Donderdag 9 April. N°. 7710. A". 1883. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PU nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iaesuee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 8 April. Aan den 61sten verjaardag van de groot-hertogin van Saksen-Weimar, zuster van onzen Koning, werd heden alhier op de gebruikeljjke wijze gedacht. Yan openbare en particuliere gebouwen wapperde de driekleur en het garnizoen hield op het Schut tersveld eene parade, welke door den luit.-kolonel Yan Rjjen werd gecommandeerd, terwijl de troepen door den kolonel Leers werden geïnspecteerd. In de maand Maart zijn binnen deze gemeente geboren 140 kinderen, als: 71 zoons en 69 dochters, «verleden 73 personen (waarvan 8 elders woonachtig), als19 mannen, 12 vrouwen, 21 zoons en 21 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 9; gehuwd 13 paren. Men zal zich herinneren dat indertijd ter eere van de nagedachtenis van onzen grooten staatsman werd opgericht de „Thorbeoke-Stichting" en dat onzen stadgenoot professor Veth de eer te beurt viel de eerste medaille van de Thorbecke-Stichting te ontvangen voor zijn verdienstelijk werk over Java. Doch het uitreiken van deze eervolle onder- scheiding is niet het eenige doel van deze stichting; «r is ook bepaald dat gelden van dit fonds, welke daartoe beschikbaar werden gesteld, zullen strekken tot den aankoop van boeken op het gebied van rechts- en staatswetenschap, onder de leiding der leden van de juridische faculteit; deze boekwerken zullen, aan de bibliotheek der Rjjks-nniversiteit alhier geschonken, een bljjvend en hoogst nnttig aandenken zijn aan hem, die onder de voortreffelijkste professoren van Leidens hoogeschool wordt ge rangschikt. Eenigen tijd geleden zijn voor het eerst aanzien lijke bijdragen door heeren curatoren van de Thor becke-Stichting" beschikbaar gesteld tot het aan schaffen van rechtsgeleerde boekwerken, en heeft de eerste aankoop plaats gehad. Die boeken zijn nu alle in een fraaien half maroccoband gebonden met een gouden stempel op den mg, waarin de naam der „Thorbecke-Stichting" te lezen staat; zij zijn geplaatst in de universiteitsbibliotheek in daar voor bestemde kasten, waarboven de naam der stichting te lezen staat. Zeker zal deze afzonder lijke verzameling, alleDgs toenemende, eene waardige gedachtenis zijn aan den verdienstelijken staats man; moge zij met de vele andere boeken van de Leidsche bibliotheek medewerken tot het vormen van vele rechtsgeleerden en staatsmannen. Yolgens den „Ned. Spectator" had het Curato rium der „Thorbecke-Stichting" in December en Februari twee verliezen geleden door den dood van mr. W. C. Mees te Amsterdam en professor Telle- gen te Groningen; die open plaatsen zijn aange vuld door de benoeming van professor M. S. Pols te Utrecht en professor P. W. A. Cort Van der Linden te Groningen. Het Curatorium bestaat alzoo thans uit de vol gende leden: mr. S. Vissering, voorzittermr. J. T. Bays, secretarismr. G. De Vries Az., penning meester; mr. R. Van Boneval Fanre voor de rechts geleerde faculteit aan 's Rijks universiteit te Leiden, mr. M. S. Pols voor die te Utrecht, mr. P. W. A. Cort Van der Linden voor die te Groningen, mr. L. De Hartog voor die aan de gemeente-universiteit te Amsterdam, den hoofdingenieur G. Van Diesen voor de Polytechnische School te Delft en mr. W. Thorbecke krachtens het voorschrift van het statuut der stichting. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat in de maand Joni of Juli a. 8. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker. Aanmelding moet geschieden vóór 1 Jnni a. s. bij den hoogleeraar dr. E. A. Van der Burg te Leiden. Uit Aarlanderveen wordt gemeld dat door de Gedeputeerde Staten van Znid-Holland, op eene daartoe betrekkelijke patent-reclame, is beslist: dat volgens het bepaalde bij art. 13 3 der wet van 21 Mei 1819 (Staatsblad N°. 34) de patentplichtige een aanvullingsrccht heefc te voldoen, indien bij in eene gemeente van hoogeren rang dan waarin hij is aangeslagen zjjnen handel uitoefent; dat het uitoefenen van handel bestaat in het in- en ver- koopen, en derhalve bet bedoelde aanvullingsrecht niet verschuldigd is door hem, die, voor eene plaats van lageren rang als koopman gepatenteerd, in plaatsen van hoogeren rang enkel heeft ingekocht. De Eerste Kamer hield gisteravond eene zitting tot hervatting der werkzaamheden. In deze zitting werd mededeeling gedaan van onderscheidene ingekomen regeeringsbescheiden, mi nisterieels missives, boekwerken en verzoekschriften, die voor kennisgeving werden aangenomen, in de boekerjj der Kamer geplaatst of in handen der com missie voor de verzoekschriften gesteld. De laatstelijk door de Tweede Kamer aangeno men wetsontwerpen, waaronder die tot vaststelling der staatsbegrooting voor 1885 en tot wijziging der drankwet, werden oerzonden naar de afdeelingen, die opnieuw werden samengesteld. De vergadering is daarop gescheiden. De lnit.-kol. L. G. Berends, chef van den staf der lste divisie infanterie, is benoemd tot gouverneur van de Kon. Militaire Academie. Te Haarlem is in den ouderdom van slechts 45 jaren overleden jhr. Q. Hoeufift, oud-officier en van 29 Jnli 1873 tot in 1884 lid van den Haar- lemschen gemeenteraad. 