Vrijdag 8 Mei. N°. 7735. A°. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Met. i Juni begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvan gen dé tot dien datum verschijnende num mers gratis. LBID8CH DA GBLAD. PRIJS DEZER COURAST: V«or Leiden per 3 maanden1.1#. Franc» per post1.40. Afzonderlijke Nommer*.8.05. PRIJS DER ADVERTENTIES V»n 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee* ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Offloièele Kennlsjjevln^en. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden; Gezien art. 5 1ste al. der Wet van den 2Ssten Juni 1881 {SiaatMad No. 97), zooals die nader is gewijzigd; Brengen ter algemeene kennis dat door ANNA. ELISA BETH DE MAN, weduwe van Gerardus Johannes Van Beek een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot verkoop van sterken dra>k in het klein, in het perceel Nieuwe Beestenmarkt No. 13. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 6 Mei 1885. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 201 der Algemeene Politieverordening van den 6den November 1879, waarbij wordt bepaald, dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel ééns in het voor-en eens in het najaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moe ten worden; Nooifigen de ingezetenen uit aan de bedoelde reiniging van schoorsteenen en stookplaatsen gevolg te geven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 7 Mei 1885. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester van Leiden, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de landmeter van het kadaster, belast met den velddienst in het Arron dissement Leiden, in den loop dezer week een aanvang zal maken met de opneming ten behoeve van het kadaster in deze gemeente. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 7 Mei 1885. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden Brengen bij deze ter algemeene kennis dat de passage over de Schelnwbrug, liggende over den Ouden Rijn bij de Heerengracht, wegens herstelling, gedurende 14 dagen, aanvangende op 8 Mei a. s. zal zijn afgesloten, Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 7 Mei 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 7 Del. In de maand April zijn binnen deze gemeente geboren 135 kinderen, als: 67 zoons en 68 dochters, waaronder begrepen 3 tweelinggeboorten, overleden 79 personen (waarvan 9 elders woonaehtig), als: 21 mannen, 12 vronwen, 27 zoons en 19 dochtersdaar enboven als levenloos aangegeven 9; gehuwd 26 paren. De uitslag der gehouden aanbesteding, het herstellen van vloeren, beschoeiingen en privaten en het maken van eene waschinrichting in kazerne gebouwen alhier, begrooting f 2850, is als volgt A. Ressenaar f 2340, W. H. Neuteboom f 2345, G. J. Planjer f 2391, J. Boom f 2589, N. Bink f 2600, M. N. Langezaal f 2648 en G. Splinter f 2795, allen te Leiden. Omtrent de huwelijksvoltrekking van de ge wezen prinses Hendrik der Nederlanden, wordt bet volgende vermeldIn het prachtig ouderlijke paleis waren de groote hofzaal en de daaraan gren zende galerijen feestelijk ingericht, terwjjl de voor vaderlijke zaal door statige draperiën veranderd was in eene kapel, waarover een gekleurd glazen venster een gedempt licht verspeldde. Tegen half- twee 's namiddags klonk uit de voorste zalen de huwelijksmarscb, bij wijze van koraalmuziek, ge blazen door het corps trompetters van het bekende roode Ziethen-huzarenregiment, waarvan de vader der bruid, prins Frederik Karei, chef is, die naar de uniform van dat regiment „de roode prins" ge noemd wordt. De huwelijksstoet werd geopend door een bont corps van vorstelijke pages en jagermeesters; daarop volgde de