N°. 7719. Maandag 20 April. A". 1885. FEUILLETON. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Een Betuwsch Landman met zijn Zoon Amsterdamsche Kermis. LEIDSCH DAGBLAD. P III J 8 DEZER COUBAHTs Teer Leid&n per 3 maasden1.10. Fnaco per pen.1.40. Aboséerlfjke Nommer*.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES» Tu 1—0 regels 1.01. Iedere regel meer Grootere letters nsar plaatsraiate. Voor hel ren beiten de stad wordt 0.10 berekted. i) OP REIS NAAR DE NOVELLE VAN J. J. CREMER. Gelderland, liet bloeiende Gelderland, hoe veel schoons, hoe veel goeds, hoe veel degelijks levert het niet op. Veel schoons, wie toch is gevoelloos voor de liefelijke en prachtige natuurtafereelen, die het ons te aanschouwen geeft? Wie ontkent, dat er bij zijn echte telgen, nog veel goeds, ja, nog veel dege lijks te vinden is, schoon ook de weelde onzer dagen, den ouden geest tracht uit te dooven? Wij niet, die de spranken van dien milden, degelijken geest terug mogen vinden bij onzen braven boerenstand. Bij den Betuwschen landman is het oorspronkelijk Gel- dersch volkskarakter niet het minst bewaard gebleven, en wie er aan twijfelt, het reisje van Gerrit Meeuw- sen met zien zeun Gijs noar de Amsterdamsche kar mis, moge hem van de waarheid onzer stelling over tuigen. Voordat wij onzen lezer dit tochtje mededeeien, waarschuwen wij hem, dat de karakters naar het leven zijn geteelcend en dat hij derhalve niet te veel moet schrikken, zoo onze brave Gerrit soms toont nog al gras op de tanden te hebben, of zich wat al te plomp uitdrukt. Dat ligt zoo in zijn aard, en wij mogen dien in onze schets niet verloochenen. De lezer volge ons dan naar de groote keuken van Gerrits aanzienlijke hoeve. StiJ, het begint aandoenlijk; 't is negen uren in den avond; Gerrit zit met zien Griet en zien zeun Gijs bij 't vuur, ze zeggen met hun drieën niets. Griet veegt met haar voorschoot een traan weg. „Moar zie'j dan nou gek," zegt Gerrit op dit ge zicht, „zit j'aweêr te greinen, 't is dan krek of we de wereld uutgoan." „De wereld nee, de wereld niet,'' zucht Griet, „moar 't derp toch, en dan de lokkemetief, de lokkemetief! meister zei lest nog, dat ze zoo kolderig woaren en tegenswoordig, toezoers en altied uut den weg sprongen. Ik kan d'r af iesden." „Meister is 'n gek en gij bint zoo wies as de rest," herneemt Gerrit, „loaten z'oe niks verdinksen." „En de kranten, en de kranten!" herhaalt Griet met nadruk, „of 't doar niet in steet; 't is 'n ding, 'n mins is toch 'nmins!" „Nou m'n goeije, ouwe Griet," zegt Gerrit, „loave ons nou niet veralteriesieren't is bepoald, we kun nen nou niet meer t'huus blieven; Domenei he'k 't gezeid, de meister ook, op 't kastel he'n ze m'alle- moal 'n goeije ries gewunst, dus lig nou niet te lamentiercn. Moak de wrungel moar verdig, went, veur vieren mo' w' al vort." Griet keek niet zeer vroolijk, dat woordje „ouwe"' had haar maar half bevallenvier en vieftig, op 't best van 't leven en dan die lokkemetief en allerhande verzuukingen op de Amsterdamsche kar mis; Gijs most ook al meê, en wat zou wen dewam- missen, en de boksen, en de neije leerzen d'r ver- trarnpenierd uutzien as ze weer t'huus kwiemen, asze weer t'huus kwiemen, die lokkemetief! die lokkemetief „Gijs had den heelen tijd in 't vuur zitten pink- oogen. 