Donderdag 16 April. N°. 7716. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.19. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nonuners.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incissee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. ILEIDEN, 15 April. Heden is aan de universiteit alhier de heer F. A. Van Ittersum, geb. te Zutfen, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Onbeheerde nalatenschappen." Beroepen is naar Veenendaal ds. C. Hattink, te Nienw-Vennep. Naar men verneemt, moet de Nederlandsche gezant te Parijs, mr. J. P. P. baron Van Zuylen Van Nyevelt, een verzoek om ontslag uit die be trekking aan de Regeering hebben ingediend, maar op nitnoodiging van deze zich bereid hebben ver klaard althans nog een jaar zijn post te blijven bekleeden. Gelijk blijkt uit de stukken ter toelichting van hnnne voorstellen aan de Provinciale Staten heeft de minister van waterstaat een schrijven ge richt aan Ged. Staten van Znid-Holland, waarin wordt gezegd dat de verbetering van den waterweg van Amsterdam naar Rotterdam eventueel moet uitgevoerd worden door Noord- en Zuid-Holland gezamenljjk. Het Rijk zal dan voor dat werk wel licht subsidie verleenen, als er eischen voor scheep vaart of defensie worden gesteld. Door den directeur van 's Rjjks centraal maga zijn van militaire kleeding en uitrusting te Amster dam, zal op Donderdag 30 April a. s., onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, worden aanbesteed de levering van 6000 wollen dekens, ten dienste van de corpsen van het leger, en door het departement van koloniën op Woensdag 22 April te voren de levering van 400 wollen dekens. Tegen Dinsdag 28 April zijn de aandeelhou ders der Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" opge roepen tot eene algemeene vergadering, waarin belangrijke beslissingen genomen zullen worden met betrekking tot de uitbreiding van den dienst. De „Middelb. Crt." deelt dienaangaande mede, dat reeds in 1883 namens de Duitsche regeering ge wezen werd op het groote belang, dat het post verkeer tus8chen Berlijn en Londen over Ylissingen heeft bij eene uitbreiding van den dienst der ge noemde Maatschappij. Thans is dienaangaande door laatstgenoemde met de Nederlandsche Regeering eene overeenkomst gesloten betreffende een dag dienst, volgens welken de Maatschappij „Zeeland" zich verbindt om voor dien dagdienst drie nieuwe stoomschepen onder Nederlandsche vlag in de vaart te brengen. De opbrengst van 's Rjjks middelen over het eerste driemaandelijksche tijdvak van dit jaar be draagt meer dan het vorige jaar f 1,270,364, maar dit is bijna het jniste bedrag van hetgeen de suc cessierechten meer opbrachten, namelijk 1,270,424, altijd eene wisselvallige bate. De overige belastingen wegen elkander dus op. Wat de accijnzen meer opbrachten, voornamelijk door de suiker en het ge distilleerd tot een gezamenlijk bedrag van ƒ364,261, werd weder geheel weggenomen door de mindere opbrengst van zegel-, registratie- en hypotheek rechten, tot een bedrag van 396,107. Het even wicht wordt weder hersteld door de invoerrechten 56,546, de posterijen 33,420 en de telegrafen f 13,376, terwijl op de directe belastingen 61,441 minder is afbetaald. Naar de „West-Indiër" verneemt, zou dr. J. C. Zaalberg Pz., tot herstel van gezondheid, eerst daags naar Nederland vertrekken. De audiëntie van den minister van waterstaat enz. zal a. s. Donderdag en die van den minister van marine a. s. Vrijdag niet plaats hebben. -- De minister van binnenlandsche zaken, over wegende dat volgens ingekomen