Maandag 4 Mei. N°. 773!. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT l Tver Leiden per 8 manden1.10. Fnnco per post.1.40. Afzonderlijke Nommere.0.05. PEIJS DEE ADVERTENTIE»! regel* 1.05. Ieder* regel oomt OilTi. n uur plaatsraimta. Voor kat iiCMM* Van 1— GrooUre letter* naar plaatsrnia ren bniten da stad wordt 0.10 bcreksad. Ofdciëele Kennisgevingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN; Gezien art. 6 der Verordening van den 27sten November 1879 (Gemeenteblad No 10); Brengen ter algemeene kennis dat aan den heer JO HANNES CHRISTIAAN VAN DER TAS, wegens vertrek uit de gemeente, eervol ontslag is verleend als Raad der Gebuurte No. 17 of No. 4 van Wijk V en dat in zijne plaats is benoemd de heer JOHANNÜS SIRAG. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 80 April 1885. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden; Gezien art. 5 der Wet van den 28sten Juni 1881 {Staaft' llad No. 97), zooals die nader is gewijzigd; Brengen ter algemeene kennis dat door JOHANNES HEN- RICUS GOOSSENS, WILHELMINA JOHANNA CATHA- RINA MUSERS huisvrouw van Wilhelmus Jacobus Mat thias Der Kinderen en CORNELJS JOHANNES COSTER verzoekschriften zijn ingediend om vergunning tot ver koop van sterken drank in het klein, respectievelijk in de perceelen H.erengracht N°. 114, Hooigracht N°. 113 en Vrouwensteeg N°. 16. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Mei 1885. E. KIST, Secretaris. Gemengd Nieuws. Gedurende deze week zijn hier ter stede één geval van diphtheritis, één geval van roodvonk en één geval van febris typhoïdea aangegeven. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. In een gisteren uitgegeven buiten- gewoon Politieblad wordt door den commissaris van politie te 's-Gravenhage, opsporing en bericht verzocht van den heer L. H. J. Jennissen, wonende te 's-Gravenhage, lang en korpulent, met hoog voorhoofd, blond haar, knevel, bruinachtige oogen, gave tanden, bleeke klenr, bol aangezicht, gekleed met brnine demi-saison en phantaaie- of hoogen hoed, heeft Woensdag 22 April jl., 's morgens te halftien, zijne woning verlaten en is daarin niet ternggekeerd. Den volgenden dag is hij des namid dags in den omtrek van Leiden (Haagsche Schouw) gezien. Er wordt vermoedt dat hem een ongelnk is over komen. Men schrijft nit Amsterdam: Het was een treurige dag voor onze schoone diergaarde den 23sten van Zomermaand des vorigen jaars. Terwijl door de koesterende stralen eener heerlijke zomer zon in de onmiddellijke omgeving zooveel leefde en liefde, was er in het gebouw der Nijlpaarden, de woning waar „Herman" en „Margaretha", die zoo lange reeks van jaren lief en leed hadden ge deeld, een droeve scheiding voorgevallen „Herman" was niet meer! Na een gednldig lijden van eenige dagen werd ook deze Collossns, van meer dan 8000 pond ge wicht, door den onverbiddelijken dood van zijne niet altijd even lieve en getrouwe „Margaretha" gescheiden en reeds vroeg in den ochtend, door de vereende krachten van een achttal mannen, zjjn reusachtig overschot weggebracht naar gebouw voor Zoötomie, om daar der wetenschap en den studee renden jongelingen van dienst te zijn. Na dit wetenschappelijk onderzoek en het daar van uitgebrachte visum repertnm werd door heeren bestuurders van Artis besloten het geraamte voor het museum te bewaren, ten einde voor de inrich ting van blijvend nnt te zijn. En alzoo geschiedde het. Thans is „Herman", zij het ook in anderen vorm, ontdaan van vergankelijk stof, hooger op ge plaatst in het zelfde gebouw herrezen, om big vend getuigenis af te leggen van zijn reuzengestalte en krachtigen bouw. Een waar sieraad en kostbare