HI J"111 'Ti nT-pTrefifn—i 1-irrnun ■EgBSg! van het reglement, waren getuigen bij het bezoek tegenwoordig en daar de beide broeders, onder die omstandigheden, slechts oppervlakkige vragen en antwoorden konden wisselen, vonden zij het beter om het stilzwijgen te bewaren. Léon drukte zijn broeder enkel de hand en Armand deed geene enkele mondelinge mededeeling en belastte zijn broeder met geen enkelen groet aan bloedverwanten of andere personen. Zij zeiden dan ook niets, dat licht werpen kon over het bloedige drama en Ar mand nam zijn geheim omtrent den moord op den Antwerpschen advocaat Bernays mede in het graf. Armand Peltzer stierf kalmLéon droeg hem naar het bed terug, sloot zijne oogen en droeg zorg voor het zoogenaamde afleggende doode was ontzettend mager: hij woog nog slechts 35 a 40 kilogram; de gelaatskleur was wasachtig. Te twee uren kwam de tamilie in de gevangenis om het lijk op te eischen; er was een eikenhouten doodkist met zinken binnenkast besteld en het kisten van den doode vond Zondag plaats. De be grafenis werd op Maandag vastgesteld en geschiedde te Yerviers in het familiegraf, waarin ook de echtgenoote van den overledene rust; slechts enkele vrienden vergezelden het stoffelijk overschot tot aan het station te Leuven. Volgens latere berichten gaf Armand geen enkel blijk van ontroering toen hij zijn broeder zag en vroeg hem op zeker oogenblik om een glas warmen wjjn te willen aangeven, dat men voor hem bracht, terwijl hij zeide„proef eens of de wijn niet al te warm is, Léon!" Toen Léon dit onderzocht had, dronk hij den wijn, leunende met het hoofd tegen den schouder van zjjn broeder en stierf eenige minuten later oogen- schijnlijk zonder te lijder». Op het oogenblik dat hij den laatsten snik gaf, kwam de familie in de gevangenis. Men verhaalt dat de commissie van administratie der gevangenis bijeengekomen was om te overwegen of er redenen bestonden om een verzoek om gratie te ondersteunen, dat Léon reeds 3 April tot den koning had gericht en waarin hij de invrijheidstelling van zijn broeder had verzochthij betoogde in dat verzoekschrift opnieuw dat zijn broeder Armand volmaakt onschuldig was en alleen voor zijn broe derlijke toewijding boette, dat hij het bestierf en dat hij alleen kon worden gered, indien meri hem onmiddelljjk op vrije voeten stelde. Hij (Léon) zou dan tevens gespaard blijven voor de wroeging dat hij ook den dood van zijn broeder had bewerkt. De kleine Hariette zal bij Armands schoonzuster, die geen kinderen heeft, in huis komen. Toen, zegt een ander berichtgever, dat dochtertje van den doode bij zijn bed werd gebracht, stiet het arme kind, dat haren vader nooit in treurige omge ving had gezien, een kreet van smart uit en viel op de knieën. „Mijn God," riep het meisje, „wat heb ik gedaan om zoo ongelukkig te moeten zijn? Op vijftienjari gen leeftijd weeze en mijn arme vader in dit treurige huis gestorven te moeten vinden! Mijn arme vader!" De omstanders waren ten zeerste door dit treurig toonoel bewogen; men mocht er slechts met veel moeite in slagen om het arme kind hot vertrek te doen verlaten. Een zonderling feit deed zich op het lijk voor; de oogen, die door Léon gesloten waren, vond men den volgenden morgen wijd geopend en men mocht er niet in slagen om ze opnieuw te sluiten. Mevrouw Peltzer ontving verlof om Léon te be zoeken en had een langdurig onderhoud met hem; aangezien, door het overlijden van Armand, het verlof om geregeld bezoeken te mogen brengen, ver vallen is, zal Léon zijne familieleden voortaan slechts om de drie maanden kunnen zien. Léon is zeer bewogen; hij heeft geen voedsel aan geraakt. Gedurende den geheelen duur van zjjne gevangenschap en zelfs in den naeht die op zijne ter-dood-veroordeeling volgde, was zijn eetlust steeds uitmuntend. Veertien dagen geleden had Armand van het laatste recht, dat hij volgens de wet nog bezat, gebruik gemaakt om Mariette te emancipeeren deze formaliteit geschiedde voor den vrederechter en het meisje is daardoor van elke voogdij ontheven en heeft de vrije beschikking over het vermogen van hare moeder. James Peltzer was bij het kisten van het lijk zijns broeders tegenwoordig; ook Léon was getuige van dit droeve schouwspel, dat, onder