Glaand&g 3D I3aart. N° 7703. A°. 1885. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. Eerste Blad. Aan Ouders. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maasden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iactSMe- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officiëelc Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Brengen ter algemeene kennis dat de Zijlpoortsbrng, wegens herstelling, gedurende vier weken, aanvangende Maandag 30 Maart a. s., voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten, terwijl in de passage voor personen, paarden en vee, door eene hulpbrug zal worden voorzien. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 28 Maart 1885. E. KIST, Secretaris. II. In een vorig artikel aan de bevordering van het sparen gewijd, heb ik getracht uwe belangstelling voor de Levensverzekering te winnen, eene instel ling die hare ontwikkeling te danken heeft aan de bemoeiingen onzer geleerden. In de dagen toen Holland op zoo menig gebied den toon aangaf, ver plaatste Chri3tiaau Huygens door zijne berekenin gen de Levensverzekering op het gebied der weten- sohap en legde hij haar eene wiskundige basis ten grondslag. Joban De Witt paste die berekeningon in verband met de toen zeer gebrekkige sterfte- tafels het eerst toe, terwijl in lateren tijd de beroemde arbeid van Struyck en Karsseboom en de talrijke werken van professoren als Van Swin- den, Stamkart e. a. de Levensverzekering tot on derwerp hadden. Daarna vermindert de belangstelling in ons vader land en hebben veeleer buitenlanders de Levens verzekering voorgestaan. Dickens roept in zijn Honseholdwords den lezer herhaaldelijk toe: „Ver zeker uw leven". About bestrijdt de valsche be grippen op het gebied der Levensverzekering en noemt haar „de nnttig6te en krachtigste helpster van den arbeid en het sparen" en op wisknndig gebied zien wij de voorstellen naar Sabot en Zitlmer gevolgd. Van de Europeesche Staten is Engeland degene, waar de Levensverzekering het meest ingang heeft gevonden. De prins van Wa'es is verzekerd, de lord, de groothandelaar, de kantoorbediende, elke klasse der maatschappjj neemt er deel aan de verzekering der toekomst, terwijl het Parlement den daglooner ver plichtte ten behoeve van zijn hnisgezin f 250 tot 1250 te verzekeren. Wanneer zal in Nederland de daglooner vrijwillig dat bedrag verzekeren! En toch behoefde hij, te beginnen op 20 jarigen leefiijd, slechts 35 ets. 's wekeljjks te sparen om zijne kinderen f 1000 na te laten. Het is niet de groote moeielijkheid 35 cents te besparen, het is het gebrek aan vertrouwen en inzicht in de Levens verzekering, dat haar bij het volk niet gewild maakt. De belangstelling der hoogero klasse in de Levens verzekering, kan alleen het volksvooroordeel ver breken. Zeker is het een schoone karaktertrek wanneer iemand, vertrouwende op eigen krachten, de zorg voor de toekomst der zijnen op zich neemt, doch voorzichtig handelt hij niet, wanneer van zijn leven het behond eener familie afhangt. Hjj wiens mid delen de arbeid van tal van menschen vertegen woordigen, loopt minder gevaar, doch is evenmin zeker van de toekomst. Daarom mag ieder tot zelfs de meest gefortu neerde worden aangespoord eene verzekering te sluiten tot een bedrag, dat de dringendste behoeften zijner familie kan bestrijden. Van 1000 huizen, die verzekerd zijn, blijven er over de 900 gespaard en toch verzekert ieder zijn huis. Van 1000 menschen die geboren worden blijft na korter of langer tjjdsverloop geen één behouden, en hier acht men de verzekering niet noodzakelijk. Dergeljjke verkeerde begrippen belemmeren de welvaart der maatschappij, zij dragen de schuld dat 30,000 weezen onverzorgd achterbleven. Het groot aantal dier ongelukkigen eischt ver betering van den bestaanden toestand. Niemand toch zal beweren, dat een wees in een liefdadigheidsgesticht opgevoed, dezelfde voorrechten geniet als zjj wier ouders de toekomst waarborg den. En door middel van eene geringe besparing zonde in vele gevallen de slag minder noodlottig zijn geweest. Het is waar, Nederland telt onder zijne inwoners velen, die om gezondheidsredenen door eene solide Levensverzekeringmaatschappij zouden moeten wor den geweigerd; toch zoude een groot aantal dier genen op jeugdigen leeftijd zijn aangenomen. Men mag verwachten, dat hnn getal vermindert en dat de Levensverzekering zoo algemeen wordt, dat ook zij de toekomst kunnen verzekeren, wier gezondheid nimmer normaal was. De oplossing van dit vraagstuk zal met groote moeielijkheden gepaard gaan, maar zij zal bijdragen tot verheoging der welvaart en men zal niet meer in een land als Nederland 30,000 weezen aantreffen, die, onverzorgd achtergebleven, onze liefdadigheid inroepen. Onders, dat gij allen de woorden van Rousseau tot de uwe mocht maken: „Or le plaiser de remplir ses devoirs estdeceux que la senle habitude de Ia vertu fait naitre, cenx qui nous viennent immédiacement de la nature ne s'élèvent pas si haut que cela O. K. Onkes. LEIDEN, 28 Maart. Heden is aan de universiteit alhier de heer R. H. A. M. Romme, geb. te OoBtorbout, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proef schrift get.: „Verlating vaa hulpbehoevenden." Naar de „Hollander" verneemt, is in de ge sloten vergadering, welke na afloop