KOLONIE IV. BATAVIA, 26 Februari—3 Maart. Te Loemadjang zijn de ingezetenen op '8 Eonings verjaardag verrast op een aschregen, die van den Lamongan afkomstig scheen te zijn. De alarmeerende berichten omtrent den vulcaan Merapi verspreid, moeten, naar de „Loc." meldt, volgens een schrijven van den mijningenieur Stoop, gedagteekend 23 Februari, ten eenenmale onwaar en verspreid zijn door menschen, die den eruptie kegel zelfs niet van aanzien kennen. Aan de vorsten van Assahan is vergunning verleend tot terugkeer naar hun land. Volgens de berichten uit Atjeh wordt regel matig voortgegaan met het slechten der ingetrokken Btellingen en met het leveren der daarbij onver mijdelijke gevechten. Het door Penangsche telegram men opgewekt vermoeden van nieuwe en ernstige complicaties, heeft zich gelukkig niet bevestigd, en uit de tot 25 Februari jl. loopende correspondentiën der dagbladen, laat zich veeleer afleiden, dat de concentratie onzer troepen haar normaal verloop heeft. Een telegram van onzen correspondent te Penang meldt dat de gonverneur van Atjeh heeft voorge steld de blokkade in te trekken. De oorzaak daarvan zou gelegen zijn in het feit, dat de aanhalingen, door onze marineschepen tot dusver gedaan, in geen de minste verhouding staan tot de kosten, die zeer beduidend te noemen zijn, en bovendien door het handhaven der blokkade ons gezag op Atjeh toch niet hechter wordt bevestigd. Is de Indische regee ring het ten deze eens met den civielen en militairen gouverneur van Atjeh, dan zal de opheffing der blokkade wel spoedig worden afgekondigd en onze marine de handen weer wat vrijer krijgen. BII.) Van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden zijn de volgende telegrammen ontvangen 24 Februari. Kroeg-Raba, Lampaja, Boekit-Seboen en Toengkoep ontruimdLampeneroet opgericht nagenoeg zonder verlies. 25sten werd Lamjong opgericht, 28sten ontruiming Anagaloeng, Senelop, Montasik. 10de bataljon naar Java vertrokken. 26 Februari. Vijf en twintig Februari Lamjong opgericht. Wachten Penditi aangevallen door schijn baar bevriende Atjehneezenwjj negen militairen gewond, waaronder drie doodelijktwee geweren geroofdvijand liet zeven dooden achter. Dekking kappers VI Moekims beschoten luitenant (J. C. C.) Nijland, drie minderen licht gewond. Zes en twintig overste (F. R. P.) Van den Abeelen kappen VI Moekims licht gewond. Voorposten rukken acht en twintig in. Elfde bataljon vertrekt één Maart per Oostboot. Een op 3 Maart van genoemden gouverneur ont vangen telegram, gedagteekend 1 Maart, luidt als volgt „Concentratie met zeer gering verlies volbracht; strook duizend meters nagenoeg opengekapt, loopt over eenige dagen af, tiende en elfde bataljon naar Java vertrokken. Politioneele blokkade één Maart opgeheven met uitzondering van Pedir, Pekan-baroe, Gighen tusschen Koeala Lampanas en Koeala Ajer- Laboe." Aan een telegram van den resident der Wester- afdeeling van Borneo, aangeboden te Singapore den 25sten Februari, ontleent de „Jav.-Ct." de volgende berichten „Colonnes 17den uitgerukt naar Mimwong en Woeloe keerden 21sten terug. Nergens verzet." Het bij het legerbestuur onder gelijke dagteeke- oÏDg van den militairen commandant in genoemd gewest ontvangen telegram luidt als volgt „Colonne bezocht Ngara, Paboeloe, Woeloe, Mim wong, Tenaroan. Nergens tegenstand; versterkingen verlaten. Bewoners Paboeloe gevlucht." De Regeering heeft besloten, de haven te Tandjong-Priok officieel te openen, zoodra vierder opslaglokalen en twee der entrepots gereed zullen zijn, hetgeen in den loop van dit jaar verwacht wordt. Van Staatswege zal niet worden voorzien in den bouw en de exploitatie van een dok met reparatiewerf van de koopvaardijvloot, in het trans port der goederen over het haventerrein, in het sleepen, lossen en laden der schepen en in de steen kolen-, drinkwater- en bnllastvoorziening. Door den gouverneur-generaal vso Ned.