Torm, waarin het antwoord der Egyptische regeering moet worden opgesteld. Rusland. Volgens particuliere barichten, wil Rnsland zjjne troepen uit de Zulficar-passen terugtrekken, welke den weg naar Herat beheerschen, en bij eene latere grensregeling die passen aan de Afghanen overlaten, waardoor aan een der gewichtigste eïschen van Engeland zou voldaan zijn. Een particuliere brief van den Russischen gezant te Londen, den heer Staal, bij het hof te Stuttgart ontvangen, waar Staal vroeger gezant was, bevestigt de vooruitzichten op vrede. In het antwoord vau Rusland aan Engeland zegt de Russische kanselier, dat de depeches van gene raal Komaroff eene voldoende verklaring geven van het incident van Pendjeh, en dat het derhalve voor de Russische regeeriog niet noodig is, deze nog aan te vullen. De heer Von Giers beklaagt zich zeer over de buitengewone talrijkheid van sir Peter Lumsden's escorte, waardoor de Afghanen waren aangemoedigd, om tegenover Rusland eene uitda gende houding aan te nemen. Hij beklaagt zich verder over het gebeurde bij de samenkomst te Rawoel-Pindi, en over de woorden, bij die gelegen heid door den Engolschen onderkoning, lord Duf- ferin, gesproken. Ook daardoor was bij de Afghanen de hoop opgewekt, dat zij op den steun van Enge land zouden kunnen rekenen. Ofschoon de heer Von Giers de hoop uitspreekt op het behoud van den vrede, komt in zjjne depeche geen schijn of schaduw voor van eene uitdrukking van leedwezen over de houding van generaal Koma roff. Integendeel, hjj verklaart zelfs dat generaal Komarcff in de vervulling van zijn plicht zon zijn tekort geschoten, indien hij de Afghanen niet had aangetast. Telegrammen. BRUSSEL, 20 April. In de morgen in te brengen voorstellen wordt de koning, persoonlijk, niet de dynastie, tot aanneming van de soevereiniteit van den Congo-Staat gemachtigd. PARIJS, 20 April. De minister De Freycinet verwacht eerst Woensdag het antwoord der Egyp tische regeering in zake de „Bosphore Egyptien." Patenötre is gisteren naar Tientsin vertrokken. ATHENE, 20 April. Bij de heden gehouden par lementsverkiezingen bleef de orde ongestoord. Het is nog onmogelijk den uitslag met juistheid op te geven. Voor zooveel bekend is, behooren velen der gekozen nieuwe volksvertegenwoordigers tot de leiders der oppositie. De minister van buitenlandsche zaken is niet gekozen. ATHENE, 21 April. De tot dusverre bekende uitslag der verkiezingen is, naar hot schijnt, gunstig voor de oppositie. LONDEN, 21 April. De „Standard" verneemt uit Tirpoel van 16 April: „De veertien dagen, welke sedert den aanval der Russen op de Afghanen verloopen zijn, werden door de leden van Sir Peter Lumsden's expeditie gebruikt om de oorzaak der botsing te onderzoeken. De nitslag van dat onderzoek constateert, als boven allen twijfel verheven, dat de aanval van generaal Komaroff geheel uit eigen beweging en zonder eenige uittarting geschiedde. De Afghanen zijn niet vooruitgerukt, maar generaal Komaroff zond oene voorhoede van 3000 Russen zoover vooruit, tot zij „aangezicht tegen aangezicht" met de Afghanen stonden, welke tegenover dit vooruit rakken slechts de noodzakelijkste voorzorgsmaat regelen genomen hadden. De „Daily News" schrijft: »De gisteren gehouden Kabinetsraad overwoog de gewichtige aangelegenheden der quaes tie van de „Bosphore Egyptien" en de daardoor tusschen Engeland en Frankrijk veroorzaakte gespannen verhonding. Wat de Afghaansche quaestie betreft, mist het gerucht, als zou Rusland nog verdere eischen tot uitbreiding van grondgebied op het oog hebben, allen grondslag. Rnsland hondt vast aan zijne oorspronkelijke eischen; do basis vao het geschil blijft onveranderd. De regeering heeft besloten tot onverwijlde terug roeping der kolonno van generaal Graham nit Soedanhet is het beste de soldaten van Engeland niet meer aan het moorddadig klimaat bloot to stellen." Volgens de „Standard" is in do onderhan delingen tusschen Engeland en Rusland eene ern- stige moeilijkheid ontstaan. Het was een voorstel der Engelscbe Regeering, dat de RnBsische regeering zich na het vaststellen der Afghaansohe grens zon verbinden, onder geen omstandigheden verder dan deze grens vooruit te rukken. De Engelsehe regeering had verklaard, dat zij dit ah noodzakelijk be schouwde voor eene soliede duurzame regeling. De Russische regeering verklaarde zich bereid om hieromtrent in bet algemeen eene verzekering te geven, maar aarzelde, eene formeele verplichting op zich te nemen, waarvan het aannemen als be wijs harer oprechtheid zou moeten dienen. Men beweert, dat baron Von