Dit alios is thans gebleken uit particuliere aan het „D. v. N." medegedeelde beriohten. Het mini sterie van marine achtte zioh nog niet verplioht, de bloedverwanten van den wel is waar gelukkig niet gevaarlijk gewonden officier, cp de hoogte te stellen van hetgeen hem in den dienst is overkomen. Zelfs van het gevecht word niots openbaar ge maakt. Gemengd Nieuws. De bekende oplichter Van der Schrier en zekere B., die zich aan diefstal van vas- tenavondzotjes heeft schuldig gemaakt, zijn naar do gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht. Voorts zijn processen-verbaal opgemaakt tegen W. C. v. L., die zich aan diefstal van ijzeren pannetjes heeft schnldig gemaakt (hij is een oud bekende dor justitie), en tegen S. Van E., die, gelden voor zijn patroon ontvangende, deze ten eigen bate heeft aangewend, zoomede tegen den schnitenjager L. N., die beschuldigd wordt het door hem van zijn patroon ontvangen paardenvoerder, bestemd om onderweg aan het paard te verstrekken, ten eigen bate te hebben verkocht. De acht-en-twintigjarige palfrenier van den heer C. op het Rnpeoborg alhier, viel Zaterdag-avond van den hooizolder naar beneden. Hij brak het nekbeen en de ongelukkige was bijna oogenblikkeljjk een lijk. Niet alleen de geschiedenis, maar ook het portret van Marie Jeanne Lorette trekt bijzondere aandacht. Het laatste hadden we heden aan ons bareel opgehangen en den geheelen dag ontbrak het geen enkel oogenblik aan bezichtigers. Dientengevolge zal Marie ook nog morgen „in het kastje hangen." Reeds vóór de maand December woonde de Rot- terdamsche moordenares te Scheveningen. Althans in den zomer van het afgeloopen jaar logeerde zij aldaar onder den naam van mme. Grabielle. Zij gaf dien naam op aan de Haagsche firma Visser, Van Weeren Van Kampen, Stationsweg 63, op wier atelier zij toen haar portret liet vervaardigen. Op het traject H e e m s t e d e— B e n n e* broek is van het balkon van een passagiersrijtuig der Noord-Zuid-Hollandscbe Stoomtramweg-maat schappij HaarlemLeiden ontvreemd een blikken trommel met koperen handvat en met hangslot gesloten, inhoudende aan geld en plaatsbiljetten een bedrag van ƒ102. De wachtmeester J. S. van het 2de regiment veld-artillerie te 's-Hage, is teruggesteld tot stukrijder wegons het misbruikmaken van zijn sabel op de openbare straat, terwijl aan hem het dragen van de sabel buiten dienst voor zes maanden wordt ontzegd. De boerenhofstede „'s-Herto genbosch" gelegen in den polder Eierland, is hedennacht een, prooi der vlammen geworden De bewoners hebben zioh weten te redden. Hofstede en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. De hoeve werd be woond door den pachter C. M. Witte. Volgens een telegram aan de „I n d é- pendance Beige" is Zaterdag eene hoeveelheid dyna miet in het postkantoor van Temesvar (Hongarjje) ontploft, waardoor een ambtenaar ernstig gekwetst is geworden. Aan het gebouw moet aanzienlijke schade zijn toegebracht. Volgens een particulier telegra- phisch bericht aan de „Crefelder Zeitung" zijn Zaterdag in de mijn Camphausen, bij Saarbrücken, 120 personen verongelukt, die bezig waren met de lijken uit de mijn te halen. BUITENLAND. Duit&icliliiiid. Wogens eene lichte verkoudheid ontving de keizer gisteren de gelukwensc'oen alleen van de koninklijke familie en van de vreemde te Berlijn aanwezige vorstelijke personen. Prinses Karl, de weduwe van don groothertog van Hessen, is Zaterdag te Darmstadt overleden. Prinses Elisabeth was de oudste dochter van prins Wilhelm van Pruisen (zoon van koning Friedrich Wilhelm II.) Zij huwde in 1836 met, Karl, prins van Hessen en bei Rbein, en was sedert 1877 weduwe. Groot- Britauniö. Uit Shanghai wordt gemeld dat sir Iliarry Parkos, de Engelsche gezant in China, is overleden. De correspondent te Cairo van de „Observer" meldt dat een beslissende veldslag in do nabijheid van Soeakim wordt verwacht. Hetzelfde blad meent dat de reis van graaf Her- bert Von Bismarck van Berlijn naar Londen diende om een voorstel mede te deelen, dat Rusland aan Duitschland had