■verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tnsschen de keerkrin gen; 2o. bevorderd tot off. van adm. 1ste kl., den «ff. van adm. 2de kl. J. C. Kluit. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen P. P., oud 17 jaar, en K. K., oud 15 jaar, wegens onderscheidene door hen gepleegde diefstallen, o. a. het ontvreemden van een zakje met geld van een persoon, die aan een urinoir stond, en van een zakdoek met geld uit den ongesloten wagen van een suikerbakker. Boven dien heeft K. zich nog schuldig gemaakt aan dief stal in dienstbaarheid. Mede is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren niet alhier tehuis behoorenden W. D., die gister avond, terwjjl de politie een beschonken persoon wilde arresteeren, zich krachtdadig tegen die arres tatie verzette. Waarschijnlijk door eene - gelukkig voorzeker - ophanden zijnde vermeerdering van werk, namen gisternamiddag een 14-tal opperlieden hun ontslag van het werk aan de nieuw te bouwen fabriek der firma Leembruggen bij de voorm. Marenpoort alhier, en wel omdat de bazen hadden geweigerd, des ge vraagd, hun meer loon te geven. In plaats van door hun ontslag te nemen, hun lot te verbeteren, hielden zij zich onledig om ver schillende tapperijen te bezoeken, waardoor zjj half beschonken en opgewonden geraakten. In dien toestand keerden zij gisteravond om zeven uren, toen de achtergeblevenen voor dien dag het werk eindigden, aan de fabriek terug en begonnen ze on middellijk twist te zoeken, terwijl eenigen hunner zich tegen de ter assistentie geroepen politie ver zetten en anderen eenig gemaakt werk begonnen te vernielen. Ook tegen die belhamels wordt proces-verbaal opgemaakt. Yan den jongeling, die gisternamid- dag, met nog een wielrijder, op zjjn wieier met den Katwijkschen stoomtram een wedstrijd hield, maar daarbij met zijn linkerbeen onder de wielen van den laatsten wagen kwam, is dat been nog dienzelfden avond tot aan de knieschijf in het zieken huis afgezet, waarna de ongelukkige, wiens vader van het treurige voorval getuige was geweest, per brancard naar de ouderlijke woniDg op de Haar lemmerstraat werd overgebracht. Ten gevolge van het aasjesscheppen had hedenmorgen in den Nieuwen Rijn een jongen het ongeluk voorover in het water te vallen. Daar dit door eenige speelmakkers werd opgemerkt, slaagden zij er met vereende krachten in hem weder op het droge te brengen, waarna zij hora naar zijn huis brachten. Yoor de arrondissements-recht- bank te 's-Gravenhage stond hoden terecht de uit drager J. D. W., uit Leiden, beklaagd van in den loop van de maand Maart in zijne woniDg aan de Hooigracht alhier zonder vergunning een huis van beleening te hebben gehouden. Uit het verhoor van een aantal vrouwen bleek dat zij aan bekl. hare goederen verkochten met de bedoeling - hoewel daarover vooraf niet was gespro ken - dat hij het goed voor hen bewaarde, ten einde ze in de gelegenheid te stellen het na een week of veertien dagen te kannen terugkoopen tegen betaling van 3 centen voor 1 en van 5 centen winst voor 2 per week. De meeste vrou wen beschouwden het huis van bekl. als met de Bank van Leening gelijk te staan, doch met dat verschil dat hij o. a. nog f 3 gaf voor een pakje goed, dat in de Bank niet eens bekeken werd. De agenten van politie, die de goederen hadden in be slag genomen, verklaarden dat de inrichting van beklaagdeB winkel met die der Bank van Leening vrij wel overeenkwam. De bekl., door den president er op gewezen dat bij onder den schijn van koop eigenlijk had go- houden een beleenhuis, ontkende dit ten stelligste. Hij had vroeger wel gekocht met recht van weder- inkoop door de verkoopers, maar na het uitge vaardigd verbod deswege had hij daarmede opge houden. Thans kocht hij de goederen als uitdra ger en werden de menschen geaebt afstand te doen van hun goed, ofschoon het aan zijne be leefdheid stond het goed te bewaren, ten einde aan die arme menschen de gelegenheid te geven hun goed goedkooper terng te bekomen dan bij andere uitdragers het geval zou zijn. De briefjes, door hem bij het sluiten van een koop afgegeven, hadden geen ander doel dan goede orde in zijne zaken te stellen en dat, wanneer in commissie was verkocht, de eigenaar zou kunnen weten tegen welken prijs de koop gesloten was. De subst.