het oog verliezen. Dat deze voorzichtigheid ook in de bestuurskriDgen in acht wordt genomen blijkt daaruit dat de voorbereiding tot den oorlog voort gezet wordt. In Kroonstad zijn zoovele arbeiders aan het werk als maar eenigszins mogelijk is. De „Petersburger Zeitung" meldt uit goede bron dat den koning van Denemarken de bemiddelaarsrol is aangeboden. De koers aan de beurs steeg in enkele dagen 3 pet. PANAMA, 4 Mei. De bevelhebbers der troepen van Columbia hebben generaal Aizpuru en de an dere aanvoerders der opstandelingen laten gevangen nemen, omdat zij de, ter zake het uitleveren der wa pens, overeengekomen voorwaarden niet nakwamen. LONDEN, 5 Mei. De nieuwe overeenkomst met Rusland wordt door de Torybladen als vernederend voor Engeland, door de liberale bladen als de voor- looper van eene vreedzame oplossing gekenschetst. De „Times" meent, dat de prijs tegen welken de oorlog afgewend is, nog niet nauwkeurig kan be rekend worden; het hangt af van de oprechtheid van Rusland, en van de maoht der Russische regee- riüg om het ongeduld en den aanvallenden geest der oorlogspartij te beheerschen. LK1DKN, 5 Mei. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: veranderlijke wind. Het gouden feest der vervulling zijner doctorale praktijk, dat heden de hooggewaardeerde medicus dr. Emanuel Stein, te 's-Hage, het voorrecht had te mogen vieren werd voor den algemeen geaohten man tot een waar jubelfeest gewijd. De geurigste bloemen ruikers en prachtigste kransen sierden zijne salons waar de jubilaris den geheelen dag receptie hield. De patiënten kwamen dezen dag eens bij hem, nadat reeds in den voormiddag verschillende com- missiën uit hun midden hem blijken van bjjzondere sympathie hadden aangeboden, in den vorm van keurige geschenken, een zilver servies, een zilver schenkblad, beiden met fraai bewerkte albums. Doch behalve deze en zoovele andere cadeaux en voorwerpen van kunst die de vriendschap en dankbaarheid vertolkten van zijne patiënten, was vooral merkwaardig het huldeblijk hem door zijne collega's aangeboden, nl. een prachtig gesneden antieke kast, een werkelijk kunstjuweel. En wat de waarde van dit geschenk vooral verhoogde was het feit dat het - 't bleek uit de door den wapen- teekenaar Lion geschreven opdracht - een gezamen lijk geschenk was van al zijne collega's, - een zeldzaam feit, tot dusver, meenen we zelfs, zonder voorbeeld. Met eene hartelijke toespraak van dr. Blom Coster, bood eene commissie van medici den jubilaris het geschenk aan en verzekerde hem van hun aller sympathie, daarbij de hoop uitsprekende - die on getwijfeld door allen die den waardigen geneesheer kennen, zal worden gedeeld - dat dr. Steïn nog jaren voor de wetenschap en voor zijne vrienden moge worden gespaard. Gedurende het eerste twaalftal dagen heeft de maand April het wisselvallige en toch niet sterk afwijkende karakter van de vorige maand vol gehouden; daarna was het voortdurend te warm, zoodat de gemiddelde temperatuur ruim een graad hooger was dan de normale. Vooral den 2022 was het warm. Tot den 20 was de wind, op den 1, 9, 10 en 11 na, voortdu rend uit het noorden en noordoostenzoo ook voor al van 1220, maar daarna geven alleen de twee laatste dagen oostelijke winden, zeer matig in kracht. De betrekkelijke vochtigheid was den 46, den 16, 18—22 op den middag zeer gering, eens, den 22 zeifs 25 pet. des morgens