't Was net of ie wat op de léver had, moar, 't kwiem d'r niet toeeindelijk toen de wrungel met brood gereed stond, keek hij zijn vader vragend aan, en zeide„Ik zou wel is."Gerrit scheen het niet gehoord te hebben, althans er kwam geen ant woord. Gijs grinnikte, streek zich over 't haarbeschouwde toen het werktuig waarmede hij die daad had ver richt en zeide wat harder: ,,'k Zon wel is „Wat?" vroeg Gerrit „Mijntje," zei Gijs, terwijl hij zich bukte om een doelloos voorwerp op te rapen, waardoor hem 't bloed zeker naar het voorhoofd liep. „Wat zou die, Gijske?" vroeg de moeder. „Ochl weetje," zei de zoon: „zie je, die weet'r nog niks af." „Da 'j mee goat?" vroeg Gerrit. „Nee," antwoordde Gijs. „He'k van m'n léven!" hernam Gerrit. „Och! joa, zie, weetje voader, zie 'k was zoo benauwd dat ze beduusd zou zin," zeide Gijs weder, en besloot: ,,'k Zou wel is noar 't derp willen." „En de wrungel steet al op toafel!" sprak Meeuw- sen: „he'k ooit zoo'n jong!" „Za'k moar?" zeide Gijs met een innemend, vrien delijk, vragend gezicht. ,,In 'n kertier weerum", beval de vader. „In 'n kertierke," zeide de zoon, en opstaande trok hij de klompen aan, sloeg de pet in den nek, verliet de woning, en liep noar Mijntje. Onder 't loopen had Gijs besloten om bij Mijn moar met de deur in huus te vallen, en, toen hij dus bij oom Krezel de kamer binnentrad, sprak hij tot het vereenigde gezin een: „G'n oavend!" en zich voor Mijntje plaatsende, vervolgde hij in eenen adem „Mijn, 'k goai mergen met voader noar d'Amster- damsche karmis, 'k kom oe g'n dag zeggen, 'k zal wat veur oe meebrengen, heur ie." Mijntje had het duidelijk gebeurd, en Kiezel en de vrouw en de twee andere dochters, en de drie zeuns, en de twee meiden, en de drie knechts ook, misschien de keeshond, die bij 't vuur lag, nog bo vendien; deze brak ten minste 't eerst het stilzwij gen af en begon te brommen. „Noar de karmis!" zeide oom. „Noar de Amsterdamsche karmis!" zeiden ze allen. „Joa," hernam Gijs en vervolgde op 't zuiver hor- lozie ziende: „Negen zin d'er al om." „Negen?" vroeg Krezel. ,,'k Heb moar 'n kertierke de tied," zeide Gijs, „en dus mo'k oe g'en dag zeggensloap wel." „Moar jong," zeide Mijntje die wezenlijk beduusd was geworden, „ie noar de karmis, en 't mot 'r zoo schuuns heergoan, zooas Jan Peter wel gezeid het." „Dat duut 't!" zeide Jan Peter, die knecht was en 'n pik koolslaai zat te bekijken vóór hij dien in nam: „Schouw geet 't 'r heer, dat versmeer ik oe," de spreker zweeg, de mond was gestopt. „Voader is 'r bij," zeide Gijs geruststellend. „Nou Mijn, atjuus, 'k mot vort." 't Scheen wel of Mijn, die er voor eene boerin lang niet slecht uitzag, van den slungel hield. ,,d' Amoer ziet schel," had Jan Peter dukkels ge zeid blind had ie altied zoo'n averegts woord ge vonden. „As je blind bint" oordeelde de wijze knecht, „dan zie je niks, en kunt nooit geen sjeniejigheid in 'n ander kriegen." Of Mijn nu op dit punt schel zag, weten wij niet, moar, ze vond Gijs wel 'n slungel en soms oakelik bleu, moar, 't was hoar nêf en hie meinde 't zoo best; nee, ze vond 'm nog zoo min niet, en (maar dat is nu niet bekend of ze 't gedacht heeft) hij was de eenige zeun van eum Meeuwsen'n groote boerderij en schijven: doar wist 't heele derp van te proaten, wel viermoal zooveul as hoar voa der en dat most nog in zessen. Mijntje, zeiden wij, scheen van Gijs te houden, want, ze dee krek as moeder Meeuwsen had gedoan, ze begost grijnerig in de eugskes te worden en er viel spoedig een zilte traan in de koolslaai, die ze, toen Gijs binnen kwam, van zins was gewest te verorberen, en ze zei niks as: „Gijs!" en Gijs werd ook aangedaan en stelde haar gerust met de woor den: 't Is