N°. 7712. Zaterdag 11 ApriL A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. OfQciöele Kennisgovingou. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden; Gezien art. 5 der Wet van den 28sten Juni 1881 Staaft hlad No. 97); Brengen ter algemeene kennis dat door JACOBA HELENA BLI.ILEVEN, huisvrouw van Petrus Johannes Van Zijp, alhier, een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, in het perceel Heerengracht No. 92. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 9 April 1885. E. KIST, Secretaris. ÏO April. Heden werd alhier de algemeene vergadering van aandeelhouders in de „Leideche Bonwvereeniging" gehouden. Het bleek dat de toestand der Vennoot schap alleszins gnnstig is. Aan aandeelhouders kon een dividend van 5 pet. worden uitgekeerd, terwjjl ongeveer 2 pet. op de huizen kon worden afge schreven. Als lid van het bestuur werd het aftredend lid, de heer C. J. Leembruggen, herkozen. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg LeidenWoerden in de vorige maand was als volgt; reizigers (11,665) f 5835.31bagage (11 ton) f 72.34, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (2042 ton) f 1986.45, levende dieren en rijtui gen f 47.94, diverse ontvangsten ftotale ontvangst f 7942.04'/j- Totale ontvangst van af 1 Mei 1884 f 99,795.00'/,. Prinses Hendrik en de erf-groothertog van Oldenburg woonden gisteravond in den Haagscheu schouwburg de eerste voorstelling van mme. Albani by. Men speelde de „Lucia." Het succes der zan geres was buitengewoon groot. Negen- a tienmaal werd zjj teruggeroepen. Na de eerste akte vereerde men haar een bouquet, benevens een corbeille en horen met bloemen. Een regen van kleine bou- quetjes, een mand met bloemeD, een bonquet van de koren en fatifares van het orkest gaven na de derde akte de bewijzen van groote ingenomenheid met de kunstenares. De vereenigde vergadering van Delfland beeft gisteren verworpen het voorstel om aan de ge meente 's-Hage eene subsidie te verleenen van f 150,000 voor het maken van een uitwaterings kanaal met slnis naar zee, welk kanaal, dat voor de waterverversching der Haagsche grachten aan gelegd zou worden, tevens voor Delfland voor de afwatering van den boezem, en voor de water ontlasting der polders zeer gewenscht zou zjjn. Omtrent de Haagsche verkiezing zegt het „Nieuws van den Dag"De tjjdeljjke afwezigheid van eenige Haagsche kieziors, die zich thans in '8 Konings gevolg te Amsterdam bevinden, kan mi8Bohien op dezen uitslag van invloed zijn ge weest. Bij het kleiDe stemmenverschil, dat hier den doorslag heeft gegeven, behoort dit niet tot de onmogelijkheden. De vergadering van bereiders en verkoopers van natuurboter, te Amsterdam gehouden, werd door ongeveer 60 personen bijgewoond. Besloten werd tot oprichting eener „Vereeniging tot bestrij ding van knoeierijen in den boterhandel." Een con cept-ontwerp der statuten werd na kort debat met geringe wijzigingen vastgesteld. Door het voorloopig comité werd meegedeeld dat meer dan 500 bljjken van instemming met het beoogde doel waren inge komen. De contributie der leden werd vastgesteld op 50 centen, die der begunstigers op f 2.50 'sjaars en bepaald, dat het bestuur zal bestaan uit negen leden. De Vereeniging is gevestigd te Amsterdam en opgericht voor 29 jaren. Het bestuur is samen gesteld uit de heerende burgemeester van Zjjpe, De Kuyaer te Delft, Wijsman te Amsterdam, Buis te Scbagen, Rinkes Borger te Leiden, Lugard te Deventer, Halbertsma te Sneek, Renvl te Kampen en Hasselman te Zoelen. Ook de Rijnspoorwegmaatschappij zal aan de PRIJS DER ADVERTENTIE»: Vtn 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inetstee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. ridders der Militaire Willemsorde, die te '6-Hage het 70-jarig bestaan der orde zullen komen herden ken, retourbiljetten uitreiken, tegen den prjjs van de enkele reis. De Eerste Kamer heeft In hare zitting van heden gekozen tot rapporteurs over de Hoofdstuk ken VI, VIII en IX der Staatsbegrooting de heeren Van Swinderon, Bljjdeostein, Visser Van Hazers- womde en Pijls, en over de algemeerie beschouwin gen en overige Hoofdstukken de heeren Pijnappel, Van Naemen, De Sit'er en Van Royen. Tegen Maandag om twee uren is aan de orde gesteld de wijziging der Drankwet. Het bestuur der „Vereeniging voor den Effectenhandel" te Amsterdam heeft bij de Rus sische regeering per telegraaf ernstige vertoogen ingediend tegen de ontworpen couponbelasting. Omtrent het „Dagblad van Nederland" schrijft men ons uit Amsterdam, dat de firma Ellerman, Harms en Co. de verdere uitgifte van het blad op zich heeft genomen, onder voorwaarde dat in eene leening van f 200,000, welke zij zal uit schrijven, voor f 150,000 worde deelgenomen; 50 pet. moet dadelijk en de rest na Jan. 1886 worden gestort. Wordt die f 150,000 niet gevonden, dan is alle kans op het voortbestaan van het blad ver vlogen. Vad.) Naar de „Amst." meldt, is gisteren door de directie van den Parkschouwburg te Amsterdam aan de leden van het orkest mededeeiing gedaan dat hunne contracten met 1 Mei a. s. verbroken zul'on word ;n, daar de „Ms atschappij tot Exploita tie vau de Fransche Opera en andere schouwburgen" op dien datum niet meer aau hare verplichtingen zal kunnen voldoen. Naar