ambtsberichten verschijnselen van cholera Asiatica in het Oosten van Spanje zijn waargenomen, heeft de Spaansche havens aan de Middellandsche Zee, met uitzondering van die der Balearische eilanden, besmet verklaard. Z. M. heeft den heer E. J. Driessen erkend en toegelaten als consul van Monaco te Amster dam; - benoemd tot lid van het college van regenten over het buis van arrest en van bewaring te Maas tricht, den heer J. A. Nijst, doctor in de genees-, beel- en verloskunde aldaar. Gemengd Nieuws. Heden waren wij in de gelegenheid het Mnsée Anatomique van dr. Spitzner, geplaatst op de Bloemmarkt alhier, in oogenschouw te nemen. Deze galerij bestact voor het grootste gedeelte uit voorwerpen in was. Men vindt er van alles: mensohenbeelden, zoowel aan de oppervlakte als inwendig gezien ter blootlegging van de verschil lende organen, naast voorstellingen van de meest verschillende ziekteverschijnselen. Eenige rassen- typen, benevens geraamten, afbeeldingen van ope raties, in één woord alles wat op het menschelijk lichaam betrekking heeft, wordt er aangetroffen. Zullen velen uit nieuwsgierigheid deze verzame ling gaan bekijken, wij gelooven dat ook menigeen, die uit een wetenschappelijk oogpunt daar een be zoek brengt, wel zal kunnen profiteeren. Hedennamiddag om één uur voer een schipper in den Nieuwen Rijn. Nabij de Water- steeg wierp hij eenige turven op den wal. Eenige jongens dit ziende, wilden, naar hij meende, met deze turven wegloopen. De schipper waarschuwde heD, maar stond te veel op den kant van zijn schip. Hij verloor zijn evenwicht en viel alzoo met eenige honderden turven in dea Rijn. Zijn knecht mocht het genoegen smaken hem op het droge te brengen. Verleden Zaterdag-morgen had een opkooper van nuchtere kalveren er drie in den Boschpolder onder Leiderdorp in een land aan den weg gelegd, terwijl hij met zijne hondenkar naar zijwaarts wonende boeren reed, hopende daar meer dere inkoopen te doen. Toen een landbouwer van Hoogmade, die naar de markt te Leiden reed, de plaats naderde waar die kalveren lagen en deze begonnen te schreeuwen, schrikte het paard en ge raakte het te water, terwijl de wagen omkantelde. De vier personen, die in het rijtuig zaten, kwamen gelukkig met den schrik vrij, het paard was spoedig op het droge gebracht, doch tuig en wagen zijn nogal beschadigd. Algemeen is men te Noordwijk-binnen zeor tevreden over den uitslag van de eerste poging om aldaar eene jaarmarkt in het leven te roepen. Van bevoegde zijde kon men het vernemen, dat het verkregen resultaat gegronde hoop geeft op eene goede toekomst. Er waren ruim 250 schapen aan gevoerd, rnim 150 lammeren, ongeveer 40 koeien, eenige paarden, kalveren, hokkelingen, bijna 40 big gen enz. De handel was levendig en er werden stevige prijzen betaald. Bij de tegelijkertijd gehouden keuring van stieren en vaarzen werden bekroond: Beste rijstier, geboren in 1883, tweede prijsD. Van Konijnenburg, te Noordwijk-binnen. Als boven, geboren in 1884, eerste prijs: D. Koudjjs Dz., te Noordwjjkerhout; tweede prijs: A. v. d. Rlas, ts Noordwijk; derde prjjs: wed. D. Wassenaar, te Noordwijk. Voor de beste drachtige vaars, tweede prijs: P. Van Eeden Sr. aldaar. Voor de beste afgekalfde vaars, eerste prijs: J. Van Leeuwen aldaar. Gisteren is afgebrand een huis van hout en riet van den heer v. D., staande te Nieuw- Vennep, bewoond door Joh. Schreuder. Van hst huisraad is weinig gered. Eeno spuit heeft bij den brand dienst gedaan. De oorzaak is onbekend. In de fabriek van de firma L. J. Ent- hoven en Co. te 's-Hage had