hoe men over haar zon schrjjven, indien zij werke lijk ware gevallen. Te Bovenbergnm reed een klein k nd met zijn grootvader op een zandwagen. De paarden sloegen op hol, de kleine viel van het rijtuig, werd overreden en stierf korten tijd daarna. G i s t e r n am i d d a g drong te Maastricht een zekere C. Timmermans, uit Heerlen, schrijver van eenige brochures, in de woning van den advocaat mr. E. Yan Oppen, schoot dezen dood en verwondde in de worsteling den zoon en de dochter des huizes. De zoon verkeert in levensgevaar en ook de dochter overleed een uur later. Volgens een ander bericht zou Timmermans, die gearresteerd is, de misdaad gepleegd hebben met een dolk, waarna hij een schot op zich zei ven loste. Als aanleiding tot dezen moord wordt genoemd dat Timmermans zich door den heer Van Oppen in eene zaak, waarin deze als advocaat optrad, ver ongelijkt achtte, zelfs zoo dat zijne goederen door den heer Van Oppen werden verkocht, ook zijn huis. De moordenaar was winkelier. Zjjne grieven tegen zijn slachtoffer legde bij vroeger bloot in twee ge drukte geschriften. Te Antwerpen heeft zekere Jean Marchand zijn ouderen broeder Cornell's, met wien hij reeds lang in onmin was, met een keukenmes vermoord. De dader is gearresteerd. Een wever, Brandrodt, te Lepprech- terode bij Nordhausen woonachtig, die, sedert een jaar gehuwd, met zijne vrouw in onmin leefde, was door haar verlaten. Zij was naar de ouderlijke woning teruggekeerd. Zondag jl. zocht de man haar op en trachtte haar te overreden hem opnieuw te volgen. Toen zjj bleef weigeren, haalde hij eene revolver te voorscbjjn, loste het eerste schot op haar, daarna op zich zelf. Hij gaf onmiddellijk den geest, doch de vrouw leeft nog. BUITENLAND. Frankrijk. Men leest in een bericht aan de Agence Havaa" van gisterenDepeches uit Peking meldden dat binnen enkele dagen de vrede tusschen Frankrijk en China zou worden gesloten. Aanduidingen en commentaren, die dikwerf tegenstrijdig waren, zijn sedert over de gemaakte schikking openbaar ge maakt. De juiste loop der zaak is dat, ten gevolge van besprekingen tusschen de gevolmachtigden en de Chineesche regeering, de vredes-preliminairen te Parijs werden geteekend. vier dagen na den val van het ministery Ferry en daags vóór dat het tegen woordige kabinet was samengesteld, namelijk 4 April. Om van kracht te zijn en waarde te hebben moet die akte gevolgd worden door de uitvaardiging te Peking van een keizerlijk besluit, hetwelk de con ventie van 11 Mei 1884 bekrachtigt. Van dit besluit moet tevens aan den Franschen consul te Tientsin kennis gegeven worden. Tot gistermiddag twaalf uren was echter aan het ministerie van buitenlandsche zaken geene mede- deeling ontvangen, dat het besluit is openbaar gemaakt en ter kennis gebracht van den consul te Tientsin. De bovenstaande nota van het Agentschap-Havas is niet ter algemeene kennis gebracht, omdat de regeering in den namiddag een telegram uit Peking ontving, dat heden in het „Journal Officiel" zal staan, inhoudende dat China de vredespreliminairen van den 4den dezer goedkeurt. Generaal Brière seint uit Hanoï dd. 8 dezer De voorhoede der geregelde Chineesche troepen viel onze positie bij Hong-Hoa aan. Een kanonneer boot ondersteunde de verdediging. De aanvallers moesten spoedig terugtrekken. Wij hadden geen verliezen. Uit Chu en Kep niets nieuws. Qroot-BritanniS. De regeering heeft eene depeche ontvangen van sir Peter Lumsden, hoofd der Engelsche com missie voor de grensscheiding in Afghanistan, ten gevolge waarvan een Kabinetsraad werd bijeenge roepen. De depeche meldt dat een heftige aanval door eene groote Russische strijdmacht op Pendjeh heeft plaats gehad. Men gelooft dat Lumsden thans te Quebran is, waar hij zal blijven tot bewaking van den Robat-pas, op den weg naar Herat. De depeche van Lumsden breekt plotseling af bij de belang rijkste zinsnede, zoodat men veronderstelt dat de telegraaflijn is afgesneden. Eene buitengewone editie van de „Times" deelt ook een telegram mede dat het bovenstaande eenigs- zins aanvult en waarin wordt gemeld dat de Rus sen, voorgevende dat de Afghaansche voorposten eene andere stelling hadden ingenomen, de Afghanen den 30sten Maart te Pendjeh