en avonds evenwel, vooral de eerste elf dagen, ruim 80 pet., op de overige dagen tot den 27 minder, zoodat de ge middelde betrekkelijke vochtigheid toch zelfs voor April gering was. Dat het tot regenen bijna niet kwam is hieruit wel af te leiden. Er viel slechts een derde van de gewone hoeveelheid. Te Utrecht werd enkel den 8 en 9, 23 en 25 iets vocht afgetapt; den 27 viel eene weldadige flinke bui, en ook op den 30 werd het aardrijk daarmede verkwikt. Onweders kwa men voor op den 23, 25, 26 en 28, dat van den 23 woedde hoofdzakelijk in N. Brabant en Gelder land, dat van den 25, waarvan het meest berichten inkwamen, in de zuidelijke en westelijke provinciën en Friesland. Nachtvorsten waren zeer matig en de helderheid vooral des namiddags en avonds vrij groot, vooral na de negen eerste dagen. De barometer bleef tusschen 742 den 7 en 768 mM. den 19, vertoonde dus slechts geringe schomme lingen en was, met uitzondering van den 2 en 3, 17—21 te laag, zoodat bij gemiddeld ruim 3 mM. onder den normalen stand bleef. Grootvorst Michaël, oom van den Czaar van Rusland, wordt op 20 dezer te Amsterdam verwacht. Stoomvaart-berichten. Vertrokken: „Prins Maurits", v.Paramaribo, op 26 April n. Amst.; „Sumatra", v. Amst. n. Batavia, op 4 Mei v. Port-Saïd; „Prins Frederik", v. Batavia n. Amst., op 4 Mei v. Marseille. Aangekomen: „Oranje Nassau", v. Amst.,op 29 April te Paramaribo. KOLONIËN. BATAVIA, 26—31 Maart. Wij vernemen dat het rekest van den ex-gouver neur van Atjeh, den heer Laging Tobias, houdende verzoek om eervol uit 's lands dienst te worden ontslagen, onder toekenning van pensioen, reeds bjj het departement van Binnenlandscb Bestuur ontvangen is. Alzoo gaat wederom een bekwaam en kundig ambtenaar in de kracht van zijn leven, van wien het land nog lang nuttige diensten had kunnen trekken, den dienst verlaten. De heer Tobias gaat tot dezen stap over, omdat hij, zooals verteld wordt, zich gepasseerd acht door de benoeming van den heer Van Braam Morris tot gouverneur van Celebes. Men zegt dat het den heer Tobias aangeboden is, om als zoodanig naar Sumatra's Westkust te gaan, doch hiervoor moet hij bedankt hebben. J.-B Tot tegengang van den verboden handel in opium, heeft de regeering voor het jaar 1885 f 40,000 beschikbaar gesteld voor de verschillende hoofden van gewestelijk bestuur. In verband met de voltooiing van de nieuwe defensie-linie in Groot-Atjeh, is het thans aan de in dit gewest geplaatste officieren vergund om hunne "ezinnen te doen overkomen en aan de daar te O plaatsen officieren om zich derwaarts door hunne gezinnen te doen vergezellen. Volgens de „Locomotief" bevinden de gewonde officieren te Atjeh zich naar omstandigheden zeer wel. Kapitein Van Rjjen wandelt weer. Met overste Van den Abeelen en luitenant Nijlandt gaat het eveneens perfect en hetzelfde is het geval met den officier Buyskes. De directeur van 's Lands plantentuin te Buitenzorg, is door de Regeeriog gemachtigd om een proeftuin aan te leggen in het district Tjit- joeroeg (afdeeling Soekapoera) voor den aanplant van gutta percha produceerende boomen. Uit Batavia schrijft men o. a. het volgende aan „De Loc.": Dat het den Gouverneur-Generaal ernst is met een nauwlettend toezicht op den spoed waarmede ter Algemeene Secretarie gewerkt wordt, ook waar het stukken van minder belang geldt, mag blijken uit eene kantteekening van