der jongste openbare gemeenteraadszitting gehouden werd, sterke twijfel uitgesproken of er reden bestond het ter tafel gebrachte voorstel van den Voorzitter in eene geheime zitting te behandelen. Er is dan ook be sloten geen geheimhouding aan de leden op te leggen. Het voorstel van den Voorzitter, om een adres te richten aan de Eerste Kamer, met het oog op de aanneming van het amendement der Rechterzjjde, in zake de subsidie aan de Meisjes Hoogere Bur gerscholen, werd na levendige bestrijding verworpen. Slechts vijf leden verklaarden zich er voor. Men verneemt dat ook de heer Cock voor de op hem door den Raad uitgebrachte benoeming tot lid der commissie van financiën heeft bedankt. Men schrijft onB uit Voorschoten van gisteren „Heden had in de gemeente Voorschoten eene eenvoudige, maar niet minder gevoelvolle plechtig heid plaats. Ongeveer een vijftigtal aanzienlijke dames uit verschillende oorden des lands, allen ond-élèves van het instituut van mejuffrouw C. A. De Pay, hadden zich op den huize „Groot Stailt- wyck" aldaar vereenigd, om de in aller achting zoo hoog aangeschreven leermeesteres, bij het ein digen van haren gewichtigen werkkring, met een blijk van hoogachting en waardeering te vereeren. Met eene bartel jjke toespraak bij monde van mevrouw Höfer, geboren Gewin, van Rotterdam, werd aan mejuffrouw De Pay namens een honderd vijftigtal oud-leerlingen, een fraai gouden dames- garnitunr met jnweelen aangeboden. Dit kostbaar geschenk giDg vergezeld van een prachtalbnm, rijk in zilver gemonteerd, met eene afbeelding van „Groot Stadtwyck," de symbolen van onderwijs en opvoe- diog en de wapens van IJselstein en Voorschoten, waar mej. De Puy haar instituut in 1863 begon en heden op zoo treffende wijze eindigde. Op het titelblad van het album prijkt eene kuns tig in kleuren geteekende opdracht, waarna, op «artons gecalligrafeerd, de namen volgen der dames, die hadden deelgenomen aan dit geschenk. Het denkbeeld tot dit treffend blijk van hoog achting en waardeering is uitgegaan van eenige dames te 's-Gravenbage en vond terstond krachtige ondersteuning bij alle oud-leerlingen die konden worden bereikt, terwijl een groot aantal, die mede hare op'eiding in het instituut van mej. De Pay hadden genoteD, in te ver verwijderde oorden ver spreid zijn, om tot deelneming te kunnen worden uitgenoodigd. Wellicht dat sommigen hnnner nog door dit kort bericht worden bereikt en in den geest zich aanslniten bij de hartelijke wenschen, die de talentvolle leermeesteres volgen op haar verderen levensweg. Het gouden garnituur en het prachtalbnm met versiering en teekeningen, zijn vervaardigd in de Kon. Ned. fabriek van gouden en zilveren werken der heeren J. M. Van Kempen en Zonen te Voor schoten, en droegen, wat ontwerp en uitvoering betreft, aller bewondering weg. Mocht dit feestelijk samenzijn voor vele der aanwezige dames eene genotvolle herinnering zijn aan vervlogen dagen, de gemeente Voorschoten ziet mej. De Pny zeer noode uit haar midden ver trekken, daar zij in haar eene inwoneres verliest, bij wie al wat goed en edel was steeds krachtigen steun heeft gevonden en die bemind was om hare mildheid op elk gebied. Maar daarenboven znllen velen, wier be3to wenschen haar volgen, de slniting betreuren van weder eene dier weinige inrichtin gen van onderwijs, voor dames nit de hoogere standen in ons vaderland, waar degelijke en talent volle opleiding gepaard gaat aan christeljjke vor ming van het hart." Naar men verneemt, zal de Rotterdamsche Bank over 1884 een dividend uitkeeren van 5'/, pet. De minister van binnenlandsche zaken brengt nogmaals in herinnering dat de termijn van aan gifte voor de eindexamens der gymnasia en het daarmede gelijkgesteld staatsexamen met 1 April verstrijkt, en maakt bekend dat latere aanvragen om in dit jaar tot die examens te worden toege laten, niet kunnen worden ingewilligd. Met 21 April a. s. worden geplaatst: a. aan boord van Zr. Ms. fregat „Evertsen": de luits. ter zee lste kl. H. Van der Meer, F. Böhtlingk, J. A. Kloek, A. G. J. Kroef en J. G. Snethlage, eerst genoemde als lBte offioier; de luits. ter zee der 2de kl. J. Bollaan, W. D. H. baron Van Asbeok, J. G. A. Goedhart, D. A. Van Drooge, G. Witsen Elias en J. E. J. Eybergen, eerstgenoemde op folio van luit. ter zee der lste kl.de kapt. der mariniers J. W. Van Riel, en belast met het bevel over het op dien bodem in te schepen detachement mariniers; de 2de laits. der mariniers C. v. d. Ban, E. Berdenis Van Berlekom, A. De Timmerman, J. C. Schraver en W. G. Vennekoal; de officier van gezondheid lBte kl. bij de zeemacht G. Poolman; de officieren van administratie lste en 2de kl. A. De Leef en A. M. Post Uiterweer; b. aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord: de luits. ter zee der 2de kl. J. J. W. H. Van der Toorn en W. T. De Booy; c. aan boord van Zr. Ms. waohtschip ta Amsterdam: de luit. ter zee der 2de klasse D. A. Krayenhoff Van de Leur. Z. M. heeft dr. M. Th. Houtsma, tijdelijk adjutor interpretis legati Warneriani aan de Rijks universiteit te Leiden, met 1 April a. s., buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd tot lector aan genoemde universiteit, om onderwjjs te geven in de Perzische en Tnrksche talen.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1