HOLOMEW. BATAVIA, 1217 Februari. Van den resident der Westerafdeeling van Borneo is omtrent Mandor hot volgende telegram ontvan gen, gedagteekend 8 dezer: Controleur Mampawa (FVan Braam Morris bij hernemen buitenwerk Mentidong gesneuveld; buitenwerk geslecht. Mampawa-dojaks handelend opgetreden; doodden verscheideneChineezen.Vrou wen en kinderen vluchten naar kustplaatsen. Zal Soengei Foeroe bezetten. Afdeelingscommandant vijf dezer met vijfde bataljon naar Mandor. Door deu resident van Ba'i en Lombok is bij telegram, gedagteekend van 11 dezer, bericht dat 7 districten van het landschap Qianjar aan hunnen vorst de gehoorzaamheid opgezegd en zich bij Mengwi aangesloten hadden. De Dewa Agong van Elogkong had daarop den bestuurder van Bangli, met welk rijk Gianjar nog altijd in oneenigheid verkeert over het bezit van Apoean, uitgenoodigd een inval in Gianjar te doen, waarop 10 dessa's aldaar genomen werden. Het verzet der bedoelde districten was ontstaan doordat de vorst van Gianjar nogmaals de poeng- gawa's met hunne onderhoorigen tot den strijd tegen Apoean had opgeroepen. Volgens do laatste berichten had de vorst van Gianjar z:ch met zijne vrouwen en kinderen naar Klongkong begeven en aan den Dewa Agong van laatsgenoemd rijk zijne onderwerping aangeboden welke door dezen aangenomen was. Van de Residenten van Soerakarta en Kadoe zijn de volgende telegraphische berichten ontvan gen, gedagteekend 12 dezer: Soerakarta. Heden v. m. 10 uren 30 min. twee lichte schokken aardbeving te Bojolali gevoeld van Z.-W. naar N.-O. en terug van N.-O. naar Z.-W.; omstreeks terzelfder tijd ook aardbeving ter hoofd plaats Solo waargenomen, schijnbaar lichte verticale dreuaing, die een paar seconden aanhield. J.-C Heden liepen de examens voor de akte L. O. Eogelsche en Duitsche taal af. Twee dames hadden zich aangemeld, nl. voor elke taal één; beiden slaagden, t. w. voor het Engelsch mej. C. TL Bodde en voor het Duitsch mej. S. A. J. Bodde Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indie i|jn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Earopa, w. ziekte, aan den pred. bij de prot. gem. te Cberibon M. Boys en aan den waterschoot te Oleh-leh L. Van Wijk w. meer dan IS jaren onafgebroken dienst in deze gewesten met ingang van 15 Maart a. 9. aan den topograaf bij den dienst van bet mijnwezen in Ned.-Indie G. O. Croes. Zes maanden verlof a. Enropa, bniten bezwaar van den lande w. dringende familieaangelegenheden aan den ads.-res. van Grissee (Soerabaja) W. Vooteeen 2-jarig verlof n. Enropa, w. ziekte aan den onderwijzer 2de kl. bij bet op. lag. ond. G. Keeman. Toegevoegd: .Tijdelijk aan den ass.-res. van Tjilatjap.de ambtenaar voor den borg. dienat J. W. Meerburg. Verplaatst: Van de enderafd. Tamiang naardeonderafd. Serdang, de contr. 2de kl. F. A. Heckler. Geplaatst: In de onderafd. Tamiang, de contr. 2de kl. H. J. E. Tendeloo. Ontalagen: Eervol uit 'alands dienst, de gewezen leeraar in de Ned. taal aan het Gymnasium Willem III te Batavia C. C. Homburg. Met iDgang van 1 Mei 1885, wegeu9 intrekking zijner be trekking, earvol daaruit de hoofdonderwijzer aan de kweekschool voor iul. onderwijzers te Tondano (Menado) L. G. Van der Hoekeervol uit zijne betrekking de 3de onderwijzer aan de kweekachool voor inl. onderwijzers te Araboina C. C. Van Hels- dingen. Ontheven: Met ingang van 1 Mei 1885, w. intrekking der betrekking van 2den onderwijzer aan de kweekschool voor in), onderwjjzers te Tondano eervol van de verdere waarneming daarvan, de onderwijzer 2de kl. bij het op. lag. ond. J. H. laats. Benoemd: Tot waterschent tc Oleh-leh, F. W. Kochicr Bij den dieuit van het mijnwezen in Ned.