Z. E. op een der con cept-besluiten, een stuk dat men twaalf dagen aan hield, vóór en aleer het onder de oogen van den Landvoogd kwam. „De machine schijnt wederom langzaam te werken, verzoek den heeren redacteurs meer voortvarendheid aan te bevelen." Het „Indisch Vaderland" schrijft „Of de Minister van Marine niet zal geïnter pelleerd worden over den toestand, waarin het zeewezen in Indië verkeert? Het is haast onver mijdelijk nu telkens berichten over dien toestand inkomen, die meer dan onaangenaam zijn. Onze marineschepen schijnen hoogst invalide. De „Koning der Nederlanden" kon niet eens naar Soerabaia varen, maar hinkte, door de „Hendrik" vergezeld, als op krukken naar Onrust om „opgelapt" te worden. Den loop van een gezelschapsspelletje volgend, kan men er bijvoegendaar komt een ongeluk van en de wereld zei: het is schande. En wèl is het schande, dat onze defensieve kracht zóó is verwaarloosd en als vernietigd door de groote demoralisatie onder de hoogere landsdie naren. Het blijkt zonneklaar dat er bijna niemand was, die het Vaderland zóó diende als zijn in spoe dige bevordering en groote pensioenen gelegen belangen. Dat vooral heeft Indië uitgebuit; daar door is het geëxploiteerd; daardoor is het geheel gekomen in den lammen toestand van bijvoorbeeld de „Koning der Nederlanden," die van buiten nog iets vertoont, maar van binnen door de witte mieren is verwoest. Chacun pour soi, is de leus geweest, - de gevol gen zullen niet uitblijven; en de „Java-Bode" be greep oor verkeerd, toen het een citaat in ons artikel „Indië bedreigd" beschouwde als eene belee- diging voor het leger. Het was juist het tegen overgestelde; het kwam voort uit de overtuiging dat de legerbelangen op gruweljjke wijze zijn ver waarloosd, zóó, dat men niet zou kunnen besohik- ken over de middelen, die andere legers ruimschoots ten dienste staan. Om een leger te vormen is het niet voldoende min of meer geoefende menschen in uniform in dienst te hebben, die krachtig en vol moed zijn. Er moet ook goed gezorgd zijn voor wat men, in tegenstel ling met de menschen, de „doode" strijdkrachten noemt. Waar die ontbreken, daar vormen met een Europeeschen vijand moed en toewijding geen tegen wicht, want daar worden onze troepen eenvoudig neergeschoten. Wil men dat? Wij zijn overtuigd, dat de „Java-Bode," zoomin als wij, gaarne zou zien dat bij gelegenheid onze troepen gedecimeerd en opgeofferd werden. Opgeofferd aan de onverschillig heid van hen, die jaren achtereen geroepen waren hun de middelen tot tegenweer te verschaffen. Te Soerabaia, zoo meldt ons de „S. C." toog dezer dagen een brievenbesteller, in een dogcart gezeten, met een belangrijk aantal, door cleEogel- sche mail aangebrachte, brieven er op uit, ten einde ze te bezorgen. Toen hij evenwel voor een oogenblik het voertuig verliet om een brief af te geven, legde de koetsier de zweep over zijn paard, en reed er met den schat nieuws enz. van door. De zaak werd dadelijk bij de politie aangegeven en met ijver en voortvarendheid toog men aan het zoeken, doch bij het ter perse gaan van boven genoemd blad, was er nog niets omtrent den dief bekend. Java-Bode In het jaar 1885 zal van landswege te Batavia op de gewone wijze in het openbaar worden ver kocht eene hoeveelheid van 100,000 picol Java-koffie. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zyn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-j. verlof n.Eoropa w. ziekte; aan den coDtr. 