Giers wel geneigd was om de verplichting op zich te nemende Rus sische oorlogspartij echter bracht hiertegen groote bezwaren io. Men meent intnsBchen dat deze be lemmering nog wel nit den weg geruimd kan worden. LONDEN, 21 April. De nieuwe depeche van sir Peter Lnmsden, waarop de heer Gladstone gisteren eene toespeling maakte, is heden aangekomen. De Kabinetsraad komt hedenmiddag bijeen. Het gerucht loopt, dat de depeche geen wezen lijke wijziging brengt in den indrnk door de eerste depeche van Lnmsden veroorzaakt; maar inde offi- cieele kringen wordt eene groote stilzwijgendheid bewaard omtrent baren inhoud. Sir Peter Lnmsden en zijne staf zjjn nog steeds te Tirpoel. BERLIJN, 21 April. HDe ongerustheid over het Rnssisch-Tarksche conflict is hier weer aan het toenemen, daar nit Rnsland alles behalve gerust stellende berichten zijn ontvangen. Vooral de beurs is zeer ontstemd. Men is niet zoo zeer bang, dat de oorlog zal uitbreken, dan wel dat het conflict slepende en de toestand onzeker zal blijven. LEIDEN, 21 April. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut). Verwachting: westelijke wind. Hedenmorgen verloren wij een onzer meest geachte medeburgers. De heer J. Groll overleed na eene kortstondige ziekte in den onderdom van 70 jaren. Hij werd geboren den 14den Juli 1814. Als jongeling van 16 jaren nam hij dienst als vrijwillig jager en maakte in '31 den tiendaagscben veldtocht medeeene, vooral op dien leeftijd, bijzondere onder scheiding, nl. de benoeming tot ridder van de Mili taire Willemsorde, viel hem toen reeds ten deel. Vervolgens begaf hij zich naar het Instituut te Medemblik om voor den zeedienst te worden opge leid. De overledene bleef in dien dienst totdat hjj benoemd werd tot havenmeester op Java. Daar maakte hij zich vooral verdienstelijk door den aan log van het telegraafnet en van den eersten tele graafkabel van Java naar Singapore. Kort daarna werd hij lid van den raad van beheer der Staatsspoorwegen en later voorzitter van den raad van beheer der Ned.-Indische Spoorwegmaat schappij. Uit deze betrekking nam de overledene in 1883 zijn ontslag. Sedert lang inwoner van onze gemeente werd hij in 1884 lid van den gemeenteraad. Dat ook da&r zjjne kennis en ijver op prijs werden gesteld, bewjjst, dat hjj reeds spoedig tot commissaris van do gasfabriek en onlangs tot lid der commissie van financiën werd benoemd. Behalve ridder van de Militaire Willemsorde, was de overledene ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw en ridder 3de klasse in de orde van St.-Anna van Rusland. Omstreeks vjjf uren geraakte aan de Heeren gracht nabjj de fabriek van de firma De Heyder Co, een kinderwagen, waarin twee kinderen gezeten, te water. Het mocht eenige personeD, alhoewel met moeite, gelukken beide behouden op het droge te brengen. Bjj vonnis van de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage van heden, is op de vordering van den operazanger Maurice De Vries en de firma gebroeders Asseler, commissionnairs te Amsterdam, de naamlooze vennootschap de Maatschappij tot Exploitatie van de Fransche Opera te 's-Graven hage verklaard te zjjn in staat van faillissement, dat gerekend ia te zjjn ingegaan den 18den April jl. Tot curator is benoemd mr. G. A. P. Bax, advocaat te 's-Gravenhage. KOLONIE N. BATAVIA, 14—17 Maart. De Rogoering ontziet geen kosten om den sluik handel in opinm tegen te gaan. Kreeg de beer Te Mechelen voor het loopende jaar onlangs de beschikking over f 50,000, thans is de directeur van Financiën door de Regeering gemachtigd om over eene som van f 40,000 te dis- poneeren, ten behoeve van de Residenten op Java en Madura en die van Banka, Bali en Lombok. De heer jhr. van der Wjjck, inspecteur van financiën in de 6de afdeeling zal benoemd worden tot inspecteur van financiën in de 4de afdeeling, in de plaats van den heer De Blanw. Acderen daarentegen, noemon den heer B. M. H. Heuveldop, thans in dien raDg werkzaam in de 7de afdeeling. De eerste toch is nog geen jaar op Padang en de laatst reeds geruimen tjjd geplaatst geweest op het betrekkeljjk afgelegen Makassar. De „Java-Bode" verneemt, dat reeds eene voordracht is opgemaakt voor de vacature van Procureur- Generaal. Daarop zou in de eerste plaats mr. Van Goens, vice president van het Hooggerechtshof, en in de tweede plaats mr. Van Davelaar, die denzelfden rang bekleedt, voorkomen. Van de Residenten van Samarang en Soera- baia zjjn de volgende draadberiohten ontvangen, gedagteekend 12 Maart: Samarang. Serang-djjk in Demak door bandjir op verscheidene punten beschadigd, eenige