de Leidsche Giftmengster. A0. 1885. N". 7G92. DInscLag 17 Mas Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Beriolit. Akte van Beschuldiging DA (rBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 18 regeli 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Den Abonné's wordt door dsn Uitgever bij dit nummer aangeboden de IN ZAKE Morgen is ze a 10 ets. aan ons Bnroel verkrijgbaar. LEIUEN, 1« Kaart. De lijsten der personen, die tot het verkiezen der leden van do Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, zijn heden vastgesteld en gedurende de eerstkomende veertien dagen voor een ieder ter lezing nedergelegd op de plaatselijke Secretarie. Een exemplaar van ieder is aangeplakt op de kleine Pers van bet Raadhuis. Dezer dagen maakten wij kennis met de statuten van de onlangs opgerichte „Centrale Vereenigiog van Nederlaodsche Indnstriëelen", en gaarne betuigen wij onze ingenomenheid met het doel, dat de oprich ters zich voorstellen. De vele en telkens terngkeerende teleurstellingen, die onze inzenders op de verschillende tentoonstel lingen ondervindende onbeduidende rol, welke zjj doorgaans te vervullen hebben zoodra zij maar „aan de lijn vast zijn", en zoo veel meer, maakt velen onzer indnstriëelen huiverig en dikwijls bepaald ongenegen om deel te nemen aan een wedstrijd, waarvan bet nut in menig opzicht niet te ontkennea valt, en die klaarblijkelijk in het kader van oDzen tijd past en waarschijnlijk nog geruimen tijd daarin passen zal. Alleen door eene goed georganiseerde vereeniging van krachten is het mogelijk de positie van onze inzenders te verbeteren, en deze krachten moeten uit de nijverheid zelve voortkomen. Onze indnstriëelen zijn zei ven in de eerste plaats geroepen om hunne eigen belangen voor te staan, en wij twijfelen niet of bet doel en de strekking van de C. V. v. N. I. zal ruimschoots de sympathie ondervinden, welke zij door hare practiscbe opvatting van zaken verdient. Ware deze Vereeniging vroeger en tijdig genoeg tot stand gekomen, dan zou voorzeker de betreu renswaardige verwarring niet hebben plaats gegrepen, welke thans onzen toestand in betrekking tot de Antwerpsche tentoonstelling kenmerkt en welke slechts onzekerheid, weerzin en wantrouwen bij onze nijverheidsmannen opgewekt heeft. Wij zijn overtuigd dat de practische denkbeelden, welke in de statuten van de C. V. v. N. I. ten grond slag liggen, onzo vaderlandsche Nijverheid in uit- gebreiden zin kunnen ten goede komen, en de ge ringe contributie blijken zal degelijke vruchten af te werpen. De welbegrepen behartiging van de algemeene belangen bevordert altijd het persoonlijk belang, en wij aarzelen Diet den pogingeü, welke de jeug dige Vereeniging in het werk wil stellen om de Nederlandsche indastrie meer tot haar recht te doen komen, de flinke medewerking van onze land- gen ooten toe te wenschen. Bij de heden gehouden openbare Terkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen f 35, f 18, f 3.90 en f 1.95; de laagste f 35, f 18, f 3.70 en ƒ1.75. Hedennamiddag ontvingen we per Nedcrlanc; sche mail de ontbrekende Indische bladen van 2 tot en met 10 Februari. Gedeputeerde Staten hebben vastgesteld den staat aanwijzende het door elke gemeente in de provincie Znid-Holland te dragen gedeelte in het aandeel van die provincie in de lichting der nationale militie voor 18ï5. Daaruit blijkt o. a dat Leiden moet leveren 94 man. In deze provinoie zijn dit jaar in het geh?el ingeschreven 7198 jongelingen, waarvan 2122 moeten dienen. De eind-examens voor de Hoogere Burger scholen in Znid-Holland zullen dit jaar te Gouda worden afgenomen. De Koning, die sedert zijne aankomst to 's-Hage, op 29 December, het Paleis nog niet had vorlaten, deed Zaterdag-middag, volgens het „Dbl. v. Z.-H." met Prinses Wilhelmina een wandeling in den tuin van het Paleis. HH. MM. zullen na hun bezoek aan de hoofd stad, den ISden April, onmiddellijk van Arasterdam naar het Loo vertrekken en den 13den Mei van daar naar Carlsbad afreizen. De Japanscbe zaakgelastigde te 's Gravenhage, de heer T. Sakurada, is gisteravond te Rotterdam, waar hij vertoefde, overleden. Naar het „Vad." meidt, is de exploitatie van het Nieuwe Badhuis te Scheveningen voor drie jaren gegund aan eene Duitsche maatschappij. Het gebouw - behalve het hotel - zal omstreeks half Juni in gebruik kunnen worden genomen. Te Haarlem is weder een oud-strijder van 1830 overleden, nameljjk Dirk De Wolf, die ver sierd was met hot metalen kruis. Hij bereikte den leeftijd van 77 jaren. De heer M. te W. schonk f 1000 aan het Hospitum der Vrije Universiteit. Wijlen maj. Nachenius heeft aan de kerk voogdij der Chr. Ger. gemeente te Amsterdam gelegateerd eene som groot f 2000. Volgens do „Arast. Crt." worden voortaan door de kanselarij der beido Noderlandsche orden geen vers'erselen meer verstrekt van goud, maar van verguld zilver, 't geen een besparing van kosten van minstens 60% voor het Rijk ten gevolge beeft. De minister van oorlog heeft de corpscom mandanten gemachtigd om de Israëlietische mili tairen, die hun eerlaDg invallend Paaschfeest ten hunnent wenschen te vieren, in de gelegenheid te stellen, door lo. aan