N°. 7711. Vrijdag 10 April. A". 1883. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Pit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineuaee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. OfUciëele Kennisgevingen. JACHT EN VIISCHERIJ. De Burgemeester van Leiden herinnert aan hen, die zich voor het aanstaande seizoen 1885/86 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of Yischakten, of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der Visscherij, dat dé blanco verzoekschriften daarvan gratie verkrijgbaar z\jn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den aden April dezes jaars moeten terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzoekschriften tot het bekomen van buitengewone mach tiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistool schoteni, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het water met ijs bedekt is, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 18 Maart 1885. DE KANTER. LEIDEN, O April. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Edam", van Rotterdam ver trekkende. Ten pestbantore alhier moeten de brieven enz. uiterljjk morgen, Vrijdag-avond, te 10.18 be zorgd zijn. Aan de firma D. A. Scbretlen en Co. te Leiden is door den gemeenteraad van Delft onthef fing van boete verleend a f 600, wegens te late oplevering van zuiveringskisten voor de stedelijke gasfabriek. Men schrijft ons uit Leiderdorp: De corres pondenten alhier van het „Haagsche Dagblad" en de „N. R. C.", die vermelden dat onze burgemeester wegens 80-jarigen leeftijd eervol ontslag heeft ge vraagd, zijn verkeerd ingelicht, want van het ge- beele bericht is geen woord waar. Aan de Hervormde gemeente te Benthuizen is een legaat van f 1000 besproken door wjjlen den heer O. W. 't Hooft van Benthuizen en idem van f 1000 door mevr. de wed. Van Galen geb. Steiger- wald, beide vrij van successierecht. Ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter vervanging van rnr. W. Wintgens, te 's-Hage, zijn 1736 stemmen uit gebracht en wel aan de stembareelen in de residentie 1648 en aan het stembureel te Scheveningen 88. Het aantal geldige stemmen bedroeg 1725, waar van op den heer R. A. W. Slnittr, oud-kolonel der artillerie en candidaat der liberaler:, 868 stem men waren uitgebracht tegen 849 op baron Schim- melpenniock van der Oye, candidaat der anti-revo lutionairen en conservatieven. De heer Sluiter is dus gekozen. Bij de verkiezing op 28 October jl. werden uit gebracht 1666 stemmen te 's-Hage en 80 te Sche- veningeDbij de herstemming op 11 November 2009 •te 's-Hage en 101 te Scheveningen. De gep. luitenant-generaal jhr. Van Panhuys, adjndant-generaal van den Koning, is sedert eenige dagen ernstig ongesteld. De heer Hahn, eigenaar van het Doelen-botel te Amsterdam, is benoemd tot ridder der Frans- Jozef-orde. Men schrijft uit Rotterdam aan het „D. v. N.": Naar ik met zekerheid verneem, heeft mevr. De Graef-Verstraete, die met 1 Mei bij het nieuwe Rotterdamsche gezelschap onder directie Le Gras, Haspels c. a. zon komen, besloten, bij het gezelschap onder directie Faaesen te bljjven en dus niet de door het vertrek van mej. Jeanne De Groot, die bij den heer Van L'er is geëngageerd, opengevallen plaats van jeune-première te vervullen. De heer Chrispijn, die reeds nu en dan weer optreedt, zal zich, wanneer zijne gezondheid zoo goed blijft, weer voorgoed aan het gezelschap vau Hen Nieuwen Schouwburg tegen het volgend seizoen verb'Dden. De minister van waterstaat enz. brengt ter kennis van belanghebbenden dat ter op'eiding voor de betrekking van telegrafi t der 2de kl., in de maand Augustus a. s. een twintigtal leerlingen kunnen worden toegelaten, op de voorwaarden rader in de Staatscourant van hed«n omschreven. Door denzelfden minister is bepaald dat de nage- noemde commiezen der posterijen van de 4de kl. hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: P. De Roock, ten postkantore te Groningen; J. A. Hijner, ten postkantore te Hoorn; A. Wijchel Van Schild- wclde, ten spoorwegpostkantore No. 1; J. J. Bijc- terns Heemskerk, ten postkantore te Amsterdam. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip „Atjeh", onder bevel van den kapt. t/z. J. A. Greve, in den namiddag van 7 dezer te Lissabon aangekomen. Aan boord was alles wel. De gewone audiëntie van den minister van jnstitie zal Dinsdag 14 April a. s. niet plaats hebben. De Rotterdamsche Bank deelt over 1884 51/, pet. dividend nit. Het stoomschip „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 8 April; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 8 April en zette terstond de reis voort; de „Burgemeester Don Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 8 April van Southampton. Gemengd Nieuws. Met het feestgebouw op de Rnïne is men heden reeds zoover gevorderd, dat de mid delste bovenkap er van zoogoed als klaar is. De vlag is er bovenop geheschen. Het gerechtshof te's-Gravenhage heeft gisteren niet-ontvankelijk verklaard het appel van (de erven) L. Rodenburg tegen het vonnis van de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenbage, uit gesproken 20 Mei 1884, waarbij gedaagde L. Roien- burg is veroordeeld om aan eischer