-officier mr. Pape wees er op dat, wan neer do getuigenverklaringen in onderling verband en samenhang werden beschouwd, de getuigen zich slechts tijdelijk van hun goed wenschten te ontdoen om in de gelegenheid te worden gesteld later het weder te kunnen iokoopen. Dat was hunne meening, ofschoon daartoe geen afspraak was gemaakt. Aan het verbod tot opheffing der gelegenheden van koop met recht van wederinkoop had alleen bekl. geen gehoor gegeven, ook al hield hij nu eene zoogenaamde uitdragerij. Z.E.A. geloofde dat de inrichting van bekl. geen verandering had ondergaan, dat bij tot 23 Maart jl. was voortgegaan met zonder wetteljjke vergunning beleen ngen te sluiten en dat men hier dus met het houden van een vermomd pandjeshuis te doen had. Hij eischte ten slotte de veroordeeling van den bekl. tot 15 dagen celstraf en eene boete van f 50. Nadat bekl. nog nader ontkend had een pandjes huis gehouden te hebben, werd de uitspraak bepaald op aanst. Donderdag. De conducteur der Ned. Rpspoor- wegmaatschappij Yan 't Hoff, die bij het jongste déraillement nabij Ede verwond en sedert in het ziekenhuis te Arnhem verpleegd werd, is gisteren hersteld te 's-Hage, zijne woonplaats, teruggekeerd. Eene krasse rectificatie. - Het ver heugt het „Yad." te kunnen melden dat het ongeluk, den werkman Gertenaar in de fabriek van de firma L. J. Enthoven en Co. overkomen, veel minder ernstig was dan de berichtgever van dat blad ver zekerde. Wel verre van in levensgevaar te ver- keeren, is de man zóó wel, dat de doctoren van oordeel zijn, dat hij binnen weinige dageu zijn arbeid zal kunnen hervatten. In de nieuwe gevangenis te Gronin gen heeft een der gevangenen getracht brand te stichten, door zjjn stroozak in aanraking te brengen met het gas. Een en ander werd echter spoedig ontdekt. Te Zevenbergen heeft een veehan delaar op de gisteren aldaar gehouden paarden markt eene portefeuille verloren, inhoudende ƒ300 aan bankpapier. BUITENLAND. Groot-Britaunië. De onderkoning van Britsch-Indië heeft bij zijne aankomst te Lahore op het adres, hem door het gemeentebestuur aldaar aangeboden, het volgende geantwoord: „Teruggekeerd van eene gewichtige samenkomst met den emir, wiens landstreken het tooneel zijn geweest van een aanval, die, naar het mjj toeschijnt, niet is uitgelokt, is het mij eete groote voldoening te zien, dat de Indische vorsten eensgezind komen aanbieden zich te scharen om den Engelschen Standaard, zelfs ver van hunne eigen grenzen. Het is nog onmogelijk te zeggen op welke wijze de tegenwoordige ernstige crisis zal worden opgelost, maar wees verzekerd, dat, zoo de oorlog mocht uitbreken, dit zal zijn niettegenstaande de ernstige pogingen der Engelsche regeering, om deze treurige uitkomst te vermijden en niettegen staande hare gematigde en vredelievende gezindheid." De „Pali Mall Gazette" is verheugd te kunnen conatateeren dat de kansen naar den vrede in de laatste 24 uren belangrijk zijn vermeerderd. Er bestaat gegronde hoop dat de Russisch-Engelsche quaestie binnen weinige dagen op bevredigende wijze zal worden opgelost. Uit Melbourne wordt daarentegen nog geseind dat in alle Australische koloniën ijverig militaire toebe reidselen worden gemaakt. Itusland. Volgens telegraphisch bericht uit Napels vertrok het Russische fregat „General Admiral" op ont vangen order Dinsdag-morgen vroeg naar de Oost zee, en bad last bekomen om al de andere schepen van het Russische eskader in de Middellandsche Zee mede derwaarts te zenden. Ook andere maatregelen bewijzen dat Rusland, indien het vrede wil, toch ook aan oorlog denkt. Grootvorst Wladimir heeft bevel ontvangen, naar de Weener „Polrtische Correspondenz" verneemt, naar Archangel te vertrekken om er de troepen van deze provincie en versterkingen langs de noor delijke kust te inspecteeren. De Russische autoriteiten in Polen, Podolië en Ukraine, aldus seint men uit Lemberg aan de „Temps," moeten alle wapens