Zaterdag 21 Maart. A". 1885. N°. 7G96. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maasden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1I regel» f 1.0B. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor kei ine ren buites de stad wordt 0.10 berekend. Officiëele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van R. KOEKKOEK, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eene stoomhcmteagerij en schaverij in het perceel aan den Nieuwen Rijn No. 122, uitkomende in het perceel Kaarsenmakers straat No. 3; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N®. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede dat op Donderdag den 2den April aanst., des voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 19 Maart 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 20 Waart. Heden is aan de universiteit alhier do heer Ram melt Sissingh, geb. te Delfzijl, bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, met academisch proef schrift, get.: „Metingen over de elliptische polari satie van bet licht." Deze week hadden door het Leidsche Studen tencorps de verkiezingen plaats der facnlteitsbestnren. Tot praeses der juridische faculteit werd gekozen de heer J. Van der Willigen, der medische de heer J. K. A. Wertheim SalomonBon, der literarische de heer J. Van Gilse, der theologische de heer J. W. A. Van der Mey en der philosophische de heer J. C. A. Simon Thomas. De overgangsexamens van de leerlingen der school van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", dat in zijn 100ste schooljaar is, zullen plaats hebben in het gebouw op de Pieterskerk gracht, en wel op de volgende dagen: Maandag 23 Maart: lste kl. A. en B. Taalkunde 's avonds van 77£ u. v 3de Geschiedenis Rekenkunde n-8 8-8£ 9-9* Rekenkunde Natuurkunde 9*-10 Dinsdag 24 Maart: 2de kl. A. en B. Stel- en Meetk. 's avonds van 77£ d 8 8£ 99i Aardrijkskunde Rekenkunde n 5de en 6de kl. Ornamentleer Bouwkunde 9*-10 Woensdag 25 Maart: éde kl. A. en B. Werktuigkunde 's avonds van 77£ Stel-en Meetk. 7*-8 Natuur- en Scheik. 8—8| éde en 5de kl. Bouwk. Rekenen 9-9* 5de kl. Beschr. Meetk. en Persp. 9^-10 Tijd en plaats van de tentoonstelling der teeke- ningen en werkstukken zullen later bekend ge maakt worden. De vierde voorstelling van het Leidsche Stu- denten-Tooneel lokte gisteravond een menigte men- 3chen naar den Schouwburg. Alle rangen waren eveDgoed bezet; de galerij was gevuld met de ge- noodigden uit het Invalidenhuis en uit de Kweek school voor Zeevaart. Drie blijspelen werden opgevoerd„De Brand stichter", „Op het Postkantoor" en „De twee Mis dadigers." Het laatste viel zeker wel het meest in den smaak; trouwens ook de beide andere stukjes waren zeer aardig. De opvoering was in alle deelen te roemende rollen van Bourgillon, Mistral en Blancminet in het eerste, Zomerliog en Mens in het tweede, benevens Harrebrink en Ketelaar in het derde werden zeer g..ed vertolkt. Iedereen verliet den Schouwburg met den wensch, de studenten-acteurs spoedig weer eens te zien. Naar wij vernemen, zal mevrouw Kleine-Gart- man alvorens het tooneel voorgoed te verlaten, ook hier ter stede eene afscheidsvoorstelling komen geven, en wel in de rol van Juffer Serklaas. In de gisteravond gehouden zitting der Tweede Kamer werd het algemeen debat over de oorlogs- begrooting voortgezet. De heer Rooseboom trad in eene uitvoerige be strijding van het beleid des ministers, vooral wat diens houdiDg aanging in zake de organisatie der levende strijdkrachten. De spreker duidde het d9n minister zeer eu^el dat deze niet de militie- en schntterjjwetten had gewijzigd. Immers, de Grond wetsherziening was zeer twijfelachtig en ook bij aanneming er van zou het nog jaren kosten voor dat die wijzigingen zouden zijn tot stand gekomen. De minister van oorlog beriep zich op de inge diende voorstellen tot Grondwetsherziening, die be letten eeDe wijziging van de wetten op de militie en achutterjj te ondernemen. Hij beantwoordde de verschillende vragen en verklaarde o. a. strenge aanschrijvingen te hebben gericht om het misbrui ken van wapenen buiten dienst te voorkomen. Hij verdedigde de instelling van den artillerie-cursus te Delft als bepaald noodig. De heer Fabius verdedigde den minister tegen over de onbillijke eischen van den heer Rooseboom. Na verschillende replieken werd het algemeen debat gesloten. Heden zijn de onderdeelen aan de orde. Door den beer Reuther is e9n amendement voor gesteld op het wetsontwerp tot wijziging der be grooting voor het vestingstelsel voor 1885. Dat amendement strekt om art. met f 90,000 te ver minderen, zijnde de op de begtooting uitgetrokken som tot het maken van kustbatterijen. Tot predikant bij de Herv. gemeente te 's-Hage is gisteravond beroepen ds. A. J. T. Jonker Hzn. te Rotterdam, met 62 van de 121 stemmen, waarvan 20 in blanco. Tot pensionnairea van den Koning en de Koningin voor de schilderkunst, voor het jaar 1885, zijn benoemdmej. Suze Robertson en de heer Johan M. Ten Kate te 's-Hage, de heeren Jac. H. Hollestede te Dordrecht, Jac. H. Geerligs te Haar lem, Henri Luyten, Gerard J. Bos