aanwinst voor het reeds zoo belangrijke mosenm van dierenskeletten, is dit thans vooral voor den aandachtigen bezoeker van dubbele waarde, nu de inwendige bouw tegelijk met het levende dier ver geleken kan worden. Moge de weduwe „Margaretha" door eene goede gezondheid nog vele jaren daartoe de gelegenheid aanbieden en een sieraad blijven voor ons wereld beroemd „Natura Artis Magistra" De recidivist Beek, bekend specia- teit in het ontvreemden van jassen, liefst nit de vestibules van woonhuizen, die reeds menig jaar in de gevangenis sleet en eerst kortelings nit de hechtenis was ontslagen, schijnt niet bijster op de vrijheid gesteld. Gisternamiddag tegen halfzes werd hij in de herberg van V. boek Blijenburg en Heerenstraa*, te 's-Hage, op heeterdaad betrapt, terwijl hij van eene korte afwezigheid van den kastelein gebruik maakte om de geldlade der toonbank te lichten. Onmiddellijk werd de trouwelooze gelagmaker aan de politie overgeleverd. De van een der politiebnreau's te Amsterdam weggeloopen persoon is gisteren te Utrecht, waarheen zijn signalement verzonden was, in hechtenis genomen. Daar heeft hg zich nit politie-arrest opnieuw door de vlucht weten te redden, zonder dat bij tot nog toe is achterhaald knnnen worden. Donderdag-morgen werd te Amster dam in een der vjjvers van het Yondelspark drij vende gevonden het lijk van eene jonge vrouw, ongeveer 21 jaren ond, blijkbaar tot den gegoeden bnrgerstaod behoorende. Het is naar het politie bureau te Nienwer-Amstel gebracht. Het stoomschip „Zaandam", heden van Nieuw-York te IJmniden binnengekomen, rap porteert op 23 April (twee dagreizen van New- Foundland) gepasseerd te zijn een ijsberg, van kolos sale afmetingen, en den volgenden dag een ijsberg van pl. m. mijl lang en 200 voet hoog. Het schip had over het algemeen goed weer, tot op 27 April, toen de wind uit het ZW. aanlag tot hevigen storm met orkaanvlagen, die de zee tot bergen opvoerde. DeB nachts om 2 uren, kwam een hevige zee over het achterschip, die bij de brug over het voor schip brak en 3 booten met klampen ineeensloeg, de vestibule ontzette, de deuren der rookkamer vernielde en meer andere schade veroorzaakte. Er kwam 3 voet water in het salon en de hntten en men was met alle man gedurende 8 nren bezig om het water te verwijderen. Uit Wissekerke schrijft men: Gister ochtend hield de gemeenteraad eene openbare ver gadering. De besohreven vaderen waren allen tegen woordig, en dat was goed ook, want er moest een gewichtig besluit genomen worden. Op de agenda stond: „Af- en overschrijving begrooting 1885." Op die begrooting was door bnrg. en weth. een post in uitgaaf gebracht van f 639.74, als te veel van het rijk genoten over 1884. De Raad der gemeente keurde die begrooting goed, ergo ook bovenstaanden post. Ged. Staten deden hetzelfde, maar de minister van binnenland- sche zaken handelt niet zoo lichtvaardig. Er was nl. gebleken, dat de gemeente Wissekerke niet f 639.74, maar f 639.74 en een halven oent te veel genoten bad. Om nu het evenwicht tnsschen de ontvangsten en uitgaven te bewaren, werd de gemeenteraad geroepen, om te beslniten, dat van den post voor onvoorziene uitgaven een halve cent zon worden afgeschreven en gebracht waar die behoorde. De handelaar in naaimachines, P. J. G., te Nijmegen, heeft aan de Singer-Maatschappij te Nieuw-York, nadat laatstgenoemde de bekro ning harer naaimachines met den hoogsten prijs op de wereldtentoonstelling te Amsterdam in 1883 bekend had gemaakt, het misleiden yuu het publiek dienaangaande verweten en tevens beweerd, dat de door de Singer-Compagny in Nederland onder de benaming van „Amerikaanscb" te