der firma Tissot van Patot wierp. De werkman, die het op een loopen zette, werd aohterhaald door oen der winkelbedienden en is naar het bureel van politie gebracht. Een Yolendammer visscher, die op de Noordzee zijn beroep uitoefende, is zeer onge lukkig geweest. Zijn zoon (een flinke jongen van 20 jaren) struikelde en viel van boord. Alle moeiten om hem te redden waren vruchteloos. Tweemaal sloeg men den haak in de kleeren van den joDge- ling, doch het goed scheurde, en voor de oogen des vaders verdween de zoon in de diepte. Omtrent het verbranden van het schouwburggebonw te Szegedin meldt men nog: Te twee uren des namiddags vond de gewone repetitie voor de avondvoorstelling plaats, die niet lang duurde. Korten tijd daarna, en nog vóór drie uren, sloegen vlammen uit de ruimte boven het tooneel, die weldra in omvang toenamen, zoodat een kwartier later het dak en spoedig daarop ook de voorzijde van het gebouw was aangetast. Kwartier voor vieren stortten het ijzeren gordjjn en verscheidene loges, met donderend gekraak om laag, bij welke gelegenheid verscheidene - men zegt vijf - brandweerlieden zware verwondingen bekwa men. De restauratiehouder van den schouwburg, de heer Steinmann, die bij het blusschingswerk mede- hielp, wordt vermist, een vleeschhouwer kreeg van schrik over het ongeval eene beroerte en stierf onmiddellijk. Te vijf uren viel de groote kroon in het parterre, de laatste loges en galerijen stortten in en weldra vielen ook de verdiepingen boven het tooneel en het looden dak omlaag en door de zwaarte er van werd het steenen gewelf, dat zich onder de ruimte beneden het tooneel bevindt, doorgeslagen. Des avond3 te acht uren stonden nog slechts de gespleten en gebarste muren het inwendig van het gebouw was een gloeiende en rookende chaos en men kon hoegenaamd niets anders uitrichten dan de plek, door middel van militairen, afzetten. De decoratiën, die grootendeels van het afgebrande Ring-theater te Weenen afkomstig waren, zijn ver loren gegaan; van de garderobe is slechts weinig gered, maar daarentegen zijn archief en bibliotheek bohouden gebleven. Over het ontstaan van den brand zijn verscheidene geruchten in omloop en o. a. ook dat er brandstich ting in het spel is; aan dit laatste gerncht wordt ook door de politie geloofd, maar tot nog toe beBtaat er geen zekerheid. De ontsteltenis in de door zoo vele rampen bezochte stad is zeer groot. BUITENLAND. Qroot-Britannië. De heer Staal had een langdurig onderhoud met lord Granville. Granville deelde, naar men zegt, het besluit der Britsche regeering aangaande de Pendjehzaak mede. Het gerucht loopt, dat na den Zaterdag gehouden Kabinetsraad een telegram naar Petersburg is ver zonden, waarin de Britsche regeering den eisch her haalt van een militair onderzoek naar den aanval van Komaroff. De staat van zaken blijft voortdurend hache lijk. Depeches uit Parijs melden, dat Rusland aan frankrijk berichtte, dat de Russische regeering be middeling weigert, indien deze mocht worden aan geboden. Aan de Times" wordt uit St.-Petersburg bericht, dat het ambtelijk blad van Tiflis meldt, dat generaal Komaroff een voorloopig bewind over de Sariks te Pendjeh instelde, waaruit blijkt dat de Russen het district besturen, dat zich veel meer zuidwaarts in de riohtïng van Herat uitstrekt dan de Pendjeh-dorpen. Volgens een part. tel. aan de „N. R. Crt." versterkt Frankrijk's optreden te Cairo de berichten van een verbond tusschen Frankrijk en Rusland. Het beweeren van de „Standard" vindt dan ook hier veel geloof, dat Rusland en Frankrijk gemeen schappelijk handelen tegenover Engeland. De hertog van Connaught, die gistermorgen Simla verliet om naar Engeland terug te keeren, is plotseling naar Simla teruggeroepen. De terugroeping van den hertog had plaats ten gevolge van de ontvangst van een telegram uit Engeland; ofschoon hierin geenerlei Btaatkundig nieuws voorkwam, zou het bevel toch als een teeken Kunnen worden beschouwd, dat men den politieken toestand voor uiterst kritiek houdt. De onderkoning heeft heden eene langdurige vergadering van de