bij particulieren in beslag nemen, daar, naar men voorgeeft, Engelsche agenten in die provinciën eene agitatie tegen Rusland trachten te wekken. De groote Poolsche grondeigenaars hebben een speciaal patent om wapens te mogen dragen zij zullen schrifteljjk het getal en den aard dezer wapens moeten opgeven. Telegrammen. BERLIJN, 15 April. Bij den Bondsraad is een wetsontwerp ingekomen handelende over tegemoet komingen voor beambten of hnn achtergeblevenen bij het overkomen van ongelukken. PARIJS, 15 April. Het bericht der „Times" dat in de onderhandelingen tusschen Frankrijk en China zwarigheden gerezen zijn, wordt hier als onjuist beschouwd. Admiraal Courbet had heden de blok kade van Formosa opgeheven. Aan de tolcommissie en den mandarijn, die naar Hanoi' gaan om den terugtocht der Chineezen te leiden, is vrije beweging toegestaan, opdat zij de bevelen des keizers aan de Chineesche generaals kunnen mededeelen. De Gambettisten te Epinal gaven gisteren ter eere van Ferry een „punch". Ferry hield eene rede, waarin hij zijn spijt betuigde de nationale politiek niet verder te kunnen leidenmen moest, zeide hij, het nieuwe ministerie zoDder voorbehoud steunen maar de poli iek van het niets-doen, zoowel in de buiten- als binnenlandsche aangelegenheden, nadruk kelijk bestrijdenhij noodigt de republikeinen uit in dezen geest te werken bij de aanstaande ver kiezingen. LONDEN, 15 April. (A.) Ook van andere zijde verneemt men dat er reden is om te hopen op eene bevredigende oplossing van de onaangenaamheden, welke uit het incident van Pendjeh ontstaan zijn. Engeland en Rusland zijn het eens geworden op den grondslag van eene bljjvende grensbepaling voor het gebied van Afghanistan; deze zal den afstand van Pendjeh aan Rusland omvatten, met toestemming van den emir van Afghanistan. Een syndicaat van Loadensche bankiers weigerde heden definitief in een voorstel van Rusland tot het sluiten eener private leening van twee millioen pond sterling te treden. LONDEN, 16 April. De derde editie van de „Daily Telegraph" bevat een heden verzonden depeche uit Weonen, waarin gezegd wordt, dat in het antwoord van Rusland aan de Engelsche regeering, de volgende zinsneden voorkomen „De czaar gelast mij aan de regeering der koningin mede te deelen dat, naar zjjne meening, een oorlog voor de beide landen betreurenswaardig zoude zjjn. Zijne Majesteit koestert de vaste hoop dat eene schikking spoedig en gemakkelijk zal tot stand komen." De Russische gezant te Londen, de heer v. Staal, telegrapheerde het volgende antwoord naar St.- Petersburg „Het Engelsche Kabinet heeft de mededeeling van Uwe Excellentie met ingenomenheid ontvangen." De depeche zegt ten slotte dat er reden bestaat om eene gunstige oplossing van het conflict te ver wachten. LONDEN, 16 April. HDe „Morning Post" heeft onder voorbehoud reden te gelooven dat zeer onbevredigende mededeelingen van den Russischen minister van buitenlandsche zaken bij de regeering ontvangen zijn. Rusland zou in het bezit willen blijven van al de ingenomen stellingen, en generaal Komaroff zou voorwaarts rukken tenzij Engeland zich verantwoordelijk stelle voor de berusting van Afghanistan in het „status quo." De correspondent te St.-Petersburg van de „Daily News" bericht dat het vertrouwen op eene vreed zame oplossing van het conflict toeneemt, niettegen staande het drijven der oorlogspartij. De „Times" meldt uit St.-Petersburg dat de oorlogspartij nog steeds de overhand heeft en een nieuwe aanval binnenkort door de Afghanen te doen, mogelijk is. Volgens de „Standard" bestaat de mogelijkheid van een Engelsch—Turksch bondgenootschap, en maakt dit een grooten indruk te St.-Petersburg. De Weener correspondent van de „Daily News" seint dat in Kashgar de opstand toeneemt. LONDEN, 16 April. (A.) Gisteravond had ten huize van lord Granville eene geheime conferentie plaats tusschen lord Granville, lord Kimberley en den Russischen gezant v. Staal. Men is tot eene voor- loopige schikking gekomen, waarin de afstand van Pendjeh aan Rusland begrepen is.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2