Dinsdag 24 Maart. N°. 7C98. A0. 1883. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. De Leidsche Tram. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17%. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekeni De besprekingen tnsschen het Dagelijksch Be stuur, de door den Raad benoemde Tramcommis- sie, de Tramdirectie en eindelijk eene conferentie met de heeren Bishop, president-directeur, De Féral, ngenieur te Brussel, en Van Prehn, te 's-Hage, hebben eindelijk een voorloopig resultaat gehad. Aan den gemeenteraad wordt nl. ter goedkeuring onder worpen een gewijzigd concept-contract, waaromtrent mede de gemeenta-advocaat is gehoord en hoofd zakelijk van het vorige daarin verschillende dat er nn alleen van de lijn Station-Plantage sprake in is. De directie verklaarde zich bereid om, wanneer ontheffing werd verleend van de exploitatie der Havenlijn, de rails aldaar voor hare rekening te doen opbreken en alles in vorigen staat te doen herstellen. Intusschen zou zij het zoowel in het belang van de Maatschappij als van de gemeente achten, zoo de rails konden blijven liggen en de noodige maatregelen werden genomen ten einde den bnder op te heffen, dien de rails voor de passage van wagens en rijtuigen opleveren, bestaande in het wegnemen van de wisselplaten en het opstoppen van de rails. Op gelijke wijze was in andere plaatsen, o. a. ta Metz, gehandeld, alwaar eene niet rendee- rende of schade opleverende lijn niet werd geëx ploiteerd, met vergunning van het gemeentebestuur om de rails aldaar te laten liggen. Voor de maatschappij zeggen B. en Ws. veroorzaakt het opbreken van de lijn nit den aard der zaak niet alleen eene min of meer belangrijke uitgave, maar tevens een verlies aau kapitaal, waarvan het nadeel niet opgewogen wordt door het voordeel verbonden aan het vervallen van de jaar- lijksche kosten van onderhoud d9r straat tusschen- en tot een halven meter buiten de rails, die, wan neer ni.t tot opbreken werd overgegaan, ten laste zouden blijven van de Maatschappij. Voor de gemeente zou het behoud van den weg van groot belang knnnen wezen wanneer later zich de behoefte mocht doen gevoelen aan eene tram verbinding van de Haven met bet StatioD. Die behoefte zou knnnen ontstaan bij uitbreiding van de bevolking in en nabij dit gedeelte der gemeente en niet het minst wanneer te eeniger tijd een atoom- tramdienst mocht worden ingevoerd langs de lage Rijnzijdo ter verbinding van Leiden met de Rijn streek en Haarlemmermeer. In dat geval zon niet dan met aanzienlijke kosten die stoomtram met het Station door een paardentram kannen worden verbonden. In hoeverre er uitz'cht bestaat dat eenmaal en, zoo ja, wanneer, een stoomtramdienst langs den lagen Rijndijk in exploitatie zal worden gebracht, is voorzeker bezwaarljjk te bepalen. Dat zulks in de eerste jaren zal geschieden achten B. en "Ws. allerminst waarschijnlijk. Intusschen is eene daartoe strekkende aanvrage in 1881 in behandeling ge weest, doch daaraan is sedert geen verder gevolg gegeven, ook met het oog op de kosten die aan het leggen van een tram aan deze zijde van den Rijn verbonden waren. Hoe dit zij, B. en Ws. hebben aan de directie der Maatschappij te kennen gegeven dat van hunne zijde geen voorstel kon worden ingediend tot behoud van eene niet geëxploiteerd wordende spoorbaan langs de Haarlemmerstraat, maar dat het initiatief daar toe aan de leden van den gemeenteraad zonde moeten worden overgelaten. Mocht zoodanig voorstel worden gedaan en aan genomen, dan zon in het contract ook de Havealijn moeten worden vermeld, en aan de Maatschappij ontheffing worden verleend van de verplichting tot exploitatie, onder de bovengenoemde voorwaaarden, dat is