toezicht van den procureur des Konings, den heer De BruyD, lid van de commissie voor de gevangenissen, plaats vond. Het lijk werd gelegd in eeno zinken kist, om sloten door eene ongepolijste eikenhouten kist, zonder eenige versiering of opschrift. James Peltzer, de advocaat Schoenfeldt en twee Antwerpsche vrienden van den overledene vergezelden met den zelfden trein het lijk naar Verviers, waar Armands zwager, de heer Blocking van Saarbrücken, hen ontving. Do teraardebestelling had plaats onder den toevloed van honderden nieuwsgierigen, maar de orde bleef ongestoord. Met vier lijkkransen getooid, daalde de kist in de groeve neder. BUITENLAND. Duitsch land. Luidens een particulier telegram uitBerljjn heerscht in de Duitsche Oostzeehavens groote ongerustheid wegens de mogelijkheid van het begin der vijan delijkheden tusschen Engeland en Rusland, wanneer het ijs in de Russische havens is gesmolten, waar door handel en nijverheid in alle havens van Flens burg tot Memel groote schade zullen lijden. Vele kooplieden hebben voorloopig het bevrachten hunner schepen gestaakt. Te Berlijn houdt men deze vrees voor overdreven. De bekende leider der centrumpartij, baron Von Schorlemer-Alst, heeft zijn mandaat als lid van den Rjjksdag neergelegd. De onlangs benoemde hoogleeraar Schweninger zal zich naar Braunfels begeven, om daar op verzoek van den Vorst van Solms-Braunfels een Sanatorium volgens zjjne methode in te richten. Voor het gebouw is 300,000 mark bijeengebracht. Groot-Britan uië. In het Lagerhuis zeide de heer Gladstone gister avond in antwoord op 66ne vraag van sir Stafford Nortbcote, dat hij van sir Peter Lumsden geene bevestiging heeft ontvangen van het bericht, be treffende het verder voorwaarts rukken der Russen. Wel ontving men uit St.-Petersburg eene mede deeling, waarin de verzekering wordt hehaald dat zulk een oprukken, ingevolge de bedoelingen en bevelen der Russische regeering, niet zal geschieden. Gisternamiddag heeft de admiraliteit besloten om nog vier koopvaardijschepen als gewapende kruisers uit te rusten. Twee daarvan zullen naar het station in Australië gezonden worden. Het aantal oorlogsschepen, welke in gereedheid worden gebracht, is zéé groot, dat men den dienst van alle officieren der marine zal behoeven en zelfs tot die van de reverve de toevlucht zal moeten nemen. De ongeregeldheden te Mallow, bij de komst van den prins en de prinses van Wales, waren van ernstigen aard. Een lid van het Parlement, de heer Hartington, werd daarbij zelfs ernstig ge wond. Volgens een telegram uit Cork aan de „Ind. beige," werden de Parnellistische afgevaardigden, toen zij van de manifestatie terugkeerden, met ge juich ontvangen, en zou de lord-mayor van Dublin de ongeregeldheden hebben aangestookt. Vereenigde Staten. In eene dopeche uit La Libertad wordt gemeld dat de vredesgrondslagen gisteren door San-Sa'- vador en Guatamala zijn aangenomen. De vijande lijkheden in Middel-Amerika hebben opgehouden. Eene algemeene amnestie is afgekondigd. De gevol machtigden der Republiek zullen te Acujutla bijeen komen, om het definitief tractaat op te maken. De jongste berichten betreffende den gezond heidstoestand van generaal Grant zijn niet zoo onrust barend als de vorigeeene verbetering, hoewel zeer gering, is merkbaar. Met betrekking tot de finanti- eele omstandigheden van den ex president der Unie is te vermelden dat de heer James S. Fish, deel genoot van de gefailleerde firma Grant Ward, schuldig is verklaard aan bedrieglijke handelingen in genoemde hoedanigheid bedreven, en vermoede lijk tot gevangenisstraf, van drie tot vijf jaren, veroordeeld zal worden. Telegrammen. PARIJS, 14 April. Generaal Courcy vertrekt den 30sten April naar Tonkin. Het gerucht als zou eene vergadering van generaals een blaam geworpen hebben op de generaais Brière en De Négrïer, wordt onwaar genoemd en men voegt er bij dat tot nu toe noch de één noch de ander teruggeroe pen werd. In eene depeche uit Hanoi van den 13den April meldt Brière: „Mijne vaderlandsliefde verheugt zich over Courcy*s benoeming. Ik zal met genoegen het bevel over de eerste divisie aannemen, ten minste als het commando over de tweede aan De Négrier gegeven wordt, die binnen veertien dagen weer