gedaan. Volgens dit plan moest Duitschland de RnssiBohe plannen in Afghanistan bevorderen, waarvoor Von Bismarck, ondanks En geland» tegenwerking, de vrije hand zon krijgen bij zjjne koloniale staatkunde. Von Bismarck wees echter dit voorstel van de hand. Graaf Herbert Von iiismarck werd zelfs naar Londen gezonden om der Engelsche regeering de oogen te openen, waardoor de verhouding tusschen Londen en Berlijn veel beter is geworden. Het blad meldt als gernoht dat de heer Von G:ers, Ruslands minister van buiten- landsche zaken, nn zijn ontslag heeft ingediend en dat de oorlog dreigt. Bevestiging van dit gerncht, zegt het blad, moet echter afgewacht worden. De „Observer" meent te weten dat tusschen Frankrijk en China wordt onderhandeld over een onmiddellijken wapenstilstand, ten einde later tot een definitief einde der vjjandeljjkheden te geraken. In een hoofdartikel over Egypte bespreekt het blad de Conventie en de opofferingen, verbonden aan het buitengewoon gezag, dat Engeland sinds de bezetting in Egypte heeft uitgeoefend. De Con ventie had nooit gesloten moeten worden, maar verwerping is nu niet raadzaam, daar men anders in mioisteriëele moeilijkbeden zou geraken. De Snez- conferentie acht het blad nadeelig voor Engeland. Telejf rammeu. CALCUTTA, 22 Maart. Te Calcntta word gisteren het bevel ontvangen 20,000 a 30,000 man bij Qnetfa samen te trekken. LONDEN, 23 Maart. De „Daily News" meldt uit Alahabad van den 22sten„Gisteren werd bevel gegeven tot het mobiliseeren van twee legeroorpsen, ter sterkte te zamen 20,000 man. Twee sterke divisiën moeten in reserve gehouden worden. Het voornemen bestaat 25,000 man naar Pescben (Pe shawar?) te zenden, vóórdat het heete jaargetijde begint." SOEAKIM, 22 Maart. Verscheidene regimenten cavalerie en artillerie, en een detachement genie troepen zijn dezen morgen, onder bevel van gene raal Mac Neil, vertrokkeo. In twee carré's opge steld, marcheerden zij naar Tamaï, om zariba's op te richten, die door een regiment infanterie znllen worden bezet; de overige troepen zullen naar het kamp terugkeeren. Tal van opstandelingen, die op de heuvelen bij Hashiu waren verzameld, poogden, toen zij den opmarsch der Engelschen waarnamen, de naderiDg van dezen te stniten; maar zij werden op een afstand gehouden door het kanonnenvnur van het garn:zoen van de zariba van Hashin en door dat der marinetroepen. Deze laatslen hebben groote verliezen geleden. BERLIJN, 22 Maart. Keizer Wilhelm heeft be halve de leden van het koninklijk huis en de hier vertoevende vorstelijke gasten alleen nog de in Pruisen wonende vorsten ontvangen, onder welke vorst Von Bismarck. De keizer vertoonde zich herhaalde malen aan het venster, en groette dan kend de ontelbare menscbenmassa, die een storm van toejuichingen deed opgaan. Von Bismarck werd bij zijne aankomst aan en zijn vertrek van het Paleis eveneens met harte lijke ovaties begroet. De stad is feesteljjk versierd en van avond wordt er geïllumineerd. SOEAKIM, 22 Maart. Nadat de zareba zoogoed als gereed gemaakt was, waagden de iosurgenten een hevigen en plotselingen aanval op de Eogelechen. Na een gevecht, dat een uur duurde, werden zij met groote verliezen teruggeslagen. De verliezen der Engelschen zijn gering. Een regiment der garde is met geschut van Soeakim gezonden om de troepen te versterken. SOEAKIM, 23 Maart. In het gevecht van gis teren stortte de vijand zich op de zareba, welke de Engelschen vervaardigd hadden, en slaagde er in, deze aan een hoek binnen te dringen. Na een hevig gevecht van twintig minuten, werd de vijand met aanzienlijk verlies teruggeslagen. Men meent dat 1500 robellen gedood zijn. De ver liezen der Engelschen zijn: 5 officieren en 51 man gedood, 170 man gekwet t. liElDEN, «3 Maart, Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: noordelijke wind. Aas onzen stadgenoot den heer J. P. F. Cas- steelen is door den geueraal-msjoor, adjudant en partïcalier secretaris des Konings, graaf Dn Mon- ceau, de dank van den KoniDg en de Koningin be tuigd voor het HH. MM. aangeboden en goed