de lichamen van hen die bewusteloos waren geworden. De brandweer moest vensters en deuren inslaan om binnen het gebouw te kunnen geraken en den verstikkenden rookwalmen een uitweg te ver schaffen. Niettegenstaande de krachtsinspanningen der brandweermannen zijn ongeveer honderd per sonen in de vlammen omgekomen. De kerk, eon prachtig gebouw, dat vele kostbare schilderstukken rijk was, ligt geheel in asch; de sohade wordt op tweehonderd vijftigduizend dollars getaxeerd. Wederom heeft eene ontploffing in de steenkolenmijnen in de nabijheid van Karwin plaats gevonden en ditmaal in de groeven van het huis Rothschild. Men spreekt over een cijfer van meer dan honderd slachtoffers. BUITENLAND. Frankrij k. De Kamer van Afgevaardigden nam gisteren zonder beraadslaging de artikelen aan van bet wetsontwerp tot het verleenen der noodige kredieten voor Tonkin en daarna het geheele voorstel, even eens met algemeene (495) stemmen. De zitting werd toen opgeheven. De Senaat heeft het door de Kamer goedgekeurd krediet van 50 millioen, ten behoeve van de Tonkin expeditie, eveneens met algemeene stemmen goed gekeurd. De heer De Freycinet had gisteravond een onderhoud met den president der republiek, maar gaf nog geen definitief antwoord op de hem gedane opdracht om een nieuw kabinet samen te stellen. De „Figaro" spreekt op de meest stellige wjjze het „Times"-bericht tegen, dat China 100 millioen pd. st. zou hebben geleend van Rothschild. DuitHehlanil. De „Kölnische Zeitung" wijdt eene beschou wing aan „den eersten en oppersten beambte van het Duitsche Rijk eu het koninkrijk Pruisen, prins Otto Yon Bismarck," die, gelijk men weet, heden, 1 April, zjjn 70sten geboortedag viert, in verbin ding met zijn spoedig te verwachten vijftigjarig dienstjubilé. In Juni 1835 trad Bismarck als „Ge- richt8-Auscultator" in Pruisischen staatsdienst. „Ware prins Bismarck niets anders dan de kundige en eerlijke beambte, die vijftig jaren lang, zonder ophef en zonder blaam, zijnen dienst verrichtte, en zóó in eere zjjn 70ste levensjaar volbracht, ook dan nog zou men den gevierde de welverdiende hulde brengen. Doch prins Yon Bismarck is niet alleen die onvermoeide en getrouwe beambte, hij is ook de staatsman wiens politiek boven alle andere zegevierdehij is de beroemdste man van den aard bodem en naast den Keizer en Koning de mach tigste man in het Rijk en in Pruisen." Aldus gaat het blad voort in de erkenning der verdiensten van den Staatsman. Het wijst verder op de buitengewone moeilijkheden, welke Yon Bis marck te overwinnen had in het vervullen zijner taak, en meent met zekerheid te mogen aannemen, dat ook zijne felste tegenstandors in de hulde zul len instemmen, welke hem van zoo verschillende zijden gebracht wordt. Reeds gisteren begon het feest. Behalve de schouwburgen, waren ook dien dag reeds vele kan toren en winkels gesloten. Om halfvier begon de eerste huldigingsoptocht, namelijk dien der oud strijders. Tal van vreemdelingen zijn naar Berlijn gestroomd, om de feesten bij te wonen. Deze duren twee dagen. De overhandiging van de oorkonde, waarbij het landgoed Schönhausen wordt geschonken, had hedenvoormiddag plaats. Er is bijna geen plaatsje in Duitschland, dat dezen dag onopgemerkt laat voorbijgaan. Van alle kanten las men reeds vooraf berichten over de maatregelen, die getroffen zijn om den dag te vieren en er is geen courant of tijdschrift, dat niet het een of ander over den rijkskanselier bevat. Te Berlijn zal ter opluistering van Bismarcks feest hedenavond een groote optocht met fakkellicht plaats hebben. De keizer schonk hem tot aandenken eene pracht vol bewerkte gouden vorstenkroon met toepasselijke inscriptie. Al de prinsen en generaals brachten hem van middag een felicitatie-bezoek. Het aantal geschenken, uit alle oorden des rijks en ook uit het buitenland ingezonden, is zoo groot dat zijn geheele dienstpersoneel niet toereikend is om al de kisten en pakken te openen. Een niet onaardig feit is het, dat te Berlijn precies honderd familieleden van den rijkskanselier zijn aangekomen, allen den familienaam Yon Bis marck dragende. Wegens het vreeselijk gedrang