-Indië iijD de vol gende beschikkingen genomen; Civiel Departement. Benoemd: Tot ads.-ree. van Bontianak en Ommelanden E. Th. Van Deldeu. Bij het binnenl. bestaar van Java en Mad ara: tot contr. lste kl. jhr. F. J. Van Haoften; tot contr. 2de kl. J. Th. Van der Plas. Brj dca post- en telegraafdienst: tot osmm. 2de kl. W. M. De Haas; tot tijdel. comm. 2de kl. J. H. G. F. Keydeniers; tot comm. 3de kl. C. L. Reyneke; tot kantoorchef lste kl. J. P. J. C. Stenia; id. tweede kl. H. D. A. De Wolff, J. H. Tielman en A. Staar.' Tot halponderwijzeres A. M. T Bnrhoven Jnnins; tot comm. op het res.-kantoor te Bengkalis W. F. D. Benjamins. Ejj de in- en nitvoerr. en accijnz. tot verificat. 5de kl. W. P. Anthonijsz, C. R. Ney6, J. F. Nagel, M. A. Vcit en A. F. Rjjken; tot tijd. verif. E. F. Umgerer, W. Van Hengst, G. Ar- desch en J. Wijngaard. Tijdelijk belast: Met het civiel en militair gezag in de res. Westerafd. van Borneo, de kol. chef van den gener. staf A. Haga; met de waarnera. der betrekking van onderw. 2de kl. bjj bet op. lag ond. D. M. Krnseman. Geplaatst: Als halponderwijzeres aan de op. lag. school te Probolingo A. M. Borhoven Jnoias; in de afd. Mampawa de contr. 2de kl. D. K. A. Van Loghem. Verleend: Een 2-jarig vorlof n. Europa, w. ziekte, aan den bonwk. ambten, op Java J. Bouwens, den opz. lste kl bij den waterst. C. De Vink eD aan den eersten coram ophetresid.- kantoor te Bengkalis P. J. H. Tellings; idem aan den stations chef lste kl. J. A. Israels. Ontslagen. Bij den post- en telegraafd:enst eervol uit 's lands dienst op verzoek de kantoorklerk H. Simon, w. volbr. diensttjjd C. Van Delft en W. M. Leyder; eervol nit zijne be trekking de macbinistmontenr J. Van Swieteneervol uit 's lands dienst de opzichter lste kl. bij den waterstaat P. Elenbaasidem de ree. der Westerafd. van Borneo C. Kater; eervol w. ziekte de ass.-rra. van Pontianak en Ommelanden M. C. E. Stakman w. vertrek, eervol als lid mr. H. Knnetnan. Departement van Oorlog. Benoemd: Tot mil. comm. in de res. Amboina en Ternate E. Perné; tijd. ontheven van zijne fnnctiën van mil. comm. ter Westerafd. van Borneo, met iDgang van den dag, waarop de benoemde civ. en milit. bevelhebber aldaar zal optreden, de lnit.-kol. der inf. J. A. Vetter, wor dende die hoofd offic. gesteld ter beschikking van den civ. en milit. bevelhebber voornoemd. Ingedeeld: De kapt. der inf. P. D. W. Wilken bij het 9de bat., de maj. der inf. W. H. Neys bij het garns.-bat. in de 2de mil. afd. op Java; de 2de luit. der inf. J. H. A. P. Over man bij het garniz.-bat. van Atjeh en Onderh. Overgeplaatst: De off. van gez. 2de kl. M. Hartman de maj. der inf. H. H. G. Franssen bij het 8ste bat.de kapts. intend. L. J. A. Verbrugge naar Palembang en C. J. Borel naar Bat viade lste luit.-kwartierm. J. C. P. K. Wilderink naar Padang; de 2de id. M. Vervoort en de 2de loit. der art. D. G. Van Nienwenhoven Helbach naar Tjilatjap de lste lnit. der inf. D. F. J. G. Branet De Rochebrune bij het gam.-bat. van Banknde off. v. gezondheid lste kl. L. Prochoik en de 2de id. W. F. V. Sterk naar Palembang en W. F. Stammes- haus naar Labat. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den lnit.-kol. der inf. F. Van Haeften. Ingetrokken: De overplaatsing van den offie. van gez. 2de kl. W. F. V. Sterk naar Tjilatjap. Ontslagen: Op verzoek eervol, wegens volbrachten dienst tijd, met behond van recht op pens., de off. van gez. lste kl. J. B, Heeseneervol als mil. comm. in de res. Amboina en Ter nate, de lnit.-kol. der inf. W. A. Coblijn. Departement Van Marine. Overgeplaatst: Op Zr. Ms. wachtschip te Batavia de luit.-t.-z. 2de kl. W. P. Coolhaas; op Zr. Ms. wachtschip te Batavia de luit.-ter-zee lste kl. W. Römer; op Zr. Ms. st. „Soembiug", de luit.-ter-zee 2de kl. W. A. Monton; op Zr. Mj. wachtschip te Soerabaia, de lnit.-t-zee 2de kl. F. E. W. Van Dornpseler. Vergnnning verleend: Om te repatrieeren aan de lnits.-ter-zee lste kl. J. L. Hordijk en W. Romer en aan de luits.-ter-zee 2de kl. P. Colhaas en J. C. Cramer. Telegrammen. PARIJS, 8 April. Bijna alle republikeinsche bladen geren hunne instemming te kennen met het vormen van het ministerie Brisson. Morgen zal in don ministerraad over de keuze van de onder staatssecretarissen gehandeld worden. De minister van binnenlandsche zaken wil zich geen onderstaats secretaris toevoegenFaure blijft voorloopig in het bestuur der kolouiale aangelegenheden. Casimir Perier wordt onderstaatssecretaris in het ministerie van oorlog. De Freycinet houdt zich nu bezig met het onder zoeken der onderhandelingen met China. Voor loopig neemt de regeering alle noodige maatregelen tot het afzenden van nieuwe versterkingen. CAIRO, 8 April. De Russische transportschepen „Ostroma" en „Petersburg", welke het kanaal waren binnengeloopen, met bestemming naar Siberië, heb ben bevel ontvangen naar Odessa terug te keeren. LONDEN, 8 April. De onderhandelingen tusschen Rusland en Engeland worden hier tusschen den Russischen gezant v. Staal en de regeering voort gezet, daar eene briefwisseling volgenB de jongste ervaringen te veel tijd wegneemt. Toch schijnt de regeering een besluit te verschuiven totdat Gran ville naar Londen terugkeert, het parlement weder vergadert en een bericht van lord Dufferin nit St.-Petersburg gekomen is. WASHINGTON, 8 April. De gezant van Columbia alhier heeft bericht ontvangen dat de oproerlingen nog steeds Panama bezetten. LONDEN, 8 April. ADe Chïneesche regeering heeft aan de Fransche ophelderingen gevraagd, naar aanleiding van generaal Lewal's mededeeling aan den Senaat, dat de nederlaag der Franschen bij Langson zou worden gewroken. De Chineesohe regeering vermoedt dat de onder handelingen niet te goeder trouw worden gevoerd. LONDEN, 8 April. Sir Lepel Grififin, de agent van den onderkoning van Indië, die de legers van meer dan honderd inlandsche vorsten geïnspecteerd heeft, zegt in zijn sohrijven aan de „Times" dat de trouw der Indische vorsten wel is waar on loochenbaar is, maar dat hunne gezamenlijke strijd krachten, van zoogenaamd 350,000 man en 4200 kanonnen, geen 30,000 gedisciplineerde soldaten bedragen, en dat deze noch officieren noch getrok ken kanonnen hebben. LONDEN, 9 April. De „Standard" deelt eene depecbe mede, volgens welke aan de rivier Murghab, in Afghanistan, een veldslag plaats gehad heeft, waarbij vijfhonderd man gedood zijn. Of de Afghanen, dan wel de Rassen, de over winning behaald hebben, is nit het telegram niet duidelijk op te maken; maar nit den oorsprong van het telegram vermoedt de „Standard" dat de Russen de nederlaag geleden hebben. De „Standard" ontving van haar correspondent het telegram in cijferschrift, ten einde de Russische censuur te verschalken. ST.