uitgevoerd portret van Prinses Wilhelmina. Ten einde gestand te doen aan den regel, welken HH. MM. zich voorgeschreven hebben, om geen ge schenken van dien aard aan te nemen, behielden zij het echter liever niet, waarom de jengdige schilder het terugontving. Het zal nn, naar we vernemen, eenige dagen bij de firma Sala alhier worden ter bezichtiging gesteld. Door do commissie tot afaeming der examens in de handwerken, zitting houdende te 's-Hage, werd heden aan mej. C. Fortanier te Lei Jen de akte van nuttige handwerken toegekend. De Tweede Kamer heeft heden op het hoofd stuk Oorlog geschrapt de posten voor den bonw van een stal te Helder, tot aankoop van grond voor een exercitieveld en tot bouw en verbetering van kazernes te Haarlem, tot bouw van woningen ten dienste van gehuwde militairen te 's-Gravenhage, tot het maken van eene machinale waschinrichting aan de Koninklijke Militaire Academie en tot bonw van een fonragemagazijn te Amersfoort. Debeban- doling van het amendement op art. 84 (Amers- foortsche kazernes) is uitgesteld tot morgen. De behandeling tot wijziging der Vestingbegrooting is aangevangen. Bij art. 2 bestreden de hoeren Roose boom, Rutgers en Schimmelpenninck Van der Oye sterk het amendement-Rentber om de Zniderzee- batterijen te schrappen. Op den jager Z., van het 4de bat. reg. grer. en jagers, is gisteravond in de Spuistraat te 's-Hage een moordaanslag gepleegd. Hij werd met een mes in de linkerborst bij de hartstreek, te midden der drukte, onverwachts ernstig verwond, naar men zegt even nadat de jager een dienstmeisje zou hebben omhelsd. Hij is in het hospitaal opgenomer. De vermoedelijke dader, die ontkwam, zou eec jongeling van naar gissing 18 jaren zijn. Grondwetsherziening. De voorstellen der Regeering, waarbij aan de Sta ten-Generaal in overweging wordt gegeven te ver klaren dat er reden bestaat een aantal bepalingen der Grondwet te wijzigen, zijn thans gedrukt. Ze vormen een lijvigen en voor de geschiedenis van ons staatsrecht belangrijken bundel. In hare inleiding zegt de Regeering, onder meer: Waarschijnlijk zal het de aandacht trekken, dat eenige artikelen der Grondwet, bepaaldelijk dat de hoofdstukken X en XI met stilzwijgen zijn voor bijgegaan. De Regeering heeft aan die bepalingen, evenzeer als aan de overige, al hare aandacht ge wijd, maar zij is tot heden niet overtuigd, dat ver andering van die hoofdstukken door de noodzake lijkheid of door een evident Staatsbelang wordt geboden. Met name laat art. 194 der Grond wet [onderwijs], juist opgevat, voldoende ruimtevan beweging aan den gewonen wetgever. De Regeering heeft, evenals hare voorgangster in 1848, hare voorstellen verdeeld over 12 ont werpen. Dat getal vindt niet zijne verklaring in de omstandigheden dat de Grondwet thans uit elf hoofdstukken en nog eenige „additioneele artikelen" bestaat, tot welker afzonderlijke wijziging dus 12 ontwerpen zouden vereischt worden. De Regeering wil nl. de beide laatste hoofdstuk ken (over onderwijs en armbestuur, en over de veranderingen) ongewijzigd laten. Zij is tot het getal van 12 ontwerpen gekomen, door do wijzigingen die zij noodig acht in het tweede hoofdstuk (van den Koning), te verdoelen over drie ontworpen, waarvan één behandelt de troon opvolging, het tweede het inkomen der Kroon, de voogdij, het regentschap en de inhul diging (bij dit laatste zijn slechts enkele woorden gewijzigd); het derde over de macht des Ko nings en over den Raad van State en de Ministerioele departementen. Deze verdeeling over een groot getal ontwerpen heeft bet voordeel, dat tegenstand tegen een ge deelte niet al de wijzigingen in gevaar brengt en de kans dat do geheele herziening door eene ver- eeniging van minderheden bij de eindstemming kan mislukken, zeer wordt verminderd. Met vele van de door de Staats-cofnmissie aan gegeven wijzigingen heeft de minister zich ver eenigd met. andere niet. Omtrent de Troonopvolging worden geenemate- rieele wijzigingen voorgesteld. Alleen de vorm wordt verbeterd.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2