2de kl. bij het binnenl. best. op Java en Madnra H. C. A. G. De Vogel, en aan den vosrz. van den landr. te Sidoardjo (Soerabaia) mr. J. Reepmaker. Een 2-j. verlof n. Europa, w. ziekte, aan den comm. der Iste kl. bij den post- en telegraafdienst E. H. Hoedt en aan den bonwk. ambt. Iste kl. bij den dienst der Staatsspoorwegen op Java H. L. C. H. Sarolea. Eea 2-iarig verl. n. Europa w. ziekte, aan den notaris teven» vendam, te Modjokerto (Soerabaia) P. G. Helman. Ontslagen: Eervol nit 's lands dienst de waaro. architect der 2de kl. bij den waterst. en 's lands bnrg. op. werken H. Tb. Ziesel en de ambt. op wachtgeld M. E. Ostreig, op verz. met ing. van 4 April 1885. Uit zijne betr. de comm. op het bur. van den ass.-res. van Sidoardjo (Soerabaia) G. J. Le Doe. Benoemd: Tot tyd. verv. van den not. tevens vendum. te Modjokerto P. G. Helman, gedurende diens afwezigheid met verlof n. Europa, Ch. Pino. Tot comm. op het bnr. van den ass.-res. van Sidoardjo J. 6. C. Renon. Tot comm. op het bur. van den ass.-res. van Tjilatjap, H. Van der Goot. Tot voorz. van den landr. te Sidoardjo de ambt, op non-act. mr. A. D. H. Heringa. Tot proc.-gen. bij het hoog gerechtshof van Ned -Indie, tevens adv.-fisc. voor de land- en zeemacht, met ing. v. 5 April 1885, mr. R. Van Goens. Tot comm. 1ste kl. bij den post- en telegraafdienst, A. L. Matray. Tot alg. outv. van 's lands kas te Buitenzorg (Batavia), de commies op het ass.-res.-kantoor te Sintang (Westerafd. van Borneo) A: E. C. Hansen. Belast: Met de waarn. van deD civ. geneesk. dienst en het opzicht over de vaccine in de afd. Rembang en Blora (Rem bang), de civ. geneesh. te Samarang dr. H. C. Genken. Ontheven: Op verz., w. vertrek, eerv. van het lidmaatsch. der comm. tot het afn. van het eind-ei. der H.-Burgersch. met vijfj. cursus in Ned.-Indie, dr. A. J. Verwey, en gesteld als lid dier comm. dr. C. Sluiter leereer aan het gymn. Willem III te Batavia. Aangesteld: Tot makelaar te Soerabaia G. C.Arntzenius. Departement van Oorlog. Bevorderd: Tot magazijnm. der 2de kl. (1ste luit.) bij het wapen der art. C. Molenaar. Ingedeeld: Bij het garn.-bat. van Atjeh en Onderh. de Iste lnits. J. Beets en A. A. A. Van Goor, de 2de luit. M. Van den Berg; bij het 2de bat. inf. de kapt. A. M. W. Van Meel, de 1ste luit. J. C. J. Le Cocq d'Armandvillebij het 3de bat. inf. de Iste luit. J. M. Le Bron De Vexela, de 2de luit. C. F. A. H. Fundter; bij het 12de bat. iuf. de 1ste luit. J. Buys; bij het 15de bat. inf. de kapt. G. C. F. Von Lindbeim; bij het garn.-bat. in de 2de mil. afd. op Java de 2de lnits der inf. K. A. Vosmaer en A. A. Van Vloten. Overgeplaatst: Bij het 3de depot-bat. de maj. A. W. H. Perelaer; bij het 17de bat. inf. de maj. H. F. Weychardt en de kapt. der inf. S. Boom; naar Soerabaia de mil. apoth. 2de kl. H. W. J. Cowan. Marktberichten. Bodegrave, 5 Mei. Op de weekmarkt alhier werden beden aangevoerd: 153 wagens Kaas, te zamen 7459 stuks, we gende 37295 kilo, priis Iste soort Gondsche<16a 18 2de soort 131/, a 15—; hieronder wagen Derbykaas, prijs Iste soort fa f2de soort fa 9 wagens Edammerkaas prijs Iste soort fa f2de soort /18a/ 22—. Boter aangevoerd:Kg. hooi- boter, per l/a Kg. 1 Kee, prjj» f Varken, prijs f 20 Biggen, prijs 9 a f 13. "Handel matig.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 3