Dinsdag 21 April. iV. 7720. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Voor de lnteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 36 tot 46 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT t Taor Leiden per 8 meenden.1.10. Fleer post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER AB VERTEN TIEN: Ven 10 regele 1.01. Iedere regel meer 0.174- Groot*re lettere neer plaatsruimte. Voor ket ineeesee- reD builen de eted werdt 0.10 berekend. Onzen Abonné's wordt bericht dat in het begin der volgende week als Feuilleton Novellen van een onzer beste schrijvers zullen worden gegeven. Officieele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden; Gezien art. 5 der Wet van den 28stenJuni 1881 Staah blad No. 97); Brengen ter algemeene kennis dat door WILHELM BEEK. te Leiderdorp woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, in het perceel Langegracht No. 172. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 20 April 1885. EL KIST, Secretaris. LEIDEN, 20 April. Aan de universiteit alhier zijn bevorderd, heden, de heer C. A. J. Sasse Van IJsselt, geb. te 's-Her- togenbosch, tot doctor in de rechtswetenschap, met acad. proefschrift get.„Zaaksvorming", en Zater dag de heer T. Koppeschaar, geb. te Leiden, tot doctor in de geneeskunde, met academisch proef schrift, get.„Zenuwnaad en Zenuwnieuwvorming." Bij de heden gehouden beoordeeling van de ingekomen ontwerpen op de prijsvraag, uitgeschre ven door de afdeeling Leiden en omstreken der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, is door de jnry met den eersten prijs bekroond het ontwerp geteekend „M. S. G.", vervaardiger de heer W. Fonteio, terwjjl de tweede prijs is toege kend aan dat geteekend „Nil desperandum", ver vaardiger de heer Joh. Vlaanderen. Aan den vervaar diger van het ontwerp, ingezonden onder het motto „Salve", zal eene eervolle vermelding worden toe gekend, zoodra hij zijn naam aan het bestuur der afdeeling zal hebben bekend gemaakt. Heden werd ten Raadhuize dezer gemeente in bet openbaar aanbesteed 1°. het leggen van eenige klinker- en keibestra tingen. Ingekomen waren 6 biljettende hoogste inschrijving bedroeg 14100 en de laagste ƒ9550, voor welke som het werk is gegund aan den heer J. I. Planjer, metselaar, alhier; 2°. het verrichten van diepwerken in de stads grachten. Besloten werd de gunning hiervan aan te houden. Verder bad plaats de verpachting der faecale stoffen, die door het Liernur-stelsel worden verzameld, in vier perceelen. Perceelen 1 ec 2 werden gepacht door den heer H. Filppo Hzn., aannemer alhier, voor 0 07 per 100 KG. Van de overige perceelen zal blijkens achterstaande aankondiging eene her-verpachting plaats hebben. Bjj de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 18, 3.80 en 1.85; de laagste 18, 3.80 en 1.85. Gisteren ontvingen wij per Nederlandsche mail de Indische bladen van 12 en 13 Maart. De Staatscourant bevat de goedgekeurde sta tuten der Noord-Znid-Hollandsche Stoomtramweg- maatschappij HaarlemLeiden, te Hillegom, met een kapitaal van 250,000, in 1000 aandeelen van 250, waarin wordt deelgenomen door de heeren P. J. Loman voor 10, M. P. T. Damalvy Molière voor 130, J. G. C. Schlencker v. 10, J. Honders v. 10, firma Broekman en Honders v. 800, de heeren C. Dyserink v. 10, C. G. Van der Meulen v. 10, L. J. Kesper v. 10, te zamen 1000 aandeelen. De I eerste storting in geld op de aandeelen wordt be paald op 50 pet. De overige stortingen geschieden met zalke bedragen en op zoodanige tijdstippen, j als door het bestnur zullen worden vastgesteld. Door de firma Broekman en Honders worden als storting ingebracht en in eigendom overgedragen de tramweg tusschen Haarlem en Leiden, en ver schillende vaste eigendommen. Benoemd zijn tot bestuurders de heeren P. J. Loman, C. Dyserinck, C. G. Van der Meulen, L. J. Kesper en J. A. Honders. Van de winst die uit de goedge keurde balans en winst- en verliesrekening zal blijken te zijn gemaakt, wordt, nadat daaruit het allereerst zal zijn voldaan de rente op de obligatiën, eerst 5 pet. over het gestorte kapitaal aan de ven nootschap nitgekeerd. Van het daarna overblijvende komt 50 pet. aan de vennooten, 10 pet. aan het reservefonds, 30 pet. aan de gezamenlijke leden van het bestnur en 10 pet. aan de hoofdambtenaren. Op 27 April zullen door den boekhandelaar Martinne Nijhoff te 's-Gravenhage worden verkocht de bibliotheken, nagelaten door prof. A. Rutgers te Leiden en jhr. F. G. E. Merkes van Gendt in leven lid der Eerste Kamer. In de Zaterdag onder voorzitterschap van mr. Van Bosse gehouden vergadering van aandeel houders der vennootschap „de Brood-en Meelfabriek te 's Gravenhage", is met algemeene stemmen (terwijl 6 stemmen buiten stemming bleven) be krachtigd het besluit waarbij de directeur Van der Patten is ontslagen, en is tot directeur benoemd de heer H. W. Van Vollenhoven, waarnemend directeur. Uit het verslag :an den toestand der Vennootschap in het jaar 1884 blijkt, dat de geldelijke uitkomsten van het boekjaar, eindigende nltimo December 1884, ditmaal geen reden tot tevredenheid gaven. Wel hebben de beide broodfabrieken met een vrij gnn- stigen uitslag gewerkt, maar de uit dien hoofde