Vrijdag 17 April. N°. 7717. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Pit nummer bestaat uit TW£E BLADEN. Eerste Blad. LEIDSOH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Taor Leiden per 3 maanden1.16. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommersa ®*05. PRIJS DER ADYERTENT1EN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171- Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het ïncastee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 16 April. Naar wjj vernemen, zijn op de door do Leidsche afdeeling der Maatschappij tot bevordering der Bouw kunst uit geschreven prijsvraag: „Eene vestibule met tochtpui," waarvan 3 teekeningen werden ver langd, bij den secretaris den heer P. G. Lancel 5 ant woorden ingekomen onder de motto's„De Leidsche sleutels" (geteekend), „Salve," ,M, S. G.," „Nil Desperandum" en „Vestibule." In het begin der volgende week zullen de teekeningen door de jury worden beoordeeld. Den 11 den April jl. werd alhier onder voorzit terschap van den commissaris-presideDt, den hoer De Laat de Kanter, de algemeene vergadering van aandeelhouders in de Leidsche Duinwater-Maat schappij gehouden. Uit het verslag, door de directie uitgebracht, blijkt dat de werken, machines, filters en het bui zennet zich in goeden toestand bevinden, dat dit jaar naar de gemeente 364,085 kub. meters zijn opgepompt, tegen 294,712 kub. meters in het vorige jaar. Het aantal contracten bedraagt thans 2961. Het buizennet, dat oorspronkelijk volgens de con cessie 20 kilometers in de gemeente moest zijn, is uitgebreid tot 33,105.15 meters. De finantieele toestand der Maatschappij is bloei ende, zoodat van de snbsidie als rente-garantie door de gemeente verleend, na het loopende jaar geen gebrnik behoeft gemaakt te worden en de Maat schappij in het vervolg hare kosten kan dekken en de rente aan aandeelhouders betalen. De rente- garantie zal dus twee jaren vroeger eindigen en f 35,213 minder bedragen dan oorspronkelijk was geraamd. In de plaats van den heer D. W. Westerbaan, die steeds met veel ijver en belangstelling de Maat schappij als commissaris ter zijde stond en die in 1884 aan haar is ontvallen, is de heer jhr. Th. L. Brantsen tot commissaris benoemd. Bij de heden gehouden aanbesteding van het eenjarig onderhoud der kazerne-gebouwen alhier, waarvoor de raming f 5200 bedroeg, was inge schreven door den heer J. Boom voor 4678 en door den heer A. Ressenaar voor f 4870. Voor eene verving van genoemde gebouwen, waarvoor de raming f 2800 bedroeg, was inge schreven door de volgende heeren: W. Gestel te Woerden voor f 2399, D. J. Van Amerom (e Leiden voor f 2450, J. Sterk te Bodegrave voor 2492, J. H. Heus te Leiden voor f 2562 en P. Marks te Leiden voor 2739. Gedurende de tweede helft der maand Febr. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden J. G. Franchimont, Amersfoort; C. Daal (bouw kundige), C. Gerritsen, Hibbing, J. Kuik, mej. R. Kraamers, J. Diederiks, wed. Oostveen, W. Rooze- man, Amsterdam; P. Kuiper, Harincarspel; Cheval, Lisse; mevr. Goudriaan, Oegstgeest; Jan Sen, Til burg; Van Bergen Heengouwen, Utrecht; L. Van Hoeketen, Zandpoort; J. Onderwater, Zoeterwonde. BriefkaartenMej. G. Staal, woonplaats niet vermeld. Verzonden geweest naar België: M. Lakker, Antwerpen. - FrankrijkMej. Emilie Granier, Paris. - Oost-Indië: J. H. Menwessen, Meester-Comelis. