SEPP Co., G. MË1JER, Bloemist, INKOOP Landauer. OPENBARE VERKOOPING. Vervolg der Advertentiën. Machinefabrikanten, Enschedee, n. E. CHAVANNES, Hooigracht 50, Leiden. VERHUISD van den Morschweg naar den hoek Paardeiisteeg en Apothe- kersdijk No. 1. kondigen en betoogenbetoogen was voor hem niet meer noodig, zijn hart zeide hem, dat die verwach ting zou worden vervuld. En vaak dacht hij aan de kleine twisten met zijn oom, wanneer deze het keizerrijk verdedigde, en wat hij nu wel zeggen zou, als het een feit was gewor den dat keizer Napoleon aan zijn land den oorlog, de nederlaag en de schande had berokkend en de Republiek den vrede, de overwinning en den roem. Maar de vrede en de overwinning en de roem lieten zich nog lang wachten. De Duitsche legercorp sen waren al nader en nader gerukt en Parijs was weldra ingesloten. De dienst werd met den dag zwaarder; daar de ziekte door gebrek en vermoeienis ontstaan, de hospitalen vulde de koude strenger werd, en de brandstoffen en levensmiddelen al schaar- scher en schaarscher. Maar wat alles vergoed zou hebben en met lust en moed al dien jammer zou hebben doen dragen, bleef uit; elke tijding omtrent de gevechten om Parijs en in de provinciën geleverd, voor zoover men hiervan kennis kreeg, was eene teleurstelling. Eens dat Antoine met zijn bataljon aan een uitval deelnam, evenals zijne makkers, vast besloten te over winnen of te sterven, werd hij met eenige manschappen op verkenning vooruit gezonden. De avond begon reeds te vallen en door eene zinsbegoocheling, mis schien het uitvloeisel der overeenstemming van de kleurschakeering in de lucht, zag hij op eens weder zijn stadje terug op dien avond, dat hij gereed stond om het te verlaten en, door het gedruis naar buiten gelokt, de drie ulanen zag naderen, wier lansen zich tegen den somberen hemel teekenden. Dat was de eerste indruk, dien hij door aanschouwing van den oorlog had gekregennu die weder in hem ontwaakte, was het of een geheime stem hem zeide, dat het ook de laatste indruk moest wezen. En zonder het te willen, zag hij al de gebeurtenissen^uit de laatste maanden plotseling voor zijne verbeelding voorbij trekken; het was of hij nogmaals in enkele oogen- blikken seconden of minuten, wie kon het zeg gen datzelfde leven doorleefde met al zijne ang sten, zijne teleurstellingen, zijne doodsgevaren, zijn jammer, zijn wanhoop. Maar daar klonken de tonen van eene viool hem in de ooren, en hij hoorde de violoncel en den horen en het volle quartett herleefde in hem en zijne to nen voerden hem terug in de woning van zijn oom en hij zat weder met dezen en met Helden den schoolmeester en den democratischen Sturmund, spre kende over den oorlog, die toen nog dreigde: en hij hoorde hoe elk van hen dien oorlog eene schande lijke dwaasheid noemde en weigerde er aan deel te nemen, ter wille van een abstract begrip, eene her senschim, die men vaderlandsliefde en vaderland noemde. En tegelijk met die redeneering en zich men gende in de woorden, toen gesproken, rezen de feiten door hem zeiven bedreven, gelijk in een benauwden droom de visioenen gepaard gaan met uitingen van het bewustzijn dat het visioenen zijn, en als wan klank klonk die verloochening der vaderlandsliefde bij het ondoofbaar besef dat er een vaderland is, zooals bij den wijsgeer, die het bestaan van een God bestrijdt, in zich de erkenning van die hoogere macht voelt. Het was de geest der dwaling, die toen zich uitte en hij zag hem vóór zichhet was Sturmund met zijn somberen blik en zijn zwaren baard. Sturmund thans met den helm der Duitsche solda ten op het hoofd. „Geef u over!" klonk eene barsche stem. Was het Sturmund? Was het een ander, die hem geleek of die hem niet geleek, maar slechts in de verbeelding van Antoine met diens uiterlijk overeen stemde? Hij wist het niet; hij dacht er niet