militaire raadslieden gepresi deerd. Men gelooft dat daarin het besluit werd ge nomen, om de troepen te Quettah te concentreeren. Rusland. Godurende de laatste maand zijn tienduizend man Russische troepen uit Batoem over de Cas- pische Zee gevoerd. Zesduizend man zjjn ontsoheept te Chikislar, en vierduizend te Krasnovodsk. Het garnizoen te Merw, de plaats die het dichtst bij de Afghaansche grens ligt, is met tweeduizend man versterkt. In deze laatste plaats is thans eene aan zienlijke Russische legermacht bijeengebracht. De „Moskauer Zeitung" verklaart zich krachtig voor eene schikking tusschen Engeland en Rusland. Het zou waardiger en beter zijn, dit verschil in der minne te beslechten, dan een oorlog te beginnen, waarvan het einde niet te voorzien is. Tusschen Engeland en Rusland zou niet slechts e9n „modus vivendi kunnen worden gevonden, maar zouden zelfs vriendschapsbanden kunnen worden aange knoopt, waardoor de belangen beter zouden zijn ge waarborgd als door de wapenen. Derhalve moest men niet te veel met de sabel rammelen. Egypte. De Fransche diplomatieke agent is gisteravond naar Alexandria vertrokken. Dit vertrek wordt niet van beteekenis geacht, omdat men meent, dat waar schijnlijk Frankrijk het compromis zal aannemen. Waarschijnlijk zal het geschil tusschen Frank rijk en Egypte over de „Bosphore Egyptien" ten genoege van Frankrijk worden bijgelegd, daar het Engelsche Kabinet thans Nubar-pacha desavoueert. Vereenigde Staten. De Engelsche bladen bevatten een telegram uit Nieuw-Tork, van Zaterdag, waaruit blijkt dat, vol gens officieele berichten uit Panama, de insurgenten, na een dreigenden aanval op de bezittingen van Amerikanen, aangevallen zijn door een detachement van de troepen der Vereenigde Staten. Dezen open den vuur op de opstandelingen, die uiteengejaagd werden; zjj hadden één doode en drie gewonden. Generaal Aïzpurn en andere hoofden der opstan delingen zijn gevangen genomen. De Fransche consul heeft tegen den maatregel van den Amerikaanschen bevelhebber geprotesteerd. Telegrammen, LONDEN, 26 April. De Porte, voorziende dat de Engelsche gezant de quaestie van de neutraliteit der Dardanellen zal ter sprake brengen, beraad slaagt over de houding, die zij ten opzichte van Engeland zal aannemen. Men gelooft dat, zelfs in geval van onzjjdigheid, de Porte zich zal bepalen tot een protest, maar den doortocht der zeeengte niel zal beletten. Een aantal Circassische hoofden zijn te Konstan- tinopel aangekomen, om den loop der gebeurtenissen af te wachten. Men meent, dat zij, in geval van oorlog, zouden trachten in den Kaukasus een opstand tegen Rusland te organiseeren, indien zij daarvoor, hetzij bij Engeland, hetzij bij Turkije, steun kunnen vinden. LONDEN, 27 April. De „Standard" ontvangt van Fort Quapelle in Canada van 26 April be richt, dat generaal Middleton na een gevecht, dat zeven uren duurde, de kleurlingen onder Louis Riel bij Batoche heeft verslagen De rebellen werden op de vlucht gedreven en leden aanzienlijke verliezen. De „Daily News" verneemt, dat de betrek kingen tusschen Engeland en Rusland onveranderd zijn. Het is nog zeer twijfelachtig, of de heer Gladstone heden naar aanleiding van de crediet- aanvraag belangrijke aankondigingen zal doen. De „Standard" meent, dat het antwoord der Russische regeering op de, verleden Dinsdag naar St.-Peters burg gezonden depeche, niet als bevredigend be schouwd is. Het Britsche kabinet richtte een verder vertoog tot de Russische regeering. Het beschouwt eene opheldering omtrent het incident van Pendjeh als een bewijs van de oprechte gezindheid der Russische regeering. De „Times ontvangt uit St.