stroombre kers geheel weggeslagen, andere gedeeltelijk ver nield. Water Serang-rivier wederom gewassen, zoo dat controleur Godong en wedono Manggar hnn huis moeten verlaten. Maatregelen ter voorziening zijn genomen." „Soerabaia. Bruggen Kakat en Ngimbang, respec tievelijk in weg van Bloek naar Ngimbang en van Ngimbang Daar grens Djombang-bareng, beide in afdeeling Lamongan, door bandjir op 4 dezer ge heel weggeslagen. Ter voorziening in passage zal in plaats van eerstgenoemde brug een noodbrug worden gelegd. C.) Door den goavernenr-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den lecraar in de wis- en natunr- kunde aan de hoogere burgerschool te Soerabaia dr. A. J. Verwey. Een tweejarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den tijd. tolk voor de Chin, taal te Padang (Sumatra's Westkust) J. Van der Spek, aan den adj. landm. der tweede kl. bij het kad. ia Ned.-Indië C. C. F. Polderman en aan den asp.-contr. bij het binnenl. best op Java en Madura G. G. Van Freybnrg. Ontslagen: Op veftoek eervol uit 'a lands dienst de be noemde inspecteur van financiën in de IVde afdeeling J. De Blaanw en dc assistent-resident van Ledok (Bagelen) C. M. I)e Bockemont, met bepaling dat laatstgenoemde zijne betrekking zal blijven bekleeden totdat hij die aan zijnen vervanger kan overgeven. Op verz eerv. uit 's lands dienst, de architecten der eerste en tweede kl. bij den waterstaat en 's lands bnrgerl. op. werken C. A. De Leau en J. W. Volmering, resp. met ingang van uit. April en uit. Maait 1885. Benoemd: In de residentie Bagelen tot assistent-resident van Ledok, de assistent-resident van Karang-Aojar E. Th. Th. H. Van Benthem Van den Bergb; van Karang-Anjar, de con troleur der eerste klasse bij het binnenlandsch bestnnr op Java en Madura E. Sieburgh. Ingetrokken: De benoeming van den ambtenaar op non- act. W. F. D. Benjamins, tot eersten commies op het residentie kantoor te Bengkalis (Oostkust van Sumatra Benoemd: Op het residentie-kantoor te BengkalisTot eersten commies de commies C. H. PfafT. Tot commies J. E. Maas laatstelijk tweede commies bij het dep. van binnenl. best. Tot insp. van fin. in de vierde afd. (standplaats Soerabaia) L. W. J. Olivier, thans tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van adj.-insp. bij dien tak van dienst. Tot adj.-inepectenr van financiën A. D. J. Heymau, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende, thans tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van algemeenen ontvanger van's lands kas te Grissee. Tot asp.-contr. bij het binnenl. best, op Java en Madura, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst J. Einthoven, thans ter beschikking van den directeur van binnenlandsch bestnnr, om werkzaam te worden gesteld bij het binnenl. best,; tot griffier bjj de landradeu te Meester-Cornelis en Bekassi (Batavia) de rechterlijke ambtenaar mr. W. F. L. Gericke, thans ter be schikking van den voorzitter der landraden te Toeloeng-Agoeng en Trengalek (Kediri.) Bij den poet- en telegraafdienst: tot commies der derde kl. P. Neelmeijer, thans tijdel. die betr. bekleedende. tot tijd. com mies der derde kl., de adj.-commies P. L. Sanders. Gesteld: Ter besch. van den algein. secr. de ambtenaar voor don bnrgerl. dienst mr. R. T. Mees. B e 1 a 8 11 Met de waarn. der betr. van binnenregent van het proveniers- of oudemannenhuis te Samarang A. F. H. Kiel- gest, gepens. kapt. der inf. Departement van Oorlog. Benoemd: Tot milit. ambt. der 8de kl. de gepasporteerde adj.-onderofficierschrijver der lste kl. A. Heilbroon alg. stamboek No. 14343, thans met de waarn. dier betrekking belast. Ingedeeld: De lste luit. der iüf. J. J. Bos bij het straf- detachement te N ga wie; de 2de Inits. der inf. J. Brijan, C. Smith bjj het 9de, jhr. A. W. Van Holthe en J. F. Schilham bij het 11de bataljon. Overgeplaatst: De lste luit. der inf. W. S. Gruyter by bet 2de depot-bataljon; de kapts. der inf. W. F. Braun bij het 11de bataljon, E. M. A. A. K. Frackers en H. C. P. De Bruyn bij het snbsistenten-kader te Batavia, en de 2de luit. der inf. L. De Roever bij de garnizoena-compagnie der LampoDg- acbe districten. Departement van Marine. Benoemd: Tot havenmeester te Makassar (Celebes en Onderb.) de haveam. te Tjilatjap A. Boer». Overgeplaatst: Van Zr. Ms. st. „Bromo" op Zr. Ms. wachtschip „Gedeh" de luit. ter zee lste kl. M. J. P. Weatveer. Vergunning verleend: Om te repatrieëren aan den. luit. ter zee lste kl. M. J. P. Weatveer en aan den ofl'. van gez. 2de kl. J. It. F. Bozon.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 3