te paard zal kunnen stijgen." S55-SBH—™5ÖS-S5H—^SUSSSSBÊSSSOBSBm Patenótre zond den 13den April eveneens eene depeche, meldende dat de Chineesche regeering aan den onderkoning van de beide Quangs bevolen heeft den belastingcommissaris te Kanton en een mandarijn naar Hanoï te zenden, opdat zij met Brière zich verstaan over het aan de Chineesche bevel hebbers doen toekomen van bevelen, in zake de ontruiming van Tonkin. De markies Tseng heeft den wensch te kennen gegeven, om weer opnieuw de leiding van het Chineesche gezantschap te Parijs over te nemen. Li-Fong-Pao, die gezant was na het vertrek van Tseng, gaat Zondag a. s. te Brindisi naar China aan boord. Haar men zegt, is de aanvoerder der Zwartvlaggen, Luh-Vinh-Phuoc, die nu Chineesch- generaal is, tot baron benoemd; ook moet China voornemens zijn hem eene groote som gelds te geven opdat hij van de Z wat vlaggen los kan komen. Ferry is, gelijk het nu weer heet, niet naar Spanje vertrokken, maar ter deelneming aan den algemeeaen raad, naar Epinal gegaan, waar hij hedenmiddag den vroegeren minister Meline ont moette. SOEAKIM, 14 April. Italiaansche troepen hebben, van uit Massowah, Arafali aan de baai van Annes- ey bezet en daar de Italiaansche vlag naast de Egyptische geheschen. LONDEN, 14 April. De tweede editie van de „Times" bevat een telegram uit Honkong van heden, volgens hetwelk in de onderhandelingen tusschen Frankrijk en China zwarigheden zouden gerezen zijn. LONDEN, 14 April. (A.) Heden werd onver wachts en in allerijl een Kabinetsraad bijeenge roepen, die tachtig minuten duurde. Daarna hadden de ministers van oorlog en van marine eene lang durige conferentie, terwijl lord Granville wederom een onderhoud had met Musurus-pacha en met Ha8san-Fehmi-pacha. Een hedenavond uit Bombay ontvangen telegram vermeldt dat men daar een oorlog als onvermijde lijk beschouwt. De haven wordt door torpedo's tegen eene vijandelijke overrompeling verdedigd; vier millioen patronen zijn ontscheept. Onder de reeders heerscht eene zeer groote span ning; de assurantiepremiën stegen aanmerkelijk door de molest-risico. Voor schepen uit de Zwarte Zee en de Zee van Azof is de premie verdubbeld. LONDEN, 15 April HDe Berlijnsche corres pondent van de „Morniog Post" seint, dat, blijkens geruchten in diplomatieke kringen, het Russische gezantschap bericht heeft ontvangen dat ten gevolge van de bewegingen der Afghanen, die gewichtige stellingen bezet hebben, de Afghanen door een sterk Russisch corps zijn aangevallen en dat de uitslag van het gevecht nog niet bekend is. De Romeinsche „Fanfulla" meldt dat een Engelsch commissaris de stoombooten der Italiaansche Maat schappij onderzoekt met plan om ze te koopen en vestigt de aandacht op dit feit, daar Italië thans zelf schepen zou kunnen gebruiken. Het Russische blad „Novosti" beweert dat de conferentie van den onderkoning van Britsch-Indië met den emir van Afghanistan geenerlei politieken uitslag gehad heeft, en stelt hunne samenkomst gelijk met die van Shere Ali in 1869. De correspondent te St.-Petersburg van de „Daily News" meldt dat de toon der pers, met uitzondering van de „Herold", gematigd is. LONDEN, 15 April. De „Daily News" verneemt dat de depeche uit St.-Petersburg, welke deEngelsche regeering gisteren ontving, als eene voortzetting der onderhandelingen over de grensscheiding, die door het incident van Pendjeh afgebroken waren, be schouwd moet worden. De toon der depeche is blijkbaar verzoenend be doeld; de inhoud wijst op eene oplossing der grens- quaestie op breederen giondslag. PORTSMOUTH, 15 April. Eene kennisgeving der admiraliteit deelt aan alle igepensionneerden van marine en infanterie benedeD de 50 jaren mede, dat, wanneer zij weder in actieven dienst willen treden, zij dit onmiddelljjk kunnen aanvragen. LAHORE, 15 April. De onderkoning van Britsch- Indië is heden hier aangekomen. LEIDEN, 15 April, Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: oostelijke wind. Door de alhier zitting houdende staatscom missie voor het arts-examen zijn heden toegelaten tot het eerste gedeelte de heeren J. Van Gennep en W. G. Van den Berg, doctorandi. Een twaalf- a dertienjarige wielrijder had

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2