van menschen in de straten heeft de politie de openbare gezond- heidswacht versterkt en nog een aantal artsen en ziekendragers ontboden, benevens draagbaren en andere benoodigdhedea voor het geval van onge lukkeu. Een der eerste telegrammen, welke Yon Bismarck heden van Duitschers uit den vreemde ontving, kwam uit Rotterdam. G-root-Tïr-itniiiiïë. U.t Rawul-Pindi wordt van gisteren geseind dat de hertog en de hertogin van Connaught aldaar zijn aangekomen. De emir van Afghanistan kwam gisterochtend. Een indrukwekkend militair escorte geleidde den emir van het station naar de woning, welke voor hem is ingericht en waar hij door den onder-koning van Engelsch-Indië werd ontvangen. Het Lagerhuis is tot 9 April verdaagd. Generaal Gordon's secretaris, die indertijd onder de volgers van Arabi was en nu een van de verraders in Khartoem is geweest, heeft aan den Mahdi medegedeeld dat Slaten-Bey gewoon was aan Gordon te schrijven. De Mahdi liet daarop Slaten-Bey dooden. Dit verhaal wordt voor waar gehouden. Uit Dongola wordt aan de „Times" gemeld dat de tijding van een opstand in Kordofan beves tigd wordt. De „heilige man" wordt gezegd te heeten Said El Makhi, van de Khatomea-sekte, welke haar naam ontleende aan eene kleine plaats bij Kassala, waar Sidi Hussein, een der groote heiligen, begraven ligt. Vele Arabische stammen moeten zich bij Said El Makhi hebben aangesloten, en opgestaan zijn tegen den Emir Mahmoud, een bloedverwant van den Mahdi. De Emir zou zelfs in een gevecht verslagen zjjn. In Ierland is reeds 250 pd. st. bijeengebracht voor den uit Frankrijk verdreven James Stephens. Vereeiiijjde Staten. Volgens te Nieuw-York ontvangen bericht, heeft de president van Nicaragua geseind, dat hjj gisteren met de vereeoigde strijdmacht van Nicaragua en Costarica naar Honduras zou oprukken, ten einde den troepen van Honduras te beletten zich aan te sluiten bij de legermacht van Barrios, die Maaudag Sal-Salvador is binnengerukt. Teleg-rammeu. PARIJS, 1 April. In eene depeche van generaal Brière de l'Isle, gedagteekend van Hanoi' 30 Maart middernscht, deelt hij mede dat door den vijand op dien dag geen aanval tegen Than-Moi was ge waagd, en dat de voorposten bij Dongson tegen 4 uren in den avond op de vijanden waren gestuit. De weg en de bergpas van Droghuan worden door de Fran8che troepen veilig bezet. „Havas"-agentscbap ontving hedenmorgen om 7 uren een bericht uit Hanoi, waarin wordt gemeld dat de toestand steeds ernstig is en de strijdmacht van den vijand aanzienlijk Generaal Négrier is te Hué aangekomen en vond er den toestand bevredigend, de bevolking kalm. LONDEN, 1 April, (ff.) Volgens de „Standard" wordt, als gevolg van de kabinetscrisis in Frankrijk, eenige vertraging in den arbeid der sedert Maan dag te Parijs vergaderde Suezkanaal-commissie ver wacht. De correspondent te Kopenhagen van de „Daily News" meldt dat de commissie uit de twee Kamers van den Rijksdag heden drie zittingen ge houden heeft en te middernacht is uiteengegaan, zonder dat eene schikking is tot stand gekomen. Men verwacht ongeregeldheden. L.KIDEN, 1 .April, Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: zuidwestelijke wind. Hedenmiddag om één uur hadden velen zich op de begraafplaats aan de Groenesteeg vereenigd om getuige te zijn van de plechtige teraardebestel ling van hun dezer dagen overleden stadgenoot, jhr. W. I. C. Rammelman Elsevier. Daaronder be vonden zich ook eenige leden en eereleden der vereeniging het „Metalen Kruis", die zich insgelijks bij den treurige» stoet grafwaarts aansloten. Toen de kist inde groeve was neergelaten, trad onze oudste wethouder, de heer P. J. De Fremery, naar voren uit den kring, om eenige woorden van waar deering aan de nagedachtenis van den afgestorven gemeente-archivaris te wijden. Door ambtsplicht (och was de burgemeester verhinderd zelf die taak te vervullen, waarom hij haar aan hem had opgedra gen. Gaarne kweet spreker zich daarvan, want men heeft hier het verlies te betreuren van een man, die eene reeks van dertig jaren Leiden trouw en met ijver heeft gediend, met eene be kwaamheid en een aangenaam karakter, die hem dedea