leenende. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt, terwijl bovendien nog gebleken is dat hij zich ook te Schiedam aan oplichting heeft schuldig gemaakt. In dienzelfden nacht werden alhier door een politie-agent aangebonden zekere B. en diens 19- jarige zoon, nit Nieuwkoop, die met zich veerden een schuitje, een huarwagen en gereedschap, zoo mede twee zakken met planten, zoogenaamde „vas- tenavondzotjes", welke zij zeiden gekocht te hebben van een hnn onbekend man onder Oegstgeest. Daar het der politie echter bekend is dat meermalen der gelijke planten in de omstreken van Leiden worden ontvreemd, zoo bleek het bij ingesteld onderzoek dat de planten ontvreemd waren van een erf onder Zoeterwonde op rnim een unr afskands van deze gemeente. Ten slotte bekenden zij dan ook den diefstal bedreven te hebben. Ook tegen die per sonen wordt proces-verbaal opgemaakt. Het dossier in de zaak der Leid* sche giftmengster bevat niet minder dan 551 stukken. Bereids hebben zich 32 ingezetenen van Woubrugge voor een jaar - hopende op alge- meenen bijval - verbonden, om mede te werken dat de commissie, in het vorige jaar door het hoofdbe stuur der Hollandsche Maatschappij benoemd om middelen te beramen ten einde de knoeierijen in den bo'erhandel tegen te gaan, in hare taak zal slagen. Onder den naam van „Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel" zal zij deze hoogst nuttige zaak ter hand nemen, opdat het publiek beter ingelicht zal worden omtrent de vervaardi ging, samenstelling en voedingswaarde van natuur boter en kunstboter. De contributie is vastgesteld op 50 cents per jaar. Aan den Zuidwal te 's-Hage werden gistermiddag de voorbijgangers bedreigd door een jonkman, die met een stok naar alle zijden om zich heen sloeg. Na geruimen tijd aldus te hebben heen en weer geloopen, wilde hij van de trapjes- brug, over de Beestenmarkt, in de gracht springen, welk voornemen echter in tijds verhinderd werd. Het bleek toen dat men een krankzinnige voor zich had. Naar men verneemt waren, opgrond van een uitdrukkelijk verzoek van het Japansch gezantschap, de voorbereidende maatregelen, die genomen waren voor eene plechtige, met den rang als vertegenwoordiger eener bevriende mogendheid overeenkomende teraardebestelling van den heer Sakurada, tijdelijk zaakgelastigde van don keizer van Japan te 's-Hage, geschorst en had dus heden de burgerlijke begrafenis zonder eenige officiëele formaliteit met den meesten eenvoud plaats. Het lijk is gelegd in een eenvondigen eikenbouten kist met zilveren of Berlijnzilveren handvatsels. Omtrent de moordenares meldt het „Rott. Nbl." dat zij over het geheel zeer neerslachtig is en thans wel spijt heeft van hare daad, die zij in alle bij zonderheden bekend heeft. De moord is gepleegd met een zeer fijn bewerkten zakrevolver met zilveren beslag. Van de Arcadisohe verhalen in somnrge bladen omtrent de verhouding van Jeanne tot den door haar vermoorden diplomaat blijft volgens de „Haag- sche Crt." niet veel over, wanneer men verneemt dat gebleken is dat de overledene tot afwikkeling van zijne liaison met de Brusselsche schoone haar kort voor zijne dood een afkoopsom van ƒ3000 had uitbetaald. De handigheid van de Brusselsche schoone om met vuurwapenen om te gaan laat zich wel ver klaren. Een revolver met acht schoten was reeds geruimen tijd in haar bezit, lang voordat de voor haar verpletterende tijding van het vertrek des heeren Sakurada naar Japan haar bekend was. Is genoemd blad wel ingelicht, dan had zij deze revol ver met munitie zelfs van haar minnaar ten geschenke ontvangen met het oog op de eenzaamheid der woning, in verband met het feit dat de bewoners 's nachts meermalen in hunne rust werden gekweld door geraas en gebons op de huisdeur. Aan eene vrouw, die vroeger bij haar werkte, moet zij op een keer op de vraag of zij niet bang was 's nachts alleen in huis te zijn, de revolver hebben laten zien, onder bijvoeging dat zij met dat machinetje wel acht te gelijk onschadelijk kon maken. De „Etoile beige" deelt enkele bijzonderheden mede omtrent Jeanne Lorette en haar slachtoffer. Toen zij nauwelijks twaalf jaar was, werd zij zelve het slachtoffer eener aanranding, waarover destijds veel gesproken is. De vader van Jeanne, die