over; voor hem was het Sturmund, de oude vriend met wien hij jaren had omgegaan, met wien de liefste herinneringen van zijn leven te Seltz verbonden wa ren, maar die hem gezegd had, dat er geen vader land bestond, en op de kreet: „Geef u over," riep hij„sterf leugenaaren hij loste zijn revolver. De Duitscher stortte met een rauwen gil achterover. En ijlings zag hij een aantal Duitschers als uit den grond oprijzen, geweerschoten knaldenzijne manschappen wierpen zich met het blanke wapen op den vijand; er ontstond een vreeselijk gevecht, waarbij viel om niet weder op te staan wat sinds twintig jaar de hoop en de eenige vreugd was geweest van liefhebbende ouders; wat het dierbaarste was voor eene minnende maagdwat de steun was van eene jonge gade en een paar hulpelooze wichten; wat de roem was der kunsthet sieraad van den vrienden kring; het sneuvelde en lag doodelijk gewond of verminkt daar neder. En de nacht wierp zijn schaduw over dat schouw spel van menschen wee. Stil en verlaten waren de straten van het woelige Parijs. Bleeke mannen met sombere gelaatstrekken, en half uitgeteerde vrouwen volgden zwijgend hun weg. De straatjeugd zelve scheen minder dartelde winkels waren geopend, maar koopers ontbraken. De vijand had de stad ontruimdParijs was weder vrij doch wat het geleden had, zou nog niet spoedig zijn hersteld. Maar men was vrijde hongersnood had opgehouden, men kon zich weder verwarmen, niet dag aan dag meer werden verminkten en zwaar ge kwetsten op baren naar de ambulances gedragen, en niet dag aan dag klonk het kanongebulder en ge weervuur rondom Parijs en niet dag aan dag volgde de eene lijkstoet den anderen van hen die aan de ellende waren bezweken. Een prachtig voorjaar verving den strengen winter. Het was of de natuur door een vroegtijdigen koeste renden zomer eenigszins goed wilde maken het leed, dat de vijand aan de belegerde Parijzenaars had be rokkend. Alles herleefde weder; en ook Antoine, die ernstig gewond weken lang in een der vele ambulances was vurpleegd, voelde dat hij herstelde. Toen dat be wustzijn eenmaal bij hem ontwaakt was, nam hij snel in beterschap toe; hij werkte thans zelf mede tot zijne genezing en in de eerste dagen van April werd hij uit het hospitaal ontslagen. Maar wederom was Parijs in staat van beleg. Thans was het niet de Duitscher die de stad hield ingesloten, maar de troepen zeiven; het leger, dat door de Duit schers altijd geslagen was, voerde thans oorlog tegen het gewapende volk, om het weder een koning op te dringen, die nogmaals het land ten verderve voeren zou. Of het Napoleon wezen zou, dien men op den troon wilde herstellen, of een Bourbon of een Orleans, een vorst was het zeker; eiken dag werd het her haald door hen die het bestuur op zich genomen hadden en den oorlog leidden tegen de Versaillianen. En terwijl voor de poorten van Parijs heftiger werd gestreden dan in die dagen, toen men tegenover de Duitschers stond, werden op het Raadhuis de beslui ten genomen om de maatschappij op nieuwe grond slagen te vestigen en de vrijheid en gelijkheid van alle menschen te waarborgen. Antoine Leroy kende de mannen niet, die aan het hoofd der zaken stonden; maar eiken dag las hij en hoorde hij in den kring, waarin hij verkeerde, met lof van hen gewagen. Hij zag de dapperheid van hen die streden en de drie maanden, welke hij aan den oorlog had deelgenomen, hadden hem vooral vatbaar gemaakt om deze eigenschap te waardeeren. Niet straffeloos voert een volk oorlogde ruwheid en on verschilligheid voor het recht planten zich ook over in de burgermaatschappij, en evenmin leidt een rus tig burger maanden lang het leven van den soldaat ook in hem doen zich dan krachtiger de eigenschap pen gelden die zich met de samenleving niet ver dragen. Gelijk bij het getemde dier, de smaak van het bloed den ouden aard