Dinsdag 28 N". 7726. A". 1883. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ptt nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.16. Franc* per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incutee- ren boiten de stad wordt/0.10 berekend. OfUciëelo KennisgeviBgen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden; Gezien art. 5 der Wet van den 28sten Juni 1881 (Staalt' Had No. 97); Brengen ter algemeene kennis dat door JANNETJE AR- NOLDUS, huisvrouw van Carel Van Brakel en door PIETER JOHANNES KALKHOVEN verzoekschriften zijn ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, respectievelijk in de percelen van der Werfstraat N". 40 'en Geerestraat N°. 4. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 27 April 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 37 April. Heden zijn aan de universiteit alhier, de heer J. F. Pennink, geboren te Almeloo, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proef schrift, get.: „Eenige opmerkingen naar aanleiding van bet achtste hoofdstuk der grondwet," en de heer H. C. Pennink, geboren te Zelhem, tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Het reglement van 28 Februari 1836 (No 19) voor de particnliere landerijen, gelegen ten westen der rivier Tjimanoek op Java." Zaterdag-avond vierde men in de Gehoorzaal feest. De Onderofficiers-vereeniging „door Vriend schap vereenigd" gaf eene uitvoering, met welwil lende medewerking der onderofficiers-zangvereeni- ging „Odéon" en van den Heer Van Staveren uit Gouda. Door verschillende omstandigheden had eene V voorgenomen comedie-voorstelling niet knnnen door- gaan, zoo deelde de president aan leden en ge- noodigd mede, toen hij de feestvergadering opende. De welwillendheid van Odéon en van den heer Van Staveren maakte het nn mogelijk dat de ver- eeniging toch eene uitvoering gaf. Nadat hij allen het traditioneele welkom toegeroepen en een aan- genamen avond toegewenscht had werd een aan vang gemaakt met de nitvoering van het programma. Dit laatste bood eene aangename afwisseling aan. Vooral de zangvereeniging Odéon en de heer Van StavereD, brachten er het hnnne toe bij om dezen avond den bezoekers aangenaam te maken. De leden van Odéon zongen hnnne liederen zeer verdienstelijk, vooral de leiding van den directeur droeg daar veel toe bij, daarom werd hem bjj den aanvang der nitvoering door één der leden, namens de vereeniging, een zwart honten, met zilver ge- monteerden dirigeerstok aangeboden. De disBol ving-views die de heer Van Staveren ons te aanschouwen gaf werden zeer op prijs ge steld, er was dan ook veel verscheidenheid en Bommige beelden waren uitstekend goed uitgevoerd. Een bal besloot deze feestviering. Heden ontvingen wij gedeeltelijk per Neder- landsche en gedeeltelijk per Fransche mail de Indi sche bladen van 18 tot en met 25 Maart. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partgen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de prijzen f 35, f 18, ƒ3.70 en ƒ1.85. Zaterdag-namiddag te twee nren had in het gebouw van het Nat te Haarlem de 250ste ver gadering plaats der „Debating society", den 30sten Januari 1853 opgericht en zulks onder presidium van den heer J. H. Krelage, terwijl het secretariaat werd waargenomen door den heer mr. C. G. Von Reeken, procureur aldaar. Ongeveer 40 leden en f ond-leden waren opgekomen. Een der oprichters tevens eerelid der „Society" prof. mr. J. T. Buys uit Leiden, verdedigde stellingen. Onder de oud- leden werden opgemerkt de professoren S. A. Naber, I T. J. Halbertsma en W. Van der Vlugt; voorts j waren aanwezig de wethouder dr. C. G. VonRee- ken, de griffier der Staten van Noord-Holland mr. H. Jacobi, de officier van justitie jhr. mr. A. J Rethaan Macaré enz. Na afloop van de vergadering vereenigden zieh de debaters aan een gezelligen disch in het hotel „Funckler." De officieren van het regiment grenadiers en jagers verzamelden zich heden voor het front van het regiment in de Maliebaan, om den kolonel Doorman, den luitenant-kolonel Simon en den kapi tein Brender a Brandis gelegenheid te geven van hen afscheid te nemen. Nadat de vertrekkenden dit hadden gedaan, werd door het regiment voer hen gedefileerd. De kolonel Doorman nam heden ook met eenige hartelijke woorden afscheid van de onderofficieren van het 5de bataljon, rog. grenadiers en jagers, dat hij als overste commandeerde. Mevrouw Albani verscheen Zaterdag-avond onder stormachtig en langdurig applaus, waarin de bezoekers der eerste plaatsen voorgiDgeD, in den Fransohen schouwburg te 's-Hage ten tooneele, om belangeloos in „La Traviata" op te treden, ten behoeve der door het faillissement der Opera-maat schappij geldelijk getroffen koristen. Selrack werd eveneens wegens zijne modewerking warm toege juicht. Na de schitterend voorgedragen bravonr-aria werd der Italiaansche zangeres een mandje met bloemen aangeboden, en door een der koristen een bouquet, als bewijs van erkentelijkheid voor haar liefdewerk. Het huwelijk van PrioBes Hendrik der Neder landen zal den 6den Mei a. s. te Berlijn plaats hebben; slechts de naaste familiebetrekkingen zullen daarbij tegenwoordig zijn, en daarna gaat het ge huwde paar naar München. In haar gewoon overzicht merkt „the Econo mist" aan, dat de hoop