N°. 7697. Maandag 2 Maart. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. Voor de lnteekenaren daarop behooren bii dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 30 en 31 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Het Kaasmaken. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Y#or Leiden per 3 maanden.LI#. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ABVERTENTIEN: Van 14 rejela 1.05. Iedere rejel meer 0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseo- ren bniten de stad wordt f 0.10 berekend. Over boterfabricatie en botervervalsching heeft sedert eenige jaren een ieder den mond vol, terwijl de strijd tegen de vervaardiging van en den handel in alle producten, welke ten onrechte onder den naam van natuurboter worden aangeboden, niet alleen door de pers, maar welhaaBt ook door eeoe vereeniging met dit speciale doel opgericht, wordt levendig gehouden. Het mag tot op zekere hoogte zonderling worden genoemd dat het tweede land bouwproduct, de kaas, tot hiertoe nog niet in die mate de algemeene aandacht heeft getrokken als de boter, - daar toch niemand zal beweren dat de handel in kaas voor sommige streken van ons land van minder belang is. Of zou men meenen dat het nadeel dat de boterhandel sedert den laatsten tijd heeft geleien, den handel in kaas nimmer zal tref- feD, - dat de kaas den weg nimmer zou kunnen volgen van vele andere onzer artikelen, die reeds voor lang van hunne eerste plaats op de bnitenlandsche markten zijn verdrongen? De landbouwer en de kaashandelaar weten dat wel beter, en zij beseffen levendig dat dit ernstige gevaar met den dag in grootte toeneemt. Toen in het vorige jaar op do landbouw-tentoonstelling te Amsterdam dejnryzich bezig hield met de keuring der inzendingen van kaas, kwam zij tot de treurige ervaring dat het Nelerlandsche product het in deugdelijke bewerking, duurzaamheid en smaak voor dat uit het bniten- land moest onderdoen. En menige kaashandelaar heeft het bij ondervinding dat de qnaliteit van het artikel sinds de laatste jaren achteruitgaat, en dat bij gevolg de marktprijzen in gedrukten toestand verkeeren. En de oorzaak van het kwaad? Zij is dezelfde die op de bnitenlandsche markt de Deen- Eche boter boven de Hollandsche deed zegevieren, die den Engelschen handel dwong naar andere dan de vroeger zoo gezochte en ruim betaalde West- landsche en andere aardappelen om te zien. Het is het gebrok aan zorg bij het kaasmaken, - het streven om het gauw en goed op onpractische wijze te vereenigen. Het kan, in verband met het bovenstaande, niet anders dan nattig zijn, indien de volgende raad gevingen van een ouden landbouwer nit een onzer Westlandsche gemeenten, die gedurende zijn bedrijf steeds de hoogBte prijzen van zjjne kaas maakte, worden publiek gemaakt. Zoo ieder die zich met het kaasmaken bezig houdt, zijne wijze van werken met deze aanwijzingen vergelijkt, zal bij bij veel, dat hij reeds weet, toch ook nog wel iets vinden dat in zijn oog de navolging waardig is. Wie aanvan kelijk het zoo ver heeft gebracht dat hjj de schuld der mindere marktwaarde van zijn product bij zich zelve en niet bij anderen zoekt, zal geen oogenblik aarzelen het voorschrift van onzen landbouwer nauwkeurig na te gaan. En van niemand verwachte men dat hij eigen inzichten en gemakzucht hooger zal stellen dan het eigenbelang. Goede kaas kan men maken van twee- of drie maal geroomde melk, die niet schiftig of goor is, zonder water, tenzij het zoogenaamd spoel- of ander water. Water geeft stinkende en blanwe kaas. Alleen witte