behaalde winst ging geheel verloren door de verder door de Vennootschap geleden verliezen. Zaterdag-avond had in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam het aangekondigde groote kinder feest plaats, ten bate van hulpbehoevende, zieke natnurgenootjes. De reusachtige zaal was stampvol en zelfs de galerijen waren zóó dicht bezet, dat zeven rijen personen achter elkander plaats hadden genomen er heerschte groote spanning naar hetgeen komen zou, en de zee van kinderhoofden op het orkest bewoog zich, toen de uitvoering over den vastge- stelden tijd begon, naar alle richtingen. Eindelijk betrad de dirigent, de heer BrandtB Buys, het orkestdo groote drukte van zooeven maakte voor plechtige stilte plaats, de dirigeerstaf werd opgeheven en ongeveer negenhonderd kinderen, van de gemeentelijke scholen lste klasse, hieven „een Lentelied" aao, dat herhaaldelijk door applaus werd afgebroken. Toen de laatste tonen van het Lentelied weer klonken, was er groot enthousiasmede dirigent werd door het publiek en zijne wakkere troepen luide toegejuicht en ontving twee huldeblijken;een bloemkrans van de Amaterdamsche Vereeniging voor Gezondheids- en Vacantie-kolonies, en een harp van hyacinten vervaardigd en met kleurrjjke bloemen getooid. In de pauze, die thans aangebroken was, had er eene soort landverhuizing plaats, want de jeug dige executanten van zooeven verlieten het orkest en begaven zich naar een der bijzalen, om plaats te maken voor circa twaalfhonderd jongens en meisjes der scholen 3de en 4de klasse, benevens eenige kweekelingen van de Kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen. Het was een woeiig tafereel in die bjjzaal waar de jeugdige zangers uitrustten van den arbeid, en het kostte vrij wat moeite om de orde te bewaren er werd getracteerd ook; ieder kreeg „een sina's- appel en een zakje koekjes." Trompettonen weerklonken: het verBchezangers koor, dat inmiddels evenzeer gelaafd was, maakte zich gereed en weldra ruiechten de klanken van „'t Onderhuis" door de zaal. Ook ditmaal was het succes groot; het publiek jubelde oorverdoovendde kleinen uit de bijzaal gaven luide blijken van instemming en het orkest hief schetterende fanfares aan. Het feest slaagde uitstekend. Ten gevolge van het amendement-Lohmann c. 8., door de Tweede Kamer aangenomen, waarbij de subsidiën aan de meisjesscholen werden opge heven, was aan de meisjesschool voor middelbaar onderwijs te Goes de doodslag toegebracht, daar de gemeente, door hare benarde finantieele omstan digheden, het verlies van 5000 uit eigen kas niet kon dekken. B. en Ws. stelden daarom voor die school op te heffen, het onderwijzend personeel op de meest eervolle wijze te ontslaan, maar tevens de oprichting tegen 1 September 1885 van eene school voor lager onderwijs, zich aansluitende aan de be staande voor lager onderwijs en wel in het gebouw der opgeheven school. Met meerderheid van stem men werd daartoe besloten in den Zaterdag II. ge houden Gemeenteraad. Men verneemt, dat bij de aanst. zomer te houden periodieke verkiezing voor den Haagschen gemeenteraad, de heeren Van der Duyn, wethouder, v. d. Gon Netscher, Maas en Weve zich niet meer herkiesbaar zullen stellen. De buitenlucht schijnt op Zr. Ms. gezond heidstoestand gunstig te werken. De Koning maakt dagelijks eene wandeling in het park of een rijtoer met H. M. in open rijtuig. In den vijfjaarlijkschen prijskamp van Neder landsche letterkunde, door den Belgischen Staat ingesteld, is aaD Jan van Beers' jongsten bundel „Rijzende Blaren" de prijs van 5000 fr. toegekend, met vijf stemmen tegen twee. Deze laatste werden uitgebracht op Hilda Ram: „Een Klaverken uit 'b levens akker." Door den minister van oorlog is bepaald dat, bij de indeeling van de miliciens van de lichting van 1885, bij het wapen der vesting-artillerie geene plaatsvervangers zullen worden ingelijfd, doch, zoo veel mogelijk lotelingen, herkomstig uit gemeenten, waar de schutterij geheel of gedeeltelijk voor den dienst der vesting artillerie bestemd is, alsmede zij, die thuis behooren in vestingen, kustplaatsen en gemeenten waarin of in welker nabijheid verdedi gingswerken zijn gelegen. Gemengd Nieuws. Een zeer droevig ongeluk heeft Zater dag-morgen in de Janrossensteeg plaats gehad. Een kind van ongeveer twee jaren dronk, zonder dat dit bemerkt werd, uit een keteltje heete koffie, en bezweek nog denzelfden avond aan de bekomen keelwonden. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee Zaterdag 11. is onze geheele vloot aangekomen zijnde alle kustvisschers, welke besomden 65 tot 152 in 6 dagen; garnaalzeilbooten 30 tot f 50. Er werd besteed groote tarbot (weinig ge vangen) 6 a 9, groote tong (ook weinig ge vangen) 0.25 a 0.40, bunschol 0.30 a ƒ0.50 per stuk; binnenlek schol (levend) 4 a ƒ5, groote en kleine braad (veel gevangen) 2.50 a 3, droogscharren (ook veel gevangen) 1.70 a f 2.50 per mand, de garnalen werden vervoerd naar Engeland. De geheele vloot is weder afgegaan. De „Haagsche Courant" meldt nog omtrent de catastrophe der Haagsche Bankver- eeniging: Allerlei verhalen gaan natuurlijk over deze treurige zaak van mond tot mond.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1