hen, wier ouders of betrek kingen in hunne garnizoensplaats wonen, op de feest dagen vrijstelling van dienst te verleenen; 2o. aan de overige militairen een verlof te verleeDen van en met den 27sten dezer tot en met den 8sten April a. e. Mr. J. A. De Vicq, bjj koninklijk besluit benoemd tot consnl der Nederlanden te Djeddah, is als zoodanig door do Turksche regeering erkend. Het stoomschip „Drente," van Rotterdam naar Java, vertrok Zaterdag-namiddag van Marseille; de „Edam" vertrok 14 Maart van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Soerabaia," van Java naar Rot terdam, vertrok gisteren van Marseille; de „W. A. Scholten," van Rotterdam, arriveerde Zaterdag to Nieuw-York; de „Zuid-Hollaud," van Java naar Rotterdam, passeerde gisterochtend Wight; de „Con rad," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde Zater dag te Suez en ging terstond het Kanaal inde „Madura," van Amsterdam naar Batavia, vertrok dien dag van Suez; de „Koning Willem III," van Java naar Amsterdam, arriveerde gistermiddag te Colombo; de „Macassar," van Amsterdam naar Java, arriveerde 15 dezer te Pauillac; do „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren tMarseille; de „Prins Hendrik" vertrok van Batavia naar Amsterdam 14 Maart; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Marseille; de „Zaandam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde hedennacht Dover. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. ni9t plaats hebben. Z. M. heeft den lsten luit. C. Stok, van het lste reg. huzaren, op non-activitcit gesteld, in af wachting dat omtrent hem nader zal worden besehikt. Gemengd Nieuws. De akte van beBchuldigiog in zake M. C. Swanenburg, huisvrouw van J. Van der Lin den, is Zaterdag-avond aan de beschuldigde in het Huis van Arrest te 's-Hage bsteekend door den deur waarder van het gerechtshof, den heer Pontier.' Do openbare behandeling van deze zaak, waarin ongeveer 50 getuigen zullen worden gehoord, is, naar wij vernemen, bepaald op Donderdag 23 April as. Te ongeveer vijf uren zakte een wi- gen, bespannon met twee paarden en met goederen beladen, die over de brug van de Heerengracht naar de Haven reed, gedeeltelijk daardoor. Eenige goederen geraakten te wafer; de personen, zich op dien wagen bevindende, kwamen er ongedeerd af. De paardendeken en twee rijtuig- lantaarns, die eenige dagen geleden ontvreemd zijn bij een te Noordwijkerhout wonend landbouwer, zijn gevonden bij eene uitdraagster te Leiden, aan wie die voorwerpen verkocht waren. Men schrijft uit RijnsburgrDetuI- pen- 6D krokrnssenteelt neemt hier jaarlijks nog in omvang toe; dit jaar zul!en er drie groene vei lingen, ieder van pl. m. 1000 Rijnlandsche roeden, moeten plaats hebben. De krokussen komen reeds in bloei en de tulpen staan mede zeer goed te veld de vroegste soorten vertoonen reeds knoppen. Met het poten van aardappelen en zaaien van nien wordt een begin gemaakt. Vóór een paar woken kwam een land bouwer in de Haarlemmermeer tot de ontdekking dat hem eene belangrijke geldsom aan bankbiljetten ontvreemd was, zonder dat er eenige aanwijzing was, op welke wijze en door wien de ontvreemding geschied was. Ook eene ondervraging van zijn knecht ontstak geen licht, doch de justitie oordeelde het niet ondienstig, dezen nader in het oog te honden, en niet zonder gevolg. Dezer dagen in hechtenis genomen, heeft hij tegenover de inmiddels verkregen inlichtingen zijne onschuld niet knnnen volhouden en is het gebleken, dat hij de biljetten in eene flesch verborgen en deze in het land ergens begraven had. De officier van justitie bij de arron- di8sements-rechtbank te 's-Gravenhage, vraagt bij een buitengewoon Politieblad de opsporing van Cornelis Theodorns Bijman, oud 57 jaren, land bouwer, geboren te Andijk, laatst wonende te Ter- Aar, lengte 1.7, haar donker en een weinig ge kroesd, bleeke kleur, breede schouders, houding een weinig voorover gebogen, beenen eenigszins krom, stem scherp en schreeuwend, kleeding, fantasie- hoed, licht blauw duffel3che overjas, witte halsdoek; is vermoedeljjk vergezeld van vrouw en kind en heeft jl. Maandag, den 9den Maart, Ter-Aar ver laten, thans vermoedelijk zwertende in de omstreken van Amsterdam, Leiden en Alfen. Tegen hem is door de rechtbank te 's-Gravenhage ter zake van moedwillige verwonding met voorbedachten rade, rechtsingang verleoDd met bevel tot gevangenneming. In het „Hotel de Holland e" te Rot terdam heeft gistermorgen vroeg eene Fransche dame op een heer uit 's-Gravenhage, met wien zjj daar den nacht logeerde, een revolverschot gelost. Aan den slaap gewond, is de getroffene in beden- keljjken toestand Daar het ziekenhuis gebracht. De moordenares, die na den aanslag zich zelve met een dolk aan da polsen verwondde, is in hech tenis genomen. Gistermorgen werd de godsdienst- oefcDiog in de R.-K. kerk in den Houttuin te Rot terdam op schandelijke wijze verstoord door een heer, die door verschillende kwaljjk geplaatste grappen opschudding veroorzaakte. Hij begaf zich o. a. in den biechtstoel en omhiDg zich met het gewaad van den priester. De politie nam hem in hechtenis.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1