-PETERSBURG, 9 April. Volgens de „Re- gierungsbote" heeft generaal KomarofF den 18den Maart, ten gevolge van uitdagende vijandelijke han delingen der Afghanen, deze aangetast. Hij nam versterkte positiën in aan beide zijden van de rivier Eoeschk. Eene Afghaansche legerafJeeling van 4000 man werd verslagen en op de vlucht gedreven; zij ver loor daarbij 500 man aan dooden, al hare artillerie en het kamp met al den mondvoorraad. De Rassen hadden 11 dooden en 32 gewonden. Na den slag trok zich generaal Eomaroff weder over de rivier Koeachk terug en nam zijne vroegere stellingen weder in. Engelsche officieren woonden als ooggetuigen den slag bij en riepen, toen de Afghanen op de vlucht sloegeD, de bescherming der Russen in. Dit baatte echter niet, want zij werden door de Afghanen in huode vlucht medegevoerd. [Terwijl Engeland en Rusland onderhandelen over het handhaven van den vrede en over de ge wichtige vraag of een onbewoond stuk grond tus- Afghanistan en het land, door de Turkomannen bewoond, door de Russisch-Engelsche commissie zal bezocht worden, beginnen dus ondergeschikte sol daten of stammen elkander dood te slaan en oorlog te voeren. Indien de Russische troepen werkelijk in het vuur zijn geweest, is de toestand hoogst ernstig, daar het prestige van Rusland in Centraal-Azië alsdan alles wat op terugtrekken lijkt zou on mogelijk maken. Een uitbreken van den oorlog is dan niet onmogelijk. De Russische oorlogspartij wil oorlog als aflei ding voor binnenlandsche onrust en in de hoop dat Eugelands bezwaren in Afrika het een krachtig optreden in Azië moeielijk zullen maken.J BRUSSEL, 9 April. Toen heden de koninklijke stoet zich naar het „Te-Deum" in de kerk begaf, ter gelegenheid van den 50sten verjaardag des konings, stortte een man z'ch op het rijtuig, waarin zich de graaf en gravin van Vlaanderen met aarts hertog Rudolf van Oostenrijk bevonden, en sloeg een der ruiten er van in. De man is gearresteerd; men houdt hem voor krankzinnig. Gemeenteraad. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Eanter? voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Bool, Groll, Juta, Damsté, Van Dissel, Land, Buys, Eerstens, Le Poole, Van Hoeken, Van der Hoeven, Donner, Enappert, Zaalberg, De Gens, De Goeje, Eaisor, Was, Driessen, Bredius en Van Wensen Door den Voorzitter werd medegedeeld dato. m. waren ingekomen: eene missive van den minister van binnenlandsche zaken dat, ingevolge het be sluit der Tweede Earner, de Rijkssubsidie aan de middelbare school (H. B.-S.) voor meisjes met 1886 zal ophouden, dat over het loopende jaar slechts 2/3 zal worden toegekend, doch dat hij zal voorstellen de som alsnog op 3/4 te bepalen verder eene missive van den heer Cock dat hij bedankt voor de benoeming tot lid der commissie van financiën en eene van den heer Le Poole dat dat hij haar aanneemt; een besluit van Ged. Sta ten tot goedkeuring van de verhooging der jaar wedden van den burgemeester, den ontvanger en den gemeente-secretaris; eene missive van Ged. Staten houdende afwijzende beschikking op de reclame van Van der Plas over zijn aanslag in de pi. dir. belasting; adressen van verschillende personen om benoemd te worden tot Waagmeester; een voorstel van den heer Donner, met memorie van toelichting, in zake eene verlaging van de jaarwedden der onderwijzers, zoomede een verzoek

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2