wegneming der wisselplaten en opstopping der rails, onder voortdurende verplichting van onder hond op hare kosten van do straat tusEchen- en tot een halven meter buiten de rails. B. en Ws. geven den Raad echter in overweging hnn college te machtigen de gewijzigde overeenkomst met de Tramway's Trast Company (limited) te Londen aan te gaan, waarin mede de bepaling is opgenomen, dat binnen een door Burg. en Wetbs. te bepalen termijn, op kosten der Maatschappij do rails van do lijn Haven-Haarlemmerstraat moeten zijn weggeruimd en alles aldaar in vorigen staat zijn hersteld, ten genoegen van hnn college. LEIDEN, S3 Maart. De berichten hier in de afgoloopen week van onze reizigers in Zuidwest-Afrika ontvangen, zijn minder gnnstig dan hnn zoo opgewekt schrijven van 8 Januari mocht doen hopen. De nieuwe berichten loopen slechts tot 31 Januari en begeven ous op een oogen- blik, waarop de bezwaren aan de reis met den ossenwagen van Mossamedes naar Hnmpata ver bonden (een afstand in rechte lijn van oDgeveer 25 geographische mijlen), nog niet geheel over wonnen waren. Men herinnert zich dat de heer Veth in December een verkenningstocht naar het binnenland had onder- Domen, aanvankelijk in het gezelschap van eenige boeren van Humpata, die naar Mossamedes waren gekomen om pas aangekomen Roomsche geeste lijken naar bet in de nabijheid van Hnmpata gelegen zendinge-station Huilla over te brengen, en den 7den Jannari bij zijne te Mossamedes achtergelaten reisgenooten was teruggekeerd, zeer tevreden over hetgeen hij in drie weken tijds van land en volk had gezien en over alles wat hem op zijn tocht was wedervaren. Zijn plan was tien wat hij nog te Mossamades te verrichten had ten spoedigste af te doen, en den ossenwagen gereed te maken om al de have der reizigers naar Hnm pata over te brengen, waar hij eene woning had gehuurd, en tot het einde der groote regens, om streeks Mei, zijn hoofdkwartier dacht te vestigen. Het vertrek werd op 15 Januari bepaald. De dagen die nog te Mossamedes werden doorgebracht, waren even aangenaam als het geheele verblijf daar ter plaatse geweest was. De reizigers werden door de PortngeeBche ingezetenen met beleefdheden over laden, en voelden zich gedrongen hunne gastvrij heid te erkennen, door hun op den avond voor hunne afreize eene contra-partij aan te bieden. Zij ontvingen in hnnne tijdelijke woning een 25-tal gasten; tot laat in den nacht bleef men vroolijk bijeen en menige dronk werd aan het goed succes der reis gewijd. Den anderen morgen zette zich de stoet reeds vroeg in beweging. De weg van Mossamedes naar Humpata levert voor een tocht met zwaar beladen karren zeer groote zwarigheden op, welke waarschijnlijk door het gebrek vau ervaring bjj de reizigers zich nog te meer deden gelden. Het terrein bestaat grootendeels uit zwaar zand, dat op vele plaatsen voeten hoog ligt, en is bezaaid met vervaarlijke steenbrokken. De weg voert door diepe kloven en over hooge bergruggen en slechts op enkele punten zijn noemenswaardige kunstwerken gemaakt, om aau de bezwaren te ge- moet te komen. Water is slechts op weinige plaatsen te vinden. Overdag is het vaak verschroeiend beet, terwijl de nachten gevoelig koud kunnen zijn. De grootste moeilijkheid is verbonden aan de over stijging van den hoogen bergrug Serra de Chella, den laatsten en hoogsten welke het plateau, waarop Humpat» ligt, van het kustgebied scheidt. Voor de trekossen is het sleepen der karren door het zware zand en tegen de steile hoogten op, eene zeer afmattende taak. Dikwijls blijft men uren lang ste ken en Diet zelden gebeurt het dat de afgetobde dieren onder den arbeid bezwijken. Bij dit alles komt nog dat de geheele streek door roofgedierte