'sKonings Commissaris in Znid-Holland is door Z. M. gemachtigd tot het bjjeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op 28 April a. s., om daarin aan de orde te stellen voorstellen van Ged. Staten tot wijziging van de besluiten der Staten van dat gewest van 24 Jnli 1884 en van 22 Januari 1884 betreffende het stichten van eene brug over de Oude Maas, ter verbinding van de Hoeksche Waard aan den vasten wal en de verbetering der vaartgemeenschap tnsschen Rijn en Schie, met opname daarin van die met 's-Gra- venhage. Te Kampen is overleden, na eene ziekte van weinige dagen, de heer J. D. Van Hasselt, sedert 1850 lid der Staten en sedert Februari 1861 lid der Ged. Staten van Overijsel. Nog verleden Don derdag woonde hij de vergadering van Ged. Staten bij. Hij was ruim 65 jaren oud en Kampen verliest in hem een zijner edelste burgers. Door burg. en weths. van Leeuwarden, pro visoren van het dr. Donwe-Tietsma-leen, is de uit de zusterlijke linie van dat leen opengevallen pensie voor academische studie, na een door den rector en drie leeraren van het gymnasium te Leeuwarden van de vijf adspiranten afgenomen vergelijkend examen, toegekend aan den heer A. S. Talma, student in de godgeleerdheid aan de universiteit te Utrecht. Gemengd Nieuws. Zekere C. T., vroeger verpleegd in het Minnehnis alhier, is door de politie van hier naar de gevangenis te's-Hage overgebracht, wegens oplichtiog ten nadeele van den slager Z., terwijl daarna nog is gebleken dat die persoon zich ook aan misbruik van vertrouwen, ten nadeele zijner mees teres, de wed. S., schnldig gemaakt heeft. Proces-verbaal is opgemaakt tegen zekeren J. v. P., die in de vorige week aan den openbaren wegliggende c etselsteenen heeft ontvreemd. Tevens zijn heden aan het bareel gehaald en gehouden een 10- a 12-tal jongens, die gisteravond van een aan den openbaren weg onbeheerd gelaten wagen eenige latten hadden weggenomen. Door den inspecteur voor het ge- nsesknndig staatstoezicht in Zaid-HollaDd is ver klaard dat in de gemeente Sassenheim de mazelen epidemisch voorkomen. Naar wjj vernemen, heeft de Bel- gische regeering de uitlevering toegestaan van den voormaligen directeur der brood- en meelfabriek te 's-Gravenhage, Van der Putten, op grond van valschheid in geschriften en oplichting, en zou de uitlevering reeds gisteren zjjn geschied. Het gerechtelijk beslag, rustende op de goederen van Jeanne Lorette, is opgeheven, zoodat die goederen hedenavond of morgenochtend nit de woning aan den Kanaalweg te 's-Hage naar Loretfe's vader te Molenbeek St.-Jean zallen wor den vervoerd. Naar wij vernemen is mr. D. S. Van Emden te 's-Gravenhage opgetreden als de rechtskundige raadsman van Jeanne. Omtrent den moord op den Japanschen zaak gelastigde Sakurada schrijft de Haagsche Kroniek schrijver aan de „N. G. Crt." nog het volgende: Jeanne Lorette, die op dit oogenblik in het zie kenhuis te Rotterdam wordt verpleegd, moet eenige dagen voor den moord haar geneesheer, dr. P. alhier, geraadpleegd en hem verzocht hebben haar eene aderlating te doen ondergaan. De dokter achtte dit volstrekt onnoodigmaar de reden lag dan ook alléén hierin, dat zjj de juiste plek wilde leeren kennen om zich eene doodelijke wonde toe te brengen. Dat zij het bepaalde voornemen had Sakurada te dooden niet alleen, maar ook zich zeiven van het leven te berooven, blijkt nit het feit dat haar broertje den Japanner had gewaarschuwd zich nit de voeten te makenterwijl Jeanne haar vader, onder toezending van 1900 franken, daags voor den moord had geschreven„quand vons recevrez cette lettre, je n'existerai plus" [d. w. z.als gij dezen brief ontvangt, ben ik er niet meer.] Daarop kwam de oude vader dan ook onmiddellijk naar Den Haag, waar hij het gebeurde vernam. De instructie der zaak moet aan het licht hebben gebracht, grootendeels door Jeanne's bekentenis, dat Sakurada haar 3000 franken had gegeven om van haar ontslagen te zijn. Zij had1 die som wel aangenomen, doch alleen met het doel om eenige schalden af te doen, het overige aan haar vader te zenden en daarna haar wraak en zelfmoord uit te voeren. Eene moeder te Scheveningen ver liet even hare woniDg in een hofje in de Keizer straat om eene boodschap te doen. Terugkomende bevond zij dat haar kindje voorover in een pot met kokend water was gevallen. Geneeskundige hulp mocht niet baten, daar het kind in korten tijd overleed. Bij den heer Vernée, waterschout te Scheveningen, is nit Ostende bericht ontvangen dat door de rechtbank te Ostende reeds vonnis is geveld in de zaak contra de Belgische visschers en das een nader getuigenverhoor van Scheveningsche visschers overbodig is. Tot heden bleef de inhoud van het vonnis den betrokken reeder, den heerA. De Niet, onbekend. Naar men ons mededeelt, zouden vele Israëlieten te Rotterdam ijverig de asch en de puntjes der sigaren, welke gewoonlijk weggewor pen worden, bewaren, om nit de opbrengst een Israë- lietisch gasthuis te bouwen, waaraan groote behoefte bestaat. Niet weinigen hnnner zonden een doosje in den zak dragen, om daarin de asch en de puntjes te bewaren. Men behoeft om het plan niet te lachen; het doet den Israëlieten eer aan. Onlangs werd ons verhaald dat men tq Munchen een gebouw

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1