weder herleven doet, keert ook de mensch tot den vroegeren toestand van half- beschaving weder, wanneer hij door den oorlog daarin is teruggeplaatst. Antoine Leroy, de vroolijke, goedhartige provin ciaal, wiens hoogste uitspanning de stille kring was, waarin hij aan zijne liefde voor de muziek mocht toegeven, was een ruw man geworden, die er genot in schepte aan het krijgsrumoer deel te nemen. De beginselen, die hij als knaap had hooren verkondi gen en later in theorie had verdedigd, zouden nu in toepassing gebracht worden. Er zouden geen groote heeren en geen canaille meer wezenalles voor allen Dat was de leus der Republiek, die nu door de Ver saillianen werd bestreden. Bloed en leven had hij veil gehad voor zijn land; zou hij het nu niet even zeer veil hebben om er de waarheid te doen zege pralen en het gelukkig te maken? Antoine streed met honderden die even weinig be grip hadden van den toestand als hij zelf. Eene geestverbijstering had zich van het Fransche volk meester gemaakt; het voerde oorlog zonder te weten waaromhet gezicht van het bloed, waaraan talloos velen gewoon geraakt waren, deed hunkeren naar nog meer bloed; de opgewekte hartstocht was on- verzadelijk en men streed, gelijk de speler, die ver loren heeft, zijn spel voortzet, ook zonder uitzicht op winst, maar alleen gehoor gevende aan den dorst naar kansen. Wordt vervolgd Te koop een weinig gebruikte Landauer, uit de Fabriek van de Heeren INGENHOES BUITEN WEG Co. te De Bilt. Te bevragen bij GE BROEDERS VAN MANNEKUS bjj Leiden. van Antiquiteiten, Schilderyen, Behang» sela, Waaiers, etc., tegen de hoogste waarde. II. v. ROSSUH DUC BATTEL, Haarlstr. 114. De ondergeteekende verklaart dat het Haar- Extract, bereid door den Heer DE RUYTER, te Utrecht, proefondervindelijk is gebleken aan de verwachting te beantwoorden. Utrecht. (got-) H. J. BROM, Heel- en Vroed meester. hebben Bteeds STOOMKETELS EN STOOMMACHINES van verschillende systemen en grootten in voorraad of in bewerking. Ondergeteekende brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden dat hij tot AGENT van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, te Leiden is be noemd en dat hij in staat is alle inlichtingen be treffende het vervoer van Passagiers en Goederen te geven; plannen der Stoomschepen, Tarieven met algemeene voorwaarden enz. enz. zijn voor het reizend publiek beschikbaar. Mr. Th. W. VAN DER SCHALK, Notaris ter standplaats Noordivijk, zal op Dinsdag den 12den Mei 1885, des voormiddags te elf uren, in het Logement Het Hof van Holland, te Noordwijk, in het openbaar verkoopen; N#. 1. Een WOONHUIS gediend hebbende tot Onderwijzers woning, met Schuurtje, Erf en groo- en TUIN, staande en gelegen te Noordwijk, aan de Voorstraat en uitkomende aan den Achterweg, groot 24 aren, 99 centiaren. N°. 2. Een GEBOUW, ingerioht tot Schoollo kaal, met Erf, staande en gelegen te Noordwijk aan de Voorstraat, groot 2 aren, 13 centiaren. N°. 3. Een HEERENHUIS, bevattende bene den marmeren Gang, 4 Kamers, Provisiekamer, Keuken met Bijkeuken, ver wuifde Kelders, Regen en Wel water pomp en boven 5 Kamers, Keuken met Regenwaterpomp, Zolder en verdere gemak ken, met Erf en grooten welaangelegden TUIN, staande en gelegen te Noordwijk, aan de Voor straat, groot 12 aren, 85 centiaren. N°. 4. Een perceel GROND, gelegen tegenover het vorige perceel, groot 2 aren, 56 centiaren. Te bezichtigen: perceel Nommer 1 op Dinsdag en Donderdag van iedere week, van 's middags 2 tot 4 uren, de perc. Nos. 2 en 3 op alle werk dagen, mits men zich voor perceel N". 3 aan- melde bij H. VAN DER LOO, en te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen op 1 Juni 1885. De perc. Nos. 3 en 4 zijn inmiddels uit de hand te koop. Inlichtingen te bekomen ten kantore van ge noemden Notaris. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2