gisteren een treurig ngeval plaats. Do werkman Gentenaar werd door (ene in werking zijnde machine vastgegrepen en zoodanig in het vliegwiel meegesleept en beklemd, dat het hoofd van den ongelukkige als het ware verbrijzeld en de beenen gedeeltelijk verpletterd werden. De ongelukkige, echtgenoot en vader van v ijf kinderen, werd na voorloopige hulp aan de fibriek, naar het gasthuis vervoerd. Er is geen boop op herstel voor hem. Als vervolg op de wanordelijkheden, die de vorige week te Rotterdam hebben plaats gehad bij het opbrengen van een beschonken man naar het politiebureel, wordt thans medegedeeld dat de rechtbank aldaar gisteren den sjouwerman, die zich tegen de politie gewelddadig verzette, ver oordeeld kheeft tot eene maand celstraf, en de schoon maakster, die het volk tegen de politie oprnide en de agenten uitschold, tot drie weken celstraf en 8 boete. Gistermiddag te één nnr voer van den veesteiger te Amsterdam het stoomschip „IJstroom," kapt. F. Parlevliet, af, de eerste boot der Holland- sche Stoomboot-Maatschappij, welke, gelijk men weet, eene directe lijn opent van Amsterdam op Londen. Bij de afvaart der boot waren de heeren R. v. Has selt, commissaris, en W. 's Jacob, als vertegenwoor digers van het bestuur tegenwoordig. Verslaggevers van verschillende dagbladen en eenige passagiers doen de reis mede. Gisteren ontving de jnstitie te Maastricht een telegram nit Heerlen, hoadendedat de zoon van Timmermans gewapend naar Maastricht was vertrokken, om evenals zjjn vader moord te plegen. Onmiddellijk werden daarop door justitie en politie de noodige maatregelen getroffen om dezen persoon, die aan verstandverbijstering Ijjdt, bij zijne komst onschadelijk te maken. Hoewel men beweert dat hij in de stad en na afloop der begrafenis ook te Amby is gezien, heeft men hem toch niet kunnen opsporen. Hij schijnt dienzelfden dag naar Sittard te zijn teruggekeerd, waar hij nu wel in het oog gehouden zal worden. Timmermans wordt in de gevangenis te Maastricht dag en nacht streng bewaakt, nit vrees dat hij een einde aan zijn leven zal maken. De deelnoming in het lot der beklagenswaardige vrouw van Van Oppen, die plotseling haar echt genoot, haar zoon en hare dochter op zoo nood lottige wijze verloren heeft, is niet alleen te Maas tricht algemeen, maar zeer zeker in heel den lande. Het overlijden van Armand Peltzer. Omtrent het overlijden van Armand Peltzer bevat de „Etoile Beige" de volgende bijzonderheden: Reeds sedert gernimen tijd had hij, op bjjzondere autorisatie van den minister van justitie, verlof gekregen zijne vroegere kleederen weder aan te doen en had men hem in eene, van meubels voor ziene, cel overgebracht; dit alles geschiedde ter wille van z|jn gezondheidstoestand. Vrijdag-morgen te tien uren gevoelde hij zich buitengewoon zwak, hetgeen hem echter niet belette op te staan. De adjudant Romero, wien men deze verergering berichtte, vroeg den gevangene of hij z|jn dochtertje Mariette wilde zien. Armand antwoordde ontkennend, maar verzocht dat men zijne moeder, die te twee uren naar hem zon komen hooren, zou vragen om Zondag met het kind te komen, daar zij ander3 te zeer zon ver schrikken h|j verklaarde zich overigens niet zieker te gevoelen. Tot op het oogenblik van zijn sterven toe bleef h|j illusiën omtrent rijn toestand behonden. De directeur der gevangenis gaf Léon Peltzer verlof om z|jn breeder to bezoeken en dit bezoek verliep zeer kalm. Het echjjnt dat de beide broeders geen woord wisseldaningevolge de bepalingen

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1