-Indie: totiogeuieor 3de kl. N. Wing Easton tot topograaf, met ÏDgang van 15 Maart a. s., M. H. A. Vooremit. Met ingang van 1 Mei |1885 tot 3deu onderwijzer aan de kweekschool voor in), onderwijzers te Amboina E, Kandori, thans dezelfde betrekking bckleedende aan de kweekschool te Tondano. Tot baitengewoon aubat.-griffier buiten bezwaar van den lande bij de rechtbank te Salatiga E. Krnsemau. Tot leeraar in de gesch. en anrdrljksk. aan de hoogere bur gerschool te S&marang C. W. Mulder. Bij het binnenl. best. op de bez. bniten Java en Madnra tot contr. 1ste kl. O. Van Cattenburch; tot contr. 2de kl. J. W. Van Stesia, ter vervanging van den gesneuvelden controleur F. v. Braam Morris. Bij de in- ea uitvoerr. en aec.tot verificateur ode kl. W. De BUnde; tot tijd. verif. 6de kl. J. 1. Ten Cate. In de res. Timor on Onderh., tot civiel gezaghebber: van de afd. Timor, X. F. Kleian, van de afd. Soemba en Onderboo- righedoDi J. K. H. Do Boo van AlJerworelt en van do afd. Larantoeka en Onderhoorigbeden, F. S. Van de Graal!. Tot controleur lste kl. bij het binnenl. beat. op de bez. buiten Java en Madnra, H. B. Rookmaakertot 2den commies bij bet dep. vnn binnenl. best. J. H. A. Bekbergen. Gesteld: Ter beschikking van den voorz. van den land raad te Soemonep (Madnra), ten einde te worden belast met griffierswerkimamheden b|j dat college, mr. D. Mnlde» Ir. Goedgekenrd: Dat door den civ. en mil. gonv. van Atjeh en Onderb. tijdelijk is belast met de waarneming der bt« trekking van commies op het bnrean van den nes.-re», van Groot-Atjeb A. W. Kneefel. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: De kapt.der art. J, H. A. Van Wijhe naar Soerabaiade late. luit' der art. H. De Haan naar Fort de Koek; de late Init. der art. H. J. Van Heatsz en de 2de lnit. der art. A. P. Adama Van Scheltema naar Padang. De kapt. der inf. W. H. M. De Biel bij het K. H. 4de bat. te Djokjakarta. Ingedeeld: De kapt. der inf. M. A. J. L. Kenlemansby het late depot-bat. en de 2de lnit. der inf. M. W.E. Van Bloe men Waanden bij bet 2de depot-bat. De 2de lnit. der inf. I). Jentiok bij het late depot-bat. BUITENLAND. Groot-Britannië. In het Lagerhuis deelde lord Edmund Fitzmaurice mede dat tot EugelBche gedelegeerden voor de be werking der conventie van het Suez-kanaal, de hoeren Paunoefote en Wilson zijn benoemd. In het Hoogerhuis zeide lord Granville dat de laatBte opstellen van de „Times" over de Afghaac- sche quaestie niet door de Regeering geïnspireerd zijn. Het Britsche Kabinet blijft nadrukkelijk vol harden bij hare politiek, welke zich de behartiging van de belaDgen des lands en de nakoming van aangegane verplichtingen ten doel stelt, maar zal toch geene gelegenheid laten voorbijgaan, om tot eene schikking te geraken wolke eervol en bevre digend voor alle belanghebbenden is. Deze verkla ring verdient in verband met de hangende oneenig- heden zeer de aandacht. Uit Calcutta wordt gemeld dat de onderkoning van Britsch-Indië naar Rawoel-Pindi is vertrokken, waar hij eeoe samenkomst met den Emir van Afgha nistan zal hebben. Egypte. Naar uit Cairo wordt gemeld, zou lord Wolsely heden met zijn staf naar Dongola vertrekken. Waarschijnlijk gaat