niks!" en Mijntje zei weer: „A'j moar gezond blieft." Gijs hoopte dit ook en keek op 't horlozie. „As je me moar niet vergèt," hikte Mijntje. „Nee, verechtig niet," betuigde Gijs. „D'r zin d'r doar zoo veul," zeide Mijntje, waar schijnlijk met het oog op hare sekse. „Joa," knikte Gijs toestemmend, ,,'k mot vort," zeide hij nogmaals op 't horlozie ziende. „G'en oavend soam. Nou, Mijn, houw oe kerstand." Schuw keek de minnende jongeliDg in 't rond cn wilde reeds vertrekken toen zijn uitverkorene opstond, naar hem toekwam, heel dicht en de aanwezigen hoorden een tamelijk hard, sjilpend, sissend of smak kend geluid, zoo bijna als waarop de lieve muschjes ons soms vergasten, waarop hij besloot„Nou, Mijn, atjuus, overmergen zin we d'r weêr!" 't Horlozie was spoedig in 't vest, en de eigenaar op weg naar 's voaders huus, woar ie bek af oan- kwiem. Meeuwsen met de vrouw, de meiden en de knechts, zaten nog aan de wrungel met het brood en de koffie, toen Gijs binnentrad. Na den maaltijd was er nog 't een en ander te bepraten. Kees, een der knechts, zou um vier uren met ''t kerreke kloar zin, um den boer en zien zeun naar t stoarsion op de Vêluw te voaren. Moeder Grietje pakte pruttelende den boerenreis- zak met 't zilveren slot, en Gerrits laatste woorden waren voordat hij insliep: „Nee, dat wi'k d'r nog is van hebben; 'k zie overal gewêst: in Oarem, in Nimwêgen, in Zutfen, overal! moar in Am sterdam nee! dat spul wi'k ook is zien!" Wat er 's nachts gedreumd wier? Wij weten het niet. 's Merregens um vier uren zaten Gerrit Meeuwsen, met zijn zoon Gijs Meeuwsen en de knecht Kees, op 't kerreke, waar een flinke Geldersche ruin, bestuurd door Kees, mee wegdraafde. Gerrit had 'n neije pijekker aan, Gijs een dito dito, waaraan echter één el minder stoflage was besteed; beide stukken waren nieuw geweest met de laatste kermis, die voor drie weken had plaats gehad. Gerrit had 'n hoed op; Gijs had ook 'n hoed op, maar die zat meer in den nek. Gerrit had 'n paar stevige, neije, vetleeren Iferzen aan, Gijs een paar dito dito. Gerrit had 'n piepke in den mond en dampte. Gijs had ook 'n piepke in den mond en dampte. Gerrits handea staken in mooije, gruune wanten met oranje randjes. Gijs waren de wanten zeker te gemeen geweest, althans hij had een paar donker bruine, katoenen handschoenen aan, die ijselijk netjes stonden. Kees zat op de voorzijde van 't kerreke en liet aanhoudend een geluid hooren, alsof hern nog een kruimel brood van 't ontbijt tusschen de kiezen zat 't Was een September-morgen en de herfst begon zich al zoo wat van zijn koude zijde te doen kennen. De appelboomen en de doornen haag langs den Rijn dijk, waren altemaal met witte, natte draadjes om slingerd, bespannen, doorwerkt, of hoe men dit noe men wil; de weilanden lagen als onder een net van die draadjes gevangen, en zulks gaf aan Gijs aanlei ding, om het stilzwijgen af te breken met de natuur kundige opmerking: „De spin' zin dan van nacht weer doanig oan de gang gewêst." Gerrit zei niets, want, 't was toch zoo roar van 't vee en van 't wief af te goan. Kees zei ook niets, behalve zijn„Tju, tju, tjuen men reed voort tot aan de punt. |Pont, veerschuit voor paarden era rijtuigen.] Vreemd hoorde de veerbaas op dat Meeuwsen met Gijs karmis ging houwen, maar zei: As ie dan toch goeng, dat ie hum dan zien nêf rekummendierde, die 'n lozement bij den Hoarlemmerdiek had, woar 't mieseroabel goeijekoop en ieselik best was. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1