BUITENLAND. Frankrij k. De heeren Constans en Devès hadden gisteren achtereenvolgens een onderhond met de heeren De Freycinet en Brisson, om hun het voorzitterschap van het Kabinet aan te bieden, doch heiden wei gerden. De heer Devès trok zich daarop ook terug en de heer Constans aanvaardde toen de taak om een Kabinet te vormen. De zitting der Kamer was Donderdag zeer onrustig. Nadat men het voorstel van den Senaat, om van de kieswet het artikel los te maken dat de partieele verkiezingen tot de algemeene verkie zingen uitstelt, had aangenomen, kwam de Bona- partist Jolibois met het voorstel voor den dag, om, bij afwezigheid van een ministerie, eene commission d'affaires" van 15 leden te benoemen, ter wille van den ernst van het oogenhlib. Tevens beschul digde hij het dagblad „Paris" eene beursmanoeuvre te hebben uitgevoerd, door het bericht te versprei den dat China de vredesvoorwaarden van Jules Ferry had aangenomen. De afgevaardigde Em. Arêne, redacteur van „Paris", protesteerde. Jolibois hield vol, wat pro testen wekte aan de linkerzijde. De president Brisson verzocht Jolibois zich te matigen; deze beweerde dat dit niet noodig was, en tot voldoening der Lin kerzijde verhieven zich stemmen dat zijne woorden onvaderlandlievend waren. Toen er weer eenige kalmte was gekomen, ver zocht Jolibois den heer Brisson om den president der Republiek uit te noodigen de genoemde com missie te benoemen; hij verzocht tevens de urgentie voor zijn voorstel. De president Brisson verklaarde dat de president der Republiek de nienwe ministers kiest en de demissionnaire met de afdoening der loopende zaken belast. „Indien de Kamer het voorstel aanneemt," zeide Brisson, „dan gaat zij hare rechten te buiten, en zal zjj tevens een nieuwen president te kiezen hebben." Bij deze woorden juichte de Linkerzijde. Het voorstel-Jolibois werd met 348 tegen 77 stemmen verworpen. In eene depeche van generaal Brière de l'Isle, dd. 1 dezer, wordt verklaard dat de ontrniming van Langson en Dong-Dang, na de verwonding van generaal De Négrier, met te veel overhaasting is geschied. De brigade was voor nog twintig dagen van levensmiddelen en ammunitie voorzien. Dili tsehland. De geschenken, welke prins Von Bismarck ont vangen heeft, zijn zóó talrijk dat zjjne groote eet zaal en de daaraan grenzende balkonkamer daar mede zijn opgevuld. Men vindt ze daar bergenhoog opgestapeld. Alle wanden zijn vol, alle tafels be laden, en op den grond staan de nog nauweljjks geopende kisten. Men vindt er van alles, van het meest bescheidene tot het kostbaarste geschenk, ook lekkernijen van allerlei aard, bier, appelwijn, Champagne, Hochheimer van 1811; verder kleeding- stukken, pantoffels, rniterlaarzen, hoeden, meubelen, enz. enz. „Ik weet niet", zegt de correspondent der „Kölnische Zeitung," „waar ik zou moeten beginnen en waar uitscheiden: gevlochten papierstroken uit de kinderkamer tot kunstwerken van de hoogste waarde." Aan bloemen ontbreekt het evenmin; het geheele paleis is als in een bloemhof herschapen; o. a. eene groote buste des keizers, uit fijne witte bloemen samengesteld. Een Hollandsche bloemist, in dienst bij een rijken Hamburgor, vervaardigde eene reusachtige van een gouden hengsel voorziene vaas uit dubbele hyacinten, met goudkleurige sterre- bloemen aan het hengsel. Eene groote Silezische fabriek zond een ijzeren plaat, die zoo dun als vloeipapier is, en waarop de voornaamste gebeurtenissen uit het leven van Yon Bismarck vermeld zjjn. Aan professor Von Ranke, die zijn 60-jarig doc toraat herdacht, zond Yon Bismarck, als jongste doctor honoris causa der hoogeschool te Göttingen, eene hartelijke gelukwensching. De Berljjnsche correspondent der „K. Z." sluit met de woorden„Het feest was waarlijk grootsch, en den gevierde waardig." Niet het gansche praesidium van den Rijksdag is Von Bismarck Woensdag 11. gaan gelukwenschen, doch alleen de conservatieve heer Yon Wedell- Piesdorf. Op zijne woorden antwoordde de Rijks kanselier volgens de „Kreuzzeitung": „Het is mij eene hooge eer, de gelukwenschen van den Rijksdag te ontvangen: ik dank u voor deze boodschap des vredes." Het allerwegen verspreide bericht dat keizer Wilhelm als persoonlijk geschenk aan Yon Bismarck eene gouden vorstenkroon heefc geschonken, wordt nu tegengesproken. De Rijkskanselier ontving van verschillende Euro- peesche keizers en koningen gelukwenschenook van den koning van Siam en van den sultan van Zanzibar. Dinsdag en Woensdag werden 2100 feli citatie-brieven in de Wilhelmstrasze ontvangen;op 1 April alleen 2322 telegrammen, die te zamen 76,773 woorden bevatten. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" meldt dat graaf Wilhelm Von Bismarck zich verloofd heeft met Sibylla Von Arcim, de tweede dochter van des Rijkskanseliers zuster. Frans Abt, de bekende liederen-componist, is te Wiesbaden in den leeftijd van 65 jaren overleden. Groot-Britannië. Generaal Graham seinde van de bronnen van Tamaï het volgendeOnze troepen trokken gister morgen om acht uren op en bezetten het dorp en de bronnen. De vijand bood slechts geringen tegenstand. De bronnen bevatten weinig en slecht water. De geheele Engelsche macht trok dan ook weder naar de Zareba terug, na eerst het dorp Tamaï aan de vlammen prijsgegeven te hebben. De ver liezen der Engelschen bedragen 4 doode en 6 gewonden. Het plan van generaal Graham is, om met den aanleg van den spoorweg tot Handoeb voort te gaan, zijn legerkamp derwaarts over te bïengen ea er den aanval van Osman-Digna af te wachteD. Aan de „Standard" wordt uit St.-Petersburg gemeld dat in het antwoord der Russische regee ring duidelijk het beginsel is aangenomen, dat de vereenigde commissie eene bijeenkomst zal houden tot het bepalen der grens binnen de vastgestelde perken. De correspondent van de „Times" te Rawal pindi houdt eene vredelievende oplossing der grens- quaestie nog niet als zeker. Te Rawul-Pindi althans bleef men algemeen van oordeel dat het geschil niet zonder oorlog kan worden opgelost. Hoe eer de oorlog uitbreekt, meent men daar, hoe beter, want elke dag uitstel komt Rusland ten goede. De Engelsche vlag is geheschen op het eiland Hamilton in den archipel van Corea. Het voornemen bestaat in 1886 te Londen eene koloniale en Indische tentoonstelling te houden. De commissie van uitvoering is samengesteld en staat onder het voorzitterschap van den prins van Wales. Dezer dagen werd de eerste vergadering gehouden. In zijne openingsrede deelde de prins mede, dat de koniogin de commissie had benoemd voor deze tentoonstelling, opdat de productieve bronnen van het Indische rijk en van de koloniën mochten worden aanschouwd door het Engelsche volk, en waardoor ook de ver afgelegen streken van de bezittingen van H. M. gelegenheid erlangen, te vergelijken in hoeverre vooruitgang is gemaakt door elk in het bijzonder in handel, nijverheid en algemeene materieele welvaart. Vereenigde Staten. Elk oogenblik is de tijding te verwachten dat generaal Grant, de man die acht jaren aan het hoofd der Noord-Amerikaansche Unie stond en in den laatsten tijd met finantieelen nood te kampen had, overleden is. Reeds eergisteren was zijn toe stand hopeloos. Kanker en hartverweeking folteren den lijder verschrikkelijk, en de artsen zijn niet bij machte hem te helpen. Zijn geest is helder. Niet meer dan twee personen worden, behalve zijne bloedverwanten, aan zijne sponde toegelatengene raal Badeau en de predikant Newman. De belang stelling van de natie in het gewezen staatsopper- hoofd is onbeschrijfelijk. De president van Mexico heeft ter kennis van het Congres gebracht dat een oorlog tusschen Mexico en Guatemala ophanden is. De regeering der Vereenigde Staten heeft 400 mariniers en vier oorlogsschepen naar Aspinwall gezonden. De gemeenschap tusschen Aspinwall en Panama is hersteld. Alles is rustig in Panama. Alleen eenige aanhangers van Prestan, het hoofd der revolutionnaireu, hebben na de nederlaag van Prestan bij Aspinwall hun heil in de vlucht gezocht. De rebellen hebben zich weder in het bezit van Panama gesteld. Volgens bij de Engelsche bladen ontvangen telegrammen (uit Ottowa van 1 April) zouden in- tusschen enkele Indische