op vrede sterk is geschokt geworden door het hooge oorlogscrediet, dat door den heer Gladstone is aangevraagd en verkregen. De uitwerking daarvan op de geldmarkt is geweest, dat de handelaars hun fonds meer dan ooit vast hielden en dat, terwijl de koers van dagelijks op- eischbaar geld nominaal is, het disconto eenigszins dnurder is geworden. Niets dan de vrees voor oorlog hondt de koersen staande, want de EDgelsche Bank blijft nog steeds geld van het vasteland ontvangen, en ook de voorraad aan de open markt is rnim. De Fransche wissel is thans 6'/,, de Dnitsche l1/, en die van Nieuw-York 6 per mille ten voordeele van Londen, terwijl die van Holland pari is. Met den stoomtram van Breda naar Antwer pen begint het nn wezenlijk ernst te wordeD. Er wordt niets onbeproefd gelateD om het consortium, dat het kapitaal, tot den aanleg vereischt, tracht bijeen te breDgen, te steunen. Te dien einde hadden de Dagelijksche Besturen van Zundert, Prinsenhage en Rijsbergen deze week eene bijeenkomst, waarin de zaak met veel belangstelling en ingenomenheid werd besproken. Als gevolg dier zamenkomst zullen de Raden der genoemde gemeenten eerstdaags be slissen, of en voor welk bedrag van het benoodigd kapitaal zij de rente znllen waarborgen. Yan Bel gische zijde zal een begin worden gemaakt met den aanleg, zoodra men van de aansluiting van onzen kant verzekerd is. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. bel. en ace. te Katwijk G. G. Van Bnttinga Wichers, thans te Harmeien c. a. Stoomvaart-berichten. Aangekomen: „Batavia", v. Rott. n. Java, op 25 April te Padang; „Sumatra", v. Amst. n. Bat., op 26 April te Marseille; „Prins Frederik", v. Bat. n. Amst., op 26 April te Suez (zette ter stond de reis voort); „Conrad", v. Amst. n. Bat., op 26 April te Southampton; „Prins Alexander", v. Amst., op 25 April te Batavia; „Voorwaarts", v. Bat. n. Amst., op 25 April te Marseille. Gepasseerd: „Prins Hendrik", van Batavia n. Amst., op 27 April Dungeness; „Schiedam", van Amst. n. N:enw-York, op 26 April Dover; „Sa- marang", v. Java n. Rjtt., op 25 April St.-Cathenires Point (Wight). Vertrokken: „Prinses Wilhelmina", van Batavia, op 25 April n. Amst.; „Leerdam", van Nieuw-York, op 25 April naar Rotterdam. Gemengd Nieuws. Men schrijft ons nit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week is onze geheele vloot weder aangekomen (alle knstvisschers). Zij besomden in 5 dagen van f 50 a f 136; garnalen booten f 20 a f 35. Er werd besteed voor groote tarbot f 8 a f 9, voor klein soort tarbot f 3 a 4, voor tong (veel gevangen) f 0.15 a f 0.35, voor bunschol f 0.30 a f 0.40 per stakvoor levende schol f 3 a 4, voor groot en klein braad (veel gevangen) f2 a f 3, voor droogscharren (veel gevangen) 1.50 a f 2.50 en voor garnalen 1.50 a 2.25 per mand. De geheele vloot is weder op de visseherij uit gegaan. De vijfZondagnitgaanders, die ver leden week Maandag terechtstonden wegens feitelijk heden tegen de politie op den Loosdninschen weg, hebben van de rechtbank ieder 5 dagen celstraf ontvangen. Toen dezer dagen een bediendeuit het café „Czaar Peter" te Amsterdam zich Da afloop van zijn werk des naohts te één nur naar zjjn huis begaf, riep een beschonken kerel op den hoek van Damrak en Pr. Hendrikkade lnide„hond den dief." Fluks was de politie bij de hand, de „dief" werd gehonden en met den sterken arm, zonder nader onderzoek, naar het politiebnreel der 2de sectie (Oudebrug) gebracht. Daar beweerde de beschul diger dat de kellner (A. L. geheeten) van hem ge stolen had een bankbiljet van 25, een mnntbiljet van f 10, een zilveren tabaksdoos, een zilveren horloge en een gonden ketting. L. hield vol tegen de dienstdoende inspecteurs, dat hij volkomen on schuldig was. „Fonilleer den man", lnidde het bevel, en de man werd aan den lijve onderzocht. Men vond niets. De beschuldiger hield vol, en L. werd voor de tweede maal onderzocht. Thans moest h9 zich ontkleeden. Wederom vond men niets van de als gestolen opgegeven voorwerpen. Zoo was de politie op een dwaalspoor geleid. L. was over dit voor een onschuldige zeer onaangename onderzoek zeer ontevreden. Hij had dadelijk zijne betrekking opgegeven en gevraagd of men bij zijn patroon wilde onderzoeken of bjj niet onmiddellijk van het ver richten van zijn dienst huiswaarts keerde. De politie ambtenaren zeiden „dat zij al die praatjes wel kenden." Maar toen nu bet onderzoek vruchteloos was afgeloopen, kende men niet alleen de praatjes, maar ook de waarheid. Toen werd L. in zijne verstoord heid de helper van het onderzoek. „Fonilleer ho ook dien kerel", zeide bij. Men deed het, en zie: zoowel de f 25, de f 10, de tabaksdoos, als horloge en ketting werden bij den beschonken beschuldiger gevonden, op het bloote lijf onder de kleederen verborgen. Toen kon L. (hg had zich weer aangekleed) ver trekken, en men hield den valschen aanklager. Een drietal heeren wandelden Zater dag-middag op het trottoir in de Oude Doelenstraat, I bij de O. Z. Voorburgwal, te Amsterdam, toen een I werkman hen tegen het lijf liep. Hieruit ontstond eene woordenwisseling, die daarmede eindigde, dat de werkman een der heeren opnam en door een der groote spiegelruiten van het kleerenmagazijn

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1