds morgen kunnen worden gesloten. Met deze zitting loopt ook het mandaat der afgevaardigden ten einde, zoodat in den loop van den zomer nieuwe ver kiezingen zullen moeten plaats hebben. Het Keul- sche blad verwacht, dat ook de werkzaamheden van den Rijskdag nog voor Pinksteren zullen zijn afgeloopen. Het uitleveringstractaat tusschen Duitsohland en RuBland is Donderdag bg den Rgksdag ingekomen, 43-z*oot-Bx*itaniiië. De beurs was gisteren flauw op een artikel in de „Times", dat de met Rusland getroffen schikking voorstelt als een kort nitstel van den oorlog. De „Morning Post" houdt ondanks de tegen spraak van de „Daily News", de bewering vol, dat Rusland het niet bezetten van Port Hamilton door Engeland als voorwaarde stelde voor het hervatten van de onderhandelingen over de Afghaansche grens. De „Daily News" spreekt de geruchten van oneenigheden tusschen de Engelsche regeering en de regeering in Indië ter zake van de Afghaansche quae*tie tegen. De „Morning Post" verzekert echter dat lord Duff rin, de onderkoning, aanvrage om ontBlag heeft ingediend en dat het Engelsche kabinet hem daarop per telegraaf verzocht heeft die aan vrage terug te nemen, daar anders het geval een slechten indruk maken en hot de regeering be- moeielgken zou. Volgens de „Morning Post" heeft de regeering besloten de troepen in Soedan om redenen van gezondheid gedeeltelijk naar Cyprns te zenden. In depeches nit Soeakim wordt bericht dat de tocht der Engelschen naar Dhakdoel onverwachts eindigde, want nadat de Eogelschen vertrokken waren, vielen de Arabieren plotseling een convooi aan, dat buitgemaakt vee naar Soeakim geleidde. De Arabieren slaagden er in den buit gedeeltelijk te heroveren; maar toen daarna de Engelschen versterkt werden, werd hun de buit weer ontnomen. Vele Arabieren werden bg die gelegenheid gedood. De vijand heeft dat gewroken door het beschadigen van den spoorweg. Naar luid van een bericht nit Calcutta aan de „Standard" is te Rangoon de cholera uitgebroken en nemen de dageljjksche gevallen toe. In het Lagerhuis deelde sir Stafford Northcote mede, dat de oppositie aanstaanden Maandag bij de tweede lezing, het wetsontwerp zal bestrijden om elf millioen pond sterling beschikbaar te stellen als crediet voor de regeering. De oppositie is volkomen bereid, om deze som, waarover het Parlement reeds een votum heeft uitgesproken, toe te staan ter ver zekering van de veiligheid des Rjjks, doch zg wil dit niet doen, zoolang de regeering geen nadere inlichtingen heefc gegeven omtrent het doel, waar voor deze gelden zullen worden gebruikt. De huisonderwijzeres en eene kamenier, be- hoorende tot het gezin van den politieken agent van Engeland te Sofia, zijn door Bulgaarsche sol daten aangerand en mishandeld. Er heerscht onrust onder de Europeesche bevolking. Vereenigde Staten. Uit het verslag van het landbouw-bureau over Mei blijkt, dat hoewel de aanplant van katoen be trekkelijk ten achteren, toch goed op streek is. Yier vijfde van de oppervlakte is reeds beplant. Het winterkoren heeft meer schade geleden dan men gedacht had. In April was de gemiddelde stand 70 pet. in plaats van 77 pet. In April was de stand van de rogge ook beneden de raming van het ver sla.". In April was de stand gemiddeld 86 pet. De gemiddelde stand van de wintergerst was 82 pet. Richard Short, die den opzichter Thomas Phelan in het kantoor van O'Donnovan Rossa met eene dolk heeft gewond, is door de jury onschuldig verklaard. Telegrammen. BERLIJN, 8 Mei. (N. R. C.) Wij vernemen, dat de Zwitsersohe Bondsregeering op initiatief van haren consul te Amsterdam heeft besloten, te Pre toria de noodige stappen te doen om een tractaat van vriendschap en handel met de Transvaalsche Republiek te sluiten. ROME, 9 Mei. De Kamer van Afgevaardigden nam met 188 tegen 97 stemmen eene motie van Tagani aan, waarbij zij aan het Kabinet haar ver trouwen betuigde. LONDEN, 9 Mei. (H.) De volledige inhoud van het antwoord der Russische regeering op Engelands voorstel strookt niet volkomen met het uittreksel, dat voor eenige dagen per telegraaf werd mede gedeeld. De „Standard" ziet hierin evenwel geen bezwasr, daar de Engelsche regeering reeds zooveel heeft toegegeven, dat dit geringe verschil wel geen aan leiding tot ernstige moeilijkheden zal geven. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met InBtituut). Verwachting: westelijke wind.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2