stammen zich bij de re bellen hebben aangesloten. Een later telegram meldt dat Aspinwall door de insurgenten in de asch is gelegd; alleen de werven van de Pacific Mail Company werden gespaard. KOLONIËN. BATAVIA, 2125 Februari. (Vervolg.) In eene correspondentie nit Atjeh van de „Penang Times" leest men dat Toenkoe di Toeroe een brief geschreven heeft aan den Gouverneur, daarbij mede- deelende dat hij met de Hollanders zal handelen zooals de Mahdi met de Engelschen in Soudan. Hij zal moorden, branden en alle soorten van verraad bezigen, zoo lang nog een Hollander zich in Atjeh bevindt. Aan een brief uit Deli ontleent de „Soerak. Crt." de bijzonderheid dat in de Battaklanden en bij de Gajoe8 honderden van Deli gevluchte Chi- neezen zwerven. Er is een tekort in 's lands kas te Buitenzorg geconstateerd van f 45,000. De ontvanger, die, onlangs gepensioneerd, de komst van zjjn opvolger afwachtte, is het tekort zelf komen opgeven en verklaart het ontbrekende op onverklaarbare wijze in de laatste dagen te moeten hebben verloren. Bij de laatste inspectie ook van bestuurswege waren de kas en boekhouding in orde bevonden en ook na de aangifte is in de boekhouding niets onregelmatigs ontdekt. (A. B.) Uit de 2de militaire afdeeling vertrekken van hier naar Atjeh 2 kapiteins en 5 luitenants, ter wijl de 2de luitenant Ver voort naar Tjilatjap is overgeplaatst. Volgens de „Loc.", zou de oud-gouverneur van Atjeh, de heer Laging Tobias, reeds in Mei repatriëaren. De Regeering schjjnt dus van zijne diensten in de Wester-afdeeling van Borneo geen gebruik te willen maken. Men verzekert ons dat de eerstdaags van Atjeh terugverwacht wordende troepen feestelijk in gehaald en royaal getrakteerd zullen worden. B.-H Met het oog op de terugkomst alhier, op 4 of 5 Maart, van het 10de bataljon uit Atjeh moeten verscheiden officieren en weduwen, die vrije woning genoten, tegen 1 Maart verhuizen, ten eiude plaats te maken voor de verwacht wordende officieren. Naar wjj uit goede bron vernemen, is door den inspecteur-generaal, chef van den dienst der Staatsspoorwegen, met het oog op den erg onge zonden toestand te Tjilatjap, aan de Regeering voorgesteld, aan alle daar geplaatste ambtenaren en beambten zonder onderscheid vrije geneeskun dige behandeling en verstrekking van geneesmid delen en bovendien, bijwijze van entree de campagne, eene maand traktement cadeau te geven. Naar wij vernemen, is de 1ste lnit. der inf. A. A. A. M. Van Goor, van het 7de bat. teSama- rang, per spoed telegram naar Atjeh overgeplaatst en zal hjj reeds dadelijk met de boot derwaarts vertrekken. (Loc.) Uit Atjeh arriveerde heden eene boot die 195 kettinggangers, lijdende aan beri-beri, aan boord had. Oorspronkelijk waren er 2Ö0 te Atjeh geëm barkeerd, doch te Singapore zijn er een tweetal gedrost en gedurende de reis drie gestorven. Uit Padang schrijft men aan het „Ind. Vad." dat de gouverneur van Sumatra's Westkust thans bepaald voornemens is in de maand Augustus 's lands dienst met pensioen te verlaten. Over Deli bericht de „Penang Times," dat volgens later ingewonnen berichten, de oproeren op de ondernemingen Tanabang en Bandar Klappa niet zoo ernstig zjjn geweest als eerst vermoed werd. De Resident van Soerakarta deelt mede dat op den 12den dezer, omstreeks 10 uren 30 minuten, te Kluten en Wonogiri schokken van aardbeving zjjn gevoeld. Te Wonogiri waren de schokken zoo hevig, dat het assistent-residentiekantoor beschadigd werd. Volgens onze inlichtingen, heeft de Regeerkig den 19den dezer 's morgens ongunstige berichten uit Atjeh ontvangen, en is aan de beraadslaging daarover de buitengewoon lange duur toe te schrij ven der jongste zitting van den Raad van Indiö. (H.) Men meldt dat de luitenant-kolonel Perné en de kapitein-intendant Verbrugge van Atjeh zul len worden afgelost en dat eerstgenoemde niet ver vangen zal worden. Het laatste nieuws, van Atjeh ontvangen, is weder zeer treurig. De schildwacht, geplaatst bg het hospitaal te Panteh Perak, zou door Atjehers afgemaakt zjjn-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2