koop aangebodene machines uit Schotland afkomstig zouden zijn. Eene dientengevolge door de Singer-Company ingediende klacht wegens beleediging werd in de eerste instantie afgewezen, thans echter werd in hooger beroep dit vonnis door het gerechtshof te Arnhem vernietigd en de gedaagde tot eene schade vergoeding van f 100 veroordeeld. De Singer-Maatschappij heeft dit bedrag aan het St. Elisabeths-gasthuis en het Diaconessengesticht, beiden te Arnhem, afgestaan. Voor het gerechtshof te Arnhem stonden gisteren de beide personen terecht, die op een avond van dezen winter nit de waohtkamer lste klasse van het station aldaar eene marmeren pendule van de schoorsteenmantel hadden wegge nomen, om die in deu vroegen morgen van den volgenden dag te beleenen. Tegen den eersten be schuldigde, J. N., kweekeling-onderwijzer, werd door den procurenr-generaal, ter zake van diefstal bij nacht door twee personen in een bewoond huis gepleegd, twee jaren celstraf geëischt. Tegen den tweeden beschuldigde, den koffiehnisbediende G. S., werd ter zake van hetzelfde feit één jaar celstraf gerequireerd. Donderdag a. s. uitspraak. Gisteren zijn door de Assises te Ips- wich acht mannen veroordeeld, die, zooals bewezen is, zeerooverij hebben gepleegd, daar zij twee Dnitsche „Cooper"-schepen (kadraaïers, drijvende drankwinkels) hebben geënterd. Drie der beschul digden werden veroordeeld tot één jaar, vijf anderen tot negen maanden dwangarbeid. Voor het geval van herhaling bedreigde de rechter hen met tucht huisstraf. De heer Walter Wilson die winke lier in mafactureD en zijden stoffen te Glasgow is, heeft eene splinternieuwe reclame bedacht. Voor het raam van zijn „Colossenmmagazine" te Londen exposeerde hjj onlangs, te midden van onderscheidene nonveantés, een gesloten en goed verzegelden pot die met erwten gevnld was en waarnaast deze mededeeling lag: „Hg of zij mijner geëerde klanten die het aantal erwten, dat zich in den pot bevindt, met juistheid weet te raden, ont vangt eene premie van honderd pond sterling. Wordt het aantal niet geraden dan ontvangt de persoon die het meest nabijkomend cijfer opgaf, vijftig pond en de overige vijftig ponden worden in dit geval onder acht opvolgende aspiranten verdeeld." In de vorige week werd de pot, in tegenwoor digheid van een groot aantal vroegere en nienwe klanten, op plechtige wijze geopend en de erwten werden geteld. Zekere mevrouw Somerville ontving de premie van vijftig pond, daar natuurljjk niemand het juiste aantal geraden had dat 7955 stnks bedroeg. Het heet dat niet minder dan veertigduizend personen hun geluk in het raden beproefden en natuurlijk, om als klanten te knnnen worden be schouwd, ook iets kochten. Wanneer men nn aan neemt dat ieder kooper vijf shillings heeft besteed, dan kan men gerust aannemen dat de heer Wilson bij die ontvangst van tienduizend pond sterling lang geen onaardig zaakje heeft gemaakt. M arktber lchtea. Lelden, 2 Mei. Heden aangevoerd: Tarwe 3 hectoliter. Win srtarwe f 7.50 a f 8.Zomertarwe f 6.80 a f 7.30. Kogge 4 H. L Winterrogge f 6.20 a f 6.50. Zomerrogga f 5.80 a f 6.Gent 8 H. L. Zomer ge ret f 4.75 a f 5.40. Chevalier-gerst f 5.e f 5.75. Haver 4 H.L. Zware Haver f 4.— a f 4.50. Lichte Haver 2.80 a f 8.80. - Dnivenhoonen 2 heetol f 6.50 a f 7.50. Paardenboonen 2 liectoL 6.25 6.50. Boter12230 leg. Grasboter, lste qnalit. 1/4 vat f 60.— a f 64. Schei boter 2de qnalit. Va rat f 36 a f 50Grasboter lste qnalit. per kilogr. f 1.50 a f 1,60, 8cheiboter 2de qnalit. ar kilogr. f 0.90 a f 1.25. Lange Zwarte Tart 13000 dubb. bectoL, 0,25 a f 0.25.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1