wordt onveilig gemaakt, en men dikwijls in den nacht door het gebrul vau leeuwen verontrust wordt. Van de vier Javaansche honden, die onze reizigers mede voerden, zijn er niet minder dan drie op dezen tocht verloren gegaan en waarschgnljjk eene prooi ge worden van het roofgedierte. Een zekere heer Da- costa, die onze reizigers, op een punt waar zij vast zaten, goedwillig met zijne eigen ossen bijsprong, had dien dag zijn 32sten leeuw geschoten. De gezondheid der reizigers had ook veel op dezen vermoeienden marsch te lijden. De heer Godde- froy leed aan doorgeloopen voeten, afmatting en koorts, maar erger was de toestand van den heer Veth, die eerst zijn voet verzwikte en daarna door zware koortsen werd aangegrepen, zoodat hij tot tweemaal toe de herbergzaamheid van Portngeezen, wier hoeven of plantages men voorbijtrok, moest inroepen en zich laten verplegen, wat op de lief derijkste wijze geschiedde. Alleen de beer Van der Keilen hield zich goed en braveerde alle gevaren en vermoeienissenbij legde op dezen tocht, waarbij hij vaak meer als leider dan als volger moest op treden, meer koelbloedigheid en beleid aan den dag, dan men van zijne jaren mocht verwachten. Eindelijk stond den 30sten Jannari, na allerlei wederwaardigheden, de wagen, die aan alle schokken had weerstand geboden, op don hoogsten top die moest worden overgetrokken. Toen hij zich nog aan den voet van den berg bevond, had de heer Van der Keilen zich naar Huilla begeven om de noodige hulp te zoeken en werkelijk verkregen dat het zware voertuig tot den top was opgesleept maar om het nog weder aan de andere zijde naar beneden te brengen, werden versche krachten gevor derd. Gelukkig was de heer Veth, schoon nog slecht» ten halve heratild, weder bij den troep gekomen. Hij liet nn den heer Van der Keilen bij den wagen achter en steeg te paard om-versche ossen te Hnm pata te gaan haren. Den volgenden dag schroefde heer Van der Keilen, in afwachting der naderende hnlp, om zich den tijd te korten, aan zijne onders, van den desastreuzen tocht een uitvoerig verslag, waaraan onze mededeeling ontleend is. Van den heer Veth zeiven is geene tijding ontvangen, maar eri» alle reden om aan te nemeD, dat de wagen den lsten Februari zal zijn afgesleept, en dat de reizi gers daarna in de vroeger te Humpata gehunrde woning van hunne vermoeienissen hebben kannen uitrusten. Gelukkig is de ligging van Hnmpata zeer schoon en gezond. „De temperatuur", zegt lord Mayo, die de plaats in 1882 bezoeht, „is er het geheele jaar door nagenoeg dezelfde, en eene gezondere plaats kan ik mij nauwelijks voorstellen." Door B. en Ws. wordt aan den Raad voor gesteld om aan H. Kokxboorn, op diens verzoek, tegen 15 April en onder toekenning van pensioen wegens 24-jarigen dienst, een eervol ontslag te verleenen uit zijne betrekking van Waagmeester, op grond van zijn ruim 75-jarigen leeftijd en zijne zwakke gezondheid. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen ƒ35, 18.50, ƒ3.80 en 1.90; de laagste 35, 18, 3.70 en ƒ1.85. Blijkens een hier te lande ontvangen telegram, is de kapitein der infanterie van het leger in Oost- Icdië, J. Burg, den léden dezer in Atjeh gesneuveld Reeds is medegedeeld dat een adelborst lste klasse, dienende aan boord van het stoomschip „Atjeh," gewond werd. Dit geschiedde echter niet door een onvoorzien geval aan boord, maar in een gevecht tegen de negers van Tatalla (Asgola). Hieruit blijkt dat de zending van de „Atjeh" niet vredelietend afliep. Zij ging naar de Congo, om daar de Nederlandsche vlag te vertoonen. Van Teneriffe werden nog berichten gezonden. Den 13den Februari had het gevecht plaats.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1