prins HasBan ook derwaartB. Uit SoeakimDe infanterie met een esoadron Indische cavalerie, vertrok naar de Zondag opge richte zareba, na eene nienwe zareba te hebben ge maakt, hetgeen noodzakelijk was bevonden ten gevolge van het groot aantal lijken, welke de vijand in de nabjjheid had laten liggen. De Indische troepen znllen naar Soeakim terngkeeren en de infanterie der garde zal de nieuwe zareba bezetten. Eene depeche van generaal Graham aan den Eng. minister van oorlog meldt dat de verliezen der Engelschen in het Zondag geleverde gevecht be dragen 5 officieren en 51 man gesneuveld, 82 man gekwetst, waarvan 70 tot de Indische troepen be- hooren. Telegrammen. PARIJS, 23 Maart. De Franscben hebben de baai van Diego-Suarez, aan de noordoostpunt van Madagascar, bezet. WASHINGTON, 23 Maart. De heer Cleveland heeft benoemdden heer Edwin Phels, senator voor Vermont, tot gezant in Engeland; den heer Robert Mc. Lane, senator voor Maryland, tot gezant in Frankrijk; den heer George Pendleton, senator in Ohio, tot gezant voor Dnitschland. LONDEN, 23 Maart. (4.) Een hedenavond ver sohenen Blauwboek toont aan dat de Oosteorijksohe regeering zonder eenig resultaat heeft aangedrongen op de betaling van den achterstalligen interest der Alexandria-indemniteiten. Engeland en Frankrijk hadden zich krachtig hiertegen verzet. Sir Evelijn Baring telegrapheerde op 2 Maart, dat indien een deel van het bedrag der aanstaande leening niet tegen 6 April is gesteld ter beschikking van de Egyptisohe regeering, deze genoodzaakt zal zjjn, de betaling der schatting aan Turkije te staken. Op 3 Maart schreef de heer Baring dat de leden van de commissie der „Kas der Schuld" op het laatst van Februari konden beschikken over 1,826,000 pd. st. tot dekking van uitgaven tot een bedrag tan 1,678,600 pd. st., terwijl de eerste termjjn van deze betaling op 15 April viel. CATTARO, 23 Maart. De kroonprins en de kroon prinses van Oostenrijk zjjn van Cettinje gister middag hier aangekomen om de reis weer dadelijk voort te zetten. LONDEN, 23 Maart. Naar men verneemt, zal koningin Victoria ten gevolge van het sterven van prinses Karl van Hessen zich eerst naar Aix-les- Bains begeven en later, op do terngreis, een bezoek afleggen aan het Hessische hof te Darmstadt. BERN, 23 Maart. Er is hier weder eon nienw anarchistisch moord-en brandplakkaat rondgestrooid. De verspreider werd gearresteerd. LONDEN, 23 Maart. KZ.) Het hier verspreide gerucht dot de beer Von Giers wegens verschil van meening over de Afghaansche grensregeling voor nemens was om af te treden, is zonder grond. De Russische vorderingen in deze zaak zijn, in den Ministerraad, waaraan de heer Von Giers zelf deel nam, in overleg met hem en de deskundigen, waar onder ook Lessar, vastgesteld. CALCUTTA, 23 Maart. Het Indisch leger wordt versterkt, ieder infanterie-regiment met 200 man, ieder oavalerie-regimenfc met een escadron. LONDEN, 24 Maart. (77.) De „Times" meldt bij geruchte, dat waarschijnlijk de Rassen vooruitruk ken naar Herat. LONDEN, 24 Maart De heer Fane, Engelsch secretaris van legatie te Madrid, is naar de Engel- sche legatie te Brnssel overgeplaatst. ROME, 24 Maart. In den Senaat antwoordde de minister Mancini op de interpellatiën betreffende de koloniale polit'ek. De minister verklaarde dat het initiatief, door Italië op de knst der Roode Zee genomen, geene verandering in zijn programma uit maakt. De door bem