aanleiding van het gebeurde aau de Afghaansche grens, weigerden gisteren Rotterdam- sche assuradeuren de molest-risico over te nemen voor schepen, van Vóór-Indië komende en varende onder Engelsche vlag, tenzij tegen eene premie- verhooging, welke voorshands en, onder afwachting van nadere tijdingen, is gesteld op 1/2 pet. voor stoomschepen (N. R. C.) Door den gemeenteraad van Purmerend is benoemd tot deskundige, om voor die gemeente op te treden bij het onderzoek naar de hoedanigheid van het gas, de heer A. J. Yan Eyndhoven, tech noloog te Haarlem. De oudste notaris in Friesland, mr. H. J. De Carpentier, gedurende ruim 47 jaren in die betrekking te Koudum werkzaam, is aldaar na eene korte ongesteldheid overleden. De volgende bijzonderheid wordt aan de „N. R. Crt." medegedeeld omtrent den aanval op de wacht te Penditi, waarvan melding werd gemaakt in het telegraphieche bericht dd. 25 Februari 11. van den gouverneur van Atjeh aan den gouverneur- generaal. Vijfhonderd Atjehers met hunne vrouwen hadden verzocht in den Kraton te worden toegelaten om op de graven te bidden en dit verzoek werd ingewil ligd onder voorbehoud dat de lieden ongewapend zouden zjjn. Toch wisten zij de noodige wapens binnen te smokkelon en deden aanstonds zoo brutaal mogelijk een aanval op de wacht van den Kraton. Gelukkig werden de verraders teruggeslagen, zoodat zij vluchtten met achterlating van zeven lijken, maar niettemin roofden zij nog twee geweren. Ons kostte het negen gewonden, waaronder een sergeant. Z. M. heeft aan A. J. R. A. De Ceva, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als provin ciaal iospecteur der direoto belastingen, invoerrech ten en accjjnzen te Eindhoven, behoudens aanspraak op pensioen; - aan dr. H. Van Capelle, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als lid van den Raad van Toezicht op het Pensioen fonds voor burgerlijke ambtenaren, zulks met dank betuiging voor de goede diensten door hem als zondanig belangloos bewezen; - den heer Willem Von Wrangel auf Lindenberg, te Utrecht, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstam melingen, in den Nederlandschen adel ingelijfd. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen om acht uren rukt# een deel der alhier in garnizoen liggende militairen, waaronder infanterie en artillerie, de voormalige Koepoort nit, om onder de gemeente Zoeterwoude eenige manoeuvres te verrichten. Tegen twaalf uren kwam de stafmuziek aan de Doezabrng bijeen om de troepen te gemoet te gaan, welke om twee uren eerst weder naar hnnne kazernes terugkeerden. Eenige militairen waren voorzien van roode seinbor- den, in den vorm van hoepels. Een ziekenwagen sloot den trein. De voorgenomen plannen moeten zeer goed geslaagd zijn. De uitgeleverde gewezen directeur van de Haagsche brood- en meelfabriek is, op weg van Brussel naar de gevangenis te 's-Gravenhage, te Delft uitgestapt, van waar bij per rijtuig naar het huis van arrest te 's-Hage is overgebracht. Naar men verneemt, is tot dusver nog geen verdediger door Jeanne Lorette gekozen om haar bij de eventueele openbare behandeling van hare zaak ter zijde te staan. De hoofdagent van politie Radonx, te 's-Hage, heeft gisteravond aangehouden eene vrouw, wonende in de Hekkelaan, die verdacht wordt de spaarpenningen van eene buurvrouw, be dragende ongeveer f 50, te hebben ontvreemd. De jeugdige graaf Van Limburg Stirum is, na te Amsterdam de hem opgelegde straf te hebben ondergaan, in Den Haag terug gekeerd. In Haarlems omstreken kan men vooral met aau rang van aanstaanden Zondag weer het verrukkelijk schouwspel genieten, dat de bloei ende bollenvelden aanbieden. Na verloop van een dag of acht beginnen de kweekers de bloemen af te snijden, zoodat zij, die gewoon zijn een uitstapje naar die streken te maken, daartoe in de volgende week de beste gelegenheid hebben. Het „D. v. N." schrjjft het volgende: In ons vorig nommer deelden we het afbranden mede van de uitspanning De Laatste Stuiver bij Zntfen. Een lid onzer redactie werd door onde herinneringen, bij het ontvangen der tijding, genoopt, zijn rouwdragend gemoed er over uit te storten. Vandaar, dat er iets meer in de courant kwam dan het bloote bericht van den brand, dat nu blijkt. een poisson d'Avril te zjjn geweest. Een berichtgever heeft ons uit oolijkheid of mis schien wel met meer materieele doeleinden, beet gehad. Voor enkele stuivers werd hij de brand stichter van De Laatste Stuiver. En niet wij alleen maakten aan het bestaan van het den Zutfenaars dierbare gebonw een einde. Het Nieuws, het Handelsblad, de N. Rott. CourantHet Vaderland, het Leidsch Dagblad en zjjn Haagsche naamgenoot - deze allen vertelden ook het droevige nienws. Zelfs voegde het Haagsche Dagblad er eene herinnering bij aan den tijd toen mr. Tak Van Poortvliet voor Zutfen in de Kamer zat. Zoo viel De Laatste Stuiver in assche en het conran- tenlezend Nederland betreurde het gastvrije huis, totdat de Zutfensche Courant met speelschen spot de waarheid kwam vertellen: „De Laatste Stuiver is n ie t afgebrand. Men heeft er slechts den brand te Wilp gezien." De beroemde uitspanning heeft intusschen het zeldzaam voorrecht gehad véór haar dood te weten

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1