melk kan zuivere kaas geven, daarom zooveel mogelijk het water vermeden. Men gebruikt voor een kaas van vijftig oude ponden, minstens dertig koppen (vijftig liter) versch gekarnde melk, doch met warm en broeiig weder minder. Is er op het oogenblik geen versch ge karnde melk voorhanden, dan zorgt men dat dio intijds versch nit de karn is geschept en in den kelder totdat zij noodig is, is bewaard, opdat zij niet kappele of znor worde. De lebbe, die in de kaas wordt gedaan, mag niet stinken, omdat daardoor stinkende rottende kaas wordt verkregen. Men kan het stinkend worden der lebbe voorkomen door het aftreksel in eene andere flesch over te schenken; men kan de lebbe zelf terstond weder onder nieuwe pekel zetten en ze nog eenmaal beproeven. Wanneer men de kaas gaat maken, moet men haar minstens driemaal niet te zacht oproeren en daarmede ook niet te spoedig eindigen. Is de wei er af, dan giet men haar over in de kruimeltobbe, waarin zij alweder lang moet geschud worden, daarna op de berrie, vervolgens moet men baar rollen tot dat de wei er bijna geheel nit is, waarna men den doek ineendraait en haar op de berrie slechts even met de plank drnkt. Nu wordt de kaas weder in de tobbe gedaan en zoo fijn mogelijk gemaakt. In eene kaas van vijftig oude ponden moet minstens acht ons middelzout, een handvol nagelen en even zooveel nitgemalen in een windmolen gezniverde komijn worden gedaan. Deze massa roert men flink dooreen en breDgt men in bet vat, al druipt daar de wei ook uit. Hoe vlugger men te werk gaat, hoe minder wei men verliest. Men brengt de kaas nn op de pers, waar zij goed toegedekt en geheel los tct des namiddags ééa uur moet blijven. Daarna legt men twee doeken op de steenen of planken overhoeks en giet daar op de kaas over, om het vat met doeken en kaas andermaal in de pers te zetten, waar een en ander tot des namiddags vier nren blijft staan. Eerst dan zet men de kaas vast met een wicht van minstens driehonderd onde pondon. Na twee nren geeft men haar droge doeken, en nogmaals na twee uren den nachtdoek. Dob morgeus wordt de kaas nit het vat genomen, de rand er af gesnedeD, evenwel niet te diep, en daarna onder de zakpers gezet. Deze moet be kleed zijn met zink, daar hout te spoedig uitslijt en invreet. Wanneer men eene kaas van de zakpers heeft genomen, mag er niet eene tweede worden opgelegd, alvorens bet zink goed droog is. Men behandelt dan het zink met schuurpapier, en wrijft het daarna af met een wollen doek. De kaas wordt er op gelegd en men laat de pers met een last van niet meer dan vijftig ponden zakkoD. Des morgens om twaalf uren wordt de kaas omgekeerd, waarna zij weder tot zes of zeven uren blijft liggen. Men maakt haar dan goed los, daar er anders des morgens bij het nitnemen de stukken zonden afbrekeD. De kaas wordt nu op de plank gelegd, waarbij men zorgt de rnimte van eene kaas telkens open te honden. Tweemalen per dag worden de kazen nn op de planken omgekeerd en telkens met een borstel afgestoft, waarbij men het voordeel heeft dat zij telkens op esDe droge plaats komen te liggen. Men zal door dit herhaaldelijk omkeeren en afvegen tevens voorkomen dat men stippel- en kwaadboomsche kazen verkrijgt. Ook de planken moeten goed schoon worden gebonden. Ten slotte nog eenige wenken. Versch gekarnde melk geeft smakelijke kaas, maar zure melk geeft slechte kaas. Daar de karn niet altijd af is, wanneer men kaas gaat makeD, moet men de melk van den vorigen dag bewaren in een emmer, die dagelijks wordt uitgeheet. De gekarnde melk, zoowel als de genoegzame