gevolgde politiek is in over eenstemming met de grootsche traditiën en de ge- ographische positie van Italië. Italië moet zich geene veroveringen op het vaste land ten doel stellen, maar uitbreiding van zijn invloed als mogendheid en als handelsstaat. Een verbond van Italië met de centrale mogendheden en eene goede verstandhouding met Engeland vorm den steeds het programma van het Kabinet. Het gemeenschappelijk handelen met Engeland in een bijzonder opzicht is niet in strijd met ons verbond met Dnitschland en Oostenrijk. Dit vormt den besten waarborg voor den Europeesehen vrede. Het bezetten door Italiaansche troepen van eenige ponten aan de Roode Zee, werkt roede tot het her stellen der orde in Egygte en strekt tot eene defi nitieve oplossing van het Egyptisch vraagstuk. Intns- schen bestaat er geene verbintenis tusschen Engeland en Italië. Indien de troepen, gezonden tot beveiliging van de bezette streken, niet voldoende waren, zou de regeering versterkingen zenden. Van Keren sprekende en van de oorden, welke als zomerkwartieren voor de Italiaansche troepen zijn aangewezen, doet Mancini opmerken dat zij nog in het bezit van de Egyptenaren zijnde regee ring zal iedere verwikkeling met Abessinië vermijden en zal alle krachten inspannen om iedere qnaestie door gemeenschappelijk overleg op te lossen. BERLIJN, 24 Maart. Het comité voor het eere geschenk aan Bismarck heeft besloten om de helft der ingekomen gelden te besteden voor den aan koop van het landgoed Schönhansen, en de andere belft ter beschikking te stellen aan den Vorst, ten einde het te besteden voor openbare doeleinden. Het geheele bedrag der inzameling moet 2,300,000 mark bedragen. L.KIDKN, 34 Maart. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: zuidoosten-of zuiden wind. Nog niet lang geleden - het was een paar dagen vóór het jongste nieuwjaar - trad het tooneelge- zelschap van den heer Van Lier, nit Amsterdam, hier op ter opvoering van Legouvé's treurspel „Medea," met mevrouw Frenkel-Bonwmeester als hoofdpersoon. De afdeeling Rotterdam van het Nederlandsch Tooneel deed gisteravond hetzelfde, met eene metrische bewerking van den heer Jan C. De Vos en met mevrouw Beersmans in de titelrol. Twee onzer eerste actrices dus, zich met elkaar metende, niet alleen in hetzelfde genre, maar bovendien in dezelfde karakters van dezelfde per soonlijkheid. Voor eene uitvoerige studie over beide kunstenaressen, ter bestemder plaatse, alzoo een rnim en vrnohtbaar veld! Want kunstenaressen bewezen ze beiden in den vollen zin des woords te zijn, al bleken hunne opvattingen niet geheel over een te stemmen. Mevrouw Beersmans had bovendien dit voor, dat zij over een betere omgeving beschikte, dat men meer samenspel had (mej. Jeanne De Groot 0. a. was als Kreüsa bijzonder goed) en dat haar voorkomen zioh meer voor „Medea" leent. Ze be haalde een waren triomf. De haar aangeboden fraaie bouquet was er het getuigende zinnebeeld van. De voorstelling werd besloten met Faassens vrij algemeen bekende „Koopman in Oudheden." Dit blijspel „liep weer flink van stapel" en verschafte opnieuw veel genosgen. De antenr-acteur werd herhaaldelijk om zijne „geestige gezegden" luide toegejuioht. De schouwburg was zeer goed bezet. Hedecnamiddag ontvingen we per Engelsche mail de Indische bladen van 12 tot en met 17 Febr. Wegens plaatsgebrek moesten een paar in-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2