Dinsdag-avond weer te Brussel is teruggekeerd, heeft buiten haar nog 3 kinderentwee dochters en een zoon. Jeanne, de oudste, is 8 Juni 1864 geboren. Haar vader is sloten maker en was vroeger niet onbemiddeld. In de laatste jaren had hij echter vrij wat verliezen ge leden en had hij de meeste van zijne huizen en andere bezittingen moeten verfcoopen. Hij bewoont aan de grens van de gemeente Molenbeek en Laekenveld, bij Brussel, een lief huisje, twee verdiepingen hoog. Sinds een paar dagen zijn alle blinden van de woning gesloten. De heer Lorette is sedert vijf of zes jaren weduwnaar. De familie Lorette geniet in hare woonplaats de algemeene achting en het was bij eene achtenswaar dige en aanzienlijke familie te Brussel, waar Jeanne pianolessen gaf, dat de Japansche diplomaat haar leerde kennen. In bet begin kwam hij wel bij haar vader aan huis en in de buurt ging het gerucht, dat Jeanne met een Hollander zou gaan trouwen. Naar men verzekert, zou de Belgi- sche regeering den voormaligen directeur der Haag- sche Brood- en Meelfabriek niet uitleveren. Het is meer dan waarschijnlijk, dat indien de heer v. d. P. in ons land terugkwam, er geen enkele reden bestond hem gerechtelijk te vervolgen. De commissarissen van genoemde fabriek schijnen wat al te haastig gebakerd te zijn geweest! Demoordenaar van B. Janssen heet, volgens de „Zutf. Crt.", Willem Regeling. Hij is oud 28 jaar, lang 1.84 M., tamelijk gezet, was ge kleed als polderjongen en gewapend met een schop. Zijn signalement stemt overeen met dat van den persoon die Maandag-morgen in den omtrek van het huis des vermoorden is gezien. Hij bekende den moord gepleegd en reeds vroeger een meisje o vrouw om het leven gebraoht te hebben, waarvoor hij zes jaren gevangenisstraf had ondergaan, welke straf eerst onlangs verstreken was. Zondag-avond moet hij met den tram te Wageningen zjjn aange komen en Maandag-morgen te ruim halfnegon weder met de tram van Bennekom vertrokken zijn. Het lijk van den verslagere i3 voorloopig begraven. De onderzoekingstocht door de politie Woensdag avond naar Venendaal gedaan, leidde tot niets. De aldaar aangeduide persoon had niets bijzonders gedaan en staat vrij goed bekend. Een jeugdig onderwijzer te Zutfen heeft zich door oplichting eene som van 1200 gul den weten toe te eigenen van den heer Van H. aldaar. Deze stelde de politie met het gebeurde in kennis, die den dader gisteren naar de gevangenis bracht. Gistermorgen om halfacht zijn onder sterk politie-geleide van Zutfen met den Oosterspoor naar Utrecht getransporteerd twee aan elkander geboeide, net gekleede heeren, waarvan een e9n lorgnet droeg. Naar men zei, moeten zij zich aan een belangrijken diefstal hebben schuldig gemaakt. Te Opsterland woont nogeenoud- strijder van Waterloo. Hij is 98 jaren oud en leest nog zonder bril, doch moet met zijne sterke oogen zien dat zich somwijlen des middags geen vcedsel op zijn bord bevindt. Ten huize van denheerv. H., rijks- ontvanger te Amersfoort, deed zich dezer dagen een zeker niet alledaagsch geval van brutaliteit voor. Eene als dame gekleede vrouw schelde aan bet woonhuis van den heer v. H. aan, verzocht aan de dienstbode hem te mogen spreken en werd daartoe in de ontvangkamer binnengelaten. Nog vóór de haer v. H. gelegenheid had, te vragen waaraan hij de eer van het bezoek te danken had, verzocht de dame hem, aan haar verantwoording te doen van de opbrengst der roerende goederen harer moeder, die, wegens wanbetaling van belas ting, bij execut:e waren verkocht. En toen de ont vanger zeide, aan dat verzoek niet te kunnen vol doen, volgden harerzijds de uitdrukkingen, dat hij een bloedzuiger, een schnrk was en een paar slagen in het aangezicht, waarop mevr. v. H. tusschen- be'de kwam, en men de dame de kamer uitduwde. Zij drong die echter weder binnen, om, naar zij zeide, te zien of haar toilet ook had geleden, doch werkelijk, zooals bleek, om hare verbolgenheid te koelen aan eene in de nabijheid staande vaas, die zij greep en aan gruizementen op den grond deed terechtkomen. Van een en ander is aangifte bij de politie gedaan. Te Bessenay (lijn Mo n tbr i sonLyon) was de laatste trein vertrokken. Drie personen kwamen voor het loket van den stationschef en vroegen of er geen trein naar Lyon