hofmaarschalk graaf Canitz, die het hooge braidspaar naar de kapel geleidde. De vorstelijke bruidegom maakte in Rnssisohe cavalerie-nniform met den keten van het grootkruis een voortreffe- 1 ij ken indruk. De prinses zag er allerbeminnelijkst uit en was by de geheele pleohtigheid zoo geroerd, lat zij hare aandoening nauwelijks meester kon •vordert. Zij droeg een tot aan den bals gesloten deed van roornklenrigen atlas, versierd met thee- •ozen. Op het hoofd had zij een krans van tbee- oozen met een diadeem van britlanten. Oomiddel- ijk achter het braidspaar kwam de grijze keizer Wilhelm, de moeder der brnid, prinses Frederik Sarei, geleidende Dezo verscheen in eene rose en tppel groene robe met een buitengewoon rijken tooi van diamanten. Het daarop volgende paar bestond uit prins Frederik Karei met de Dnitsche kroon prinses, in lichtgrijze robe met groote smaragden oezet. Daaraan sloot zich het overige van den huwelijksstoet aan. Met het oog op den leeftijd des'keilers was de huwelijksinzegening zeer kort; zij bepaalde zioh tot de beknopte uitlegging van het bekende bjjbelwoord. Bjj de daarop gevolgde wisseling van dea trouwring, beefde de prinses zoozeer dat er eene kleine panze moest plaats hebben, die voor het overige door het heerlijke gezang van het domkoor gemaskeerd werd. Van alle kanten deden zich de hartelijkste geluk- wenxchen hoorenonder deze vele uit Nederland waarover de prinses herhaaldelyk in het bijzonder hanr genoegen betuigde, al9 zoovele herinneringen aan haar tweede vaderland. Dadelijk na het vertrek der jonggehuwden ver trok ook prins Frederik Karei naar Mariënbad. Terwijl de keizer in het paleis van prins Frede rik Karei de huwelijksplechtigheid bijwoonde, wierp een twiutigjarig persoon, Strolsch genaamd, een steen naar het historisch geworden hoekvenster (waar de keizer gewoonlijk zit), in het keizerlijk paleis. Strolsch werd dadelijk gevat. Dinsdag-avond moet dezelfde gemeene knapenstreok plaats gehad hebben. Baron Taets Van Amerongen, vroeger hofmaar schalk van het Huis van H. K. H., tijdens haar verblijf hier te lande, behoorde tot de genoodigden. Het diner dat gisteren bij den minister van buitenlaDdsche zaken plaats had werd aangeboden aan de diplomaten en eenige aanzienlijken uit de residentie. Ook Jan Hollaod (dr. Vitringa) is niet on genegen de doodstraf weder in te voeren. Hij wil er echter eene voorwaarde aan verbinden die geheel nieuw is in de rechtspleging, niet slechts van Neder land, maar van alle Staten der wereld. Tevens wordt in zijn stelsel een beginsel gehuldigd, dat indrnischt tegen alle hedendaagsche begrippen van Staatsrecht. Als de rechter iemand tor dood heeft veroordeeld, wil dr. Vitringa den verwezene het beroep op het volk toestaan. De gemeente, waarin de misdaad heeft plaats gehad, zon tot deze beslissing worden opgeroepen, en wel de kiezers voor den gemeenteraad. De „Arnh. Crt." voegt hierbij: „In een der phan- tastische romans van Jan Holland moge de toepas sing van dit denkbeeld voortreffelijk werken, w|j twijfelen er zeer aan of in een welgeordenden Staat de beslissing over het leven van een mensch recht streeks afhankelijk kan worden gemaakt van de kiezers voor den Gemeenteraad. De rechtsmacht in hoogste ressort over te brengen l ij een deel der ingezetenen van eene gemeente, het vonnis des rechters te doen casseeren door de stembusTot eer van den heer Vitringa voe gen wij er bij, dat hij zelf verklaart niet blind te zijn voor de schaduwzijde van zijn voorstel. Dit ïb de zeer euphemitische vorm voor de verklaring, dat hij zelf niet begrijpt hoe het in zjjn hoofd is opgekomen. Te Antwerpen heeft prins Roland Bonaporfe, vernemend, dat er twee