P. R. Los, van Aarlanderveen, tegen behoorlijke kwijting te betalen de verschuldigde redemtia-(tiende)-som over 1883 voor zijne landerijen in den Nienwkoopschen Droog- makerjjpolder onder Aarlanderveen en tot betaling der prcoeskosten tot op deze uitspraak begroot op f 684.84. Door de Haagsche politie is dezer dagen van den koopman M. op het Kortenbosch in beslag genomen eene partij (64 manden) ijbok- king, als schadelijk voor de gezondheid. De bok kingen zijn op de gebruikelijke wijze onschadelijk gemaakt. Do jager H., van het 5de bat. regi ment grenadiers en jagers, is, beschuldigd van dief stal in de kazerne, in voorloopig arrest genomen. De vader van Jeanne Marie Lorette heeft gisteren door zijn advocaat mr. D. S. Yan Emden te 's-Gravenhage laten protesteeren tegen den verkoop van de portretten zijner minderjarige dochter. Dit protest is beteekend aan de photografen Van Kampen, Wollrebe Jr. en Holswilder en ge grond op de stelling dat hij, die door een photo- graaf zijn portret laat vervaardigen, dezen hierdoor niet het recht toekent dit in den handel te brengen en zeker niet op de wjjze en onder de omstandig heden waarop dit door genoemde photografen is geschied, zoadat hunne handelingen als onrecht matig zijn te beschouwen. In den vroegen morgen van den I eersten Paaschdag werd in Heeg een droevig drama afgespeeld. Een jongeling van fatsoenlijke afkomst, die voorheen tot predikant zou worden opgeleid, maar later een groot gedeelte van zijn niet onaan- zienlijk vermogen in den vreemde doorbracht, liet zich per rijtuig van Sneek tot in de nabijheid van Heeg brengen. Hij vervoegde zich aan de woning •ran zijn eenigsten broeder, bij wien de moeder was gelogeerd, en belde aan. Nadat zijn broeder was voorgekomen, schoot hjj zich in de zij van het hoofd. Onmiddelljjk was de ongelnkkige een lijk. Uit Leeuwarden zelf schrijftmennu dat van allo zijden het gerncht, alsof Pieter Bruinsma gevankelijk naar Leeuwarden gebracht zon zijn, wordt tegengesproken. De geheele beschuldiging der „Prov. Gron. Crt." moet niets dan een verzinsel zijn. 't Zon dan ook een al te tragisch einde geweest zijn van al het getwiBt over de champion-medaille. Eene mode, die aan de tulpen-manie van vroeger dagen herinnert, is op het oogenblik te Londen in zwang; de heeren behooren daar nl. eene bloem in het knoopsgat te dragen en die bloem mag niet anders wezen dan eene gardenia. In dezen tijd van het jaar kost een enkel exemplaar niet minder dan vijf pond sterling en de bloemen- liefhebberij kost menigen fat dus een kapitaal. De bekende Earl of Sussex betaalde dezer dagen voor een zeldzaam exemplaar het aanmerkelijk bedrag van honderd pond sterling. De prins van Wales draagt bij wjjze van pro test geen bloem meer in het knoopsgat, en men hoopt dat zijn voorbeeld het gevolg zal hebben dat de dwaze mode verdwijnt. Eene andere mode, die te Londen verschenen is en oorspronkelijk nit Parijs komt, wordt terecht hoogst onzinnig genoemd. De voorjaarshoeden der dames bestaan namelijk nit metalen helmen met vederen gekroond, of nit helmen nit boomsohors vervaardigd en geheel met bloemen overdekt. Volgens eene mededeeling vande „Allgem. Zeit." is in de nabijheid van Rhoslla- nerchrugog in Denbigshire, Noord-Wales, eene steen kolenmijn van groote afmeting ontdekt. De „Nouvelle Revue" zegt dat de, nn afgetreden, Fransche minister-president Ferry, als belooning voor zijne onderdanigheid tegenover Yon Bismarck, wanneer hij - zooals do Dnitsche Rijkskanselier zeker hoopte - tot president der Fran sche republiek wordt gekozen, Luxemburg als ge schenk voor Frankrijk zal verwerven. Dit zou hij krijgen onder voorwaarde dat hij aan Duitschland de vrije hand liet om, terwijl Engeland in Middel- Azië wordt beziggehouden, Nederland in den zak te steken. Toen de Rijkskanselier met zijn tronwen dienaar, den heer Conrcel (Fransch gezant te Ber lijn), over dit plan sprak, zeide hij: „Hetistednnr om koloniën te veroveren; ik wil ze liever kant en klaar krijgen." Het geval dat wij willen verhalen gebeurde onlangs aan een familiediner, dat plaats vond ter eere van den ondsten zoon des hnizes, een jong advocaat, die, kort geleden gehuwd, van zjjne huwelijksreis was teruggekeerd. Papa had aan 't jonge paar de eereplaats aan tafel gegeven. Het oogenblik gekomen zijnde dat eene kip werd opge bracht, verzocht men onzen advocaat die te willen voorsnijden. Of het mes nn niet al te scherp, de kip wat taai, of de voorsnijder een beetje zenuw achtig was, weten we niet recht; maar de jong gehuwde worstelde vreeseljjk om den weerspan- nigen vogel klein te krijgen. Hij wilde nochtans zijne taak niet nit de hand laten nemen, en om beter te knnnen snijden, zette hjj de voor hem staande roompudding zoolang achter zich op zijn stoel, waarna hij met verdubbelden ijver begon te kerven. Eindelijk slaagde hij er in, doch niet zonder dat men zich over de wanhopige pogingen van den zoon van Themis recht vroolijk had gemaakt. „Daar - eindeljjk!" riep hij uit, met een zacht van verlichting, en zette zich zonder verder na denken op de roompudding neer. Het tablean dat volgde laten we aan de verbeelding over.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1