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „W. A. Scholten", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgen, Vrijdag-namiddag, te 5.42 bezorgd zijn. Volgens het „Athenaeum" hebben de profes soren Kan (Amsterdam) en Van der Lith (Leiden) het voornemen eene Internationale Koloniale Revue uit te geven, waarvan het eerste nommer den lston Juli het licht zal zien. De artikelen mogen in het Nederlandsch, Engelsch, Fransch of Duitsch zijn. In de zittiDg der Eerste Kamer wezen heden, bij het algemeen debat over de Staatsbegrooting de heeren Van Lynden, Sickesz, Schimmelpenninck Van der Oye en Van Roijen op den bedenkelijken fioantieelen toestand en achtten verstandige stelsel matige bezuiniging noodig. Zij reserveerden meeren- deels hun stem of zonden bij de aanvulling van de Wet op de Middelen in nader finaotieel debat treden, alleen de heer Van der Putten verklaarde tegen het hoofdstuk financiën te stemmen. De minister Heemskerk wees er op dat de ver betering van den finantiee'en toestand een Kabinets zaak was en niet uitsluitend de zaak van den minister van fiuanciën. Meende men dat de Regeering voorhare taak niet berekend was, dan was zij bereid heen te gaan. De minister van financiën verklaarde dat eene commissie is benoemd tot herziening van het patent recht en deze ook zal moeten overwegen of de tabak op andere wijzen kan belast worden. De minister Heemskerk verzekerde dat als de nieuwe pogingen tot versterking der belastingen faalden, de Regeering collectief zon aftreden. Het algemeen debat werd hierop gesloten. De gevierde actrice, die aan het Nederlandsche volk haren afscheidsgroet brengt, mevrouw Kleine- Gartman, Is te Zwolle met kiesche en hartelijke beleefdheid ontvangen. „De zaal was zegt de „Zw. Crt." trots den verhoogden prijs, geheel bezet. Niet alleen Zwolle was present, maar velen uit don omtrek en uit de provincie waren opgekomen om de afscheids- voorstelling onzer gevierde actrice bij te woneD. Voor eene hartelijke ontvangst was gezorgd. Zoodra mevr. Kleine in het tweede tooneel binnentrad, zag men eene reeks jonge meisjes, allen in 't wit gekleed, tasschea de coulissen uit op de planken verschijnen en een regen van bloemen daalde op en over haar neder. De kleinste zeide nog een woordje ter verwel koming, maar men begrijpt dat het geheel verloren giog, niet alleen voor het publiek, maar ook voor de actrice, door de daverende toejuichingen, die alom oprezen, en de fanfares van de muziek, 't Was een aardig, maar 'twas ook een roerend tooneel, al die sierlijk getooide, met witte kanten en tulle versierde meisjes zich te zien bewegen om de, in keurig zwart gewaad met witte muts en kraag ge tooide, Jnffrouw Serklaas, die, zachtjes voorwaarts schrijdend en bare jeugdige vriendinnetjes toeknik kend ea toelachend, zwijgend en diep bewogen voor de haar gebrachte hnlde dankte. Na herhaaldelijk te zijn teruggeroepen, bracht mevrouw Kleioe het Zwolsche publiek haren dank, ten slotte zeggende„Gij hebt de oude actrice een gelukkigen avond bezorgd." Het is nu meer dan waarschijnlijk dat mevrouw Kleine Leiden niet zal bezoeken. Gisteren overleed te 's-Hage in den ouderdom van 79 jaren een der oudste leden van de Haagsche balie, rar. D. H. Levyssohn Norman, ridder der orden van den Nederlandschen Leeuw, de Kroon van Pruisen en de Poolster van Zweden. Tal van jaren was bij als advocaat bij den Hoogen Raad en lid van den Raad van discipline een sieraad der balie, om zijne grondige kennis en onkreukbare eerlijkheid algemeen geacht en in wijden kring als rechtschapen mensch bemind. Hij overleefde zijne echtgenoote slechts enkele dagea. De Nederlandsche boekhandel zal op de Ant- werpsche tentoonstelling goed vertegenwoordigd worden; een veertigtal