-Petersburg van 26 April berioht, dat het Engelsche Kabinet aan de Russische regeering het voorstel heeft gedaan, het incident van Pendjeh aan scheidsrechters te on derwerpen. De „Times" zegt dat, ondanks dit voorstel, en hoewel baron de Staal met Lord Granville Zaterdagavond nog verder onderhande lingen voerde, er geen grond is om aan te nemen, dat eene oplossing voor het Engelsch-Rnssisch vraagstuk gevonden is, veeleer is er eene steeds toenemende neiging tot het afbreken der diploma tieke betrekkingen. Dit is bijna onvermijdelijk ge worden, ofschoon het nog niet terstond eene vre debreuk zou in zich sluiten. LONDEN, 27 April. HVolgens den corres pondent te Parijs van de „Standard" heeft de minister De Freycinet verklaard, dat de moeilijk heid betreffende de uitgave van de „Bosphore Egyptien" uitsluitend Egypte raakt, en dat de bestraffing van den ambtenaar, die namens de regeeriog handelde, benevens de heropening van de drukkerij is geëischt, daar de handeling der autoriteiten was eene schending der internatinale overeenkomst betreffende vreemdelingen. PARIJS, 27 April. HIn de diplomatieke krin gen alhier wordt algemeen geloofd, dat de ver wikkelingen tusschen Engeland en Rusland niet tot vredebreuk zullen leiden. BERLIJN, 27 April. (H.) Tusschen de Kabinet ten van eenige mogendheden op het vasteland zijn onderhandelingen aangeknoopt, over het vormen van een onzijdig eskader in de Middellandsche Zee LONDEN, 27 April. Men meldt, dat de oorlog tusschen Engeland en Rusland onvermijdelijk is. Naar men verzekert, zal de Czaar heden naar Moskou vertrekken, waar hij een manifest zal doen afkondigen. LEIDEN, 37 April. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut). Verwachting: veranderlijke wind. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is heden ten Raadhuize in het openbaar aanbesteed 1°. het onderhoud vau de gebouwen en meubelen der openbare lagere scholen, van af den tsten Mei 1885 tot den 31sten December 1886. Hiervoor waren ingekomen 5 biljetten, waarvan het hoogste tot een bedrag van 13290 en het laagste tot dat van 11350 voor welke som het onderhoud is gegund aan den heer S. Van Leeuwen, timmerman, alhier. 2°. het onderhoud van eenige openbare gebouwen en verhuurde huizen, gedurende denzelfden tijd als sub 1. Van de 4 inschrijvingen bedroeg de hoogste 5997, terwijl de heer S. Van Leeuwen, voornoemd, als laagste inschrijver ook hiervan is aannemer geworden en wel voor 5399. 39. Het aanbrengen van verbeteringen aan de Blauwpoortsbrug. Dit werk is gegund aan de laagste inschrijvers, de heeren D. A. Schretlen en Co., fabriekanten alhier, voor 3261. De andare j inschrijving gold 4000. 4°. Het verrichten van eenige verfwerken aan gebouwen, in drie perceelen. Voor het le perceel waren geen biljetten ingekomen, perceel 2 is ge gund aan den heer C. J. A. N. Van de Gent, huisschilder, alhier, voor 85 en perceel 3 aan den heer D. J. Van Amerom, huisschilder, alhier, voor ƒ333. De overige inschrijving van perc. 2 bedroeg 99 en van perc. 3 338tevens had de herverpachting plaats van de perceelen 3 en 4 der faecale stoffen, verzameld door het Liernurstelsel. Er was ingekomen 1 biljet tot een bedrag van ƒ0.02,5 per 100 kg. Besloten werd de pacht niet te gunnen. Het plan van de buitenlandsche reis van HH. MM. den Koning en de Koningin is nader vastgesteld als volgt: H. M. de Koningin zal den 9den Mei a. s., van het Loo naar het station Scherfede in Duitschland reizen om van daar per rijtuig Arolsen te bereiken. Na aldaar een bezoek te hebben gebracht aan Hare ouders zal H. M. zich vervolgens naar Teplitz begeven. Z. M. de Koning zal den 13den Mei van het Loo de reis naar Frankfort aannemen, aldaar overnach ten en den 14den naar Carlsbad vertrekken. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen heeft ten gebruike van H. M. de Koningin een geriefelijke reissalonwagen laten vervaardigen met verschillende in elkander loopende comparti menten. Heden is er wederom een buitengewone minis terraad gehouden. Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de universiteit te Leiden, dr. W. C. Van Manen, kerkeljjk hoogleeraar te Groningen, in plaats van dr. J. J. Prins, die eervol is ontslagen. KOLONIËN. j BATAVIA, 18—25 Maart. De „Javasche Courant" bevat het volgende telegram van den resident van Timor: „Algemeene toestand bevredigend; den 2den Februari jl. werd de Chineesche kamp te Wainga- j poe (Soemba) door onvoorzichtigheid in omgang 1

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2