Woensdag 29 April. N°. 7727. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS BEZER COURANT: ▼•or Leiden per 3 maanden1.19. France per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassw ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ofüciéele Kennisgevingen. HAASIIARKT. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algemeene kennis dat de Yrijdagsche Kaas markt, te beginnen met 1 Mei a. s., zal aanvangen des morgens te acht aren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 28 April 1885. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden; Gezien art. 5 der Wet van den 28sten Juni 1881 {Staats blad No. 97); BreDgen ter algemeene kennis dat door CORNELISNOË, alhier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om ver gunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel Steenstraat N°. 39. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEK, Burgemeester. 28 April 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 28 April. De hoop op een groene Mei staat verwezen lijkt te worden. De zoo vurig verlangde regeo, hoewel niet in die mate gevallen als men wenschen zon, heeft reeds merkbare uitwerking gedaan en o. a. de boomen met dat fraaie groen waas over- togen, waaruit de naderende zomer spreekt. De vruchtboomeu staan allerwege in vollen bloei appelen, peren, perziken, abrikozen, kortom alles belooft een rnimen oogst. De aardbezieplant ver toont ook reeds haar witte bloempjes; de Meidoorn wacht nog slechts een warmen dag om zijn geuren te verspreidende aardappelplant komt boven den grond en de jonge groenten groeien dat het een lust is. Het gezang van den meerl, reeds eenige weken tegen het vallen van den avond gehoord, wordt thans hier en daar door het gekweel van den nachtegaal geaccompagneerdde zwaluw scheert reeds langs veld en waterplas, de koekoek doet zijn geroep hooren en de Meizanger ziDgt uit volle borst zijn ochtendlied. De boeren zonden gaarne nog wat meer hemelwater op de weilanden zien vallen, opdat er voldoend voedsel voor de koeien mocht komen en zij dezen van stal konden brengen. Maar dan ware het ook een ieder naar den zin. Omtrent den ambtenaar voor de beoefening der Indische talen, dr. J. L. A. Brandes, komt in de notnlen der bestnnrs-vergaderingen van het „Bataviaasch Genootschap" het volgende voor: Aan de studiën van den heer Brandes is door de hoogleeraren Kern, Veth en De Goeje eene zoo danige richting gegeven, dat hij de noodige voor bereiding bezit om onmiddellijk te taak te aan vaarden van ambtenaar voor de beoefening van Java's oudheid, waarom het wenschelijk werd ge acht hem voorloopig Batavia als standplaats aan te wijzen, waar hij in de gelegenheid is grondig bekend te worden met de rijke verzamelingen van het Genootschap, ten einde later nog onbekende oudheden van Java en Bali te kunnen opsporen en een vernieuwd onderzoek in te stellen naar thans nog gebrekkig of onvolledig verklaarde documen ten uit vroeger eenwen. Met het oog op zijne voorafgaande studiën zal hij meer bepaald de beoefening van het ond Javaansch of Kawi tot taak hebben, terwijl in verband daar mede de instructie van dr. Gunning zoodanig zon gewijzigd worden, dat dezen opgedragen wordt zich hoofdzakelijk bezig te houden met het nieuwere Javaansch. Dr. Brandes is als lid der directie van het Bat. Genootschap opgenomen en in die hoe danigheid belast met bet toezicht op en het onder hond van 's Genootschaps verzameling handschrif ten. (D. v. N.-I.) Gedurende het aanstaande badseizoen zal de inspecteur van politie bij de Scheveningsche af- deeling, voor vast gedetacheerd worden bij de maatschappij het Zeebad, met huisvesting in het KurhniB, ten einde in dat gedeelte der badplaats tijdens het zomerseizoen, in navolging van bnite"- landsche badoorden, dag en nacht politie te st»- tionneeren. De minister van justitie heeft tot de ambte naren van zijn departement eeoe aanschrijving gericht om ben te gelasten allen om 10 uren dos ochtends op het departement aanwezig te zijn. In eene te Delft gehouden vergadering van studenten - niet corpsleden - is „het Delfrscbe Stu- dentenbond" geconstitueerd, hetwelk reeds dadelijk groot sncces ontmoette. Een voorloopig bestuur van 4 leden werd belast met de redactie der sta tuten, welke in eene eerstvolgende vergadering van het Bond aan het oordeel der leden zullen worden onderworpen. Sedert de faillietverklaring van de maatschappij tot exploitatie van de Fransohe Opéra is de vraag wat met de directie van den schouwburg zal ge schieden op veler lippen. Zal de heer Yoitns van Hamme, directeur-gérant der gefailleerde onder neming, de leiding van de opéra, zoovele jaren met energie gevoerd, wederom opvatten of is de directie van het Fransche tooneel, door het gebeurde der laatste dagen opengevallen Deze vraag heeft, naar met zekerheid kan worden medegedeeld, dezer dagen het college van dagelijkBch bestnur in Den Haag ernstig beziggehonden, als resultaat waarvan te melden is, dat Burg. en Weths. de directie van de Haagsche Opéra als vacant beschouwen. Dien tengevolge kan van hunnentwege eene oproeping van gegadigden voor de betrekking van directeur van den Koninklijken Franschen Schouwburg weldra worden te gemoet gezien. Dit besluit doet evenwel niets te kort aan de bevoegdheid van den Heer van Hamme om, zoo hij dit verlangt, wederom naar de directie te dingen. In de „Haarl. Crt." komt eene advertentie voor