Nederlandsche schepen, de „Marnix" en de „Castor," in de haven lagen, ver zocht, hun een bezoek te mogen brengen, hetwelk gaarne werd toegestaan. Aan boord gekomen, ver klaarde de prins, dat het hem genoegen deed, weder onder de Nederlandsche vlag te zijn, en onder die vlag een deel van Nederlandschen bodem te betre den. De prins vroeg naar alle bijzonderheden van het schip, de uitrusting, het voedsel der bemanning, onz. en werd met de sloep weder aan wal gebracht. Op de tentoonstelling overtnigde de prins zioh, dat de Nederlandsche commissie, eene dergénen, die het best gereed zijn, hem niet vergeten had; zijn boek over „Les habitants de Suriname," naar aanleiding der Amsterdamsehe tentoonstelling ge schreven, ligt er goed in het gezioht, op eene be hoorlijke plaats. De Nederlandsche Regeering heeft besloten, aan de nitnoodiging der Italiaansche regeering tot deelneming aan de sanitaire conferentie te Rome gevolg te geven. Met Zr. Ms. gezant te Rome zal als gedelegeerde voor Nederland optreden de heer W. P. Ruysoh, referendaris der afdeeling medische politie aan het departement van binnenlandsche zaken. In het belang der openbare veiligheid, heeft de minister van jostitie de procureurs-generaal uit- genoodigd, de ambtenaren van het O. M. aan te schrijven, vonnissen, waarbij spoorwegbeambten wegens openbare dronkenschap enz. veroordeeld worden, ter kennis te brengen van de betrokken spoorwegbesturen. Jhr. nr. G. Th. Beelaerts Van Blokland, gezant der Transvaalsche Republiek, vertrok gis teren, volgens het „Vad.", van 's-Hage naar Parijs om een handelsverdrag van Frankrijk met de Trans vaal tot stand te brengen. Van W. Haversmits's werk: „De Courant'* versoheen weder eene aflevering en wel de vierde, waarin in de eerste plaats vervolg wordt gegeven van de geschiedenis der conranton in Italië. Ver volgens worden de overige coaranten in het buiten land behandeld, zelfs die van Azië, Afrika en Australië enz. enz., terwijl aan die in Nederl. Oost- Indië mede een afzonderlijk hoofdstuk wordt ge- wjjd. In Nederlandsch Oost-Indië verscheen in 1744 de eerste courant, dus bijna V/t eeuw nadat men in het moederland reeds in het bezit van nieuws papieren was. Wel waren de middelen, voor de uitgaaf benoodigd, reeds lang, althans te Batavia, aanwezig en het Europeesche publiek inlndiëover het algemeen beschaafd genoeg om behoefte te ge voelen aan dergelijke lectuur, maar het systeem van geheimhouding der Vereenigde Oostind. Com pagnie, die schier alle publiciteit als gevaarlijk voor haar monopolie beschouwde, werd vermoedelijk de oorzaak dat geen harer dienaren noch onder danen in Azië de oprichting eener courant bij de Regeering durfde voor te stellen, nog minder daar toe over te gaan zonder bepaald verlof. Wat de aantrekkelijkheid dezer aflevering weder niet weinig verhoogt, zjjn de talrijke facsimiles der nieuwsbladen, waarvan er in deze aflevering niet minder dan 23 voorkomen. Men vindt er facsimiles van dagbladen der stad Rome, Spaansche nieuws bladen en illnstratiëo, van cooranten in Rusland, Griekenland, China, Japan, Oostindische in de Neder landsche, Maleische en Javaansche talen, van Britsch- Indië, Zuid-Afrika, Egypte, Amerika, zelfs van Australië en de Sandwich-eilanden. De volgende aflevering zal nog facsimiles bevatten van Centraal- en Zuid-Amerikaansche courantenen van de Argentjjnsche Republiek. Gemengd Nieuws. Alhoewel het onweder van gister avond alhier geene groote ongelukken veroorzaakte, toch heeft de bliksem nog eenigo schade aangericht. In eene bovenkamer in de eerste Ververstraat, be woond door mej. V. is nl. de bliksem ingeslagen-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1