ging. Op het ontkennend antwoord gingen zij heen. Een poosje later verliet de stationschef zijne kamer; toen hij de deur uitkwam viel het drietal hem aan. Een gaf hem een messteek in de borst, terwijl de twee anderen met de kas op den loop giDgen. De wonde is gevaarlijk; de drie misdadigers worden tot hiertoe tevergeefs gezocht. Een weduwnaar te Tours vroeg een meisje van 18 jaren ten huwelijk. De moeder van het meisje weigerde en de teleurgestelde minnaar bracht haar met een stok zulk een bevigen slag op het boofi toe dat zij bewusteloos tér aarde stortte. Het meisje_ stak daarop den man dood met het mes, waarmede zij bezig was groenten schoon te maken. Aangaande de ramp in de mijn Camp- hansen wordt gemeld dat, tot gietemamiddag drie uren, 137 verongelukten en 51 levenden te voor schijn waren gebracht. De overigen hebben stellig reeds den dood gevonden, en het zal wegens de talrijke beletselen slechts langzaam gaan om hunne lijken te vinden. Het is nog zeer gelukkig te noemen dat do ontploffing niet des daags geschiedde, want toen waren er 600 arbeiders in de mijn. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren een aanvang gemaakt met de discussie over het wetsontwerp tot herstel van de departements- gewijze verkiezingen. Op verzoek van den heer Spulier, president der commissie, werd het ontwerp urgent verklaard. Do minister Ferry zal het verdrag met Egypte heden aan de Kamer van Afgevaardigden voorleggen. Tevens moet hij, near men du verzekert, het plan hebben om den strijd van Frankrijk met China door eene Conferentie, die eene soort van scheidsgerecht zou vormen, te laten bijleggen. De laatste depeches van Courbet bevatten geen woord over hot bom bardement van Tschinhaï en men vermoedt daarom dat slechts enkele kanonschoten tussehen de forten en de Fransehe kruisers gewisseld zijn. Generaal Brière maakt zich gereed tot den marsch op Tuan- Quang aan de Roode Rivier, waar zich de zwart vlaggen en de Chineezen na het gevecht van 3 Maart verzameld hebben. Rusland. Het „Journal de Saint-Pétersburg" zegt, met be trekking tot de onderhandeling over de Russisch-En- gelsche grensregeling bij Afghanistan, o. a. „Men moet voorkomen dat conflicten van plaatselijken aard, de thans zeer dicht bij elkander staande par tijen belemmeren in het voeren van de onderhan delingen. De Engelsche rogeering betoogde de nood zakelijkheid daarvan, de Russische toonde zich niet weigerachtig en heeft de vereischte bevelen uitge vaardigd. Elke partij behoudt voor het oogenblik de door haar ingenomen positie, beiderzijds wordt niet vocruitgerukt en dientengevolge hebben de twee kabinetten tijd en gelegenheid om de onder handelingen voort te zetten. Eg^-pte. Uit Soeakim wordt gemeld dat de Engelsche troepen gisteren Hasheen binnentrokkende vijand ging voor hen terug. Tussehen de tirailleurs en de Arabieren had eene kleine schermutseling plaats, waarbij de Engelschen drie man verloren. Nadat de verkenning was afgeloopeD, trokken de troepen weder naar hun kamp en haastte de vijand zich om zijne Btellingen te hernemen. Generaal Graham heeft aan de geheele krijgsmacht, op een bataljon na, gelast om hedenochtend te zes uren buiten hot kamp bijeen te komen. Hij zou, volgens een ontvangen telegram, nog in den loop dezer week de benden van Osman Digma aantasten. De „Pall Mall Gazette" verzet zich tegen deze noodelooze slachting indien ten minste de Engelsche regeering niet vast besloten is, om met den aanleg van den spoorweg van Soeakim naar Berber voortgang te maken. In het kamp van den Mahdi zjjn vele zieken. Ook is de ontevredenheid onder zijne volgelingen groot, omdat in Khartoem wel veel ammunitie, maar weinig of geen buit is gevonden. Telegrammen. LONDEN, 19 Maart. De prins van Wales, prins Albert Victor en de hertog van Edinburg zjjn gis teravond met gevolg naar Berlijn vertrokken, ter gelukwensching van den keizer, die a. s. Zondag verjaart. KEULEN, 19 Maart. De prins van Wales met zijn oudsten zoon en zijn broeder, den hertog van Edinburg, kwamen hedenmorgen even na elf nren hier met hun gevolg van Londen aan. Om 12 uren spoorden zij naar Berlijn door. [Naar gemeld wordt, zal op den verjaardag des keizers de verloving

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2