aanvielen en uit die stad verdreven. De Afghanen streden hardnekkig en trokken in volkomen orde naar Meruchak terug, zonder door de Russen vervolgd te worden. De verliezen der Russen zjjn zeer aanzienlijk. De Engelsche officieren bloven tot de Afghanen hun terugtocht hadden volbracht en keerden toen naar het kamp van sir Peter Lumsden terug. De heer Gladstone heefc gisteravond in het Lagerhuis eene verklaring afgelegd ten opzichte van bovengenoemd gevecht, waardoor eene soort van paniek op sommige beurzen is teweeggebracht, omdat men er den aanvang in ziet van eene bot sing tusschen Engeland en Rusland. Hij zeïde het volgende: „Het ontvangen antwoord van Rusland op de nota van lord Granville in zake de Afghaansche gren9quaestie bracht, naar het ons voorkwam, de quaestie niet verder. De mededeelingen, in de laat ste 24 uren van Rusland ontvangen, schenen echter de zaak in eene betere verhouding te brengeo, toen heden eene ernstige gebeurtenis in het midden kwam." De heer Gladstone trad daarop in eene omschrij ving van het gebeurde en besloot zijno rode aldus „Naar het ons voorkomt, is de aanval aan eene ongeprovoceerde handeling van Russische zijde toe te schrijven. Wij hebben aan Rusland ophelderingen gevraagd. Nog gisteren gaf de heer Von Giers vóór dat ons verzoek ter bestemder plaatse was aange komen, aan den heer Thornton de gegronde hoop te kernen, dat het ongelukkige incident de voort zetting der onderhandelingen niet zal verhinderen. Hij verzekerde ook, dat Pendjeh niet door de Rus sen i9 bezet." Een kwartier na middernacht vatte de heer Glad stone nogmaals het woord op, om den heer Cross te beantwoorden. Hij zeide o. a.: „Sedert mijne verklaring van gisteravond ontving ik eene depeche van sir Peter Lumsden, waarin hij zijne vroegere mededeeling nader aanvult. Hij zegt dat, toen de Russen door hun voortrukken naar Aktapa de Afghaansche stellingen onmiddellijk bedreigden, de Afghanen ruiterwachten uit de verst verwijderde posten uitzonden, het piket vooruitschoven tot Pul- i-Khisti op den linkeroever der Koeschk, en het gedurig versterkten tot het hoofdcorps hunner strijd macht de rivier was overgetrokken. Naar het ge voelen van sir Peter Lumsden is dit geen voor waarts rukken, maar de bezetting van eene voor- deelige militaire stelling." Het huis van een inwoner te Dublin, die de vlag had uitgestoken ter eere van den prins van Wales, werd door het volk met steenen geworpen. De vlag werd ingehaald, ten einde ernstige wan ordelijkheden te voorkomen. Volgens bericht uit Dublin deden de nationalisten in den avond van 8 dezer eene poging, om in de straten dier stad eene demonstratie te verwekken. De politie slaagde er in de menigte uiteen te jagen, doch niet zonder moeite. België. De persoon, die gisteren te Brussel een glas ver brijzelde van het rijtuig waarin prins Rudolf zat, is door godsdienstwaanzin aangetast. Hij wierp zich op het rijtuig onder het uiten van onsamenhan gende woorden. Na zijne aanhouding moesten de politie-agenten hem binden. Hij moet een beambte aan een der ministeries zijn en zal op last van den dokter, die hem voor krankzinnig verklaarde, naar een gesticht worden overgebracht. Na de revue werden de koniog, prins Rudolf en de graaf van Vlaanderen door het volk langdurig toegejuicht. De voorbijmarsch duurde twee uren, te midden van een stortregen. De koning, prins Rudolf en andere vorstelijke personen woonden gisteravond de gala-voorstelling in den schouwburg bij. Telegrammen. PARIJS, 9 April. (K. Z.) Ook hier wordt het bericht vernomen dat Engeland aan Turkije een verbond tegen Rusland zou hebben voorgesteld; van uit Engeland wordt bovendien het gerucht verspreid dat Turkije het aanbod heeft aangeno men; daarentegen geloof ik bepaald te kuonen verklaren dat Turkije, bij een eventueelen oorlog tusschen Rusland en Engeland, tot het bewaren der meest volkomen neutraliteit besloten is. De Fraosche consul te Tientsin heeft van de Chineesche regeering de officieels mededeeling van het aannemen van den vooloopigen vrede en vooral van den wapenstilstand gekregen. Maar daar de heer De Freyc'net op alle omstandigheden wil zijn voorbereid, heeft het Kabinet besloten allenoodige voorbereidende