en P. Ph. Rink te Antwerpen, Jan Toorop te Brussel, mej. J. E. Van Son, Berta Valkenburg, Henriette Van Hove en H. Abeleven en de heeren Jan Voorman, J. Voskuil, G. J. Van Soeren, Hobbe Smith, Aug. Le Gras, Ed. Frankfort, J. Ed. Karsen en Ch. B. Dankmeyer te Amsterdam. Uit het zesde jaarverslag van de Unie„Eene school met den bijbel" blijkt dat de Augustus-col- lecte alweer een hooger cijfer bereikte; zij bedroeg f 120,é20.19>/„ d. i. f 3,318.99 meer dan in 1883. Het aantal scholen nam met 20 toe, (terwjjl er nog 8 in aanbouw waren); dat der correspondenten ver meerderde met 9, dat der locale comité's met 3. Bij de inschrijving van f 500,000 preferente aandeden in de Stoomvaart-Maatschappij „Insu- linde", is de gewenschte som op verre na niet vol- teekencL Alvorens b9stuurderen een voorstel tot liquidatie doen, willen zij door eene nieuwe in schrijving, heden en Zaterdag opengesteld, de mede werking van belanghebbenden en belangstellenden inroepen. Met 1 April verschijnt, onder redactie van den heer F. R. Corten, een nieuw landbouwblad, getiteld: „Pratjjk van den Landbouw. Popnlair Maandblad." Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip „Tromp," onder bevel van den kapitein ter zee P. Ten Bosch, komende van St.-Domingo via Curasao, den 18den te St.-Thomas aangekomen. Aan boord was alles wel. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeen e kennis dat in Mei a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het leveren van voldoende bewijzen van genoegzame voorbereiding tot de be oefening der natuurkundige wetenschappen om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuur-i kundig examen, vermeld in art. der wet van 25 Dec. 1878 (Stbl. No. 222). Zij, die tot het leveren dier bewjjzen wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 10 Mei a. s. schriftelijk kennis geven aan den voorzitter der commissie, krachtens art. 5 van het kon. be sluit van 12 Febr. 1879 (Stbl. No. 35) met het afnemen van het daartoe gevorderde examen belast, dr. F. G. Groneman, directeur der Rijks H. B.-S. te Groningen. Dag en plaats van dit examen zullen nader worden bekend gemaakt. In een bijvoegsel tot de StaatBConrant van heden is een uitvoerig verlag opgenomen van de commissie uit het College voor de Zeevisscherijen, benoemd om een vergelijkend onderzoek in testel len naar de vissoherjj op de Zuiderzee met den wonderknil en met de haringschakels. In de verkregen uitkomsten heeft de commissie geene enkele aanleiding kunnen vinden aan het College voorstellen te doen tot wijziging van art. 8 der wet van 21 Juni 1881 (Staatsblad No. 76). Volendam, visschende met den wonderknil, ver dient per span f 72.80 per week; en Harderwijk, visschende met de schakelB, per span f 71.Ié per week. Z. M. heeft J. E. Simon, controleur van het buitengewoon zegel te 's-Gravenhage en van het Algemeen Zegelkantoor, benoemd tot controleur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Arnhem; - den heer H. G. Ringeling,, arts, met 1 April a. s., benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht; - aan L. Van der Tas Dz., met 1 Mei a. s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rjjks hoogere burger school te Winterswijk; - jhr. W. A. Teding van Berkhont, te 's-Gravenhage, met ingang van 1 April a. s., benoemd tot leeraar aan de Rjjks H. B.-school te Warffnm; - tot lid der commissie belast met het afnemen der diplomatieke examens herbenoemd den heer mr. J. L. De Brnyn Kops, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; den kapt. ter zee H. J. S. Van der Sloot, op zijn verzoek, met ingang van den lsten April a. s., ter zake van langdurigen dienst en meer dan 50-jarigen ouderdom, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pen sioen van 2100 en met eene verhooging van dat pensioen van f 825 'sjaars, voor werkeljjk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezit tingen en koloniën en tnsschen de keerkringenen zijn met geljjken datum bevorderdtot kapitein ter zee, de kap.-lnit. ter zee jhr. T. E. D. Branw;tot kap.-luit. ter zee, de Inits. ter zee lste kl. F. J. Beekman en P. C. Pabst; en tot luit. ter zee lste kl., de laits. ter zee 2de kl. D. A. Meusert en W. H. Souman. Gemengd Nieuw*. Nadat in den avond van Voensdtg aan het politiebureel alhier aangifte was gedaan dat een onbekend persoon zich in den omtrek dezer gemeente aan verschillende oplichtingen schuldig maakte, terwjjl het signalement van dien onbekende overeenkwam met dat van zekeren Van der Schrier, tegen wien nog onlangs in ons blad is gewaarschuwd^, werd hjj dien nacht door een inspecteer van politie te Leiden aangehouden; hjj noemde zich toen Van Galen. Die Daam had hjj ook gebruikt tot het plegen zjjner valsche handelingen, waarbjj hjj dan tevens opgaf dat hij eerste inspecteur van rijks politie en te Amsterdam woonachtig was. Om ge- makkeljjk te reizsn, nam hjj van de eene voor de andere plaats paard en rijtuig, steeds den koetsier- van het vorige rijtuig onder een mooi praatje achter latende, ja zelfs van dezen nog geld of horloge

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1