op prijs stellen. Zijne verdiensten waren groot, en een genot was het hem vooral als hij, wien ook, eenige aanwijzing uit zijn werkkring kon doen. Niet alleen bij de familie, maar bij allen zal bij in zegenende herinnering blijven. Daarna wees ds. W. H. J. De Wolff op het gemis, dat zal worden gevoeld, niet het minst bij zijne kinde ren, ten gevolge van het overlijden van den man, die door allen zoo hoog werd geacht, van den man, die zoo nederig en eenvoudig in zijn handel en wandel, maar wiens levensstrijd moeilijk en wiens lijden, dat hem eindelijk van ons wegnam, zwaar was. Spreker knoopte aan dit afsterven de schoone beteekenia vast van den aanstaanden Goeden Vrijdag en het Paaschfeest. Ook Elsevier zal big ven leven, in eene betere wereld, bij zijn Heer en Heiland. Dit sterke hen, die hier, waar zijne asache in vrede ruste, zijn achtergebleven. Namens de commissie van toezicht op het Stedelijk Museum van Oudheden alhier sprak dr. W. Pleyte, die den gezelligen en leerrijken omgang in her innering bracht. Zoo menige bestuursvergadering kan daarvan getuigen. De overledene kende de geschiedenis onzer stad zooals bijna geen ander, tot in de minste bijzonderheden, ook zelfs die van tal van fatniliën, waardoor hij niet alleen de vraagbaak, maar van velen spoedig een vriend werd. Spreker schetste hem als iemand die werkzaam in alles was. Leiden zal hem derven; maar ook: zijne werken zullen hem volgen. De president van de beide sectiën der vereeniging het „Metalen Kruis", de heer H, A. Van logen Schenau, wees er op welk een getrouw lid niet slechts, maar in het bijzonder welk een waardig en waardeerend eere voorzitter is ontvallen. Voor Koning en Vaderland heeft hij in benauwde dagen goed en bloed veil gehad. Een nuttig leven leidde hij en hij was een sieraad in zijn kring. Ook zijne wapenbroeders zullen hem niet vergeten. Een der zoons bedankte, mede namens zijne zuBters en verdere familie, voor de laatste eer aan hun zoo diep betreurden vader bewezen. Aan den wensch van velen, om de passage over de Singelbrug bij de Zijlpoort zoo min mogelijk te stremmen, is te gemoet gekomen. Voor zoolang de herstellingen aan het bovengedeelte der brug voortduren, is eene houten hulpbrug over de andere heengelegddie hulpbrug dient zoowel voor voet gangers en vee als voor rijtuigen. De grenad'er, die zich in voorloopig arrest bevond in afwachting dat hij voor den krijgsraad zou terecht staan, heeft hedennacht zeer handig de sluiting zijner arrestkamer (een cachot, waarvóór men het niet noodig acht een schildwacht te plaat sen) weten te verbreken en de kazerne waar schijnlijk docr overklimming verlaten. De sergeant der wacht, toevallig juist degene op wiens aan klacht hij werd gearresteerd, stond niet weinig verwonderd in plaats van den delinquent een be leefd schriftelijk vaarwel van dezen te vinden; verder nog het verzoek beholzende ook den sergeant-majoor te gToeten. Alles laat voorzien dat de nieuwe Passage te 's-Hage in de eerste dagen van Mei a. s. zal worden geopend. Reeds verscheidene winkels - vermoedelijk een vierde gedeelte van alle localiteiten - zijn tegen Mei verhuurd. Aanstaanden Maandag is de middel doorgang van de Passage reeds voor belangstellenden toegankelijk. Stoomvaart-berichten. Gearriveerd: „Utrecht," v. Java n. Rott., op 30 Maart t»e Marseille„Zeeland," v. Rott. n. Java, op 30 Maart te Southampton„Gelderland," v. Rott. n. Java, op 30 Maart te Padang; „Prinses Marie," v. Bat. n. Amst., op 30 Maart te Port- Saïd (en vertrok denzelfden dag); „Gelderland," v. Rott. n. Java, op 30 Maart te Padang. Vertrokken: „Koning Willem HI," van Java n. Amst., op 27 Maart v. Aden; „Utrecht," v. Java n. Rott., op 31 Maart v. Marseille. O.-I. MAILDIENSTEN. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam met Ned. stoomsch. 3,14 en24 April; laatste lichting aan het postkantoor 's nachts 12 u. Via Marseille met Ned. stoomsch. 4,14 en 25 April; laatste lichting aan bet postk.'snam. 12 u. 15 m. Via Brindisi met Engelsche stoomsch. 3 en 17 April laatste lichting aan het postk.'snam. 12u. 15m.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2