hoeveelheid zout beletteD, met het gewicht der pere, het rijzen. Al is de lebbe nog zoo goed, met broeiig weder loopt men altijd gevaar voor bederven, vooral van die stukjes, die bij eene niet geheel gevulde flesch boven de pekel uitsteken. Niettemin zal, al is de lebbe slecht, de kaas toch stremmen. Maar dit is eene waarheid, dat stinkende lebbe ook stinkend© kaas geeft. Gekarnde melk en de lebbe-flesch moeten steeds in den kelder bewaard worden. Men moet geen kaas tweemalen droog maken om het lekken te voorkomen; men haalt dan de beste roomdeelen nit de kaas. Wanneer de kaas goed en fija gemaakt is en in het vat ligt, zet men haar op de pers en dekt haar zoolang toe dat zij niet te kond wordt, - doch vooral los laten staan; dan zullen de laatste melkdeelen hunne scheiding nemen. Wordt de kaas te vroeg vastgezet dan krijgt men dikke, witte wei, - wel een bewijs dat al de melk nog geen kaas is ge worden. Staat zij lang genoeg, dan krijgt men groene wei, omdat kaas en wei niet spoedig hunne scheiding kannen nemen. Kaas die heet gemaakt is, is ook spoedig gereed. d. c. LEIDEN, 21 Maart. De moderne kiesvereeniging „Vrijheid en Orde" alhier hoeft besloten zich te onthoaden van het stellen van candidaten bij de ophanden zijnde ver kiezingen ter aanvulling van de vacatnres in het kiescollege en in het college van notabelen der Ned.-Herv. gemeente. De aanneming tot lidmaten der Ned.-Herv. Kerk van de leerlingen der predikanten van de moderne richting alhier, heeft dit jaar zonder eenige stoornis plaats gehad, daar de kerkeraad van Voor hout hun gistereo, na voorafgegaan onderzoek, de bewijzen van hun lidmaatschap heeft uitgereikt. Het aantal der op deze wijze aangenomenen be draagt 98. Aan een groot deel der leden van het Ned. Herv. Kerkgenootschap alhier is door de gemeente commissie geldelijke stenn verzocht voor de inwen dige verbetering der Hooglandsche kerk. Gedurende de tweede helft der maand Jan. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Wed. C. Ewijk, AmersfoortJ. Beemkes, J. Hep- pen echeit, N. Klools, Pronk, J. Passtoors, Akka Margo Pronk, Emanuel Roland, AmsterdamS. Lion, Arnhem; W. M. Otton, Marie MartiD, A. Legoref, M. H. Ham, D. A. Baart, 's-Gravenhage; A. Ver haar, Haarlemmermeer; T. Vermeer, Mej. K. Kret, D. Vermij, Leiden; Mej. J. B. Van der Laaken, N enweramstelM. Den Hond, RaveateinM. Van der Valk, Mej. Vervoorn, R. Van Leeuwen, Rotter dam. Briefkaarten: H. B. Van Dorsten, Amster dam Mej. v. d. Laan, Mej. B.Hessing, 's-Gravenhage. Verzonden geweest naar Frankrijk: E. Couturier, Rouen. - Naar Kaap de Goede Hoop: Mej. M. Schroder, Kaapstad. Gednrende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 60107 volwassen personen en van 611 kinderen. Ter benoeming van een onderwijzer lBte klasse, voor de school aan den Noordwal te 's-Hage, worden voorgedragen lo. J. L. Kramer, onderwijzer aan eeDe bijzondere school aldaar2o. M. Van der Boon, onderwijzer te Leiden; 3o. W. F. Keizer, onder wijzer aan eene bijzondere school te 's-Hage. Eene in de residentie gehouden collecte ten voordeele van het fonds tot aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst, heeft ƒ1243.305 opgebracht. Te 's-Hage is op ruim 78-jarigen leeftijd overleden mr. L. N. baron Van der Goes Van Dirkxland, opperschenker van Z. M. den Koning. Da overledene was begiftigd met het Grootkruis van de Eikekroon en ridder van tal van andere orden. De Regeering heeft, bij memorie van beant woording, gelijk reeds gemeld, eene wijziging ge;

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1