maatregelen tot de mogelijke voort zetting van den oorlog te nemen. De tot vertrek gereedgestelde versterkingen zul len het getal van 10,000 man niet te boven gaan. Wanneer deze 10,000 m-»n afgezonden worden, zal het expeditiecorps tot een legercorps gevormd worden en generaal Courcy, bevelhebber van het tiesde legercorps, het opperbevel overnemen; gene raal Brière de l'Iele zou dan, als hij dat wenschte, de eene divisie aanvoeren. Wanneer China mocht aarzelen, zal men met 60,000 man het Chineesche gebied binnenrukken. Uit Obok komen weder berichten van over- stroom'ngen welke de geheelo streek verwoest heb ben; verscheidene kudden runderen en schapen zijn verdronken. De ziekte van den aartsbisschop van Parjjs verwekt ernstige bezorgdheid. De bisschop van Fréjus is heden gestorven. Per telegram is hedenmorgen aan verschil lende kooplieden bevolen de zendingen naar de Oostzee niet meer door Engelsche schepen te doen plaats hebben. LONDEN, 9 April. Over het gevecht tusschen de Russen en de Afghanen zegt de „St.-James Gazette": „Hoezeer de Engelsche regeering ook geneigd moge zijn tot den vrede, zelfs in het geval van eene directe uitdaging, zoo zijn toch omstan digheden als het gevecht aan de Koeschkrivier niet zonder beteekenis, daar anders groote inbreuk ge maakt wordt op de eer van de regeering en de welvaart van het rijk." - De „Globe" houdt den aan val van generaal Komarof? voor een breuk der Engelsch-Russische overeenkomsten. Engelands plicht is het nu zijne belofte aan de Afghanen, om Afghanistan te verdedigen, gestand te doen; een langer aarzelen is onmogelijk. De „Pali Mall Gazette", welke in de Afghaan sche quaestie tot nu toe meer voor Rusland dan voor Afghanistan partij heeft getrokken, beschouwt den toestand als zeer gespannen, beveelt kalmte en eene vaststelling van de feiten aan, vóór men een besluit neemt dat den oorlog overmjjdeljjk maakt. Het blad wenBcht dat men Rusland recht doet maar wanneer het oprukken der Russen tegen Pendjeh zoo weinig gerechtvaardigd is als het schijnt, zal ook deze courant zich bij de oorlogspartij aan sluiten. LONDEN, 10 April. Naar de „Standard" ver neemt, deed de Britsche regeering in hare vertogen aan Rusland uitkomen dat de aanval te Pendjeh, eene schending der jongste overeenkomst, niet door een vooruitrukken of eene vijandelijke beweging der Afghanen gerechtvaardigd was. Zij verzoekt dus de Russische regeering de daad van generaal Komaroff te desavoueeren en te bevelen dat de Russen iü hunne vroegere stelling terugkeeren, en voegt er bij dat deze stap onvoorwaardelijk noodig is tot het voortduren der onderhandelingen over de grensregeling. Al de morgenbladen betoonen zich zeer gegriefd door den stap van generaal Komaroff en zien daarin eene smadelijke woord verbreking van Rusland. Zjj geven eenstemmig als hunne meeniog te kennen, dat, indien de daad vau generaal Komaroff niet gedesavoueerd en de Russiche troepen niet naar Sarakhs teruggetrokken worden, Engeland noodzake lijk het zwaard moet trekken tot verdediging van de onschendbaarheid van Afghanistan grondgebied. LONDEN, 10 April. HIn het Lagerhuis gaf de heer Gladstone te kennen dat hij over de onder handelingen geene verdere mededeelingen kon doen, maar dat de regeering in het oog houdt hare ver plichting tegenover den emir en de verantwoorde lijkheid die op haar rust als vertegenwoordigende de Britsche kroon. Reeds zjjn aan Rusland ophel deringen gevraagd. De keizer en de minister van buitenlandsche zaken hebben ernstigljjk de hoop geuit, dat het ongelukkig incident geene stoornis moge brengen in den loop de onderhandelingen. De „Times" zegt in een hoofdartikel dat alleen de ontkentenis, het desavoueeren, door de Russische regeering van het gedrag van generaal Komaroff en het terugtrekken van de Russische troepen uit alle punten welke zjj bezet hebben, vóórdat door de grens-coramissie eene beslissing is genomen, het gebeurde ongedaan kunnen maken. Het is Enge lands plicht aan de Afghanen recht te doen weder varen. De correspondent te St.-Petersburg van de „Daily News" seint dat Rusland met eene finantieele ramp bedreigd wordt, welke niet lang zal uitblijven.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2