van den lsten luit. der inf. J. D. A. Rahder, te Haarlem, die dezer dagen is voorbijgegaan voor den kapiteinsrang, door de benoeming van een anderen eersten luitenant, wiens naam beneden den zijnen op de ranglijst staat. Voor zijn eer en goeden naam deelt bij nu zelf mede wat tot deze achterstelling aanleiding heeft gegeven. Vooraf laat hij gaan een overzicht van zijne ruim 18-jarige loopbaan als officier, waaruit blijkt dat hij dikwijls met speciale opdrachten belast is geweest en die steeds tot volkomen tevredenheid van zijn chefs heeft uitgevoerd. O. a. blijkende uit een zeer vleiend getuigenis van den kolonel Krom hout in 1883. Herhaaldelijk is hij ah detachements- commandant opgetreden en ook toen zijn verklaringen van bijzondere tevredenheid omtrent hem afgelegd, ook wat de handhaving van goede orde en krijgs tucht betreft. Het eenige wat hij zich te verwijten heeft is het volgende: In 1884 bracht hij mondeling en officieel bezwarea in over handelingen van zijn bataljons commandant en kreeg toen den last wat hij te zeggen had schriftelijk in te dienen. In de redactie van zijn bezwaarschrift, op 30 Mei 1884, heeft hij toen - „ofschoon geheel onwillekeurig" - den ver- eischten eerbeid tegenover dien chef geheel uit het oog verloren en werd daarvoor met 14 dagen strenge arrest gestraft. Dat hij daartoe kwam, moet, zegt hij, worden toegeschreven aan de overspanning waarin hij verkeerde, na gedurende 8 maanden op geheel dezelfde wijze als onder zijn andere chefs, dienst bij het bataljon te hebben verricht. Bij de uitgevers Nijgh en Van Ditmar te Rotterdam is dezer dagen verschenen: „Het Be wegingsspel, handleiding voor ouders en opvoeders door J. S. G. Disse en L. D. Labberté." Men meent geen onnoodig werk te doen met de uitgave vao dit boekje, waarin, behalve eenige theoretische be schouwingen over doel, strekking en toepassing van het spel, ongeveer 200 spelen zijn behandeld eo 50 oefeningen met den bal zijn aangegeven. De schrijvers hebben niet alleen aan de gymnastiek» school, maar tevens aan de bewaarschool gedacht, en toch ook den gewonen onderwijzer niet uit het oog verloren. Het „Handelsblad" schrijft over het Engelsch- Russisch conflict: Wij achten het plicht alle berichten, welke tot ons komen over de crisis, in ons blad mede te deelen, doch we raden onzen lezers zeer ernstig aan, voorzichtig na te gaan van welke zijde de berichten komen. Over het algemeen b. v. zijn Reuter s-office- telegrammen geloofwaardig, ofschoon we niettemin meenen dat zijn onrustbarend telegram van giste ren onjuist was. Wanneer men den toestand nagaat en zich herinnert hoe de spanning ontstond, schijnt ons niet zoo onwaarschijnlijk, dat Rusland den oor log zon verklaren, en dat de Czaar reeds nnnaar Moscon zon gaan om nit hot heilige Kremlin een uitdagiDg tot Engeland, een proclamatie tot zijn volk te richten. Wij achten echter de goede zaak van den Enro- peeschen vrede nog niet hopeloos, en zijn in elk geval overtuigd, dat de beslissing op de vraag: oorlog of vrede, niet zoo onmiddellijk en kortaf zal ge schieden als Reuter gisteren seinde. Het dramatisch optreden van den Czaar in Moskou zal eerst volgen wanneer Engeland rechtstreeks den oorlog verklaard heeft. Engeland, niet Rusland, meent een „casus belli" te hebben in den aanval van generaal Komaroff op Engeland's weinig innomenden bondgenoot, de Afgbanen. Indien Engeland scherp volhsrdt bij zjjne eiscb, dat Rusland Komaroff's gedrag moet afkenren, dan zouden de diplomatieke betrek-; kingen tusschen beide landen afgebroken worden,doch hierop zon waarschijnlijk nog niet onmiddellijk eene oorlogsverklaring volgen. Een Eagelsche vloot zon dan zeker tot observatie naar de Oostzee gezonden worden, en Rusland zou de keizerlijke garde van 60,000 man met 144 kanonnen de Oostzeeprovincie doen bezetten, doch intnsschen zonden nog pogingen tot verzoening kunnen gedaan worden door do onzijdige mogendheden." Wij lezen in de „Haagsche Kout" van de „Prov. Gr. Crt. „Waarlijk there is something rotten in the city of the Hagne. In meer dan een opzicht zelfs. Vooral in de laatste weken volgt de eene kwalijkriekende gebeurtenis op de andere. Daar hebt gij eerst do broodfabriek-geschiedenis, vervolgens het opera failliet en daarna de uiteenspatting van de firma Felix Polak Co. Men vermoedt hier dat de heer Polak, die zich reeds eenige dagen te voren uit de voeteD gemaakt had, stil naar Buenos-Ayroa vertrokken is, waar men langzamerhand een „Neder- landeche club" van bankroetiers ea oplichters zal kunnen stichten. Men mag onzen ondernemenden en grooten ingenieur Waldorp, die ginds zulke reusachtige werken tot stand brengt, wel beklagen, dat zulke landgenooten daar toegelaten werden.' Indien de hoer Polak daar behouden mocht aan komen, ontmoet hij er in die club o. a. het gewezen tweede kamerlid Bredius, die ook in dat toevluchts oord der failliete bankiers huist. Zonderling, hoe het in de wereld loopen kan. Indien het den com- missionnair Bredius slechts mogelijk ware geweest, nog een half jaar lang zijne wankelende zaken staande te houden, zou hij in staat zijn geweest met de steeds stijgende waarde der door hem ge pachte oesterputten boven water te blijven. Gemengd Nieaw*. De Haagsche correspondent der „Zntphensche Courant" put leering uit de behan deling der zaak van vrouw Van der Linden. Hij schrijft

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1