uitgevers, waaronder de voornaamste, nemen er deel aan, en door de goede zorgen eener uit den boekhandel benoemde com missie belooft de vaderlandsche pers een goed figuur o maken in de Nederlandsche afdeeling. Reeds is de heer Leendert Hausma, van Dokkam, aan wien het doorloopend toezicht voor de inzending is opge dragen, naar Antwerpen vertrokken om al het voor de tentoonstelling bestemde in ontvangst te nemen oo hij zal spoedig door de commissie uit de Ver- oeniging voor den Boekhandel worden gevolgd, ten pinde een en ander in de doelmatig ingerichte étalages te rangschikken en aan het geheel een zoo aantrekkelijk mogeljjk uiterlijk te geven. De daarvoor ingerichte salon is 15 meter lang en 7 meter breed. Volgens de Haagsche bladen neemt dr. Van Tienhoven, directenr van het Haagsche ziekenhnis, van wiens ernstige ongesteldheid wjj eenige dagen geleden melding maakten, in beterschap toe. Bij het gisteren gehouden examen voor eersten stuurman op de groote vaart werd het diploma uit gereikt aan M. Romnnde, G. Boerhave, J. Top, M. J. C. Kimmerer en C. L. J. Kotting, dat voor de kleine vaart aan H. Eb es. De lijn GorkumDordrecht zal - volgens het „Utr. Dbl." - niet, zooals vroeger werd gemeld, den lsten Juni, doch vermoedelijk eerst den I5den Juli a. s. ter exploitatie gereed zijn. Bij den te Gent gehouden tooneelwedstrijd is de persoonlijke medaille als de beste tooneelspeler van allen die in de blijspelen zijn opgetreden, toe gekend aan den heer P. Reconrt, te 's-Hage, in de rol van Steven nit Justns Van Maurik's „Tooneel- studiën." Gedurende het lste kwartaal 1885 zjjn voor het Indische leger 494 onderofficieren en minderen aangenomen, 582 onderofficieren en minderen uit- gesonden en 192 gerepatrieerd. In zijn antwoord op het verslag der Eerste Kamer zegt de minister van financiën, overtuigd te zijn, dat bet voorshands raadzaam is, eene tabaks belasting niet in te voeren. Eindverslag is ook uitgebracht over de begrootin gen van binnenlandsche zaken en van waterstaat. In het antwoord door den minister van waterstaat op het voorloopig verslag gegeven, komt voor de eerste maal de uitdrukkelijke toezegging voor dat de exploitatie van den spoorweg AmersfoortNij megen bij de wet zal worden geregeld. Ook wordt overleg toegezegd met koloniën over eene nadere regelÏDg van het briefport naar de koloniën. Het ontwerp tot vereeniging van Delftshaven met de gemeente Rotterdam is van Gedeputeerde Staten bij het bestunr van laatstgenoemde gemeente iugekomen. De verkiezing van de 39 leden der commissie van ingezetenen buiten den Raad, om bedoeld ontwerp te beoordeelen, is vastgesteld op den 5den Mei. Door mr. M. W. F. Treub, cand.-notaris te Amsterdam, is aanvrage gedaan om toelating tot privaat docent in bet notariaat en het fiscaalrecht aan de Amsterdamsche universiteit. Z. M. heeft met ingang van 20 April a. s., benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in hat kanton Arnhem, mr. S. Gratama Wz., advocaat en procureur te Arnhem- lo. bjj het wapen der cav., benoemd tot lsten luit. bjj het 2de reg. huzaren, den 2den luit. A. P. J. Yan Dnuren, van het 3de reg. huzaren, en 2o. den lsten luit. L. Vos, van het 2de reg. huzaren, op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden be schikt; - met 1 Mei a. s.: lo. den off. van adm. lste kl. F. Hora Adema, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning vaneen jaarljjksch pensioen van f 1400 en met eene verhooging van dat pensioen van f 1050 'sjaars, voor werkelijk

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1